Dodaj do ulubionych

Jaka przyszłość C++??

28.03.04, 11:27
Czy C++ nadal będzie odgrywał wiodącą rolę wśród języków programowania
ogólnego zastosowania? Czy zostanie on całkowicie wyparty przez Jave, C# a
moze jeszcze jakiś inny język (np.język D)?W reszcie - jakie są wady/zalety
C++ , które mogą zdecydować o jego porażce/dalszym powodzeniu?
Jakie jest Wasze zdanie w tych kwestiach?

pzdr.
Obserwuj wątek
    • grygoos Re: Jaka przyszłość C++?? 05.05.04, 21:59
      Troche chyba pozno na odpowiedz ale napisze cos od siebie, byc moze nawet sobie
      a muzom. Otoz jestem programista w Javie, kiedys troche skrobalem w C++ i
      odniose moje porownanie wlasnie do tychze. Wg. mnie rola C++ bedzie sie
      zmniejszac ale jeszcze dlugo dlugo pewne obszary pozostana doemna wylacznie
      tegoz jezyka, czyli dziedziny tj programowanie sterow, sekcje krytyczne,
      zastosowania dedykowane do architektury (klastry obliczeniowe a nawet systemy
      sterowania). Java natomiast wg mnie bedzie zdecydowanie szerzej wykorzystywana
      do aplikacji frontendowych z prostego wzgledu - jest przenosna, a wraz z
      niewatpliwym wzrostem roli systemow typu Unix i pochodne wsrod
      uzyszkodnikow "biurkowych" pozawala to zaoszczedzic na rozowju i (!)pielegnacji
      oprogramowania (robimy pod "jeden system" -> zatrudniamy mniej specjalistow ->
      mamy wiecej kasy).

Co do wydajnosci to, owszem na pierwszy rzut oka C++ góra, ale wraz z
      doskonalniem kompilatorow i interpereterow javy ta roznica bedzie sie
      zmniejszac. Tu sa testy obliczeniowe ktore ktos tam przeprowadzil
      www.javaworld.com/javaworld/jw-02-1998/jw-02-jperf-p4.html , co prawda
      na javaworld wiec moze mi ktos zarzucic ze troche stronnicze.

No i plus dla Javy za prostote - mimo swego rozbudowanego API w gruncie rzeczy
      jest bardzo prosta i swietnie na niej mozna sie nauczyc obiektowki (zwlaszcza
      na swingu)

pzdr,

gryg00s
      • george214 Re: Jaka przyszłość C++?? 24.09.04, 17:48
        No cóż, niestety nie do końca się zgadzam. Zajmuję się na codzień i Javą, i
        C++, i jednyny wniosek jaki przychodzi mi na myśl, jest taki, że JAVA nie
        dogoni C++ w wydajności, ponieważ program JAVA działa w VM, która działa na
        takim samym poziomie jak program C++, więc jest jedna warstwa programowa więcej.
        JAVA faktycznie nadaje się świetnie do robienia aplikacji, od których nie
        wymaga się przetwarzania wielkiej ilości danych.
        Szacunek.
        george214
    • ofusz Re: Jaka przyszłość C++?? 15.06.04, 13:36
      Zalezy od "target'u" czyli na jaka platforme piszesz soft. Co ma robic.
      itd itp. Nikt nie bedzie pisal OS'a w Java czy VBasicu (choc sa maniacy).

C++ jest narzedziem. I jako narzedzie jest wykorzystywane do okreslonych zadan.

Ech...duzo by mozna tu pisac...

• azulgran Re: Jaka przyszłość C++?? 17.06.04, 19:17
      C++ to niewątpliwie obecnie górujący język programowania i choc istnieje wiele
      innych dużo łatwiejszych, to niewiele z nich daje takie możliwości. Co jednak
      pewne (przynajmniej dla mnie): przyszłośc to Java, choć zapotrzebowanie na
      programistow cpp powinno utrzymywać się jeszcze przez długi okres.

Niezależnie jednak którego języka zaczniesz się uczyć (czy C++ czy Javy) to i
      tak wyjdzie Ci to na dobre, opanowanie zasad jednego z nich pozwoli Ci na
      szybkie opanowanie pisania w drugim. Kwestia nauczenia się składni i
      ewentualnie kilku innowacji językowych.
        • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 26.09.04, 15:10
          heh:-)no to ja się chyba troche pomęcze jednak, bo obiektowości ucze się na
          javie. Poznałem (tak mi się wydaje przynajmniej:-) język C, przerobiłem
          też "symfonie C++", ale później przesiadłem się na jave - cóż, taki był wymóg
          na zajęciach z programowania obiektowego, później na praktykach a i w pracy
          chyba też bede bardziej w javie programował. Ale, jak juz gdzieś napisałem, C++
          też sobie nie odpuszcze i wiem też (bo mam juz porównanie), że to znacznie
          trudniejszy język do nauki.

pozdrawiam!
    • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 15.08.04, 21:44
      Też wydaje mi się, ze będzie rosła rola i znaczenie Javy kosztem C++. Tak jak
      napisaliście - każdy język programowania jest narzędziem i ma swoje określone
      pole zastosowań. Ten obszar zastosowań Javy jest juz chyba co najmniej tak samo
      szeroki (jeśli nie szerszy!) jak C++. I stale rośnie (np. platforma J2ME). Tak
      a pro pos pisania OS-ów to mój prowadzący "podstawy programowania" mówił, że
      spokojnie mozna napisać system operacyjny w Javie tylko byłaby to "lekka"
      męczarnia...
      Ja własnie w szkole zostałem niejako zmuszony do uczenia się programowania
      obiektowego w Javie. W sumie nie żałuje. Łatwiej jest nauczyć się obiektowości
      w tym języku niz w C++. Java jest po prostu prostsza - tyle mogę już powiedzieć
      ze swojego skromnego doswiadczenia:) Ale C++ napewno sobie nie odpuszczę...;-)

Dla mnie jest jeszcze jeden ważny aspekt całego zagadnienia. Przegladając
      oferty pracy zdecydowanie więcej zauważam ofert dla programistów Javy. Dla
      prgramistów C++ też są oczywiście, ale mniej, plus do tego wymagane są "lata"
      doświadczeń:-/ Między innymi z tego powodu będe stawiał (na razie...) na Jave:-)

Pozdrawiam!
        • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 18.08.04, 15:26
          grygoos napisał:

>O widzę że forum drgnęło :)
          Ano drgnęło;-)

>Jak w Polsce wprowadza patenty na programowanie (dwuklik i savegamy) to i tak
          >wszystko jeb*** o ziemie . Wtedy zostane hydraulikiem ;))))
          Na czym miałyby dokładnie polegać te patenty na programowanie?Albo to jakiś
          żart, bo ja się nie znam:-PP

pozdrawiam
            • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 18.08.04, 17:13
              Hmm...tak, to zdecydowanie zmierza w strone absurdu...:-/ Swoją drogą
              zaciekawił mnie fragment opatentowania przez Microsoft wspomnianego "podwójnego
              kliknięcia". Ciekawe czy opatentowano też częstotliwość tego kliknięcia?? Bo
              jeśli nie to jest duze pole do popisu - podwójne kliknięcie w czasie 0.25
              sekundy, 0.5 sekundy itd. - na wszystko można nałozyć patenty, hehe:-)) W ogóle
              mozna iść dalej i opatentować pojedyńcze kliknięcie....

Autora tego textu (Critto) znam z różnych mądrych publikacji , m. in. był on
              również autorem listu otwartego do pana W. Iszkowskiego z PIIT, który to pan
              chciał wprowadzić (równie absurdalny) pomysł obowiązkowej przynależności
              informatyków do korporacji zawodowej...

pozdrawiam!

P.S jak te wszystkie absurdy zrealizują to ja wyjeżdzam do Brazylii i bede
              rybakiem:-PPP
              • grygoos Re: Jaka przyszłość C++?? 24.08.04, 10:16
                Hehe, mozna przypalic sie do wszystkiego - do przeciagania (drag'n'drop) , do
                scrollowania kólkiem (skadinad nie wiadomo czy juz nie jest). Tak, u nas
                decydentami w tej materii sa kompletni idioci nie majacy nic wspolnego z branza.
                Tak jest jak sie na stanowiska powoluje 'kolesi' a nie kompetentne osoby. Dobra,
                ale nie o polityce ... ;))
    • borzoy Re: Jaka przyszłość C++?? 11.09.04, 22:32
      hej!
      zabawne, ze c# pojawia sie w tej dyskusji tylko raz ;)
      jestem wielkim fanem javy, przez jakis czas zawodowo w niej programowalem, wiec
      moja opinia nie jest skrzywiona perspektywa microsoftu.
      java przegrala swoja szanse jako jezyk aplikacji dla desktopu z roznych powodow.
      po pierwsze wydajnosc. nie wiem jak wygaladaja aktualne dane jesli chodzi o jvm
      kontra kompilowane c++, ale to nie jest wszystko. swing, glowne narzedzie do
      tworzenia ui w javie jest przeprojektowany, np. w trakcie dzialania tworzy
      gigantyczne ilosci malych, krotko zyjacych obiektow, a wlasnie takie obiekty sa
      pieta achillesowa wiekszosci garbage collectorow. w efeckie aplikacja gui jest
      proporcjonalnie znacznie wolniejsza niz 'srednia aplikacja' na ktorej porownoje
      sie wydajnosc jezykow projektowania. kto nie wierzy niech sprobuje odpalic
      jbuildera na celeronie 400mhz z 128mb ram, na ktorym ms visual studio 6.0 rusza
      bez problemow. wiem, ze to muzealny sprzet, ale czas sie nie zatrzymal i
      wypasione ui zzeraja moce nowych procesorow.
      po drugie wyglad. czasy jdk 1.1, kiedy java dawala dostep jedynie do
      elementarnych kontrolek to daleka przeszlosc, ale caly czas ui w javie jest o
      rok-dwa do tylu w stosunku do koprzystajacych z wbudowanych kontrolek ui
      pisanych w (aktualnie) c#. czasy gdy programy musialy byc szybkie i dobre to tez
      przeszlosc, teraz musza byc LADNE.
      po trzecie marketing suna. nawet jesli ms jest goliatem, to sun nie jest
      dawidem, a raczej mikrym goliatem. po prostu nie umieja tego sprzedac. np.
      dopiero od roku sun ma strone z ktorej latwo sciagnac java runtime. download
      jest WIELKI.
      mysle, ze gdybym pomyslal, to znalazlo by sie jeszcze pare argumentow, ale po
      co. jdk1.2, ktore mialo wszystkie rzeczy potrzebne do tworzenia aplikacji gui w
      javie wszyslo 6 lat temu, moze 7. ile aplikacji w javie macie w tej chwili na
      swoich komputerach? ja kojarze jednego klienta gnutelli, jednego bittorrenta,
      jednego rss readera i to wsio. aaa, jeszcze (chyba) jadro mozilli. przyznaje, ze
      to dobra przegladarka, sam jej zreszta uzywam i jestem zadowolony, ale na pewno
      nie jest szybsza niz msie i to wciaz czuc.
      pozdro
      bo
      • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 13.09.04, 13:55
        Witam:)
        Pewnie w większości masz rację w tym co piszesz. A co z SWT? Może to jest
        alternatywa dla nieefektywnego AWT i Swing'a? A jeśli chodzi o szybkośc Javy i
        m.in. C++ to ostatnio zauważyłem taki artykuł i benchmark przeprowadzony przez
        K. Lea:
        www.theserverside.com/news/thread.tss?thread_id=26634
        Programistom Javy daje mocne argumenty.

pozdrawiam.
        • borzoy Re: Jaka przyszłość C++?? 13.09.04, 21:28
          swt jest ładne i zdecydowanie szybsze od swinga, ale...
          z punktu widzenia uzytkownika, jesli instaluje srodowisko do uruchomienia javy,
          ktore wymaga sciagniecia 15mb przez siec, to czemu musze jeszcze cos sciagac
          zeby uruchomic przyzwoita aplikacje gui?
          poza jakie by nie byly jego zalety i mimo tego, ze jest dostepne na wszystkie
          popularne platformy, to swt zabija to co zawsze bylo wymieniane jako wielka
          zaleta javy - przenosnosc binariow.

> m.in. C++ to ostatnio zauważyłem taki artykuł i benchmark przeprowadzony przez
          > K. Lea:
          > www.theserverside.com/news/thread.tss?thread_id=26634

> Programistom Javy daje mocne argumenty.
          >

z komentarzy pod tym atrykułem:

I believe the 100+ comments, all pointing to the flaws in this benchmark, speak
          for themselves.
          sys-con.com/story/feedback.cfm?storyid=45250.
          I appreciate Dion titling this article as "Claims...".

pozdrowka
          borzoj
          • narodowy1 Re: Jaka przyszłość C++?? 18.12.04, 02:27
            >java przegrala swoja szanse jako jezyk aplikacji dla desktopu
            Bzdura, to wlasnie teraz wiekszosc aplikacji dla desktopow pisze sie w Jawie
            np. IntelliJ, WSAD lub instalatory Oracla. Niewielki program w C wola Jawe i
            tak powstaje aplikacja desktopowa.

>po pierwsze wydajnosc.
            JIT - Just In Time kompilator kompiluje byte-kod na jezyk maszynowy tuz przed
            wykonaniem aplikacji - tylko 20% jest interpretowalna.

>programy ui w C++ nie sa przenosne
            nieprawda - istnieja biblioteki graficzne np Qt do C++ calkowicie przenosne z
            jednej platwory na druga bez potrzeby zmiany ani jednej instrukcji.

>sprobuje odpalic jbuildera na celeronie 400mhz z 128mb ram
            Dzisiaj pamiec RAM jest tak tania, ze bez problemu mozna zainstalowac 1GB

Dodatkowe wady C++ to:
            - podatnosc na bledy programisty i brak automatycznego garbage collection
            - HORROR DLL czyli nowy zainstalowany program C++ zapisuje stara wersje DLL'a
            jesli nowy DLL jest starsza wersja to poprzednio zainstalowany program
            przestaje dzialac.
            - wyciek pamieci na skutek bledow programistycznych.

Przyszlosc jest tylko w jezyku C jako jezyku programowania systemowego a C++
            jako jezyk programowania aplikacyjnego hjest martwy. STL jest pogmatfana i zle
            dziala w srodowisku wielowatkowym.
            • spinache Re: Jaka przyszłość C++?? 19.12.04, 13:38
              Chciałem powiedziec że wyjątkowo się zgadzam. Też mi się wydaje, że język C
              przeżyje swojego "syna" (C++). jesli chodzi o programowanie aplikacji
              (windowsowych) to tutaj chyba wiodącą rolę zacznie odgrywać C#. Tak więc mozna
              chyba postawić teze, ze przyszłość jest w C, C# i Javie oczywiście:-)

pozdrawiam!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka