Dodaj do ulubionych

Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o rade

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.04.06, 20:00
Dom stoi na granicy posesji, jest parterowy, zacienia 1/3 waskiej /12,5m/
posesji sasiada. Zacienienie jest calkowite przez caly dzien, takie, ze np.
snieg lezal tam jeszcze trzy dni temu!! Teraz pojawily sie plany nadbudowy do
lacznej wysokosci 7,7 m, co spowoduje zacienienie dzialki sasiada w 2/3. Czy
tak moze byc? Bede wdzieczna za odpowiedz, bo pismo w tej sprawie mozna
zlozyc w urzedzie do poniedzialku wlacznie. Pozdrawiam Krystyna
Obserwuj wątek
      • Gość: a Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 10:38
        Przykro mi, ale przepisy prawa NIE REGULUJĄ sprawy zacieniania działki. Oznacza
        to, że można projektowaną zabudową zacieniać sąsiednią DZIAŁKĘ w dowolnym stopniu.
        Przepisy prawa regulują jedynie sprawę zacieniania pomieszczeń przeznaczonych na
        stały pobyt ludzi. Oznacza to, że nie można projektowaną zabudową zacieniać
        sąsiednich budynków, a ściślej okien do pomieszczeń przeznaczonych na stały
        pobyt ludzi.
        Dziury w całym szukałbym zatem nie w zacienianiu DZIAŁKI (do czego sąsiad ma
        prawo), ale w zacienianiu istniejących (?) okien do pomieszczeń przeznaczonych
        na stały pobyt ludzi. Niezależnie od tego dziury w całym szukałbym w fakcie
        projektowania nowej zabudowy (choćby to była tylko rozbudowa) w granicy działki.
        Niby na jakiej podstawie? Czy ten rozbudowywany budynek przylega do budynku
        sąsiada? Jeżeli tak, to może się rozbudowywać. Jeżeli nie, to podstawa prawna
        tej rozbudowy jest dla mnie nieznana (chociaż w SZCZEGÓLNYCH przypadkach
        teoretycznie dopuszczalna).
        • Gość: Krystyna Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 15:44
          Do rozbudowywanego domu sasiada nie przylego nasz dom, ani zaden inny. My mamy
          dom z tylu posesji. Na co moge sie powolac, wyrazajac swoje zastrzezenia co do
          budowy w granicy posesji? Jesli dobrze rozumiem, to powinnam zglosic
          zastrzezenie co do samej budowy w granicy posesji i jesli juz taka budowla
          istnieje, to nadbudowa w ogole nie powinna miec miejsca badz powinna byc
          oddalona od naszej posesji na metr/lub wiecej, tak?
            • Gość: Krystyna Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 21:17
              Dziekuje Ci a ,jestes wielki, powinienes sie pisac przez A.
              Powiedz mi jeszcze, czy przepisow o budowaniu w granicy posesji i o
              odleglosciach zabudowy od granicy nalezy szukac w Prawie budowlanym?
              Przeczytalam dzis cale , ale tego nie widze!
              W tym przypadku wlasnie tak jest, sasiednia dzialka jest bardzo waska i tylko
              dobudowa nad tym, co juz istnieje od 30 lat stwarza jakies mozliwosci
              powiekszenia domu, ale dla mnie, przy rownie waskiej dzialce , to duza
              niedogodnosc, szczegolnie wobec zacieniania, ale uzyje innych argumentow, skoro
              tak radzisz. Jeszcze raz WIELKIE DZIEKI!!
              • Gość: a Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 22:25
                Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające
                rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki
                i ich usytuowanie
                Rozdział 1
                Usytuowanie budynku
                § 12

- - - - -
                Dla uzyskania określonego celu użyj WSZYSTKICH argumentów. Na każdy będą musieli
                odpowiedzieć (choćby negatywnie), ale kto wie?... Może w tym zacienianiu coś
                jest? Ostatecznie skoro sąsiad wykorzystuje fakt, że ma zbyt wąską działkę, to
                warto pisemnie wskazać, że samemu też jest się w posiadaniu właśnie takiej. Może
                istnieją jakieś kruczki prawne na ten temat, których nie znam?
                Warto też rozważyć (tak dla sportu) jakie DOBRE strony można by ewentualnie
                dostrzec w rozbudowie sąsiada. Może takie istnieją? Dobrosąsiedzkie układy to
                też ważna rzecz.
                • Gość: Krystyna Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 23:30
                  JESZCZE RAZ POWTARZAM , A!!!! - JESTES WIELKI!!!!!

Juz napisalam stosowna powiastke, zadalam kilka pytan, bo chce sprawe wyjasnic
                  i doprowadzic do jakiegos kompromisu, rozumiem potrzeby moich sasiadow, ale ja
                  tez mam potrzeby i nie po to mieszkam w domku z ogrodem, zeby siedziec wciaz w
                  cieniu czyjegos domu. Wykorzystalam wszystkie argumenty, ktore mi
                  podpowiedziales, a nawet dodatkowo ten, ze moj stan zdrowia nie pozwala np. na
                  pozostawianie otwartej posesji albo ciagle otwieranie furtki, jesli pracownicy
                  budowlani beda musieli wejsc na moja posesje. Spytalam tez dlaczego poddasze
                  mieszkalne jest w planach wyzsze od istniejacego budynku/ budynek ma w tej
                  chwili 3,3 a po rozbudowie ma miec 7,7! To jest poddasze i rozbudowa polegajaca
                  na zmianie dachu jednospadowego na dwuspadowy? Chyba cos sie komus pomylilo.
                  Alba , nie daj Boze mnie!! Ale zobaczymy. Jeszcze raz serdecznie dziekuje!!!
                  **Czy uwazasz, ze w pismie mam przytoczyc to Rozporzadzenie , o ktorym piszesz?
                    • Gość: a Re: Nadbudowa a sasiednia posesja ------ prosze o IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.04.06, 08:54
                      Ty nie musisz powoływać się na konkretne przepisy (chyba że chcesz). Zgłaszasz
                      jedynie wszystkie zastrzeżenia, wątpliwości przytaczasz wszystkie kontrargumenty
                      i odwołujesz się od decyzji budowy w granicy Twojej działki. Obywatel nie ma
                      obowiązku być specjalistą. To Urząd ma obowiązek zatrudniać specjalistów. To
                      Urząd ma obowiązek przeanalizować, które z tych zastrzeżeń mają oparcie w prawie
                      (i przytoczyć je), a które przez prawo nie są regulowane (a więc nie mogą być
                      brane pod uwagę). Wszystko to powinno znaleźć się w uzasadnieniu decyzji o
                      pozwoleniu na budowę (która musi do Ciebie dotrzeć), albo w odmowie decyzji. Nie
                      traktuj tego uzasadnienia jako arogancji, choćby było nie po Twojej myśli.
                      Argument o niemożności użyczenia kluczy jest dobry o tyle, że jednoznacznie
                      sygnalizuje wszystkim potencjalne problemy, ale spraw zdrowia prawo raczej nie
                      reguluje, więc możesz zostać ZOBOWIĄZANA do użyczenia działki na czas budowy. To
                      naprawdę nie arogancja tylko prawo.

Dach dwuspadowy?
                      Jeżeli tak, to kalenica i okapy MUSZĄ być prostopadłe do granicy działki, gdyż
                      woda z dachu sąsiada może być odprowadzona wyłącznie na jego działkę. Skoro tak,
                      to wspomniane 7,7 m to szczyt trójkąta, a cała reszta tego trójkąta może być
                      tylko poniżej. Skoro tak, to tego dodatkowego zacieniania może być naprawdę
                      niewiele!
                      Piszę to dla pociechy, bo według mnie sąsiad na 51% otrzyma pozwolenie na budowę.
                      Przy okazji: zwróć uwagę czy nic z tego dachu nie wystaje na Twoją działkę.
                      Jeśli nawet sąsiad wykorzystuje ten wyjątek i ze względu na zbyt wąską działkę
                      ma prawo (na 51%) do zabudowy w granicy, to ma prawo do zabudowy wyłącznie W
                      GRANICY i żaden element dachu (okap, gzyms, jakieś wysunięcie) nie może wychylać
                      się na Twoją działkę nawet na milimetr!

PS. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden argument, ale trudno mi oszacować czy
                      skuteczny:
                      „Planowana rozbudowa w znacznym stopniu zacieni moją wąską działkę, co obniży
                      jej wartość użytkową, a tym samym rynkową.”

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka