Dodaj do ulubionych

Ile zarabia architekt ?

30.06.08, 14:13
Wiem, że trudno to ocenić, bo jeden zarabia więcej, a drugi mniej. Ale nie
oszukujmy się, że nikogo to nie obchodzi i liczy się tylko pasja. Czymś trzeba
nakarmić rodzinę. Zastanawiam się dopiero na d tymi studiami. Lubię
projektować. Chyba od zawsze architektura mnie ciekawi. Ale nie chcę po
studiach zastanawiać się, czy starczy mi na prąd, czy nie. Piszcie, co wiecie.
Dzięki wielkie !!
Obserwuj wątek
    • Gość: wojtek Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.06.08, 19:22
      Witam,
      Jeśli dopiero zastanawiasz się nad studiami a już interesuje Cię ile będziesz
      zarabiać to proponuje iść na ekonomię i zająć sie handlem. Na handlu najszybciej
      zarobisz. Architekturę pozostaw ludziom którzy czują ciut więcej niż pociąg do
      kasy. A jeśli i tak sie zdecydujesz na te ciężkie studia bo ktoś Ci powie ze
      "warto" to życie szybko zweryfikuje ile serca jesteś wstanie w naukę i w
      późniejszą pracę włożyć. Bez serca może dojdziesz do II roku.
      Powodzenia.
      • Gość: Jenefer Re: Ile zarabia architekt ? IP: 78.16.141.* 04.12.08, 02:09
        Panie Wojtku,to chyba nie jest odpowiedź!Ciekawa jestem czy jest Pan
        pracownikiem czy studentem....BO przeciez praca architekta czesto
        niewiele ma wspólnego z pasją,jest to często cięzka praca,
        (projektowanie to moze 30% naszej pracy)użeranie się z dziwnymi
        klientami,nadzorowanie budowy(gdzie dyskusja z robotnikami nie
        zawsze należą do najprzyjemniejszych)...itd.Oczywiście zdarzają sie
        też przyjemne chwile...Ale jest to naprawdę ciężka praca za którą
        architekci powinni dostawać porządne pieniądze.Nie wiem jak jest w
        Polce,i tego chiałam się dowiedzieć wchodząc na to Forum.Moge jadnak
        zdradzić jak to wygląda w Irlandi:architekt po studiach dostaje 30
        tys euro rocznie brutto (okolo 2200 euro netto na
        miesiąc),obcokrajowiec po studiach od 25-30 tys euro,Architekt z 10
        letnim doświadzeniem 70-80 tys.
        A na studiach nie potrzeba serca...Jak tylko ktos ma troche smykałki
        do projektowania,przejdzie przez to bez problemu!!!
        pozdr.
    • miksszik Re: Ile zarabia architekt ? 30.06.08, 21:52
      OK, jesteś urażonym pseudo-artystą... To chyba nic strasznego, że pytam o
      pieniądze. W końcu nikt nie chce pracować za darmo. Nie musisz od razu tak
      naskakiwać na ludzi, których po prostu ciekawi, czy będą mieli za co wysłać
      dzieci na wakacje po studiach. Tym bardziej, że te studia są bardzo trudne i, że
      wszyscy mi ich odradzają mówiąc właśnie, że będę pracować przy marnych
      projektach za marne pieniądze. Kocham architekturę, ale jeżeli tak wygląda
      sprawa to jak mogę narażać moich rodziców na płacenie za studia, po których
      nadal będę na ich utrzymaniu ?? Czy w ogóle czytałeś, co napisałam ??
          • Gość: moni Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.adsl.inetia.pl 02.06.09, 13:52
            Mechanikę można zdawac i 6 razy, do skutku. Spoko, bez serca do tego
            można przejść przez studia, bez warunków i nieźle zaliczyć dyplom u
            znanego architekta. Studia do łatwych nie należą, nie ma porównania
            z ekonomią na uniwerku - mam porównanie, ale też bez przesady. Z
            pasją i kreatywnością zaś mają niewiele wspólnego, trzeba mieć tego
            dużo w sobie, żeby te studia ich nie zabiły - proza życia - użeranie
            się z profesorami, którzy drą się na studentów, ale sami mogą
            pochwalić się tylko publikacjami na temat architektury zamiast
            realizacjami:)
        • Gość: F.W.sergiel Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.centertel.pl 01.09.08, 23:11
          Rozumiem że Twoja wiedza wynika z praktycznego sprawdzenia wielkości
          zarobków architektów.Jesteś zapewne architektem i posiadasz tytuł mgr inż.arch.
          Pracujesz już kila lat w swoim zawodzie i z tej profesji sie utrzymujesz?
          Rozumiem ze dopiero wtedy możesz zabrać głos na temat zarobków wolnego zawodu
          jakim jest zawód inżyniera architekta.Architekturą się zaraża tak jak wirusem na
          którego nie ma lekarstwa,Wtedy pozostaje tylko jedno pokochać ją. Jaka jest tego
          cena, to tylko oni ARCHITEKCI wiedzą.
        • Gość: grzeg Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.09.08, 16:12
          studia moze nie sa trudne ale na pewno ciezkie. w odroznieniu od innych
          kierunkow tu TRZEBA COS NARYSOWAC, a rysowanie - jelsi ktos tego nie robil -
          jest straszliwie czasochlonne. Na innych kierunkach da sie zabjerowac, zerznac
          na egzaminie itd. Tutaj trzeba sie narysowac, bo trzeba POKAZAC a nie POGADAC.
          Czyli jest konkret. a projekt to ułamek pracy, szkice, korekty, noce niestety.
          wiem co mowie naprawde!
      • aknival Re: Ile zarabia architekt ? 01.07.08, 19:51
        No to nie pozostaje ci nic innego jak pracować podczas studiów. Da radę, ale
        wielu właśnie z tego powodu ich nie skończyło. Zaczyna się pracować - na studia
        nie ma czasu. Po architekturze architektami zostaje kilka % studentów. Reszta
        robi wnętrza, zakłada agencje reklamowe, wreszcie robi coś zupełnie innego.
        • Gość: inżynier a czemu? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:52
          Po architekturze architektami zostaje kilka % studentów. Reszta robi wnętrza, zakłada agencje reklamowe, wreszcie robi coś zupełnie innego.

Ponieważ kilka % ma tatusiów czy wujków architektów - tzw PLECY albo mają na tyle bogatych rodziców, którzy są w stanie dotować swoje 25-35 "dziecko" zarabiające najniższą krajową do czasu uzyskania uprawnień. Uprawnień do których kasta uprawnionych nie zamierza za dużo dopuszczać - komu potrzebna "konkurencja" młodych zdolnych z polotem i świeżym patrzeniem na architekturę ???

Bez uprawnień absolwenci mogą sobie co najwyżej robić wnętrza, zakładać agencję reklamowe lub całkiem co innego... tylko czy po to potrzeba w ogóle marnować 5 lat życia na ciężkich bądź co bądź studiach ? Absolutnie nie potrzeba.
    • aknival Re: Ile zarabia architekt ? 01.07.08, 19:48
      Na początku zarabia się bardzo mało. Ale to też zależy od koniunktury. Najwięcej
      zarabiają ludzie na wyższych stanowiskach w pracowni, oraz oczywiście ich
      szefowie. Dobrze przędą też "wolni strzelcy" bo mają mniej wydatków. Im jesteś
      starszy, tym bardziej doświadczony. Ale jeśli chcesz iść na te studia tylko z
      powodu pieniędzy to lepiej idź na SGH. Po architekturze pierwsze 10 lat więcej
      się wkłada niż wyjmuje. Porządne pieniądze zaczynają się w okolicach
      czterdziestki, jako takie po trzydziestce.
      Ale.
      To zależy od miasta, w większych zarabia się więcej.
      Teraz jest doby czas bo dużo się buduje to i dużo ludzi zamawia projekty. Ale na
      przykład 8 lat temu był dołek na rynku i niejedna pracownia zbankrutowała. To
      ryzykowny zawód, 24 godziny na dobę, bez urlopu. Ciągle w biegu, w wiecznym stresie.
    • Gość: architekt Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.08, 11:40
      Ile zarabiają architekci... relatywnie do nakładów pracy.
      Bo co z tego, że projekt wnętrza będzie kosztował 10tys pln, skoro
      zdażają się klienci, którzy ciągną taki projekt i rok (833pln/mies).
      Przy takiej płacy za jeden projekt musisz mieć kilka-kilkanaście
      takich projektów w roku. Zatem czeka Cię dużo pracy.

Dodatkowo sumy kilku tysięcy złotych za projekt większość klientów
      indywidualnych odstrasza. Nikt nie patrzy na to ile nakładów musi
      ponieść architekt (mapy, uzgodnienia, sprzęt, oprogramowanie, etc.)
      aby projekt powstał.
    • Gość: ma Re: Ile zarabia architekt ? IP: 85.128.109.* 04.09.08, 22:00
      Dużo zależy od tego jakie ma uprawnienia.
      Jeżeli zajmuje się tylko projektowaniem ( może tylko rysować ) to raczej kiepsko.
      Jeżeli natomiast zajmuje się także realizacją zaprojektowanych przez siebie
      obiektów, tzn. jest także późniejszym kierownikiem budowy lub inspektorem
      nadzoru inwestorskiego ... to całkiem inna bajka.

Dla inwestora ma znaczenie zasadnicze to, czy zamawia u architekta tylko i
      wyłącznie projekt ... czy obiekt /np.budynek/-pod klucz.
        • Gość: Justyna Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.05.09, 09:49
          Ja pracuję w dużej firmie architektonicznej w Poznaniu i mam już uprawnienia
          które zrobiłam około 30-stki (prędzej się nie da bo studia a potem praktyka na
          budowie i w biurze wg. nowego prawa no i czekanie na egzamin państwowy). Myślę
          że to jest zawód raczej dla kobiet bo pensje podobnie jak w szkole czy w
          szpitalach. Także mężczyzna raczej rodziny z tej pensji nie są w stanie utrzymać
          no chyba że będzie ją zakładał w wieku 50-ciu lat. A kobiety to powiem tak jak z
          szefem nie pójdą do łóżka to więcej jak 1,6 tys. na rękę nie dostaną. Dobrze że
          mój mężuś pracuje w handlu i mnie utrzymuje. Zawód piękny ale wynagrodzenie tak
          jak wszyscy artyści i nie mam tu na myśli Vincenta van Gogh cz Rembranta. No i
          jeszcze trzeba wspomnieć o odpowiedzialności karnej projektanta. Może i
          faktycznie projektując galerie handlowe lub wielkie hale są większe pieniążki
          ale jeżeli się coś komuś zawali to potem projektanci kończą w sądzie chyba że
          prędzej wyskoczą przez okno bo i tak bywało ale się o tym nie mówi. Proszę
          poszukać co się stało z projektantami hali katowickiej. Kolejną ważną sprawą jak
          już poprzednicy moi wspomnieli kienci nie chcą płacić za kartkę papieru formatu
          A4 500zł bo twierdzą że wydruk kosztuje 15gr. A trzeba wspomnieć że do tego
          kosztu należy doliczyć koszty kształcenia architekta, opłaty za posiadanie
          uprawnień i czas poświęcony nad projektem. Jeżeli ktoś myśli że będzie pracował
          5 dni w tyg. po 8 godz. to się myli. Architekci którzy chcą się dorobić jakiegoś
          miarę samochodu pracuje przez 7 dni w tyg. po 8+4 godz. lub więcej. Dowodem
          tego niech będzie fakt że większość z nas w wieku 25-30 lat ma już okulary.
          siedzenie po 12-16 godz. przed komputerem za biurkiem oraz brak świeżego
          powietrza i ruchu swoje robi. Więc jeżeli nie macie do tego pasji i kierujecie
          się tylko i wyłącznie pieniędzmi to faktycznie lepiej coś innego znaleźć sobie.
          NP SGH (ekonomie) lub coś z pieniążkami.
          To chyba tyle. Może i się rozpisałam ale jak widzę tych młodych asystentów co
          mają po 25 lat i zaczynają pracę to widzę w ich oczach wielkie rozczarowanie.
          Często chcą założyć rodziny kupić pierwszy samochód lub mieszkanie a ten zawód
          niestety tego nie daje przez najbliższe 10 lat po studiach. Taka jest niestety
          prawda więc jeżeli nadal się zastanawiacie to naprawdę pomyślcie 2 razy lub trzy
          bo życie zweryfikuje to bardzo szybko a odpowiedzialność jest duża. I nikt się z
          niczego nie wykręci jak jest w projekcie czarno na białym jakiś błąd projektowy.
          A pomylić się każdy może ale jedni idą do paki a inni muszą sobie kupić np. tą
          nadwyżkę towaru którą niepotrzebnie zamówili lub sprzedać po kosztach. Co jest
          lepsze?
          • Gość: architekt Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.adsl.inetia.pl 03.06.09, 09:34
            Bardzo przasdzona opinia, chyba chce Pani zniechęcić potencjalną konkurencję.
            Zawód jest piękny i jak jest się dobrym i ma się dużą determinację to można
            zarabiać całkiem nieźle.
            " A kobiety to powiem tak jak z szefem nie pójdą do łóżka to więcej jak 1,6 tys.
            na rękę nie dostaną". ..... Współczuje Pani.
            • Gość: Miętuch Re: Ile zarabia architekt ? IP: 193.243.147.* 20.07.09, 14:51
              No tutaj troszkę jest inaczej - architekt to zawód dla artystów. A artysta,
              wiadomo, "żeby życie miało smaczek raz dziewczyna raz chłopaczek" - wiec
              obojętnie czy "pan" czy "pani" do łóżeczka szef zaprosi. Ale tylko tych "o
              takich niezdolnych". Jak ktoś ma wyrobiony gust i rękę - to szef sam robi mu
              laskę :)
          • Gość: arch 1972 Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.static-net.stream.pl 08.02.10, 13:23
            Czytam wypowiedź p. Justyny i w zupełności sie z nią zgadzam . Mam
            11 lat pracy w tym uprawnienia od 8 lat i specjalnych kokosów z tego
            wykonywania zawodu nie mam . Dobrze że mąż dobrze zarabia (
            kierownik na budowie) bo z budżetem domowym z moją pensją było by
            krucho ( inwestorzy ociagają się z płatnościami) , poza tym ten
            zawód niema nic wspólnego z pasją i "z lataniem w obłokach" , bo
            każdy projekt architektoniczny trzeba dostosować albo do dec. WZ
            albo do obowiązującego planu. Po za tym dochodza wszelkie
            uzgodnienia projektu , koordynacja i użeranie się z urzędami , a to
            pochłania 80% czasu pracy architekta, więc mało jest tego
            projektowania ( nie mówię tu o architekturzę wnetrz, tam architekt
            ma większą swobodę). Mój syn ma po mnie zdolności rysunkowe , ale
            nie wyslę go na architekturę ,a nie jest moim konkurentem. Wolę żeby
            miał pewniejszy zawód , które jego zarobki nie są zależne od recesji
            czy kryzysu z budownictwa i ciągłej zmiany przepisów budowlanych ,
            które to zwiekszją wymagania( niekiedy absurdalne) projektów
            budowlanych.
          • Gość: sfrustrowany Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.dynamic.chello.pl 25.07.13, 18:20
            Potwierdzam. Skończyłem studia prawie z najwyższą średnią. Pracy stałej nie znalazłem przez rok po studiach i nadal szukam. Przy spadającej koniunkturze gospodarki wykres budownictwa leci w dół 10 razy bardziej. Biura zwalniają lub nie przedłużają umów. Jedyna opcja to praca jako praktykant (0zł - 500zł) miesięcznie, potem ugadanie stażu z Urzędu Pracy na 3-6 miesięcy za 900 ileś zł brutto. Zarobić coś można wykonując różne fuszki na zlecenie ale też trzeba znać jakiś architektów. Na mnie poznali się na studiach i coś tam dorywczo zarabiam ale nie mogą mnie zatrudnić na stałe bo nie ma tylu zleceń.
            Moja rada to nauka języka angielskiego lub niemieckiego podczas studiów i odbycie praktyki budowlanej po inżynierze podczas studiów magisterskich. Albo robienie przynajmniej roku w biurze i wtedy na czas szukania pracy po studiach gdzies na budowę się wkręcić, żeby było szybciej do uprawnień. Widzę teraz, że z mojego rocznika pracujące os można policzyć na palcach 2 rąk a zarabiają grosze
    • Gość: architekt Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.09, 22:52
      2-3,5 tys po studiach bez uprawnień ( zależy też od miasta ,zdolności i
      rodzaju pracowni)
      4-7 tys z uprawnieniami i doświadczeniem ( i tak samo dalej zależy też od
      miasta , zdolności i rodzaju pracowni)
      a potem np. kierownik pracowni 20 osób zatrudnionych od 15-20 tys
      Generalnie im fajniejsze ,ciekawsze projekty tym mniej zarabiasz .
      Najwięcej zarabiasz na przemysłówce , -w biurach które robia np
      duże magazyny - mało kreacji dużo dokumentacji.
      Wiejce tez zarobisz w biurach zagranicznych .
      • Gość: klobak Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.play-internet.pl 22.07.12, 23:05
        witaj, czytam sobie to forum z wpisami sprzed lat i Twój wpis wydał mi się dla mnie najbardziej na temat, ciekaw jestem, czy coś się u Ciebie zmieniło - rok 2012. podejrzewam, że doświadczenie wzrosło i czy za tym idą korzyści finansowe. Ja zmagam się z architekturą na Śląsku i potrzebuję zrewidować swój punkt widzenia na mój zawód. Pozdrawiam
    • Gość: pawlo Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.krak.tke.pl 28.07.09, 17:01
      Na pewno niemało, szczególnie jak się zatrudnisz w pracowni architektonicznej,
      która ma dobrą renomę. Jest z tego kilka tysięcy złotych, na pewno przyzwoicie
      (porównując do innych zawodów w naszym kraju). A ile dokładnie - zależy od
      okoliczności, popytu, talentu...Najlpiej zapytaj takich co pracują w branży np.:
      ikpd.pl i już będziesz wiedział czy to się
      opłaca i jakie są pieniądze z projektów domów.
      A już pomijając sprawy finansowe - ciekawy zawód, więc pewnie warto, żeby nie
      siedzieć całe życie za byle biurkiem.
    • Gość: Nati Re: Ile zarabia architekt ? IP: 109.243.196.* 28.01.10, 11:57
      Ja Ci odpowiem prosto: jestem mgr inż. arch, tytuł mam od 3 miesiecy. Obecnie
      zarabiam 1200 zl netto. Zalezy do jakiego biura trafisz i jakiego masz
      pracodawce. W trakcie studiow pracowalam w kilku biurach projektowych i
      zarabialam 1500 zl brutto ale dostawalam premie za kazdy projekt jaki zrobilam
      (od 1500 do 6000 zl premii). Jesli firma dobrze prosperuje i cenia pracownikow,
      powinnas dostawac przyswoita kase plus premie za kazdy projekt.
        • Gość: Maniek Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.tktelekom.pl 22.02.10, 23:09
          Jestem architektem wnętrz i współczuje za te dawanie dupy za 1600/mieś. zwłaszcza że jestem facetem. Jak ma się zdolności manualne to można naprawde dużo zarobić. Ja osobicie projektuje różne ulotki, bannery i tego typu sprawy i całkiem dobrze mi idzie patrząc na zarobki. Po za tym robie też wnętrza z małą ekipą. Ludzie wystarczy dobrze się zakręcić no i oczywiście znać swój fach. Proste jest ze mały procent absolwentów pracuje w zawodzie jak koleś albo dziewczyna idze na architekture, a z budową miała tyle do czynienia co przechodziła obok i robotnicy na nią gwizdali. Tacy to na ASP. Kreska to nie wszystko, trzeba też mieć świadomość jak to wykonać.
      • Gość: max Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.146.219.111.ip.abpl.pl 31.10.11, 13:22
        to sa pobozne zyczenia głupoli po architekturze.
        architekt z racji na skończone studia artystyczne (nie mylić z budowlanymi) rysuje tzw. projekt architektoniczny - czyli wstępny. projekt budowlany - najwazniejszy - i konstrukcyjny (czyli takie projekty z których idzie coś wybudować) rysuje projektant budowlany. to on najwięcej zarabia ponieważ jego praca jest najbardziej odpowiedzilana. architekt nie jest w stanie narysowac sam projekt do wybudowania np. budynku więc jego "obrazki" musza zostać przetworzone w realia, inaczej pozostałyby z nich malunki - takie jak ucza go na jego artystycznych studiach.
        • Gość: ja72 Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.play-internet.pl 23.02.15, 14:03
          ad..." to sa pobozne zyczenia głupoli po architekturze.
          architekt z racji na skończone studia artystyczne (nie mylić z budowlanymi) rysuje tzw. projekt architektoniczny - czyli wstępny. projekt budowlany - najwazniejszy - i konstrukcyjny (czyli takie projekty z których idzie coś wybudować) rysuje projektant budowlany. to on najwięcej zarabia ponieważ jego praca jest najbardziej odpowiedzilana. architekt nie jest w stanie narysowac sam projekt do wybudowania np. budynku więc jego "obrazki" musza zostać przetworzone w realia, inaczej pozostałyby z nich malunki - takie jak ucza go na jego artystycznych studiach."...
          A kto ci takich głupot naopowiadał? W izbie budowlanej tak ci powiedzieli? A kto to jest projektant budowlany? nie znam takiego zawodu.. To są pobożne życzenia inżynierów budowlanych, którzy jedynie umieją przewymiarować nawet proste belki i słupy - ..i większość na tym kończy, gdy budynki były projektowane przez nich to skończyłoby się w większości na niezłym dziadostwie, więc skończ lepiej truć..
          • architekt-warszawa Re: Ile zarabia architekt ? 31.10.11, 16:24
            Pytanie zostało zadane kilka lat temu, niestety sytuacjia architektów nie poprawiła się. Architekci zarabiają coraz mniej. Z tego powodu niewielka część pracuje w zawodzie. To jak z zawodem szewca - po co komu architekt jesli można kupić gotowy towar prosto z tasmy? :)
            • Gość: Karo Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.unitymediagroup.de 25.01.12, 23:12
              Powiem tak: architektura to moja pasja, studiowałem ją przez 3 lata, przez pół roku pracowałem w biurze architektonicznym w niemczech i strasznie mi się podobała ta praca, moja żona jest architektem, poznaliśmy się na studiach. Na szczęście w miarę wcześnie oprzytomniłem sobie że po tym kierunku zarabia się bardzo słabo, nawet z doświadczeniem po 10 czy 15 latach. Przerwałem studia i zacząłem informatykę bo dobrze czuję się w komputerach. Znajomi z architektury nie powiedzieli tego wprost ale pokpiwali sobie ze mnie i uważali się za lepszych, wielu się odwróciło, co mnie zabolało. Rok temu ją skończyłem zaocznie jednocześnie pracując od 4 lat. Moja żona pracuje jako architekt ma 7 lat doświadczenia, w zasadzie wykonujemy podobną pracę, zarządzanie informacją, kontakt z klientami, praca w programach. Moja praca jest w zasadzie równie twórcza. Ona dostaje 2300 na rękę, ja 6000 mając szansę na podwyżkę, większość znajomych z roku(z architektury) albo zarabia coś koło 2000zł albo walczy we własnych firmach(90% upada i zostają z niemałymi długami na sprzęt i programy). Mam w perspektywie 3-4 lat zbudowanie własnego domu według własnego projektu, oni prawdopodobnie zawsze będą wynajmować ciasne mieszkanka. Nie pisałbym tego gdyby nie to że architekci uważają się za lepszych od innych i traktują z wyższością inne profesje.
              • Gość: ja72 Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.play-internet.pl 20.02.15, 12:23
                Nie chodzi o traktowanie się za lepszych, tylko o to że kiedyś ten zawód był prestiżowy ale wtedy nie wychodziło co roku ponad tysiąc architektów jak teraz tylko góra 30-100 z uczelni w latach 70-90tych, ale nadal każdy kto idzie na architekturę lub na jakiekolwiek studia związane ze sztuką czuje się wyróżniony, bo nie idzie na coś przyziemnego, więc chyba łatwo to zrozumieć.. a że rzeczywistość ściąga ich na ziemię zaczynając na inwestorze a kończąc na robotniku budowlanym, który nauczył się kilku rzeczy ale na siłę musi udowodnić, że ten eeenżynier nic nie wie..
      • Gość: inżynier za "plan"? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.12, 17:57
        Czego plan ? Plan robót ???

Znajoma musi być wybitnym architektem skoro na projekty mówi "plany"...

Ps. 20 tys za projekt ? Czego projekt? Domku? Bo tylko domek jest w stanie trzasnąć w 1 msc....
        A mówiła ile z tych zarobionych 20 tys oddaje branżowcom ? Ile płaci podatku dochodowego i vatu ?
        Pewnie nie.... z 20 tys ledwo co jej czystego zysku zostanie z 4-5 tys.
        • Gość: AAAAArch Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.11.13, 22:27
          Wszyscy jesteście w dużym błędzie. Architekt zarabia niestety mało. Utarło się, że architekt to prestiżowy zawód z wielkimi perspektywami finansowymi. A prawda jest niestety dużo bardziej brutalna. Architekt zarabia w PL gorsze i nie istotne czy zaraz po studiach czy też po 10 , 20, 30 latach. Projekty kosztują niewiele, ludzie nie chcą za nie płącić. Duże zlecenia, a i owszem, ale robią duże zespoły. Koszty utrzymania pracowni są bardzo duże..reasumując. Dużo lepszym wyborem z perspektywy spokoju finansowego, regularności pensji i perspektywy wzrostu wynagrodzenia, jest wybrać inny kierunek: prawo, ekonomię, farmację lub medycynę. Architeltura wymaga ogromnych poświęceń za niewymierne pieniądze. Bo co z tego że projekt domu kosztuje 12 tyś zł.skoro połowa z tego idzie na opracowania branżowe wykonywane przez inżynieró swoich specjalności, za projekt więc bierzemy ok. 6 tyś. Teraz policzcie czas który poświęcićie na wykonanie projektu i skompletowanie wszytskich wymaganych dokumentów formalno-prawnych. Do tego dochodzi ustalanie koncepcji z klientem, ciągle zmiany i rozciąganie w czasie projektu. Nierzadko zdaża się iż taki projekt rozciąga się czasowo w okresie 1-2 lat! I co oznacza te 6 tyś skoro robimy go 12 miesięcy. Wychodzi 600 zł na miesiąc. A od tegop trzeba odliczyć koszty utrzymania pracowni, benzynę itp. Reasumując wychodzimy na zero, żyjąć na granicy ubóstwa. Jestem architektem po politechnice z 5 letnim stażem, masą nieprzespanych nocy, zepsutym życiem rodzinnym, długami, starym samochodem, bez zdolności klredytowej z racji niregularnych dochodów. Przez te 5 lat bywało że zarabiałem 7 tyś/ miesięcznie, bywało też że 500 zł/miesięcznie. Pieniądze można przeboleć - najbardziej drażniocy jest brak czasu na cokolwiek, ciągłe myślenie o pracy, brak stałych dochodów i strach o jutro - będą / nie będa pieniądze. Gdybym miał cofnąć się do czasów studenckkich, bez wachania wybrałbym prawo/informatykę/medycynę. Lepiej mieć stałe 5k brutto i po 8h być w domu + wiedzieć zę mamy pracę i mieć ją będziemy.....
          • welcome-to-gdansk Re: Ile zarabia architekt ? 08.12.14, 01:02
            Zgadzam się z tym w 100%. Mam 39 lat, przez kilkanaście prowadziłem biuro. W czasach łatwego dostępu do kapitału kredytowego było dużo inwestycji i można było sporo zarobić. Obecnie na rynku, od kilku lat, jest straszna posucha, mało projektów, ceny superniskie, trudno utrzymać rodzinę. W tym roku zamknąłem biuro i nie żałuję. Tak jak pisze przedmówca - jak masz rodzinę i chcesz zabrać dzieci na wakacje letnie i zimowe - lepiej zrezygnuj z tego zawodu - im szybciej, tym lepiej . To bardziej hobby niż zawód przy obecnym poziomie zarobków.
      • Gość: ja72 Re: Ile zarabia architekt ? IP: *.play-internet.pl 20.02.15, 12:15
        Plany to były za komuny..
        Gratuluję takiego zarobku tylko nie wiem o czym mówimy czy o domku, czy o budynku usługowym, czy o hotelu czy o biurowcu..
        Generalnie większość architektów kołata się z myślą o odejściu od zawodu, co o czymś mówi..
        Wymaga się geniuszu twórczego i jednocześnie pracy chińskich rączek i takiegoż wynagrodzenia..
        Bo tyyyyyyyyyyyle się zaoszczędzi na budowie
    • michalnalepa1 Re: Ile zarabia architekt ? 18.09.17, 10:48
      Architekt zdecydowanie zarabia dużo w zależności oczywiście od swojego doświadczenia, jednak jak ma się swoją działalność gospodarczą to warto skorzystać z jakiś form promocji takich jak hasła reklamowe www.positiv.com.pl/hasla-reklamowe czy inne gadżety
    • marionkaess Re: Ile zarabia architekt ? 12.10.21, 10:51
      Nie da się jednoznacznie powiedzieć ile zarabia, to są dość szerokie widełki uzależnione od umiejętności, doświadczenia itd. Jak interesowałam się tym tematem to znalazłam fajny artykuł szybkagotowka.pl/Finanse/ile-zarabia-architekt wyjaśnia wszystko :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka