Dodaj do ulubionych

Jak Rosja zabezpiecza sie przed sankcjami od 2007

04.05.21, 07:56
Polecam bardzo dobry tekst Bena Arisa
www.intellinews.com/moscow-blog-strategy-vs-tactics-putin-s-fiscal-fortress-is-ready-208909/?source=blogs
Obserwuj wątek
    • rosjaiswiat1 Re: Jak Rosja zabezpiecza sie przed sankcjami od 04.05.21, 13:27
      kommersant napisał(a):

> Polecam bardzo dobry tekst Bena Arisa

Tekst rzeczywiscie jest dobry, tylko nic w nim odkrywczego nie ma. O tym my piszemy tu na forum juz od ladnych pare lat. Radzilbym wrzucic ten watek na forum "Swiat",i jesli cenzura nie wyawali od razu, to bedziesz miec mozliwosc obserwowac szczekanie kundelkow. smile
    • eva15 Putin zasługuje na pomniki 04.05.21, 19:06
      Przeciętny Rosjanin nawet sobie nie jest w stanie uświadomić, jak wiele Putin zrobił dla kraju i to startując praktycznie z beznadziejnie ciężkiej pozycji.
      Większość ludzi nie ma czasu, wiedzy i informacji, by zdać sobie sprawę z ogromu wykonanej pracy. A ogłupiona zachodnimi mediami i NGOs młodzież wychodząc na ulice i protestując, naprawdę nie wie, co czyni.
      • rosjaiswiat1 Re: Putin zasługuje na pomniki 04.05.21, 19:24
        eva15 napisała:

> A ogłupiona zachodnimi mediami i NGOs młodzież wychodząc na
        > ulice i protestując, naprawdę nie wie, co czyni.

Ewa, mlodziez akurat nie jest az tak aktywna w protestach. Glownie ludzi w wieku grubo po 30-ce stabowia najliczniejsza warstwe protestujacych. To zachodnia propaganda chce pokazac, ze mlodziez w Rosji chce wolnosci, i Rosji bez Putina, to ladnie brzmi, ale nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia.
        Poczytaj nasza kochana Swiblowo, ktora nie ma ani jednego dobrego slowa dla Putina, a przeciez trudno zliczyc kobiete, ktorej my nie tak dawno skladali gratulacje z okazji 50-lecia, do mlodziezy, chociaz ona na pewno tak czuje sie smile

p.s. Pare tygoidnie temu sluchalem w angielskiej TV wywiad z jednym socjologiem, a tematem byla niska aktywnosc mlodziezy w protestach, i dlaczego to ludzi w srednim wieku sa najbardziej aktywnie politycznie. Musze skupic sie, przypomniec sobie wszystko dobrze, i chyba zaloze watek. Bo naprawde to co miwil ten gosc bylo bardzo interesujace. Oczywiscie mnie chodzi o protesty, a nie o rozruby. Bo w nich mlodziez napewno jest "najlepsza", ale to nie ze wzgledu na polityke, a tylko na mozliwosc rozrabiac.
          • rosjaiswiat1 Re: Putin zasługuje na pomniki 04.05.21, 22:27
            eva15 napisała:

> W reportażach pokazywanych w niemieckiej tv widać było sporo młodzieży, no ale
            > wiadomo, kamera to filmuje, co chce pokazać.

To i mialem na uwadze.

>Ta pokazywana młodzież nie robiła żadnych rozrób.

Bo nie miala zadnych szansow na to, bo rosyjska policja dziala szybko i bardzo dyskretnie. To nie policja na zachodzie, ktora nie musi obawiac sie atakow prasowych na siebie, i dlatego brutalnie i bez zadnej finezji rozpedza tlumy.
        • eva15 Frustracja średniego pokolenia 04.05.21, 23:50
          rosjaiswiat1 napisał:

> Ewa, mlodziez akurat nie jest az tak aktywna w protestach. Glownie ludzi w wiek
          > u grubo po 30-ce stabowia najliczniejsza warstwe protestujacych. To zachodnia p
          > ropaganda chce pokazac, ze mlodziez w Rosji chce wolnosci, i Rosji bez Putina,
          > to ladnie brzmi, ale nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia.
          > Poczytaj nasza kochana Swiblowo, ktora nie ma ani jednego dobrego slowa dla Put
          > ina, a przeciez trudno zliczyc kobiete, ktorej my nie tak dawno skladali gratul
          > acje z okazji 50-lecia, do mlodziezy, chociaz ona na pewno tak czuje sie smile
          >
          > p.s. Pare tygoidnie temu sluchalem w angielskiej TV wywiad z jednym socjologiem
          > , a tematem byla niska aktywnosc mlodziezy w protestach, i dlaczego to ludzi w
          > srednim wieku sa najbardziej aktywnie politycznie. Musze skupic sie, przypomnie
          > c sobie wszystko dobrze, i chyba zaloze watek. Bo naprawde to co miwil ten gosc
          > bylo bardzo interesujace.

Zastanowiłam się nad tym , co napisałeś i dodam swoje pierwsze przemyślenia.

Wydaje mi się, że pokolenie dzisiejszych 40 - 55-latków może się czuć subiektywnie oszukane przez Putina. Ci ludzie byli kilkanaście lat temu bardzo młodzi lub jeszcze dość młodzi. Wchodzili w dojrzałe życie w najlepszym etapie rozwoju Rosji - dochody ludności rosły jak na drożdżach, rozwój i optymizm były na każdym kroku, świat stał otworem, klasa średnia zaczęła wreszcie, jak wcześniej nowi-Ruscy, wyjeżdżać na Zachód, było ją na to nagle stać. Przyszłość była bardzo obiecująca, wszystko nastrajało pozytywnie.

Pierwszy zgrzyt nastąpił po kryzysie 2008/2009, ale prawdziwy zaczął się po 2014 r.
          Nagle spadek dochodów realnych, spadek wartości rubla, nagle znów zrobiło się gorzej, skończyły się zachodnie urlopy. Do tego doszedł wzrost cen, zrobiło się drożej. No i w dodatku kompletny prawie brak produktów zachodnich - francuskich, włoskich serów i win. Może to i drobiazg, ale poczucie bycia światowcem, równym między równymi odpłynęło w siną dal..
          Mogę się mylić ale pokolenie tych ludzi czuje się wg mnie zawiedzione w swoich nadziejach, no i boi się, że ich dzieciom może być jeszcze gorzej.
          • rosjaiswiat1 Nie bede zakladac nowego watku :-) 05.05.21, 00:17
            Mozemy i w tym o tym pogadac.

eva15 napisała:

> Zastanowiłam się nad tym , co napisałeś i dodam swoje pierwsze przemyślenia.

Ewa, chyle czolo przed Toba, Twoje przemyslenia sa bardzo dobre i w calosci wyjasniaja to, dlaczego ludzi w srednim wieku w Rosji maja najwiekszy potencjal protestacyjny. Ale to nie tlumaczy tego, dlaczego mlodziez jest apolityczna w swojej zdecydowanej wiekszosci.
            Otoz, a dalej z pamieci, w spoleczenstwach starzejacych mlodziez stanowi znikajaca mniejszosc, a przez to, ze rodziny wspolczesne w Europie sa zawyczaj trzyosobowe, czyli rodzicie i jedno dziecko, to dorastajaca mlodziez zostala wychowana w cieplarnianych warunkach, i nie jest nauczona walczyc o swoje.
            Jakas tak z grubsza.
            • eva15 Re: Nie bede zakladac nowego watku :-) 05.05.21, 01:01
              rosjaiswiat1 napisał:

> Ewa, chyle czolo przed Toba, Twoje przemyslenia sa bardzo dobre i w calosci wyj
              > asniaja to, dlaczego ludzi w srednim wieku w Rosji maja najwiekszy potencjal pr
              > otestacyjny.

No widzisz, a często piszesz, że ja wypowiadam się o Rosji, podobno tłumaczę Ci, jak tam jest, mimo że tam nie mieszkam i mało wiemsmile
              • rosjaiswiat1 Re: Nie bede zakladac nowego watku :-) 05.05.21, 09:24
                eva15 napisała:

> No widzisz, a często piszesz, że ja wypowiadam się o Rosji, podobno tłumaczę C
                > i, jak tam jest, mimo że tam nie mieszkam i mało wiemsmile

Ewa, akurat w tym przypadku to co piszesz o Rosji jest uniwersalne, i dotyczy wszystkie kraje, w ktorych w ostatnich latach obserwuje sie znaczny spadek poziomu zycia. Wiec Ty nie wykazala sie jakas szczegolna wiedza o Rosji, co oczywiscie w zaden sposob nie pomniejsza wartosc Twojej oceny, ktora pokazuje, ze doskonale rozumiesz procesy zachodzace w globalnej skale.
                Szkoda, ze swiblowo nie potrafi zrozumiec, ze Rosja jest czescia globalnej wioski, i zachodzace procesy w tej wiosce odbijaja sie na Rosji, co powoduje spadek poziomu zycia. I nie ma w tym winy Putina.
                • eva15 Błędna teza, Igorze 05.05.21, 15:01

> Ewa, akurat w tym przypadku to co piszesz o Rosji jest uniwersalne, i dotyczy w
                  > szystkie kraje, w ktorych w ostatnich latach obserwuje sie znaczny spadek pozi
                  > omu zycia. Wiec Ty nie wykazala sie jakas szczegolna wiedza o Rosji, co oczywis
                  > cie w zaden sposob nie pomniejsza wartosc Twojej oceny, ktora pokazuje, ze dosk
                  > onale rozumiesz procesy zachodzace w globalnej skale.

Używając Twojego języka muszę powiedzieć, że to Ty nie wykazujesz się wiedzą i bystrością obserwacji.

To nie jest uniwersalne. Uniwersalne jest tylko w odniesieniu do Zachodu. Wszędzie na Zachodzie następuke koncentracja kapitału, potężne koncerny, często bogatsze od państw, trzymają władze za karki powodują takie zmiany', które niszczą klasę średnią i ją mocno zubożają.

To nie jest rosyjski przypadek. W Rosji Putin/rząd ma jako taką kontrolę nad koncernami i nie pozwala im rządzić.
                  Nie, zubożenie Rosjan to wynik sankcji zachodnich.
                  • rosjaiswiat1 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 15:50
                    eva15 napisała:

> Używając Twojego języka muszę powiedzieć, że to Ty nie wykazujesz się wiedzą i
                    > bystrością obserwacji.

A to zaciekawilo mnie, zobacze co bedzie dalej.

> To nie jest uniwersalne. Uniwersalne jest tylko w odniesieniu do Zachodu.

Robi sie jeszcze bardziej ciekawie smile

> Wszędzie na Zachodzie następuke koncentracja kapitału, potężne koncerny, często boga
                    > tsze od państw, trzymają władze za karki powodują takie zmiany', które niszczą
                    > klasę średnią i ją mocno zubożają.

Juz wiem, o co Tobie chodzi. My, jak to dosc czesto bywa, dyskutujemy o roznych rzeczach. Ty o przyczynach, a ja o tym, jak ludzi reaguja na spadek poziomy zycia.

> To nie jest rosyjski przypadek. W Rosji Putin/rząd ma jako taką kontrolę nad ko
                    > ncernami i nie pozwala im rządzić.
                    > Nie, zubożenie Rosjan to wynik sankcji zachodnich.

A czy ja wogole wspominal cos o tym, jaka byla przyczyna zubozenia Rosjan? ja tylko wspomnialem cos o tym, ze Rosja jest czescia globalnej wioski, a to znaczy, ze gospodarka rosyjska jest uzalezniona od procesow, ktore w niej zachodza, a zachod moze wprowadzac sankcje wobec Rosji, co powoduje zubozenie Rosjan. Przy tym Ty bardzo mocno przeceniasz mozliwosc wplywu wladz rosyjskich na gospodarke, ktora nie jest gospodarka autokratyczna, a tylko dzialajaca w ramach wzglednie wolnego rynku, kontrolowanego przez miedzynarodowa finansjere. Nawet tak duza gospodarka, jak chinska, jest uzalezniona od procesow, zachodzacych na swiecie.
                    Ewa, ja naprawde jestem mocno zdziwiony tym Twoim wpisem, i moge wytlumaczyc jego nielogocznosc tylko tym, ze Ty chcesz potrzymac dyskusje. smile
                    • eva15 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 15:58
                      Ewa, akurat w tym przypadku to co piszesz o Rosji jest uniwersalne, i dotyczy wszystkie kraje, w ktorych w ostatnich latach obserwuje sie znaczny spadek poziomu zycia.

Jeszcze raz:
                      NIEprawda, ten proces przebiega na Zachodzie zupełnie inaczej niż w Rosji, bo inne są jego przyczyny.

Nie twierdzę, że Rosja jest niezależna od procesów globalnych, jak zwykle wkładasz mi w usta coś, czego nie powiedziałam. Twierdzę tylko, że zubożenie ros. klasy średniej nastąłpiło w sposób nagły po 2014 r. skutkiem sankcji.

• rosjaiswiat1 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 16:07
                        eva15 napisała:

> Jeszcze raz

Ewa, Ty naprawde musisz zrozumiec o co mnie chodzilo. A mnie chodzilo o reagowanie na spadek pozimu zycia, a nie o to, w jaki sposob ten spadek nastepuje. ludzi na calym swiecie bardzo zle odpieraja spadek swojego poziomu zycia, i rzadko kto zostanowia sie nad tym, dlaczego tak stalo sie. A ty caly cza mnie starasz sie udowodnic, ze przyczyny spadku poziomu zycia na zachodzie i w Rosji sa rozne. Oczywiscie, ze sa rozne, i ja tego absolutnie nie neguje.

> NIEprawda, ten proces przebiega na Zachodzie zupełnie inaczej niż w Rosji, bo i
                        > nne są jego przyczyny.

> Twierdzę tylko, że zubożenie ros. kl
                        > asy średniej nastąłpiło w sposób nagły po 2014 r. skutkiem sankcji.

Nie tylko sankcje, nalozylo sie na to, i chyba w duzo wiekszym stopniu, drastyczny spadek cen ropy i gazu. Ale to nie jest tematem mojego wpisu. Ja pisalem tylko o tym, jak ludzi reaguja na spadek poziomu swojego zycia.
                        • eva15 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 16:19
                          Nigdzie nie piszesz, w jaki sposób ludzie na to w innych krajach niż Rosja reagują. Twierdzisz, że to zjawisko uniwersalne, ale nie sądzę, by ludzie w Niemczech mieli to zubożenie tak samo za złe Putinowi, jak robi to Swiblowo.
                          • rosjaiswiat1 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 16:35
                            eva15 napisała:

> Nigdzie nie piszesz, w jaki sposób ludzie na to w innych krajach niż Rosja reagują.

Przeciez ja tylko odpowiedzialem na twoj wpis, w ktorym Ty napisala dokladnie to:
                            " Wydaje mi się, że pokolenie dzisiejszych 40 - 55-latków może się czuć subiektywnie oszukane przez Putina. Ci ludzie byli kilkanaście lat temu bardzo młodzi lub jeszcze dość młodzi. Wchodzili w dojrzałe życie w najlepszym etapie rozwoju Rosji - dochody ludności rosły jak na drożdżach, rozwój i optymizm były na każdym kroku, świat stał otworem, klasa średnia zaczęła wreszcie, jak wcześniej nowi-Ruscy, wyjeżdżać na Zachód, było ją na to nagle stać. Przyszłość była bardzo obiecująca, wszystko nastrajało pozytywnie."

I w tym ja wiedze unniwersalnosc tego, co Ty napisala. Przeciez i na zachodzie ludzi czuja sie oszukani, poniewaz ich poziom zycia spada, a mial byc coraz wyzszy. Malo tego, tak samo ludzi czuja sie w kazdym innym kraju na swiecie, gdzie nastepuje spadek zycia bez oczywistych przyczyn, takich jak wojna, czy potezny kataklizm pogodowy.
                  • eva15 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 15:52
                    I jeszcze jedno - zubożenie zachodniej klasy średniej to proces powolny trwający latami nieprzerwanie od ca lat 90.ub.w. Wszystko zaczęło się od upadku ZSRR i zwycięstwa neoliberalizmu na Zachodzie.

Natomiast w Rosji po zakończeniu jelcynowskiej "smuty" i przejęciu władzy przez Putina zamożność rosyjskiej klasy średniej zaczęła bardzo rosnąć. Czyli odwrotnie niż na Zachodzie. Zubożenie rosyjskiej klasy średniej nastąpiło skokowo, szybko po 2014 r.

• rosjaiswiat1 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 16:00
                      eva15 napisała:

> I jeszcze jedno - zubożenie zachodniej klasy średniej to proces....

Ewa, ale przeciez ja nic nie pisalem o tym, w jaki sposob nastepuje zubozenie spoleczenstw, a tylko o tym, w jaki sposob oni reaguja na zubozenie.
                      Gdy pisalem o uniwersalnosc Twojej tezy, to mialem na uwadze tylko to, ze kazde spoleczenstwo reaguje na zubozenie w taki sam sposob.

https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
                      • eva15 Re: Błędna teza, Igorze 05.05.21, 16:16
                        Napisałeś, że to zubożenie to zjawisko uniwersalne, i że to są procesy zachodzące w globalnej wiosce. Nie, te procesy zachodziły w opisany przeze mnie sposób na Zachodzie, ale nie w Rosji.
                        • rosjaiswiat1 Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 16:28
                          eva15 napisała:

> Napisałeś, że to zubożenie to zjawisko uniwersalne

Ewa, przeciez wiem doskonale co napisalem i co mialem na uwadze:
                          "Ewa, akurat w tym przypadku to co piszesz o Rosji jest uniwersalne, i dotyczy wszystkie kraje, w ktorych w ostatnich latach obserwuje sie znaczny spadek poziomu zycia".
                          Ja nie mam pojecia o co chodzi, czy o moj zly polski, czy o Twoj upor, ale ja pisalem wylacznie o tym, jakie zachodza procesy w spolecznstwach, w odpowiedzi na znaczny spadek poziomu zycia. I ani slowem nie wspomnialem o tym, ze w Rosji i na zachodzie w ten sam sposob doszlo do znacznego spadku poziomu zycia.
                          I wyrazilem zal, ze swiblowo nie rozumie tego, ze Rosja jest czescia globalnej wioski, wiec winic we wszystkim Putina jest bez sensu.
                          • eva15 Re: Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 16:37
                            No właśnie w tym sęk. Rosja zubużała nagle nie dlatego, że jest częścią globalnej wioski, tylko dlatego, że dostała sankcje , no i faktycznie spadły ceny ropy i gazu.
                            Oczywiście można uznać sankcje za wpływ globalnej wioski. Gdyby Rosja była autarktyczna, sankcje nic by jej nie zrobiły.
                            • rosjaiswiat1 Re: Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 16:45
                              eva15 napisała:

> No właśnie w tym sęk. Rosja zubużała nagle nie dlatego, że jest częścią
                              > globalnej wioski, tylko dlatego, że dostała sankcje , no i faktycznie spadły ce
                              > ny ropy i gazu.

A gdyby nie byla czescia globalnej wioski, to sankcje i spadek cen ropy i gazu nie mieliby zadnego wplywu na rosyjska gospodarke, i wtedy cala wine za zubozenie spolecznestwa trzeba byloby zrzucic na wladze.

> Oczywiście można uznać sankcje za wpływ globalnej wioski. Gdyby Rosja była auta
                              > rktyczna, sankcje nic by jej nie zrobiły.

Wiec jednak, Ewa, ja mialem racje i "Używając Twojego języka" mozna powiedziec, ze ja wykazalem sie "wiedzą i bystrością obserwacji" smile
                                    • rosjaiswiat1 Re: Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 20:34
                                      eva15 napisała:

> Ooo Boże...
                                      > Pochwaliłeś mnie, że dobrze przeanalizowałam niechęć średniego pokolenia do Putina.

Pochwalilem, poniewaz to byla celna ocena.

> Zaraz potem napisałeś, że udało mi się to tylko dlatego, że jest to zjawisko uniwersalne.

I wielokrotnie wytlumaczylem o co mnie chodzi. A chodzilo mnie o to, ze w kazdym spoleczenstwie ludzi jednakowo reaguja na spadek poziomu zycia, a Ty mnie caly czas udowadniala, ze na zachodzie spadek poziomu zycia mial inne przyczyny, a w Rosje jeszcze inne, z czym ja nie sprzeczalem sie. I przy tym zauwaz, ja bardzo wysoko ocenilem Twoje zdolnosci myslenia globalnego, na co Ty, jak widac, nie zwrocilas uwagi. Przeciez napisalem:"co oczywiscie w zaden sposob nie pomniejsza wartosc Twojej oceny, ktora pokazuje, ze doskonale rozumiesz procesy zachodzace w globalnej skale."

> To jest NIEprawda.

Wiec pytam Ciebie po raz kolejny - czy w Rosji ludzi na spadek poziomu zycia reaguja inaczej niz powiedzmy w Niemczech?
                                      Ewa, przeciez Ty sama caly czas piszesz o tym, ze w Niemczech z roku na rok poziom zycia obniza sie, co wywoluje niezadowlenie Niemcow. W Rosji ludzi tez sa niezadowoleni z tego, ze ich poziom zycia obniza sie. I ani w Niemczech, ani w Rosji wiekszosc nie docieka dlaczego tak dzieje sie, oni po prostu w tym obwiniaja wladze. I jesli w przypadku Niemiec wladza rzeczywiscie w 100% jest winna tego stanu rzeczy, o tyle w Rosji oprocz bledow wladzy, wazniejszym sa czynniki zewnetrzne, przede wszystkim radykalny spadek cen surowcow, wywolanych swiatowym kryzysem (mniej o przyczynach tego kryzysu) i sankcje, wprowadzanych przez zachod. I celem tych sankcje wlasnie i jest obnizenie poziomu zycia Rosjan, i wywolanie dzieki temu niezadowolenia wobec wladz i osobiscie, a moze przede wszystkim, Putina.
                                      Ewa, czy Ty rozumiesz o co mnie chodzi? Przeciez to naprawde nie jest tak skomplikowane.
                                      To ze ludzi zle reaguja na obnizenie poziomu zycia jest uniwersalne, a samo obnizenie poziomu zycia jest w kazdym przypadku inne.
                                      • eva15 Re: Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 22:15
                                        OK, dalszy spór nie ma sensu,. może faktycznie się nie zrozumieliśmy. Posty to tylko krótki telegraficzny niejako przekaz przemyśleć, łatwo o nieporozumienia.

Ale - co do Niemiec: Niemcy jeszcze do niedawna wcale nie obwiniali Merkel za obniżenie stopy życiowej. To obniżenie następuje powoli od lat i przeciętny Niemiec jest zdezorientowany, on sam nie wie, czemu tak jest.
                                        • rosjaiswiat1 Re: Ewa, czy naprawde moj polski taki zly? 05.05.21, 22:30
                                          eva15 napisała:

> OK, dalszy spór nie ma sensu,. może faktycznie się nie zrozumieliśmy. Posty to
                                          > tylko krótki telegraficzny niejako przekaz przemyśleć, łatwo o nieporozumienia.

Wlasnie to mnie caly czas chodzilo po glowie, i dlatego staralem sie wielokrotnie wyjasnic o co mnie chodzi na rozne sposoby, podejrzewajac, ze nie zbyt jasnie wyrazam sie.

> Ale - co do Niemiec: Niemcy jeszcze do niedawna wcale nie obwiniali Merkel za
                                          > obniżenie stopy życiowej. To obniżenie następuje powoli od lat i przeciętny Nie
                                          > miec jest zdezorientowany, on sam nie wie, czemu tak jest.

I tak samo w Rosji ludzi na poczatku nie obwiniali Putina za spadek poziomu zycia, liczac na to, ze zaraz on cos wymysli, i nadal dolar bedzie po 30 ruble, a nie po 70.
                                          Przy tym trzeba pamietac, ze w Rosji do nie tak dawno dzialalo mnostwo roznych NGO, ktore bardzo ochoczo wskazywali Rosjanom winnego obnizenia ich stopy zyciowej. Niemcy tak dobrze nie maja, i musza sami do wszystkiego dochodzic smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka