Dodaj do ulubionych

Konkretnie o kapitalizmie

29.06.21, 11:16
Dosadniej juz nie mozna, i chyba wielu tutaj dazy do podobnych wnioskow
[myśl polityczna]
Od lat powtarzam, że dziś nie mamy kapitalizmu, ale coś z goła przeciwnego - DYKTATURĘ KORPORACJI. Jedni nazywają ją kapitalizmem, by do niego zniechęcać, inni robią to z przekonaniem, nie rozumiejąc, że dołączają do grona „pożytecznych idiotów”. Pożytecznych dla władzy państwowej i korporacji właśnie. Rozjaśnijmy więc sprawę dokładniej.
Trzeba wyraźnie odróżnić klasyczny kapitalizm wolnorynkowy od systemu, który Amerykanie określają mianem „crony capisalism”. W systemie tym bogactwo w dużej mierze nie pochodzi z generowania dóbr lub usług pożądanych przez konsumentów. Bogactwo wynika z przywilejów, którymi władza obdarowuje niektórych członków społeczeństwa kosztem wszystkich pozostałych. „Sól” gospodarki rynkowej, czyli drobna przedsiębiorczość (Krzysztof Dzierżawski określał setki tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw mianem „planktonu gospodarczego”) jest krępowana różnego rodzaju ograniczeniami, regulacjami i przepisami. Jednocześnie ogromny kapitał, firmy-molochy, które współdziałają z państwem są rutynowo wspierane pieniędzmi zrabowanymi podatnikom.
Takiego systemu nie należy mylić z wolnością gospodarczą. Wolny rynek polega na swobodzie produkcji i handlu, respektowaniu prywatnej własności środków produkcji, idei konkurencji i dążenia w relacjach rynkowych do zysku, na prawie i zasadzie dotrzymywania umów. Dla kapitalizmu w prawdziwym tego słowa znaczeniu kluczowa, choć stale niedoceniana, a nawet lekceważona jest równość wobec prawa. Przepisy porządku prawnego muszą identycznie odnosić się do wszystkich jednostek i grup, bez jakichkolwiek specjalnych przywilejów dla wybranych podmiotów.
Prof. Bogusław Wolniewicz nazywa sytuację toksycznej kolaboracji państwa z wielkim biznesem symbiozą biurokracji (aparatu państwa) z plutokracją (siłą pieniądza). Ten formujący się obecnie sojusz ma interes w tym, aby jego władza pozostawała niewydobyta na światło dzienne, stąd intensywna propaganda w celu zniszczenia prawdziwych wyobrażeń na temat współczesnych systemów gospodarczych. W sojuszu tym skupia się rzeczywista władza panująca dziś w światowej gospodarce – kasta urzędnicza plus finansowani przez nią bogacze.
Niestety, analiza Wolniewicza jest diagnozą, którą da się z coraz większą dokładnością zastosować również do tego, co dzieje się w Polsce. Trudno u nas o kapitalizm, bo ten opiera się o drobną przedsiębiorczość i zdywersyfikowaną strukturę własnościową. Jak wskazywał ojciec liberalizmu ekonomicznego, Adam Smith, największe zagrożenie dla przetrwania mechanizmu gospodarki kapitalistycznej, paradoksalnie, stwarzają sami kapitaliści. Jedna konkretna gałąź przemysłu lub handlu, która posiada już na rynku ugruntowaną pozycję, zawsze będzie zainteresowana tym, żeby dążyć do ograniczenia mechanizmu konkurencji. Podmioty, które uczestniczą w życiu gospodarczym, nie mają żadnego interesu w tym, aby poddawać się obiektywnemu mechanizmowi cenowemu. Konkurencja i swobodna wymiana handlowa są więc nieustanne zagrożone przez ustanawiane na mocy kolaboracji z państwem monopole: przywileje podatkowe i inne regulacje, które producenci mogą wymóc na władzy.
Dlatego właśnie domenę władzy państwowej trzeba ograniczyć do minimum i nie pozwolić jej poszerzać się poza podstawowe funkcje (obrona zewnętrzna, ochrona wolności i własności wewnątrz kraju, minimalna administracja itp.). Odnośnie spraw gospodarczych państwo powinno zapewnić ekonomii otwartość i swobodę funkcjonowania, a unikać jakichkolwiek działań, które mogłyby zniekształcać naturalną kondycję rynku.
Krótko mówiąc, nie będzie w Polsce prawdziwego wolnego rynku, jeżeli w pierwszej kolejności nie obalimy korporacyjnego modelu „kapitalizmu”. Nazywanie tej dyktatury korporacji kapitalizmem, to nasz główny ideologiczny wróg.

Obserwuj wątek
  • mongolszuudan Re: Konkretnie o kapitalizmie 29.06.21, 14:43
   Вот настоящее лицо вашего капитализма и вашей католической церкви:

   В Канаде горят католические церкви - после того как при при двух школах интернатах для туземцев, существовавших под патронажем католической церкви на землях индейских общин, были найдены недокументированные могилы около тысячи туземных детей:

   tass-ru.turbopages.org/tass.ru/s/opinions/11776341

   svpressa-ru.turbopages.org/svpressa.ru/s/accidents/news/302467/

   И эти нелюди учат нас не ковыряться в носу?
   • brat_kryzysa Re: Konkretnie o kapitalizmie 29.06.21, 21:13
    Co to jest nasz kapitalizm ?
    Narazie wszędzie gdzie się pojawił okazywał się skuteczniejszy a co do religii jestem antyklerykalny, wierzę w naukę i że ona wkrótce rozwiąże takie sprawy jak Bóg i życie po śmierci i będzie to nareszcie koniec religii , amen
    • berek_p Re: Zanim zabiore glos w temacie..... 29.06.21, 15:52
     Nie bardzo rozumiem tego tekstu.
     Czy korporacje mają monopol na handel cebulą i kartoflami ?
     Czy w stodołach po byłych PGR powinna odbywać się produkcja czołgów i satelitów wojskowych ?
     Bardziej istotne jest wpływ kapitału na produkcję i handel. To naturalne że koncerny są w uprzywilejowanej pozycji zatrudniając nawet 100 tysięcy ludzi.
     Są odpowiedzialni za projekty dzięki temu zwykli ludzie częściej niewykształceni mogą żyć na względnie wysokim poziomie.
     • rosjaiswiat1 Re: Zanim zabiore glos w temacie..... 29.06.21, 22:00
      berek_p napisał:

      > Nie bardzo rozumiem tego tekstu.

      Dlatego chcialbym dostac link do oryginalu tekstu, poniewaz byc moze jest tak, ze zalozyciel watku cos wyrwal z kontekstu, i przez to tekst jest malozrozumialy.
      Ale jak sam widzisz, zalozyciel watku olewa moja prosbe, zreszta i twoj wpis zostal olany, chociaz on juz w miedzyczasie swoj watek odwiedzil.
   • mongolszuudan Re: Zanim zabiore glos w temacie..... 29.06.21, 15:34
    Ты же знаешь английский, как родной, потому сам лучше меня найдешь при желании оригинал. Скандал этот на всю Канаду, как можно понять, из наших публикаций - так что найти оригинальные публикации не проблема.
    • mongolszuudan Re: Zanim zabiore glos w temacie..... 29.06.21, 15:47
     Хотя, на это и моих познаний английского вполне хватает:

     www.nytimes.com/2021/06/24/world/canada/indigenous-children-graves-saskatchewan-canada.html

     www.democracynow.org/2021/6/25/headlines/751_unmarked_graves_found_at_former_residential_school_for_indigenous_children_in_saskatchewan

     etcanada.com/news/795108/751-unmarked-graves-found-at-site-of-former-saskatchewan-residential-school-for-indigenous-children/

     globalnews.ca/news/7020525/indigenous-children-saskatchewans-care-11-year-high/

     www.theguardian.com/world/2021/jun/29/the-childrens-graves-at-residential-schools-in-canada-evoke-the-massacres-of-indigenous-australians

     www.bbc.com/news/world-us-canada-57291530Достаточно?
    • rosjaiswiat1 Re: Zanim zabiore glos w temacie..... 29.06.21, 21:58
     mongolszuudan napisał:

     > Ты же знаешь английский, как родной, потому сам лучше меня найдешь при желании
     > оригинал. Скандал этот на всю Канаду, как можно понять, из наших публикаций - т
     > ак что найти оригинальные публикации не проблема.


     Aleksandr, berkowi nie chodzi o to, o czym Ty wspominasz, a tylko o tekst zalozyciela watku, czyli brata_kryzysu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka