Dodaj do ulubionych

Ostatni wywiad z Walickim -goraco polecam

30.10.20, 01:21
Wywiad pierwotnie ponownie ukazał się w magazynie Polityka po smierci Walickiego. W polskim magazynie podkresle.
Jednak jesli ktos nie miał szansy go przeczytac a Polityka ma płatny dostep do archiwum to polecam przedruk z Kommersanta-Ogoniok.
www.kommersant.ru/doc/4529348
Bardzo madre słowa profesora Walickiego o współczesnej Polsce i jej chorej polityce wobec Rosji. Nie bede w zaden sposób komentował gorąco polecam przeczytac.

A to komentarz redaktora Dybicza dla Sputnik Polska - tez warto przeczytac. Czytałem ksiazke O Rosji inaczej i jestem bardzo ciekawy ostatniej ksiazki Walickiego tym razem o III RP.
pl.sputniknews.com/opinie/2020102213238373-wywiad-z-prof-walickim-w-rosyjskich-mediach--sygnal-do-warszawy-ze-warto-wznowic-rozmowy-sputnik/
Obserwuj wątek
  • kommersant Re: Ostatni wywiad z Walickim -goraco polecam 30.10.20, 09:21
   redakcyjne podsumowanie wywiadu z portalu natemat dla leniwych
   Bardzo madre słowa profesora Walickiego o współczesnej Polsce i jej polityce wobec Rosji. W dzisiejszych czasach szczególnie warto słuchać mądrych ludzi, bo w pędzącej na oślep rzeczywistości jest ich coraz mniej. Także dlatego, że był to ostatni wywiad z prof. Andrzejem Walickim. Zmarły 20 sierpnia historyk idei udzielił go publicyście tygodnika "Polityka" Jackowi Żakowskiemu.
   Według prof. Andrzeja Walickiego, Polacy sami siebie okłamują, że są częścią Zachodu, a swoje kompleksy wyładowują na sąsiadach zza wschodniej granicy. – Oszukujemy się, że jesteśmy częścią Zachodu. A nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy. Jesteśmy pół na pół – pół wschodni, pół zachodni – ocenił historyk idei w rozmowie z "Polityką".
   Profesor przypomniał, że Polacy lubią chwalić się, że mieli kraj wielokulturowy. A tymczasem był to kraj oddzielnych kultur żyjących obok siebie, nie razem. – A my chcieliśmy ten kraj sarmatyzować. Odbieraliśmy inteligencję prawosławną prawosławnym. Żydom odbieraliśmy żydowską. Jakim cudem mogliśmy mieć wielokulturowe imperium, skoro koniecznie chcieliśmy mieć katolickie państwo? – pytał.

   Profesor rozprawił się też z naszymi snami o polskiej potędze. – Nigdy nie mieliśmy imperialnego potencjału, bo wszystko chcieliśmy mieć polsko-katolickie – dodał prof. Walicki. Zaznaczył przy tym, że Polska ma rozbudowane mesjanistyczno-mocarstwowe rojenia. – Polska, która już raz ocaliła świat przed komunizmem, ma być wybranym, strategicznym partnerem USA, wciąż broniącym świata przed komunizmem i lewactwem, ucieleśnionym przez Rosję – ocenił.
   Zdaniem profesora Walickiego, nasze mocarstwowe kompleksy wyrażają się tym, że Polacy zastąpili mit wolnościowy mitem rusofobicznego sojuszu pod sztandarami reakcji. I są z tego bardzo dumni, a jednocześnie relacje ze światem przeżywają jako wielki strach.
   – Dlatego wciąż szukamy pochwał i akceptacji. Jak ktoś na Zachodzie lub Wschodzie powie, że jesteśmy wielcy, to aż podskakujemy. Naszym największym zmartwieniem jest, żeby nas cenili. Szef Narodowego Centrum Nauki głosił nawet ideę, żeby polscy naukowcy publikowali tylko po angielsku – zauważył prof. Walicki.
   • kommersant Re: Ostatni wywiad z Walickim -goraco polecam 30.10.20, 09:26
    Drugi tekst jest z portalu konserwatyzm.pl któreg o autorem jest twórca paru ksiazek o historii Rosji pan Mariusz Swider . Jak pisze autor tekstuW związku z moim ścisłym zawodowym związkom z Rosją przeprowadziłem w ciągu ostatnich 35 lat tysiące rozmów z Rosjanami. Byli to zarówno ludzie prości – jak i znani politycy, dziennikarze, osoby publiczne. Rosyjska perspektywa widzenia relacji rosyjsko-polskich jest zupełnie inna, niż polska – i chciałbym ją w niniejszym referacie przybliżyć. Sam często nie zgadzam się z pozycją rosyjską, wielokrotnie moje dyskusje z Rosjanami przybierały „gorący” charakter. Ale nawet jeśli ktoś się nie zgadza z rosyjską retoryką – to najpierw powinien zapoznać się z jej argumentami. Oczywiście przedstawię stanowisko rosyjskie w wielkim uproszczeniu, zaznaczając najważniejsze punkty – gdyż historia relacji polsko-rosyjskich jest tak bogata, że nie sposób omówić wszystkich punktów spornych.
    konserwatyzm.pl/swider-wspolczesna-interpretacja-wydarzen-historycznych-w-relacjach-rosyjsko-polskich-z-punktu-widzenia-rosji/?fbclid=IwAR0FlXWP9sVosEUM5mxT0e_bcS4O7GJaE0PDKod8A04gJvhN8n7-TWmsKmA
  • eva15 Re: Ostatni wywiad z Walickim -goraco polecam 30.10.20, 22:26
   Prof. Walicki jak zawsze wart czytania, nawet jak jest w tym przypadku dostępny po rosyjsku, co wymaga większego wysiłku i niestety zawęża krąg czytelników.
   Natomiast niestety P. Dybicz ma rację - sygnały wysłane z Rosji poprzez publikację tego wywiadu nie zostaną odczytane. W PiS nie ma do tego woli politycznej. Co gorsza jestem pewna, że w opozycji też nie. Antyrosyjskość to ostatnie i już jedyne spoiwo PiS i PO. Mówiąc językiem matematyki :

   Część wspólna, przekrój, iloczyn mnogościowy, przecięcie – zbiór zawierający te i tylko te elementy, które należą jednocześnie do obu/wszystkich wybranych zbiorów.Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka