Dodaj do ulubionych

How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game

31.10.21, 21:24
Z poczatkowym zastrzeżeniem że ten portal jest nieco propagandowy na korzyść Rosji naprawde myśle że wszyscy użytkownicy naszego forum od lat udzielajacy sie na tym forum w sprawie przesyłu gazu warto żeby sobie go przeczytali.
Mój komentarz jest taki że Polska chyba naprawde całe lata myslała ze wygra z najwiekszym na swiecie producentem gazu ziemnego wspomaganym jeszcze chociazby przez np Shella Engie BASF czy nawet Brytyjczykow z koncernu BP. Dziwne ze nikt w Polsce np nie mowi ze nawet Brytole z BP tez chca rozsyłac po Europie 20 mld m3 gazu z NS II. Wiec nie, nie tylko zła Merkel i paskudny Schroeder ale Boris Johnson tez. Zreszta to ma byc gaz Rosnieftu (czy aby BP to nie ma 20 % w Rosnefcie -sprawdzie sami?)

My jak zawsze przeceniamy swoje mozliwosci a Rosji tradycyjnie nie doceniamy. Bylo tak po wielokroc w historii. Teraz jak zawsze myslelismy ze bedziemy jakims takim wielkim izolatorem miedzy Rosja a Niemcami. W rezultacie mamy od roku spotowe rekordowo wysokie ceny gazu.
Gdybym czytał tylko naszych ekspertow i to tylko na temat Gazpromu to nigdy by nie bylo NS I czy NS II czy Siły Syberii. Zreszta w ogole nie byloby przeciez gazu bo ten to dawno by sie skonczyl w Rosji.

Dr Leszek Sykulski zawsze przy tej okazji cytuje 2 typowe ksiazki w temacie - jedna z 1939 pod tytułem Polska jest mocarstwem i druga pd tytułem Czy Rosja przetrwa do roku 2000? Idealnìe to oddaje sposob myślenia naszych elit.

Niestety dla nich akurat tegoroczny kryzys energetyczny to bardzo dobitnie wszystkim udowodnił ze bez nawiekszego na swiecie eksportera surowców wszelakich pewnych kwestii swiatowych załatwic sie po prostu nie da.

Bez Polski i Ukrainy niestety sie da.

Na Zachodzie od zawsze rzadzi realpolitk i jak sie nie ma konkretnych mocnych atutow to cie w koncu potraktuja na zasadzie nie mamy pana płaszcza i cwicza sie w tym od stuleci.

Rzeczony artykuł naprawde godny polecenia
www.moonofalabama.org/2021/10/how-poland-tried-to-win-but-lost-the-gas-game.html?fbclid=IwAR24HnFb0TCusIzqUSy_UN0xoGvyVYuNsFmWM9n4AbBCg7VvyW_iJCFPEZk
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 31.10.21, 23:06
   Dobry artykuł, dla osób śledzących problematykę może nie aż tak bardzo odkrywczy, ale świetnie podsumowujący istotę problemu. Polska niestety romantycznie, po mickiewiczowsku mierzy siły na zamiary, a nie zamiary według sił. To jest o lata świetlne oddalone od Realpolitk.

   >Na Zachodzie od zawsze rzadzi realpolitk

   W poszczególnych krajach i owszem, ale czy w EU złożonej z jewrokomisarzy? Jakby nie patrzał , EU poparła powiązanie cen gazu ze spotem.
   • monalisa2016 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 00:27
    eva15 napisała:


    > >Na Zachodzie od zawsze rzadzi realpolitk
    >
    > W poszczególnych krajach i owszem, ale czy w EU złożonej z jewrokomisarzy? Jakby nie patrzał , EU poparła powiązanie cen gazu ze spotem.

    Calkowicie sie zgadzam z powatpieniem Eva15 u jewrokomisarzy panuje akcjonizmus, cos jest im podsuniete przez lobby baz zadnej analizy narzuca sie wdrozenie projektu poszczegolnym panstwom, szczegolny przyklad z obecnych propozycji (jeden z wielu) "Wasserstoff / Wodór" a autach, samolotach, z jakimi nieprzemyslanymi, nieprzebadanymi konsekwencjami bez oparcia w technice. Nie bede wkraczac w inne aspekty np. finansowe
    albo jakichs innych przywilei jewrokomisarzy. Geisterfahrer, nie wiem jak przetlumaczyc to na jezyk polski by odpowiadalo znaczeniu tego slowa: kierowca widmo, kierowca jadacy pod prad w zlym kierunku?

    Nie czytalam zalinkowanego artykulu, mam go otwarty ale nie chce mieszac z tym co akurat slucham, po prostu dwie wykonywane prace na raz nie prowadza do niczego. Przelecialam poczatek artykulu jednym okiem z tego wzgledu nie odniose sie konkretnie do niego.

    Moze Eve zainteresuje, co slucham? Ano potcast Lanz & Precht.

    lanz-precht.podigee.io/10-ausgabe-neun

    *) Richard David Precht > filizof, autor wielu ksiazek, publicysta, tv-prezenter
    *) Markus Lanz > TV-prezenter, producent filmow
  • mlody774 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 00:38
   Kommersant, nie biez sobie do serca, ze od lat ktos tam przewiduje upadek ZSRR czy FR. Stana to przewiduja od 1776 roku czyli od chwili wyzwolenia od "dobrotliwych, oświeconych, inteligentnych itd" Brytyjczyków. W czasch ZSRR jak i FR nawet szkicowan jak sie Stany rozpadna geograficznie i ekonomicznie.
   Napisales:Niestety dla nich akurat tegoroczny kryzys energetyczny to bardzo dobitnie wszystkim udowodnił ze bez nawiekszego na swiecie eksportera surowców wszelakich pewnych kwestii swiatowych załatwic sie po prostu nie da.

   Bez Polski i Ukrainy niestety sie da."
   Wiec Polska i może Ukraina muszą się dowiedzieć ze przyjaciół w Europie nie maja. I radziłbym tym dwóm kraja rozdać wojskowa bron palna, każdemu zdolnemu ja nosić jak zrobiła to przed lat Szwajcaria i jak ona nie liczyć na nikogo innego jak na siebie samego. W obrazie sobie ze nawet teraz lewacka administracja sołtysa w Stanach będzie rozpatrywała "problemy" z Polska jakie ma EU bez polskie delegacji. Sołtys który w ogóle nie wiedział tak niedawo gdzie Polska lezy.
   • monalisa2016 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 00:55
    mlody774 napisał:


    > Bez Polski i Ukrainy niestety sie da."
    > Wiec Polska i może Ukraina muszą się dowiedzieć ze przyjaciół w Europie nie maja.

    Z tym twierdzeniem Mlody774 bylabym raczej ostrozna, to zalezy od tematu. Na przyklad w obecnym sporze z Unia tongue_outolska, o Justiz/sprawiedliwość, praworzadnosc, TK wiele panstw poparlo Polske wiec wzystko jest zalezne od kwestii spornego punktu.smile

    Powiedzmy prawde Polske wykorzystuje sie do "igraszek" geopolitycznych a to nie swiadczy dobrze o Stanach, o NATO jak maja cos do powiedzenia Rosji powinni wejsc z nia w konstruktywny dialog w interesie swiatowego pokoju a nie dolewania benzyny do ognia by zwasnic sasiadow. Nie jestem pro - rosyjska, - amerykanska, czy jeszcze jakiejkolwiek strony, staram byc sie obiektywna na tyle jak jest to mi mozliwe. Sorry Mlody774.
   • mlody774 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 22:57
    Następny problem jaki zrobiono, to obcy kapitał wykupił w Polsce rożnego rodzaju fabryki i kopalnie. Po ich przejęciu zamknięto je aby nie były konkurencyjne do fabryk i kopalni w krajach zachodnich. Wiec na mocy dekretu wszystkie te mogło by przejąc państwo(skonfiskować je) jak nowi właściciele nie są wstanie ich używać na terenie Polski. Co rozwiązało by wiele problemów z bezrobociem jak i problemy energetyczne, bo było by dużo węgla w Polsce z polskich kopalni, które nie wydobywaj nic i często nawet na złość Polaka zostały zalane(dywersja przeciw Polsce).
    • kommersant Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 23:35
     Sorrki ale ten kawałek jest boski co to znaczy uczciwa cena ropy i gazu w zaleznosci czy jest to I kwartał 2020 czy IV kwartał 2021 - artykuł z Kommersanta

     Na rynku ropy notowania spadają. Nie jest to jednak w żaden sposób reakcja na szczyt. Władze ChRL zapowiedziały sprzedaż paliwa z rezerw strategicznych w celu ustabilizowania cen. Nawiasem mówiąc, prezydent USA Joe Biden wezwał jednak w swoim sobotnim oświadczeniu do krajów-producentów ropy naftowej do zwiększenia produkcji, a przez to do wspierania globalnego ożywienia gospodarczego. 
     W samych Stanach Zjednoczonych działalność wiertnicza rośnie od 15 miesięcy z rzędu. Według Baker Hughes w zeszłym tygodniu liczba aktywnych platform wiertniczych w USA wzrosła o 1 jednostkę do 444 jednostek. 
      Rynki energii, a także rynki akcji, które za nimi podążają i są popychane dobrymi raportami korporacyjnymi, mogą zacząć się korygować na tle wielu zawartych porozumień, które łagodzą dotkliwość problemu deficytu energii na świecie.
     Po pierwsze, Rosja jest gotowa do zwiększenia dostaw gazu do Europy po normalnym napełnieniu swoich podziemnych magazynów gazu, co powinno nastąpić do 8 listopada. A samo stwierdzenie, że dostawy zostaną zwiększone, a Stary Świat nie będzie mógł zamarznąć, już obniżyło ceny gazu. Oczywiście nie spadną do swoich poprzednich poziomów, ale mogą powrócić do przedziału 600-800 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co jest teraz całkiem do przyjęcia dla Europejczyków.
     Po drugie, Stany Zjednoczone wyraziły niezadowolenie z niechęci Rosji i Arabii Saudyjskiej do zwiększenia wydobycia ropy naftowej, wierząc, że może to zwiększyć koszt „czarnego złota” do poziomu 100 USD za baryłkę i więcej. A teraz aktywnie negocjują z krajami OPEC, przekonując je do zwiększenia produkcji w celu zlikwidowania deficytu i powstrzymania wzrostu cen paliw na świecie.
     • kommersant Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 01.11.21, 23:49
      Tak mysle ze jesli Rosja ma w ogóle jakieś plany na temat jakichkolwiek rozmów z Zachodem a nie ze ma ich w dupie to krązy taki mem że prezes Gazpromu miał kiedys powiedziec ze wszelkie negocacje z Zachodem Putin powinien prowadzic tylko w trakcie surowych mrozów. Nawiązanie do obecnej sytuacji wydaje się zrozumiałe skoro obowałano Putina regulatorem cen energii.
      Ciekawy jest przy tym temat doktoratu Putina - podobno napisany przez ghost writera ale tyle dobrego dla Rosji ze zdaje sie Putin go chociaz przeczytał pare razy ze zrozumieniem i wziął do serca.
      • kommersant Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 02.11.21, 00:24
       Tak z twittera Javiera Blasa 2 tweety

       OIL MARKET: Last month, 6 out of 13 OPEC countries were either unable to boost production or actually saw output dropping (Angola, Equatorial Guinea, Gabon, Libya, Nigeria and Venezuela), according to the monthly Bloomberg News survey. Capex reductions coming front and center?? Symptom of chronic underinvestment, absolutely.

       OIL MARKET: The backwardation in Brent and WTI market is mind blowing. Not only time-spreads are saying the market is very, very tight, but it's getting even tighter. WTI F2-G2 has surged > 180¢ per barrel. We have seen that level of backwardation only once in last 25 years

       The Brent and WTI time-spreads are so rich that even über bull Goldman Sachs is telling clients that while it's biased "bullish time-spreads", it is "on the sideline for now, however, given the recent large rally in time spreads"

  • herr7 Re: How Poland Tried To Win But Lost The Gas Game 02.11.21, 15:23
   kommersant napisał(a):

   > Mój komentarz jest taki że Polska chyba naprawde całe lata myslała ze wygra z
   > najwiekszym na swiecie producentem gazu ziemnego wspomaganym jeszcze chociazby
   > przez np Shella Engie BASF czy nawet Brytyjczykow z koncernu BP. Dziwne ze nikt
   > w Polsce np nie mowi ze nawet Brytole z BP tez chca rozsyłac po Europie 20 m
   > ld m3 gazu z NS II. Wiec nie, nie tylko zła Merkel i paskudny Schroeder ale Bo
   > ris Johnson tez. Zreszta to ma byc gaz Rosnieftu (czy aby BP to nie ma 20 % w R
   > osnefcie -sprawdzie sami?)

   Pański komentarz zakłada pewną racjonalność. Ja niestety jestem pesymistą, gdyż gdyby prowadzono racjonalną politykę to ani Polska, ani kraje bałtyckie, ani Ukraina nie działyby tak jak wobec wobec Rosji działają. Z tej prostej przyczyny, że taka polityka nic dobrego Polsce oraz tym krajom nie przynosi. To nie jest nic innego jak polityka prowadzona w imię interesów obcego mocarstwa. Jej bankructwo jest oczywiste dzisiaj, kiedy zaczynamy rozumieć, że naszym głównym problemem nie są "zielone ludzki" czy czołgi Putina, ale banalny brak taniej energii odkąd zgodzono się na narzucony nam pakiet klimatyczny i rezygnację z energetyki opartej na węglu. Wygra ten kraj który będzie miał dostęp do taniej energii. Pierwszy zrozumiał to Orban, któremu inni politycy z tej części Europy nie dorastają do pięt.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka