Dodaj do ulubionych

Otwarty list do Rosjan

09.12.21, 00:02
Otwarty list do Rosjan napisany przez eurodeputowanych, powiem szczerze ze zirytowal mnie troche ze az siegnelam do wiki by dowiedziec sie wiek pana Włodzimierza Cimoszewicza. Dlaczego, chodzilo mnie o jego wiek? Dlatego ze jakby nic nie wiedzial o pierwszej wizycie W. Putina w Niemczech, o jego przemowieniu w Bundestagu nie sadze by o tym w Polsce sie nie donosilo szczegolowo kiedy Prezydent Rosji wyciagnal reke do Europy a ona wraz z Polska ja odrzucila?

Link do listu i jego automatyczne tlumaczenie.

www.liberation.fr/international/europe/adresse-au-peuple-russe-20211208_ELIYIDHSEZH3BN3FQYT3YGDMQI/
"TRYBUNA
Przemówienie do narodu rosyjskiego

Przez trzydzieści lat końca ZSRR Bernard Guetta, Włodzimierz Cimoszewicz i Andrius Kubilius zwracają się listownie do Rosjan. Przesłanie przyjaźni w kontekście napięć geopolitycznych na granicy z Ukrainą iz Białorusią.

Z okazji trzydziestej rocznicy rozpadu Związku Radzieckiego eurodeputowani Bernard Guetta z grupy Renew Europe, były dziennikarz Włodzimierz Cimoszewicz (z grupy S&D-Socjaldemokratów), były premier Polski (1996- 1997) i Andrius Kubilius (z Grupy PPE-Konserwatywnej), były premier Litwy (1999-2000 i 2008-2012) publikują list otwarty do narodu rosyjskiego. To przesłanie przyjaźni, w napiętym kontekście geopolitycznym, między tarciami na granicy ukraińskiej i białoruskiej, publikowane jest jednocześnie w kilku europejskich dziennikach, m.in. Repubblica, Gazeta, Delfi, Nerikes Allehanda oraz na stronie niezależnego rosyjskiego stacja radiowa Echo Moskwa.

Drodzy sąsiedzi europejscy, drodzy obywatele Federacji Rosyjskiej, drodzy przyjaciele,

Śnijmy, tak, śnijmy razem.


Trzydzieści lat po rozpadzie Związku Radzieckiego, trzydzieści dwa lata po rewolucjach w Europie Środkowej, także w czasie, gdy wasze wolności niestety już nie chudną, pomarzmy o dniu, w którym wasza Federacja i nasza Unia znajdą sposobów rozumienia i współpracy tak potrzebnych Europie i światu.

Wyobraźmy sobie dzień, w którym nie będzie już między nami miejsca na nieufność i strach, kiedy żaden mur nie będzie w stanie zastąpić muru z czasów zimnej wojny, kiedy żaden z krajów, które opuściły sowiecką orbitę, nie będzie musiał bać się imperialnej nostalgii dla Rosji, gdzie żaden Rosjanin nie będzie w stanie uwierzyć, że siła przyciągania Unii Europejskiej zagrozi twojemu krajowi, zbliżając Sojusz Atlantycki do twoich granic.

Marzymy o dniu, w którym koniec konfrontacji Wschód-Zachód nie będzie już przez nikogo postrzegany jako zwycięstwo lub porażka, ale jako możliwość nowych czasów, początek nowej, tak obiecującej ery kontynentalnej demokracji i dobrobytu. dla nas wszystkich niż to, co stanowiły dla nas pierwsze kroki Unii.

Marzymy o dniu, w którym będziemy mogli dodać nasze bogactwo intelektualne, przyrodnicze i naukowe, aby umocnić Europę, jej kulturę i cywilizację, przyczynić się do rozwoju i demokracji całego naszego kontynentu, a tym samym innych brzegów kontynentu. Śródziemnomorskim, aby pewnego dnia ukonstytuować tę całość, Europę, Afrykę i Bliski Wschód, które naszkicował Rzym i których zarys nigdy nie zatarł żaden los historyczny.

Tak, śnijmy o chwili, w której mosty będą łączyć zapomniane mury, śnijmy o tym, bo nie ma tam rzeczy niemożliwych.

Od Sankt Petersburga po Lizbonę, od Paryża i Moskwy po Wilno, Berlin czy Warszawę, nasza klasa średnia i nasza młodzież łączy ten sam styl życia, te same gusta i to samo pragnienie wolności. Wszystkie pokolenia i wszystkie środowiska, wasze oczy nie są skierowane na Azję, ale na tę część naszego wspólnego kontynentu, którą Unia tak bardzo wzbogaciła, jednocząc ją.

Europejczycy, wszyscy jesteśmy, ponieważ, na dobre lub na złe, od nawrócenia Władimira do wynalezienia obozów i masowego terroru tak skrupulatnie udokumentowanego przez Memoriał, do ohydy, jaką był pakt Ribbentrop-Mołotow podczas pierwszego wstrzymania nazizmu w heroicznej bitwie pod Stalingradem Rosja zawsze była jedną z najbardziej decydujących potęg europejskich.

Europejczycy, jesteśmy od Brześcia do Władywostoku, bo Tołstoj i Dostojewski, Czechow czy Bułhakow należą do naszego wspólnego dziedzictwa, do tego panteonu światowej literatury, gdzie intronizują się wśród Szekspira, Hugo, Dantego, Kafki czy Cervantesa.

Europejczycy, wszyscy jesteśmy, ponieważ wy i my czerpiemy naszą wspólną kulturę z filozofii greckiej, prawa rzymskiego, Starego i Nowego Testamentu, Oświecenia i demokracji Aten i Rzymu, odkrytej na nowo przez rewolucję brytyjską i francuską.

Europejko, wasza historia jest zupełnie taka, odkąd najbardziej oświeceni z waszych carów zwrócili się do Francji, Niemiec i Włoch, kiedy chcieli otworzyć Rosję na świat, w tym roku 1905, luty 2017, wielkie przebudzenie, które pierestrojka czerpała z ideałów 1789 i 1848 i że wasze imperium zostało zburzone w tym samym wieku, dwudziestym, co imperia osmańskie, austriackie, francuskie, brytyjskie, holenderskie i portugalskie.

Podobnie jak wszystkie inne dawne mocarstwa cesarskie, podzieliliście się następnie między tych, którzy oklaskiwali niepodległość odzyskaną przez tak wiele narodów, a tych, którzy postrzegali ją jako historyczną porażkę, z której zbyt wiele wycierpieli, by się przyznać.

Ta łza była również wspólna dla nas. Z tobą, tak jak z nami, ciążyło to na naszych szachownicach i naszym życiu politycznym. Nadal tak jest z wami, ponieważ w Rosji ten przewrót ma dopiero trzydzieści lat, ale wciąż mniej i tak rzadko w wieku poniżej czterdziestu lat myślicie, że Ukraina lub Gruzja powinny zostać odbite.

Widzicie, podobnie jak my, że próbując pozbawić innych wolności, w końcu pozbawiamy się jej sami, a wspólnota kultur, wspólne dziedzictwo i trwałość wymiany gospodarczej opartej na historycznej i nieskrępowanej już komplementarności są nieskończone. lepsze od niesprawiedliwości i kruchości imperiów.

Indie i Wielka Brytania nie są już w konflikcie, podobnie jak Austria i Węgry. Francja nie jest tak podobna do Maghrebu czy Indochin, a Turcja była bardziej zainspirowana ambicjami Wspólnoty przemysłowej niż militarnymi najazdami na wody i wybrzeża, których już nie zdoła zdominować.

Oczywiście stan naszych obecnych stosunków zasmuca nas. Napięcia między nami są liczne i głębokie, ale już niedługo wasze nowe pokolenia znajdą drogę do harmonii z waszymi starymi posiadłościami, które się usamodzielniły. Ten dzień nadejdzie, jesteśmy tego pewni i to właśnie z wami, z tą nową pewną siebie i demokratyczną Rosją – spokojną i wolną, bo żyjącą w zgodzie z jej najbliższymi sąsiadami – zbudujemy kontynent wymiany, wolności i stabilności .

Mówimy wam, bo czujecie, jak wolność drży w waszych sercach, bo wznowicie swój przerwany marsz ku demokracji, bo w tym dniu narodzi się nowa Europa, wolna, silna i przykładna, Europa, z której będziemy dumni. naszym dzieciom, bo to jest nasze wspólne dążenie i wspólne przeznaczenie, któremu wspólnie nadamy kształt dla dobra nas wszystkich.

To przesłanie przyjaźni, pewności i wspólnej ambicji przesyłamy do Was dzisiaj z nadzieją, że przyczyni się ono do naszego niezbędnego zbliżenia i przyspieszy je.

Niech żyje Europa! Pokój ! Niech żyje wolność !

Włodzimierz Cimoszewicz, Bernard Guetta, Andrius Kubilius"

Koniec cytatu, a teraz dla przypomnienia link do przemowienia W. Putina w Bundestagu w roku 2001.

www.youtube.com/watch?v=9jyLQmyg9hs
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 00:11
   Mówiąc krótko ten list sprowadza się do kwintesencji:

   wy macie się dopasować do nas. Podporządkujcie się naszym normom i ideałom, a wtedy będzie razem żyć długo i szczęśliwie.
   No i przy okazji namawiają do kolejnego przewrotu, czyli aby było jak za Jelcyna:

   Mówimy wam, bo czujecie, jak wolność drży w waszych sercach, [b]bo wznowicie swój przerwany marsz ku demokracji, [/b]
    • monalisa2016 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 00:21
     Pierwsza moja wersja tego zdania "Otwarty list do Rosjan napisany przez eurodeputowanych, powiem szczerze ze zirytowal mnie (...)" nie irtytacja tylko zniesmaczenie ale pomyslalam sobie nie siegaj do skrajnosci i do obnizenia wyzszosci eurodeputowanych. Przez to opublikowalam tlumaczenie jego na forum.

     Znaczy mamy te same odczucia.
      • monalisa2016 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 02:08
       Mlody trzeba cos zrozumiec sojusz suwerennych panstw w Europie jest potrzebny ale nie taki jaki zbudowala przez ostatnie lata Bruksela. Sojusz suwerennych panstw w Europie jest potrzebny jak najbardziej by przeciwstawic sie polityce Stanow, znaczy ich dyktatu. Zyjmy, wspolpracujmy, respektujmy sie w zgodzie ale nie dyktujmy sobie zadnych warunkow czyli przymusow.
       • mlody774 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 02:13
        Przecież bez "zagrożenia" z US żadnego EU by nie było. A czy jest to zagrożenie to inna sprawa, bo jak na razie to sami Europejczycy wprowadzają NWO pod płaszczykiem Stanów(nauczyli się pewnie tego od Izraela).
        • monalisa2016 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 02:25
         Sadzisz, mam inne zdanie pakt anglosaski mial wiecej przymusowego dyktanda jak np pojedyncze europejskie kraje, Polske zapomnij poniewaz ona od poczatku stracila azymunt zamiast bycia neutralnym panstwem wspolpracujacym na roznych plaszczyznach z wszystkimi zarowno z Rosja jak i Stanami czy innymi europejskimi panstwami, a co mamy w Polsce? Tego nie pochwalam mimo ze widze dosc duzo pozytecznych trendow w Polsce by stawialy opor europejskiemu, obecnemu kolchozowi. smile

         Jest przysłowie: kochajmy się jak bracia, a liczmy się jak Żydzi. smile Moze nie powinnam wymieniac tu nacji, ale pod ta wymieniona nacja nie widze wszystkich Zydow tylko wiadoma grupe.
   • herr7 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 18:56
    eva15 napisała:

    > Mówimy wam, bo czujecie, jak wolność drży w waszych sercach, [b]bo wz
    > nowicie swój przerwany marsz ku demokracji,
    [/b]

    Włodzimierz Cimoszewicz to bufon - człowiek któremu kiedyś wmówiono że jest bardzo mądry i on w to niestety uwierzył. Z drugiej strony, jeżeli obywatele Unii powinni się czegoś domagać, to w pierwszej kolejności likwidacji Parlamentu Europejskiego, które jest zbędny a dużo kosztuje. Europosłowie mają bardzo wysokie wynagrodzenia za to że mogą sobie podyskutować o krzywiźnie banana lub kształcie ogórka co jest przede wszystkim niemoralne, zważywszy że Europejczycy w sumie biednieją. To jest instytucja całkowicie pasożytnicza.
     • monalisa2016 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 21:49
      eva15 napisała:

      > Owszem, ale kto miałby ją zlikwidować?

      Kto? Ona sama sie zlikwiduje jak upadna Niemcy z taka polityka jaka prowadzila Merkel a teraz beda prowadzic najprawdopodobniej jej nastepcy.

      "4. Lockdown - Warum Deutschland in wenigen Jahren kollabiert / 4 Lockdown - Dlaczego Niemcy upadną za kilka lat"

      Kiedys byl miliarderem, Hedgefondsmanager, dzis tylko milionerem.

      www.youtube.com/watch?v=YW_2wC4cteg&t=6s
  • walter622 Echo Moskwy 09.12.21, 18:32
   monalisa2016 napisał(a):

   > rosyjskiego stacja radiowa Echo Moskwa.

   A ck sądzą o tym piśmie jego adresaci?

   Bardzo ciekawe, trafne i (co ciekawe - uwzględniając "specyfikę" Echa Moskwy ) wyjątkowo krytyczne komentarze

   "И ЭТО пишут парламентарии?!
   Какая же каша в их головах или они такого низкого мнения об умственных способностях россиян?"

   "A TO piszą parlamentarzyści?!
   Jaki bałagan jest w ich głowach, czy może mają tak niską ocenę zdolności umysłowych Rosjan?"

   Rosjan.echo.msk.ru/blog/echomsk/2948468-echo/
  • gosc88 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 19:39
   W stopce tego artykulu w miejsce W. Cimoszewicza bardziej mi pasowalby Kornel Morawiecki (ojciec naszego premiera - Mateusza). Tu "jablko padlo daleko od jabloni", niestety. Pamietam jak na pogrzebie Kornela, jego synus, Mateusz, w pozegnalnej swojej mowie o ojcu wspomnial o zapatrywaniu Kornela na relacje Rosja-Europa. Powiedzial Mateusz, ze Kornel widzial Europe jako teren rozciagajacy sie od Lisbony do Wladywostoku. Kornel tez za zycia sugerowal synkowi zaproszenie Putina do Polski. Jednak synek jakos byl i jest gluchy na te glosy.
   • monalisa2016 Re: Otwarty list do Rosjan 09.12.21, 20:31
    Bylo wiele wzorow wspolnej Europy planowane, jeden z nich przewidywal tak jak piszesz europe od Lisbony do Wladywostoku wystepowala pod nazwa Paneuropa, byly to plany Richard Coudenhove-Kalergi. Kiedys jeszcze za czasow kiedy googel (ktorego teraz nie uzywam) nie znal cenzury byl manifest pana Kalergi opublikowany z opisem jak mial ten zwiazek panstw wygladac, dzis tej "pdf-Datei" nie znajdzie sie na lekarstwo, zeby dawne wpisy odczytac nalezaloby kupic specjalny program do tego.

    No coz zrobili z Europy to co teraz wiekszosci spoleczne sie z tym nie zgadzaja, bezuzyteczny ale pasozytniczy i dyktatorski kolos z nabufonowanymi, niekompetentnymi urzednikami, a co najgorsze rozgrywaja i porozniaja spolecznosci miedzy soba. Przy nich bogaci sa jeszcze bogatsi, patrz zadomowione tam lobby przy coraz biedniejszych spoleczenstwach, co bedzie z unii jak Niemcy zbankrutuja? Kto bedzie ja utrzymywal?

    O panu Kornelu Morawiecki czytalam dosc duzo szkoda ze jego syn nie poszedl sladami jego, Polska mogla byc krajem neutralnym i na tym by najlepiej skorzystala, coz czasow sie nie odwroci

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka