Dodaj do ulubionych

chorwacki, czeski i rosyjski - jednoczesna nauka

15.09.04, 19:47
witam,
zadalem to pytanie na "ogolnym" ale cos nie odpowiadaja, wiec moze ktos obeznany w chorwackim sie ustosunkuje....
chodzi mi po glowie plan nauczenia sie 3 jezykow slowianskich jednoczesnie: czeskiego, chorwackiego i rosyjskiego. wiem ze ludzie
ucza sie jezykow romanskich w ten sposob, wiec czemu by nie sprobowac slowianskich?
dodam ze chodzi mi o nauke samodzielna, tzn. ksiazki + sluchanie radia + wizyty w krajach niedalekich. no i nie jestem studentem
slawistyki ani niczego w podobie. z rosyjskim mialem znajomosc w podstawowce, czeskiego troche probowalem sie samemu uczyc (idzie
niezle), chorwackiego nic...

na ile taki projekt wydaje sie Wam - fachowcom - sesnowny... czy podobienstwa pomiedzy tymi jezykami (no i polskim) ulatwia
jednoczesna nauke, czy wrecz przeciwnie? ze slownictwem chyba powinno byc ok, ale co z gramatyka?
pozdrawiam,
dworzec.net

ps. ktos zna dostepne w polsce podreczniki do nauki chorwackiego???
Obserwuj wątek
      • myf1 Re: chorwacki, czeski i rosyjski - jednoczesna na 17.09.04, 10:29
        Ja studiuję slawistykę, jestem na 3 roku. Uczę się chorwackiego od początku, a słowackiego dopiero od roku. Nie jest trudno, o ile dwa języki się nie mylą. Ja nie miałam z tym problemów, ale moi znajomi z roku narzekali. Według mnie wystarczy pojąć podstawowe różnice i zasady i wszystko pójdzie jak z płatka. Można wtedy improwizować do woli :))
        Co do rosyjskiego to miałam lektorat na 1 roku, ale właściwie nie wiem po co, chyba chcieli nas nauczyć cyrylicy, bo cóż wiecej można zrobić przez rok. Zyczę Wam powodzenia w poznawaniu nowych języków
      • nicolas1981 Re: chorwacki, czeski i rosyjski - jednoczesna na 29.09.04, 21:33
        Hej Ho
        Ucze sie jednoczesnie Bulgarskiego i Serbskiego. Myszle tez o Wegerskiego
        (kiedys troche sie niego nauczylem ale za malo czasu mialem)
        ALE studiuje ekonomie i znam inne jezyki (jestem francuzem z pochodzenia
        Polskiego). Mozemy razem sie uczyc. Mieszkam w Wwie i znam tez niemiecki i
        angielski
        Moj mail
        nicolas_levi@yahoo.fr
    • romcula11 Re: chorwacki, czeski i rosyjski - jednoczesna na 09.10.04, 15:17
      pewnie Ci sie pomieszają te języki, bo są do siebie podobne,
      i w żadnym nie będziesz dobrze mówić.
      Jak studiowałem chorwacki, to uczyłem się też półtora roku słoweńskiego,
      i w Słowenii mówiłem po chorwacko - słoweńsku ;)
      Co prawda mnie rozumieli, więc w jakimś stopniu cel był osiągnięty ;)
    • dworzec Re: chorwacki, czeski i rosyjski - jednoczesna na 10.10.04, 19:58
      ok. minelo troche czasu wiec napisze co ustalilem. czeski, ruski i chorwacki na raz jest moim zdaniem troszke za ciezko. glownie dlatego ze pozorne podobienstwa moga czlowieka uczacego sie doprowadzic do niezlego szalenstwa... poza tym chorwacki jest na tyle odmienny od czeskiego i polskiego, ze trzeba by wlozyc bardzo duzo wysilku w opanowanie odmian itp...
      ograniczony sens moze to miec w kwestii nauki slowek.
      ja osobiscie zostalem wiec przy czeskim i rosyjskim, 2 jezyki powiniennem dac rade

za zaproszenie na nauke do wroclawia dziekuje ale mam za daleko :)
      pozdr i powodzenia w nauce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka