Dodaj do ulubionych

Na złość Ruskim Litwa odmroziła sobie uszy!

05.08.21, 20:06
Litwa w walce przeciw Gazpromowi i Rosji siedzi teraz w przysłowiowej czarnej d.pie:

Litewskie Ministerstwo Energii desperacko stara się wyrwać z kajdan kontraktu podpisanego w 2014 roku z norweską firmą Equinor (dawniej Statoil). Jest to wyjątkowo niekorzystne dla Wilna, ponieważ przewiduje dostawę czterech cystern rocznie ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) po cenie znacznie wyższej od ceny rynkowej. W odpowiedzi użyto już ciężkiej artylerii: Norwegia, która odmawia rewizji postanowień traktatu, przeciągnęła na swoją stronę Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który grozi Litwie obniżką ratingu.

Litwa od 2014 roku dzierżawi od Norwegii terminal LNG „Independence”. Swoją decyzję władcy uzasadniali chęcią ucieczki od monopolu gazowego Gazpromu. Niezależni eksperci wielokrotnie podkreślali, że wysiłki Litwy na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu ziemnego nie były ekonomicznie opłacalne. Ich zdaniem to, że Wilno kupuje amerykański gaz płynny na niesprzyjających warunkach, ma swoje źródło w presji Waszyngtonu, ponieważ USA chcą wprowadzić swoje paliwo na rynek europejski.

Tu jeszcze lepszy kawałek:

To nie przypadek, że eksperci mówią o prawdziwej niewoli, jeśli chodzi o warunki kontraktu. Wilno jest zobowiązane do zakupu czterech tankowców gazu płynnego od Equinor rocznie po wyjątkowo niekorzystnej dla Litwy cenie. Chociaż ceny na światowym rynku skroplonego gazu ziemnego spadły tak gwałtownie w ciągu ostatnich sześciu lat, że obecnie wynoszą tylko jedną szóstą pierwotnej ceny, warunki dostaw norweskich do terminalu w Kłajpedzie pozostały takie same. Nie ma wątpliwości, że Litwa płaci zbyt wysoką cenę za uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu.

energy-europe.eu/wirtschaft/litauen-norwegisches-fluessiggasterminal-in-klaipeda-startklar/

Wrzućcie sobie cały artykuł na googla, Litwa nieźle się wpakowała mrożąc sobie uszy na złość Rosji. .

Obserwuj wątek
    • rosjaiswiat1 Re: Na złość Ruskim Litwa odmroziła sobie uszy! 05.08.21, 21:16
      eva15 napisała:

> Nie ma wątpliwości, że Litwa płaci zbyt wysoką cenę za uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu.

I co w tym wszystkim jest najsmieszniejsze, ze nadal kupje gaz rosysjki:

Pierwsza dostawa LNG z Rosji na Litwę

www.wnp.pl/gazownictwo/pierwsza-dostawa-lng-z-rosji-na-litwe,353009.html
      Litwa, która chciała zmniejszyć swoją zależność od dostaw energii z Rosji, po raz pierwszy kupi partię rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego. Surowiec w skroplonej postaci trafi do Kłajpedy, choć zakupów w Rosji Litwa nie zrobiła.

Jak to możliwe?

Do terminala LNG w Kłajpedzie gaz na pokładzie metanowca Stena Clean Sky (właśnie pokonuje kanał La Manche) dotrze z francuskiego terminala w Montoir de Bretagne. Zamawiającym jest litewski koncern nawozowy Achema. Sprzedającym LNG jest francuski koncern paliwowy Total (w kontrakcie pośredniczy litewska spółka Ignitis).Ten jednak nie miał własnych zapasów gazu i zdecydował się „pożyczyć” paliwo od Rosjan. Ci udostępnili Francuzom surowiec pochodzący z należącego do koncernu Novatek zakładu Jamal LNG.

Rosjanie dzięki temu mogą się pochwalić, że choć Litwa chciała zaprzestać kupna rosyjskiego gazu, to i tak to robi, odbiera go tylko inną droga.

Sytuacja z gazem dla Achemy pokazuje, jak dynamicznie rozwija się światowy rynek LNG. Zdaniem Rosjan to oznacza także, że kraje które chcą całkowicie zrezygnować z rosyjskiego surowca, i tak w przyszłości mogą być zmuszone z niego korzystać.
        • rosjaiswiat1 Re: Na złość Ruskim Litwa odmroziła sobie uszy! 05.08.21, 21:46
          eva15 napisała:

> Ha, ha, widać jednak Litwini lubią, jak jest drożej, a niech i Francuzi sobie z
          > arobią ich kosztem . Tacy masochiści!

Myslisz, ze Polacy sa lepsze?
          Przeciez tak samo rosyjski LNG trafia do Polski, ale w Polsce to temat tabu, i kazda publikacja w tym temacie od razu jest usuwana.

www.google.ru/search?q=Rosjanie+próbują+zniwelować+negatywne+skutki%2C+jakie+dla+ich+działalności+na+polskim+rynku+stworzy+operacyjny+gazoport+w+Świnoujściu.+Dlatego+rosyjski+gaz+.&oq=Rosjanie+próbują+zniwelować+negatywne+skutki%2C+jakie+dla+ich+działalności+na+polskim+rynku+stworzy+operacyjny+gazoport+w+Świnoujściu.+Dlatego+rosyjski+gaz%C2%A0.&sourceid=chrome&ie=UTF-8
          • eva15 Re: Na złość Ruskim Litwa odmroziła sobie uszy! 05.08.21, 22:26
            Ależ, wcale nie myślę, że Polacy lepsi. Ja jestem w stanie krytykować Polskę wszędzie tam, gdzie na to zasługuje. A tu zasługuje.
            Polska polityka zagraniczna jest podobnie jak litewska opanowana antyrosyjską wścieklizną. I mimo wścieklizny te kraje kupują rosyjski gaz , bo taka jest logika rynku a nie ich wścieklizny.
            • rosjaiswiat1 Re: Na złość Ruskim Litwa odmroziła sobie uszy! 06.08.21, 08:49
              eva15 napisała:

> Ależ, wcale nie myślę, że Polacy lepsi. Ja jestem w stanie krytykować Polskę ws
              > zędzie tam, gdzie na to zasługuje. A tu zasługuje.

Ewa, to pytanie bylo retoryczne.

> Polska polityka zagraniczna jest podobnie jak litewska opanowana antyrosyjską
              > wścieklizną. I mimo wścieklizny te kraje kupują rosyjski gaz , bo taka jest log
              > ika rynku a nie ich wścieklizny.

Otoz to. I wlasnioe to tlumaczy dlaczego Niemcy w sprawie dostaw gazu z Rosji, a wczesniej z ZSRR, tak sprzeciwiaja sie Amerykanom. I beda tak robic dalej.A deklaracje polityczne sa dla glupich rusofobow, calkowicie uzaleznionych politycznie od USA.
      • eva15 Off topic. Walnięta w łeb EU 05.08.21, 21:31
        Nie chcę na każdy temat otqierać nowego wątku, więc tylko tak na marginesie:

EU nie chce dopuścić Sputnika V, ale przyjęła San Marino do unijnego grona zaszczepionych i wydała elektroniczny EU-zertyfikat.

San Marino zaszczepiło się Sputnikiem!

Swoją drogą ciekawostka. Nie wiedziałam, że San Marino - jakby nie patrzał niezależna republika i uznane w prawie międzynarodowym państwko - jest prywatną własnością katolickiego biskupstwa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka