Dodaj do ulubionych

Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie

IP: 188.117.130.* 02.04.10, 01:06
pierwszy, niestety to smutna prawda i to nie tylko w Sopocie ale również w Katowicach, Gliwicach jak i w większości polskich miast dochodzi do niszczenia modernistycznych budowli jak i również elementów małej architektury, czy to pod przeklętym styropianem - uzasadnienie: "doprowadzenie do wymogów cieplno-wilgotnościowych przegrody" ale przecież już są takie metody ociepleń budynków, że bez problemu można zachować większość detali - ale niestety Polska jest 10-15 lat za Europą Zachodnią - lub też tłumaczenie "to budynek z lat 40 co w nim ładnego" - no jest sporo pięknych rzeczy w takich budynkach choć niektórzy nie widzą tego bądź też nie chcą widzieć z tego powodu że łatwiej dowalić 20 cm styropianu niż wysilić się i zastosować co innego. Niszczenie budynków modernistycznych to osobna działka a uzasadnienie jest podobne "to tylko budynek z lat 20/30/40". Za jakiś czas niestety będziemy oglądać tylko pstre kolory czy też ni z gruchy ni z pietruchy zabudowę/budynki wrzucone w miasto.
Obserwuj wątek
  • Gość: umeczon Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 01:15
   pracownia nazywa się MAT, a prezydent miasta uważa tą szkaradę za swoje życiowe osiągnięcie i jest dumny jak paw z czegoś, z czego osoba średnio obyta z architekturą śmieje się jak z dobrego żartu.
   takie mamy państwo - układy i rządy głupców, ignorantów. smaczku dodaje fakt, że prezydent Sopotu jest budowlańcem z wykształcenia.
  • Gość: umeczon Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 01:21
   nie zgodzę się tylko z jednym w artykule. tunel pod Monciakiem przy takiej wielkości nowego zainwestowania nie jest chyba chybiony. o ile kiedyś jeszcze działało to tak jak opisał autor, to po dodaniu tak wielkiej powierzchni hotelowo-handlowo-mieszkalnej ruch na Grunwaldzkiej mógłby być całkiem rozwalony.
   inna rzecz to oczywiście forma i wykonanie tego tunelu.
  • Gość: M Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.nat0.sta.nsm.pl 02.04.10, 02:25
   pracownia MAT !!!
  • Gość: MIłobąd Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.acn.waw.pl 02.04.10, 07:31
   TO NIE MODERNIZM - TO PUSTACYZM, nie jest SZTUKĄ ZAPROJEKTOWAC NISKI PROSTOKĄT I ZROBIĆ DUŻE OKNA - JA NIE LUBIE TYCH KOMUSZYCH "PSEUDO" BUDYNKÓW.
  • Gość: Sopocianin Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.chello.pl 02.04.10, 07:57
   ta pracownia, która popełniła ten kompleks nazywa się MAT, a wygląd całości tłumaczy tym, że ponoć inaczej się nie dało, bo konserwator sie na nic nie zgadzał...
   jesli to prawdato czemu za centrum Haffnera dobudowują kolejne neo-modernistyczne prostopodłościanu? historyzm i eklektyzm w najgorszym wykonaniu niestety
  • Gość: opera lesna Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: 81.219.71.* 02.04.10, 08:01
   dla kogoś kto nie zna szczecina: bit.ly/bJdMEQ spacer Monciakiem. Można zobaczyć na własne oczy o czym mowa w artykule. Szkoda "dawnego" szczecina...
  • Gość: Gość Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: 193.138.110.* 02.04.10, 08:51
   Dawno nie czytałem takiego dennego artykułu. Alga to koszmar, ta pierzeja placu potrzebuje jakiegoś zamykającego akcentu, "ślimak" nie pełnił żadnej funkcji od lat (taras widokowy 4 metry nad plażą? proszę, nie rozśmieszajcie mnie). Nowe inwestycje nie są najpiękniejsze, to prawda- ale jakoś nie widzę tłumu inwestorów, którzy chcieli tam postawić dzieła sztuki spod ręki Zahy Hadid czy Liebskinda. Mają za to rozmach i funkcję. Centrum Sopotu zaczyna żyć, jako mieszkaniec Sopotu widzę to trochę lepiej niż turyści. Kino przyciąga ludzi, powstają parkingi, organizowane są konferencje, niedługo Galeria dostanie wielką powierzchnię wystawienniczą. Jeżeli to nie jest osiągnięcie, to ok, czekajmy na jakichś nowych Wielkich Architektów Narodu.
  • Gość: Gość Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: 193.138.110.* 02.04.10, 08:58
   Aha, budyneczki po obu stronach wejścia na molo są nawiązaniem do dawnej zabudowy w tym miejscu. Polecam kontakt z Muzeum Sopotu, tam są archiwalne fotografie i plany budynków domu zdrojowego, które (co zaskakujące) wyglądały zupełnie inaczej niż zabudowa odtworzona w latach powojennych. Dzisiejszy kształt dużo lepiej odzwierciedla dawne założenie.
  • Gość: g77 Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.static.hnet.pl 02.04.10, 08:58
   Centrum Haffnera to przekręt, architektura to kicz nad kicze a wszystko to dzięki platformerskim lodziarzom, buraczanym pseudointelektualistom w stylu Karnowskiego. W Sopocie krążą już legendy o zastraszaniu przez jego ludzi grajków ulicznych, który ośmielaja się satyrycznie podejść do sposobu rządzenia tego pana.
  • Gość: malkontent Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.chello.pl 02.04.10, 10:01
   Nie zaczyna się zdania od "Choć..."
   Zdjęcia do artykułu robione komórką w najcięższą zimę ??
  • Gość: umeczon Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 10:05
   z tym grajkiem to niestety nie legenda, ale prawda. można nawet w internecie znaleźć rozmowę z zainteresowanym, w której opowiada o zdarzeniu.
   jaki pan, taki kram. zapewne nowobogackim Warszawiakom od dwóch lat, oryginalnie pochodzącym z zaniedbanej wioski w rzeszowskiem, a obecnie lansującym się wypracowanym w stolicy autem klasy nowa duża Skoda podoba się to aż nadto. pytanie tylko, od kiedy to głos niedouczonej i nieumiejącej wydusić z siebie jednego poprawnego krytycznego zdania tłuszczy ma decydować o kształcie i charakterze miast?

   ps. Gościu - nikt nie twierdzi, że Sopot nie potrzebował inwestycji i renowacji, ale to co zrobiono jest kalectwem umysłowym.
  • Gość: zauroczony Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: 95.108.16.* 02.04.10, 10:21
   piękna cudowna architektura, nei znacie sie przeintelektualizowani buce, to ejst dla ludzi duzo w niej ciepla az chce sie wypoczywac cudownneee msuze tam pojechac
  • Gość: olo Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.icpnet.pl 02.04.10, 10:49
   ŻENADA !!!!!!!! Jesteście ludzmi epoki discopolo i wolicie post blokowiska niź post kamienice no poprostu żenada !!!!!!!!!!!!
  • Gość: olo Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.icpnet.pl 02.04.10, 10:51
   te zdjęcia to przykład znakomitej architektury no ale jak tu dyskutować z ludzmi disco polo
  • Gość: umeczon Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 11:18
   właśnie dowiedzieliśmy się od jednego z zauroczonych bryłowych myślicieli, że kicz, tandeta i disco polo (które widzimy teraz w Sopocie, a nie to którym nazywa je powyżej olo - olu drogi, gdzie Ty tam kamienice widzisz? wróc do podstaw!) są dla ludzi.
   oświeć nas teraz, myślicielu i powiedz, dla kogo jest w takim razie architektura na poziomie, która nie jest wytworem ignorantów? dla zwierząt?
  • Gość: ms Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.protonet.pl 02.04.10, 11:46
   Tia... Pracownia MAT tak sobie kroczy przez ten chory architektonicznie kraj i jeszcze bardziej go zakaża! Gdzie ta cholerna Izba Arch. RP. i inne SARPY, które niby mają dbać o odpowiedzialność architektów za projektowane otoczenie???!!!
   Ileż to miast ten MAT już zepsuł? (Sopot, Katowice, Warszawa, ...) Wszystko, co projektują estetycznie pozostaje całkowicie bez związku z dobrą architekturą. Każda realizacja inna - ale każda w stylu develo-polo. Ehhhh... A przecież wzorów do nauki i do naśladowania w Polsce kilka jest - skorzystajcie z któregoś wreszcie, zanim znów na całe lata zepsujecie jakieś miejsce.
  • Gość: gośc Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: 195.116.98.* 02.04.10, 12:00
   Jak dla mnie architektura jest ok,nie ma sie do czego przyczepic.Wyluzujcie troche z makabryłowaniem
   ...
   www.youtube.com/watch?v=BxgeLwQGb6g
  • Gość: handmade Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.chello.pl 02.04.10, 12:17
   jaki kraj taki kurort
  • Gość: ROB Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.adsl.inetia.pl 02.04.10, 12:27
   pieprzycie ....nie wiem czy tworca tego artykulu byl ostatnio w sopocie ;/ ??
   nowa architektura sopotu laczy stare z nowym i moim zdaniem nadaje swiezosci i lekkosci w Sopocie ktory staje sie europejskim kurortem .... polecam wycieczke do Sopotu!!!
   ( byc moze nie pamietacie cudownych wiejskich budek z goframi ? czy obskurnego slimaka? naprawde przyjedzcie to zobaczycie Alge < jedna z wielu pozostalosci tamtych lat :)

   SOPOT OBY TAK DALEJ !!!!!
  • Gość: krzychu Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.chello.pl 02.04.10, 12:33
   Przez kilkadziesiąt lat na terenie wzdłuż Monciaka, patrząc od domu towarowego w kierunku mola była wspaniała architektura. Smierdzące budy z kebabem i piwem, pseudo pawilon handlowy, krzaki -szczalnie i dalej budy a po drugiej stronie Alga. Faktem jest, że nie było tunelu ale za to była ulica o dużym nasileniu ruchu ,która odcinała deptak od mola. Co jest lepsze ?
  • Gość: Kiha Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 12:36
   Lepiej na pewno wyglądały obskurne budki, syf wokół i nieład. Jestem często w Sopocie i porządkowanie zrobiło na mnie wrażenie. A już nie mogę zrozumieć zarzutów do tunelu. TO jest bardzo dobre rozwiązanie.
  • Gość: turysta Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.chello.pl 02.04.10, 12:42
   ŻENUA!
  • gerbezuk Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie 02.04.10, 12:44
   A mnie te ubolewania szanownych architektów zwyczajnie śmieszą... gdyby się w dawnych czasach królowie tak rozczulali nad architekturą to by nie było innych stylów niż np. romański a w katedrze na Wawelu zamiast wieży zegarowej w stylu barokowym obowiązkowo stała by stara romańska.
   Dzięki temu jednak, że ludzie odważyli się "zbeszcześcić" stary styl mamy teraz niezwykłej klasy zabytek..
  • Gość: ja Re: Makabryła: Pseudohistoryzm w Sopocie IP: *.gd.pl 02.04.10, 12:45
   To jak budować?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka