Dodaj do ulubionych

Sztokholm, czy Stokholm?

10.03.14, 16:29
Hej.
Jeszcze raz dziękuję za okazaną mi pomoc. Zwłaszcza Pia.ed. Jak zapewne się domyśliliście uczę się szwedzkiego (bez sukcesów i powoli) w Polsce, tak dla siebie żeby nie umrzeć tylko z tym jednym językiem po ojcu i matce. Pewnie jeszcze nie raz będę polecał się Państwa uwadze.
Nurtuje mnie jedna rzecz. Gdzieś przeczytałem, czy może od kogoś usłyszałem, że w Polsce przed wojną (II WŚ) nazwę stolicy Szwecji wymawiało się Stokholm, a wymowa Sztokholm jest germanizmem. Ja natomiast tak sobie wydumałem, że bardzo często Sztokholm w wypowiedziach Szwedów funkcjonuje w zlepce "stor Stockholm" i to może stąd się wzięło to "sz" w nazwie. Jak było rzeczywiście?
I kolejna ciekawostka. Oglądałem kiedyś wywiad z przedstawicielką szwedzkiej Polonii. Pani użyła określenia język macierzysty. Google tłumaczy "mödersmal" jako "język ojczysty". Zdaje się, że we współczesnym polskim wyrażenie język macierzysty jest błędne. Czy tak było zawsze? Czy to nieszczęsne "język macierzysty" to błędna kalka, czy jakiś anachronizm?
Pozdrawiam serdecznie
P.B.
Obserwuj wątek
    • xystos Re: Sztokholm, czy Stokholm? 10.03.14, 17:46
      modersmål-mutterschprache-jezyk ojczysty

w tradycji germanskiej i skandynawskiej:
      "mödrar äger språket,fäder äger landet"
      matki posiadaja jezyk , ojcowie posiadaja ziemie (kraj , heimat etc)

ZEN
        • xystos Re: Sztokholm, czy Stokholm? 10.03.14, 19:02
          aka10 napisała:
          href="sv.forvo.com/word/stockholm/" target="_blank" rel="nofollow">sv.forvo.com/word/stockholm/</a>
          Wymowa:-) Pia, wg. Ciebie, ktory ze Szwedow wymawia najlepiej?

"rikssvenska" czysty jezyk bez lokaknych nalecialosci
          uzywany przez dobrze wychowanych politykow w tym Króla
          oraz przez immigrantów nieco starszej daty

w okolicach Stockholm´u czesto mozna uslyszec w wymawianiu nazwisk
          gloske _sz_ mimo ze pisze sie _ss_ , gloske _sz_ pisze sie _sj_

podwojne litery np. _ss_ lub komb. _nm_ , ck. wymawia sie jak pojedyncze krotkie i akcentowane

np "Andersson" to nie Anderszon jak wymawiaja w okolicach Stockholm´u i powyzej

mlodziez immigranntcka urodzona w szwecji mowi lokalnym dialektem oile
          niestydiowali gdyz w sferach akademickich dialekt to wiocha (bondskhet/tölpighet).
          • aka10 Re: Sztokholm, czy Stokholm? 10.03.14, 19:29
            xystos napisał:

>

>
            > w okolicach Stockholm´u czesto mozna uslyszec w wymawianiu nazwisk
            > gloske _sz_ mimo ze pisze sie _ss_ , gloske _sz_ pisze sie _sj_
            >

>
            > np "Andersson" to nie Anderszon jak wymawiaja w okolicach Stockholm´u i powyzej
            >
            Xystos, niestety, nie tak. "ss" nigdy nie bedzie "sz" w nazwisku. Za to "r" i "s" bedzie.
            Z tego tez powodu Andersson robi sie w Sztokholmie Andeszonem, ale nigdy Anderszonem.
                  • aka10 Re: Sztokholm, czy Stokholm? 12.03.14, 20:17
                    xystos napisał:

> dialekty , ja sie trzymam rikssvenska a jezeli ktos ew.tego by niezrozumial
                    > to jego problem,ja nielubie sie powtarzac.
                    >
                    > ZEN

Xystos, zarty sobie robisz. Jak Ty potrafisz twierdzic, ze "ss" w nazwiskach wymawia sie jak "sz", to mi nawet o rikssvenska nie mow, bo pojecia nie masz.

"Rikspolska" tez widze, jest Ci dosyc obca:
                    "mlodziez immigranntcka urodzona w szwecji mowi lokalnym dialektem oile
                    niestydiowali gdyz w sferach akademickich dialekt to wiocha"...

Nawet trudno stwierdzic, czy mieszkasz w Polsce czy w Szwecji, jako, ze jeden jezyk powinien byc na duzo lepszym poziomie, ewentualnie obydwa na takim samym.

Ps. "Nie" z czasownikami piszemy oddzielnie.
                    • xystos Re: Sztokholm, czy Stokholm? 13.03.14, 08:28
                      "Xystos, zarty sobie robisz. Jak Ty potrafisz twierdzic, ze "ss" w nazwiskach wymawia sie jak "sz", to mi nawet o rikssvenska nie mow, bo pojecia nie masz"

.. ja nigdy nietwierdzilem ze _ss_ to _sz_ , przeczytaj uwaznie moje posty
                      wrecz przeciwnie,pisalem ze wielu szwedow dialektycznie wymawia np:
                      persson jako perszon - to niejest rikssvenska,niestety wielu polakow(?)
                      z szwecji wypowiadajacy sie w TV Polonia wymawia nazwiska z _ss_ przez _sz_

to jak Pan Jarema Stepowski; ".. na Kiempe tylko na Kiempe-na Wolem nie mogie"
                      byl taki tv program w PRL-u ale to byl kabaret,mialo byc do smiechu.

ZEN

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka