Dodaj do ulubionych

Afganistan,wojna o pokój

24.07.21, 19:46
Jeszcze niedawno była dyskusja o wizytach talibów w Moskwie i rozmowy na najwyższych szczeblach o ochronie Afganistanu przed Chinami a tymczasem do prowincji Kandahar w Afganistanie wkroczyła armia Pakistanu.
Jeszcze dużo bitew przyjdzie stoczyć talibom aby oczyścić Afganistan z okupantów.
Jeszcze warto wspomnieć o dzisiejszym nalocie US lotnictwa na pozycje talibów.

pl.sputniknews.com/20210724/pakistanskie-wojsko-wkroczylo-do-kontrolowanego-przez-talibow-regionu-afganistanu-sputnik-15618940.html
Obserwuj wątek
  • mongolszuudan Re: Afganistan,wojna o pokój 24.07.21, 21:05
   Coz, to dobre nowosci. Zadne ugrupowanie afganskie nie jest jeszcze gotowe do przejecia pelnej kontroli nad calym panstwem i zapewnienia w nim normalnego porzadku. Nie ma zadnych pomyslow, jak to zrobic. A poniewaz wojna wszystkich przeciwko wszystkim tam jest nieunikniona, lepiej jest, jesli ona bedzie aktywnie trwac maksimalnie z dala od granic WNP.
   • berek_p Re: Afganistan,wojna o pokój 24.07.21, 21:35
    Lepszym rozwiązaniem będzie jeśli Afganistanem będą rządzić prorosyjskie ugrupowania albo przynajmniej neutralne wobec Rosji.W przestrzeni geopolitycznej nie ma próżni i warto pomyśleć aby Afganistan zintegrować z krajami WNP,co zapewni spokój w kraju jak również w całej Azji Centralnej.
    Co istotne,pozwoli to odsunąć od byłych republik ZSRR wojska USA i NATO.
    Jedynie czego możemy być pewni,to nie powstaną bazy USA i NATO w Mongolii.
    • mongolszuudan Re: Afganistan,wojna o pokój 24.07.21, 21:54
     W Afganustanie nie ma prorosyjskich ugrupowan. A co dotyczy neutralnych, tam nie ma zadnej sily, ktora bylaby zdolna utrzymac wladze na wszystkim terenu i miala autorytet dla wszystkich plemion i narodnosci. Talibowie tez nie moga zaproponowac idee i wartosci, ktore byliby wspolnymi dla wszystkich. Wiec wojna tam nie skonczy sie napewno nigdy. To sztuczne panstwo, w takich granicach ono istniec nie moze. Ale tez nie ma nikogo, kto mial by autorytet i chec rozwiazac jego.
     • berek_p Re: Afganistan,wojna o pokój 24.07.21, 22:08
      Idealnym rozwiązaniem byłaby federacja kraju zaś państwo w całości świeckie. Z drugiej strony szansa na taki system niewielka z uwagi na wyznanie religijne samych talibów. Podział kraju też niekoniecznie będzie korzystny tak dla afgańczyków jak i sąsiadów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka