Dodaj do ulubionych

Digitalny model Notre Dame

17.09.21, 16:15
moze znakoicie zastapic rzeczywisty budynek, Bedzie nawet ;lepszy, kazdy bedzie moglk zwiedzac katedre nawet w swojej lazience!
Modelowanie informacji o budynku (BIM) tworzy bardzo szczegółowy model 3D, aby usprawnić budowę.
Od niszczycielskiego pożaru katedry Notre Dame de Paris minęły już dwa lata, ale odbudowa jest w toku. Aby jednak dotrzymać ambitnej daty ponownego otwarcia prezydenta Macrona w kwietniu 2024 r., proces ten musi zostać przyspieszony. Teraz zespoły zajmujące się renowacją zwracają się do technologii cyfrowej zwanej modelowaniem informacji o budynku (BIM), która dba o każdy najdrobniejszy szczegół.

BIM to proces tworzenia i zarządzania informacjami dla zasobu budowlanego. Przy nowej konstrukcji BIM zapisałby wszystko, od wymaganych zasobów po praktyczną funkcjonalność budynku. W przypadku projektu renowacji, takiego jak Notre Dame, BIM zapewnia szczegółowy opis tego, co miało zapewnić pracownikom możliwie najdokładniejszy model.

Modelka
Te modele BIM mogą być bardzo skomplikowane, jak widać na powyższym filmie. To jest przykład modelu BIM Notre Dame, który został skompilowany w 2020 roku. Nie jest to dokładny BIM, z którym pracuje zespół zajmujący się renowacją, ale daje wgląd w zastosowanie i wartość BIM. Model jest tak szczegółowy, że rejestruje poszczególne tafle witrażu.

Aby zapewnić precyzję, modele cyfrowe wykorzystują laserowe skany punktowe, które rejestrują wymiary budynku i rozmieszczenie gruzu. Skany te skatalogowały również szeroką gamę wystaw sztuki i artefaktów zdobiących katedrę. Według Architosha , zespół Autodesk, firmy dostarczającej BIM, stworzył około 12 450 unikalnych obiektów do cyfrowego modelu.

Przyspieszenie BIM
Emmanuel Di Giacomo, Autodesk BIM Ecosystem Manager na Europę, wyjaśnił, że BIM pomoże przyspieszyć odbudowę w trzech głównych obszarach. Pomoże to pracownikom logistycznie określić, gdzie umieścić dźwigi i dokąd powinny wchodzić zasoby. Po drugie, model powinien pomóc pracownikom w zarządzaniu bezpieczeństwem i ryzykiem. Wreszcie oczekuje się, że usprawni przepływ pracy między planowaniem a budową.

Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka