Dodaj do ulubionych

Europa bez rosyjskich gazu i ropy

05.05.21, 14:52
Na poczatek wkleje to, co przyjeli przyglupy z jewroparlamentu 21 kwietnia biezacego roku:
" 8.podkreśla, że jeżeli taka koncentracja rosyjskich wojsk miałaby w przyszłości przekształcić się w inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, UE musi jasno stwierdzić, że cena za takie naruszenie prawa i norm międzynarodowych byłaby wysoka; nalega zatem, aby w takich okolicznościach natychmiast wstrzymano import ropy naftowej i gazu z Rosji do UE, wykluczono Rosję z systemu płatności SWIFT, zamrożono wszystkie aktywa w UE należące do oligarchów blisko związanych z władzami rosyjskimi i ich rodzin, a także unieważniono ich wizy";
www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0159_PL.html
Jest oczywistym, ze przyglupy bez wiekszych problemow moga spelnic swoje grozbe, bez zostanowienia sie, nad tym, komu bardziej to zaboli. A bolec bedzie silnie, i nie jest oczywistym, komu bardziej, czy Rosji, czy Unii. Bo przyglupy z jewroparlamentu nie maja pojecia o tym, jak Europa jest uzalezniona od rosyjskich gazu i ropy.

Zaczne od gazu, poniewaz o nim zawze jest bardzo glosnie:

- Odmowa zakupu gazu w Rosji natychmiast sprawi, ze jego transport przez Ukraine bedzie bezcelowy. To nie tylko pozbawi banderocow okolo 3 miliardow dolarow rocznie (10% budzetu), ale takze pozbawwi Ukraine gazu jak takowego. A to oznacza, ze wstrzymaja prace zaklady przemyslowe, a w zime pojawia sie problemy z ogrzewaniem. Oczywistym jest to, ze zaden kraj europejski gaz banderowcom nie dostarcze. Jesli jednak stanie sie to z powodu ataku Rosji na Ukraine, potrwa to okolo tygodnia lub dwoch, a nastepnie bracia-Ukraincy otrzymaja duzo gazu po cenach krajowych, jako czesc terytorium Rosji smile

- Europa przez jakis czas (do unormowania stosunkow z Rosja) bedzie bez wystarczajacej ilosci gazu. Ceny wzrosna i watpie, czy USA czy Katar sa wstanie zastapic rosyjski gaz swoimi. Mysle, ze rok lub nawet dwa, zanim nie zmadrzeje, Europa bedzie musiala bardzo mocno oszczedzac, pojawi sie nawet termin - lockdown gazowy. I co najgorsze - bez gazu wiele odcinkow rurociagow po prostu stanie sie bezuzytecznych. Nie jestem ekspertem, ale slyszalem opinie, ze aby utrzymac w gotowosci, gazociag musi miec pewna ilosc gazu pod okreslonym ciesnieniem, bez tego rury bardzo szybko zaczynaja rdzewiec.
I co wazne - Rosja od eksportu gazu do Europy nie jest tak silnie uzalezniona, jak Europa od importu rosyjskiego gazu. A na to sa dwie przyczyny:
- wbrew obiegowej opinii eksport gazu nie przynosi Rosji az tak duzych dochodow
- a po drugich istnieja inne rynki zbytu, i przede wszystkim swoj wlasny, wewnetrzny. Wiec w przypadku rezygnacji z importu rosyjskiego gazu to Europa dostanie mocno po dupie, dla Rosji to nie bedzie az tak bolesne.

Teraz przechodze do ropy, z ktorej jest o wiele ciekawiej, niz z gazem, bo to wlasnie ropa stanowi glowny towar eksportowy Rosji. Wiec Rosji zaprzestanie eksportu ropy do Unii napewno zaboli.Ale Europie zaboli o wiele bardziej. Ceny ropy sa znacznie bardziej zmienne,a jesli Rosja odejdzie z europejskiego rynku ropy, ceny na gieldach po prostu wzrosna. A to pozwoli Rosji zrekompensowac czesc strat na innych rynkach, po prostu ze wzgledu na wzrost ceny.
Jest jeszcze jeden problem - przestana pracowac wiele zakladow chemicznych w Europie, a to bardzo duzy udzial europejskiego przemyslu. Chodzi o to, ze wiele z nich sa zwiazanych z rosyjska ropa Urals. Przypomne, ze w ubieglym roku podczas kryzysu naftowego Urals kosztowal wiecej niz Brent, chociaz wczesniej bylo odwrotnie. Po prostu dlatego, ze popyt na rosyjska rope byl wyzszy, poniewaz w niektorych procesach produkcyjnych jest niezbedna.
Rowniez nie jest pewnym to, ze Europa bedzie w stanie zastapic rosyjska rope dostawami z innych zrodel, po prostu dlatego, ze nie jest jasne, skad wziac tyle tankowcow, tyle mocy portowych dla nich. I oczywiscie koszt frachtu tankowca poleci w kosmos.
To tylko niektore problemy i bardzo trudno przewidziec z gory, czy gospodarka Europy w ogole przetrwa te sytuacje, mam podejrzenie, ze nie przetrwa, zwlaszcza na tle tego, co obecnie dzieje sie. Zreszta, tak czy inaczej, ale problemy beda bardzo, bardzo powazne, i dlatego nawet rusofobiczni przyglupy z Parlamentu Europejskiego pozostawia taka mozliwosc tylko w najbardziej skrajnym przypadku. Nawet najglupsi rusofobi rozumieja, ze Europa nie moze zrezygnowac z rosyjskiego gazu i ropy, nie narazajac sie na ogromne straty. I co wazne - wytrzymalosc rosyjskiego narodu jest nieporownywalnie wyzsza, niz wytrzymalosc narodow europejskich, i istnieje duza szansa, ze zanim Rosjanie zaczna czuc jakies niewygody, Europejczycy zaczna masowe protesty.
Obserwuj wątek
      • rosjaiswiat1 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 17:41
        brat_kryzysa napisał:

> Bardo podobna opinie czytalem na Yandeksie.

Ja tam czasami pisuje.

> Moze Europie przydalby sie w koncu taki kopniak ale raczej poskutkowaloby to ro
        > zpadem UE i milionami bezrobotnych, w koncu Rosja bedzie potrebowala migrantow wink

Mam takie wrazenie, ze wlasnie ku temu Putin szykuje sie smile
        • brat_kryzysa Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 17:57
          Zachod praktycznie wyczerpal mozliwosci nacisku, dzwignia finansowa rowniez odniesie mikry skutek, nadrabiane sa zaleglosci w przemysle, dosc aktywnie zastepowany jest import kluczowych produktow. Miejmy nadziej, ze efektywnie i w realna ekonomie zostana rozdysponowane pieniadze z nadwyzek finansowych zdeponowanych w funduszach finansowych , nie mylic rezerowowych
          • rosjaiswiat1 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 18:43
            brat_kryzysa napisał:

> Zachod praktycznie wyczerpal mozliwosci nacisku,

Generalnie wszystko co jeszcze pozostalo sie w arsenale zachodu, bedzie uderzac w niego tak samo mocno, albo i mocniej, jak i w Rosje. Ogromna zaleta Rosji jest to, ze ona jest niezalezna surowcowo, a to znaczy, ze nie jest krytycznie zalezna od zagranicy. Przy tym Rosja ma alternatywe, a zachod, jak mi sie wydaje - nie ma. Bo jak pisalem, jest bardzo ciezko zastapic kogos, kto zapewnia dostawy w wysokosci 49% w przypadku gazu i ca 35% w przypadku ropy.

> dzwignia finansowa rowniez odniesie mikry skutek,

A to zasluga tego, ze Rosja od lat zmniejszala swoje zadluzenie zagrniczne, i calkowicie zmienila swoj portfel resursow dewizowych.

> Miejmy nadziej, ze efektywnie i w realna ekonomie zostana rozdysponowane pieniadze z nadwyzek
            > finansowych zdeponowanych w funduszach finansowych , nie mylic rezerowowych

Mam nadzieje, ze wladze Rosji nie postapia tak, jak Ty im radzisz. smile
            Przy duzym naplywie waluty nalezy ja wysterylizowac, aby nie powodowała "holenderskiej choroby" w gospodarce. Własnie w tym celu utworzono najpierw Fundusz Stabilizacyjny, a nastepnie Fundusz dobrobytu Narodowego. Jak pokazal czas to byl bardzo dobry krok.
            Ale czym innym jest "drukowanie" ruble, zabezpieczone waluta w tych funduszach, i finansowac rozne projekty. I wlasnie tak wladze Rosji postepuja.
            • brat_kryzysa Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 20:08
              "Ale czym innym jest "drukowanie" ruble, zabezpieczone waluta w tych funduszach, i finansowac rozne projekty. I wlasnie tak wladze Rosji postepuja"
              Dokładnie tak jak piszesz
              Trochę tych projektów jest wdrażanych , ale i w kolejce czeka wiele, od nowych technologii po infrastrukturalne
              • rosjaiswiat1 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 20:17
                brat_kryzysa napisał:

> Trochę tych projektów jest wdrażanych , ale i w kolejce czeka wiele, od nowych
                > technologii po infrastrukturalne

Moz dziwisz sie, ale w Rosji nie brakuje kasy na wykonanie roznych projektow. Brakuje moce, przede wszystkim sily roboczej.
                Ale w kluczowych projektach nie brakuje niczego.
                • brat_kryzysa Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 20:57
                  Kiedyś pisałem o niedostatecznym potencjale siły roboczej i sugerowałem , że może byloby dobrze bardziej zaangażować na jakiś czas sąsiadów np chińskie firmy by przyspieszyć pewne prace, głównie iinfrastrukturalne, czas wydaje się grać ważna role
                  • rosjaiswiat1 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 21:14
                    brat_kryzysa napisał:

> Kiedyś pisałem o niedostatecznym potencjale siły roboczej i sugerowałem , że mo
                    > że byloby dobrze bardziej zaangażować na jakiś czas sąsiadów np chińskie firmy
                    > by przyspieszyć pewne prace, głównie iinfrastrukturalne, czas wydaje się grać w
                    > ażna role

Rosja bardzo aktywnie wykorzystywala zagraniczne firmy, w tym i chinskie, ale problemem jest to, ze wbrew pozorom chiskie firmy nie zbyt ochoczo pracuja za granica, moze dlatego, ze w domu maja ogrom pracy, ale oni bardzo chetnie inwestuja w rozne projekty na calym swiecie, ale my juz wyjasnili, ze kasy Rosji nie brakuje smile

Kiedys czytalem o tym, jak chinskie firmy uczestnicza w roznych projektach w Dubaju. Oni tam bardzo duzo buduja, ale co dziwnie, oni nie wykorzystuja wlasnych rodakow, a wola zatrudniac Filipinczykow. Wiec kasa i kierownictwo chinskie, a pracownicy z Filipin.
      • monalisa2016 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 20:38
        Brat_kryzysa skladam kondolencje z powodu czwartego rozbioru Polski. 290 poslow wypowiedzialo sie za rozbiorem, 133 sie wstrzymalo od glosow (nie ma takiego stanu bycia troche w ciazy) poniewaz mamona mimo tego swiecila im bardziej w oczy, 33 glosy to bohaterskie glosy, no coz beda w rezimie skazane na represje. Witajcie w nowym europejskim kolchozie a potem w nowym porzadku swiata w czasach kiedy w Europie formuje sie opor a polscy sprzedawczycy wylamuja sie koalicji. smile
      • monalisa2016 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 22:37
        Ale Polska wziela to na powaznie jak jej przed oczyma powiali lizakiem ktorego jeszcze nie polizali na poczet utraty suwerennosci czyli czwartego rozbioru Polski na wlasna prosbe. Najlepszy w Sejmie byl pan od europejskiej integracji (chyba sie Szymanski nazywa) ten kadzil o dobrociach unijnych o ktorych nie bedzie on rozstrzygal tylko pani Vera Jourova ktora dawno jej slowo, decyzje wobec Polski oglosila.
        • monalisa2016 Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 22:44
          W Hiszpanii odnosza zwyciesto za zwyciestwem konserwatywne partie.

www.youtube.com/watch?v=RbZevKgupiA

Maryna w Francji zostala oczyszczona z zarzutow i ma najwieksza szanse bez kiwniecia palcem dojsc do najwyzszego stopnia, a Polska za pare wirtualnych paciorkow sie dobrowonie sprzedala wiwatujac dlugimi gremialnymi oklaskami na stojaco w Sejmie.smile
          • kommersant Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 23:11
            Rosja zuzywa srednio 3,5 do 4 milionwow baryłek. Produkuje ostatnimi laty przed umową OPEC+ srednio troche ponad 11 milionow. Eksportowała wszystkiego jakies 8 milionow z czego ropy przecietnie 5 milionow.
            Przypomne ze przed 2008 rokiem z Rosji do Chin szły jakies smieszne ilosci ropy. Pozwole sobie wyboldowac ze teraz juz prawie 2 miliony baryłek idzie do Chin a co jeszcze smieszniejsze juz przecietnie pół miliona ropy i produktów do USA. To jest zarówno pivot na Wschód jak i nawet pivot na USA wazne ze nie na Unie

A co do gazu a niech UNIA W cholere rezygnuje z NS II. Mam tylko swiadomosc ze Jamał ma byc tez zrodłem dla nastepnych piecdziesieciu miliardów Siła Syberii przez Mongolie do Chin

Bo mam wrazenie ze Polacy se w Polsce mysla ze sie Rosja zesra bida ze swoim gazem. A ja bym sie bardziej obawiam ze przy jednak skonczonych zasobach gazu w Rosji powstanie w pewnym momenie nieciekawa sytuacja ze bedzie jakas rywalizacja o gaz z Rosji miedzy Chinami a Europa. I ja bym zlał wszystkich szczekaczy i zadbał o gaz dla Europy bo jak nie na Zachód to Siła Syberii I i II i przy pomocy Novateku do Chin.

Bo mam wrazenie ze Unia se mysli ze ona moze a Rosja musi. A a najwiekszym polu Jamalskim to zdaje sie Rosja zdecyduje o tym jak panna na wydaniu.
            • kommersant Re: Europa bez rosyjskich gazu i ropy 05.05.21, 23:15
              Nie wiem zreszta jak trzeba byc naiwnym jak ludzie co wierza w podobne pierdoły.
              Szczypta jak jest czyli realizmu
              Z poufnych danych bodajze bloomberga wiemy ze chyba z połowa Unii pomagała po cichu Rosji obejsc sankcje technologiczne na budowe Nord Stream II - statek Akademik Czerski i z utesknieniem czeka na skonczenie gazociagu.
              Połowa Unii czeka tez na szczepionke Sputnik-V.
              Miejmy tez na uwadze ze wiekszosc krajów członków Unii ma szczerze mówiąc w dupie jakąs tam Ukraine i Białorus jesli ma ja to jeszcze bardziej skonfliktowac z Rosją.
              A Parlament Europejski to w wiekszosci zgromadzenie polityków-starych dziadów wyautowanych dawno z głównego nurtu krajowej polityki na sytą emeryturę w Strasburgu.
              Ale kto chce niech wierzy liczą się działania nie wielkie słowa. Ostatni kryzys chyba dodobitnie pokazał gdzie Zachód tak naprawde ma Ukraine wiec i Putin odpuscił temat. Moze dostał po cichu glejt na ukonczenie NS II?
    • brat_kryzysa Aleksandr nie taki glupi 06.05.21, 19:48
      Luka wieki "dywersyfikatorem"??Ostrzegl blokada tranzytu w przypadku nowych sankcji z UE
      Okazuje sie, ze Luka istotnie moze zaszkodzic Polsce nie wspominajac o Prybaltyce ktora nie bedzie miala juz kasy z tranzytu towarow, ruch przejal megaport Ust Luga, otoz Polska importuje dalej 67% gazu i 60 %ropy z Rosji i jak sie okazuje bez perspektyw zwiekszenia wolumenow m in z UE na ktorej rynku np gazu brak. To moze sparalizowac Polska gospodarke a Rosja bedzie mogla umyc rece mowiac "ostrzegalismy i dlatego tak potrzebny jest np NS 2" pry okazji porzadnie sie odgryzc ułankom znad Wisly
      rusnext.ru/news/1620240231239736

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka