Dodaj do ulubionych

Wpis dla Igora- mit spadku cen ropy w 1986 roku

30.01.21, 20:30
Kiedys Igor i ja napisaliśmy ze obnizenie cen ropy naftowej w 1986 roku specjalnie przeciwko ZSRR to mit

Pozwole sobie przytoczyc 2 opinie Amerykanów zawarte w ksiazce
Donald Rumsfeld- teoria spiskowa że był to celowy spisek Amerykanów i Saudów oznacza że Rosjanie drastycznie przeceniaja intelektualne mozliwosci administracji amerykanskiej
Drugie zrodło rozmowa Piotra Awena z Danielem Yerginem chyba najbardziej znanym w swiecie ekspertem rynku ropy- jego zdaniem spadek cen ropy niezwykle zaskoczył samych Amerykanów. Decyzja o znacznym zwiększeniu wydobycia została podjęta samodzielnie przez Arabię Saudyjską. Po pierwsze Saudyjczycy uwazali ze ich partnerzy w OPEC oszukuja na wielkosci wydobycia znacznie przekraczajac ustalone przez organizacje limity. Po drugie szybko rosło wydobycie spoza OPEC a w rezultacie ostra kontrola limitów wewnatrz opec stawała się w znacznej mierze bezsensowna. Zdaniem Yergina lobby spółek naftowych w USA jest tak silne ze watpliwe aby rzad kiedykolwiek odwazył sie powaznie walczyc o obnizke cen ropy

To tak tytułem nawiazania do dawnej dyskusji z Igorem w zwiazku z lektura polskiego wydania ksiazki Piotra Awena i Alfreda Kocha Rewolucja Gajdara Historia rosyjskich reform z pierwszej reki. Ja oczywiscie oceniam lata 90 i działalnosc Gajdara jak najbardziej krytycznie ale kolega mi pozyczył ta ksiazke wiec sobie ja w wolnym czasie czytam.
Obserwuj wątek
    • rosjaiswiat1 Re: Wpis dla Igora- mit spadku cen ropy w 1986 r 30.01.21, 21:31
      kommersant napisał(a):

> Kiedys Igor i ja napisaliśmy ze obnizenie cen ropy naftowej w 1986 roku specjal
      > nie przeciwko ZSRR to mit

Wielokrotnie w dyskusjach na forum twierdzilem, ze nie bylo zadnej zmowy przeciwko ZSRR w tym czasie. Do wladzy doszedl Gorbaczow, ktory bardzo chcial spodobac sie zachodowi, wiec dzialania przecoiwko Kraju Rad w tym czasie byliby czyms, co mijalo sie z cela. Na gwaltowny spadek cen ropy zlozylo sie kilka powodow.
      najwazniejszy z nich, to duza nadpodaz tego surowca. Co wazne, Saudowie jak mogli probowali utrzymac wysokie ceny, dlatego poniesli najwieksze straty, poniewaz w tym cxzasie, gdy oni zmniejszali wydobycie ropy, inne kraje, w tym i ZSRR, zwiekszali wydobycie. Do tego na Morzu Polnocnym co rusz odkrywali sie nowe zloza.
      Wiec twierdzenie, ze USA wraz z saudami cos tam wymyslili, zeby rozwalic ZSRR, jest tylko wymyslem tych, kto nie chcial wziac na siebie odpowiedzialnosc za rozpad ZSRR, i chcial pokazac, jak slaby ekonomicznie byl ten kraj, ze starczylo obnizenie cen ropy na swiecie, zeby on padl.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka