Dodaj do ulubionych

Działalnosc amerykanskich firm w Rosji

25.09.21, 14:41
W kontekscie relacji amerykańsko-rosyjskich mysle ze warto sobie zdawac sprawe z pewnego faktu

"Według szóstego dorocznego badania Amerykańskiej Izby Handlowej w Rosji (AmCham) we współpracy z Ernst&Young w przedmiocie perspektyw bezpośrednich inwestycji zagranicznych i handlu dwustronnego pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi całkowity wolumen amerykańskich inwestycji bezpośrednich w całym okresie działalności w Rosji wyniósł na dzien dzisiejszy 96,05 mld USD. Szacunek ten obejmuje dane ze 160 firm, w tym 92 firm które wzięły udział w tegorocznym badaniu, a także dane z informacji publicznych i dane od firm, które wzięły udział w ankiecie w ciągu ostatnich pięciu lat” – czytamy w badaniu.
Jednocześnie w 2020 r. uczestnicy badania zainwestowali w rosyjską gospodarkę ponad 2,2 mld USD, a w planach na 2021 r. sa inwestycje w wysokości około 1,8 mld USD. Przy tym ponad połowa inwestycji wszystkich uczestników badania będzie dotyczyc przemysłu energetycznego i wydobycia surowców naturalnych. „Pomimo spadku aktywności w 2020 roku około 84% firm poinformowało, że w najbliższym czasie planuje uruchomić nowe projekty w Rosji. Jest to rekordowa wartość w czasie naszego badania. Dla 73,5% badanych amerykańskich firm w Rosji jest to rynek strategiczny (ros. – red.)” – powiedziała Sofia Azizian, partner międzynarodowej firmy Ernst&Young, podczas 21. Konferencji Inwestycyjnej AmCham. Według badania 78% firm odczuwa negatywny wpływ amerykańskich sankcji na ich rosyjskie biznesy, ale ich udział spadł o 2 punkty procentowe w stosunku do zeszłego roku. Ponadto 92% uczestników ankiety zauważyło, że rosyjskie i zagraniczne standardy dotyczące dekarbonizacji i redukcji śladu węglowego, których firma przestrzega w Rosji i za granicą, są zbieżne.
„Zmniejszenie liczby podróży służbowych i zamiast tego korzystanie z wideokonferencji jest najłatwiejszym i najczęstszym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego wśród uczestników badania. Zgłosiło to 35% firm amerykańskich w Rosji. Dodatkowo 59% firm wskazało, że inwestycje w procedury dekarbonizujące jeszcze nie przynoszą im korzyści finansowych” – dodali eksperci w trakcie konferencji.

1prime.ru/News/20210923/834779958.html
Obserwuj wątek
  • kommersant Re: Działalnosc amerykanskich firm w Rosji 25.09.21, 14:47

   Pozostawiam oczywiście do rozważenia czy nawet owe niecałe 100 mld $ BIZ w ciągu 30 lat dla gospodarki wielkości amerykańskiej to kwota znacząca czy też raczej niewiele znacząca.
   Jednakże o tych 100 mld dolarów radzę nigdy nie zapominać bo jastrzębie stanowisko Polski wynika często z faktu że nasze inwestycje zagraniczne są raczej małe bo jak to się pięknie wyraził pewien polski polityk w kontekscie pomocy np. dla Ukrainy w formie BIZ Polska nie jest eksporterem kapitału.
   • monalisa2016 Re: Działalnosc amerykanskich firm w Rosji 25.09.21, 15:38
    kommersant napisał(a):

    >
    >
    > Jednakże o tych 100 mld dolarów radzę nigdy nie zapominać bo jastrzębie stanowi
    > sko Polski wynika często z faktu że nasze inwestycje zagraniczne są raczej małe
    > bo jak to się pięknie wyraził pewien polski polityk w kontekscie pomocy np. dl
    > a Ukrainy w formie BIZ Polska nie jest eksporterem kapitału.

    Zalezy co on rozumie pod sloganem "PL nie jest eksportem kapitalu"? smile
   • rosjaiswiat1 Re: Działalnosc amerykanskich firm w Rosji 25.09.21, 23:10
    kommersant napisał(a):

    > Pozostawiam oczywiście do rozważenia czy nawet owe niecałe 100 mld $ BIZ w cią
    > gu 30 lat dla gospodarki wielkości amerykańskiej to kwota znacząca czy też racz
    > ej niewiele znacząca.

    Oczywiscie 100 mld robi wrazenie, ale na pewno nie w przypadku inwestycje amerykanskie w Rosji, biorac pod uwage potencjal tych panstw i czas, w ciagu ktorego te inwestycje odbyli sie. Tym bardziej, ze jest wprawie pewnik, ze duza czesc z tych 100 mld baksow, byli reinwestycje zyskow. czyli czesc tego co zarabialo sie w Rosji, inwestowalo sie w rozwoj przedsiebiorstw.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka