Dodaj do ulubionych

jak wzmocnic nerki wg TCM?

03.07.06, 15:13
jak w temacie - co mozna zrobic dla wzmocnienia 'Chi' nerek i dla poprawy ich
funkcjonowania?
Obserwuj wątek
    • didolec2000 Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 04.07.06, 20:28
      Temat rzek...i to taka z szrokimi rozlewiskami...
      Zadbać o rownowagę;okreslic poziom qi, aspekt yin/yang , relację z innymi org
      Co robić ...nie jeśc cukinii! żartowalem...hihi
      - w zależnosci od diagnozy tradycynie;dieta, ziólka, kukupunktóra,
      reflexoterapia, jakies yogi i inne takie i około 153 innych potencjalnych
      zaleceń.
      ...hm...na pewno bardzo pomaga odwaga...jeżeli ktoś potrafi ją w sobie w każdej
      sytuacji wyzwolić.

...odwagi
      • jamila Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 13:41
        nie moge pojac, o co chodzi didolcowi z ta odwaga...??? Piszesz, didi, ogolnie
        a konczysz zyczac odwagi - czy nie demonizujesz zbytnio sprawy?
        • re-flex odwaga 05.07.06, 13:50
          może dlatego, że emocje osłabiajace nerki to strach/lęk.

Nieustraszoność i odwaga trzyma nerki w równowadze...
          • didolec2000 Re: odwaga 05.07.06, 14:41
            No wlaśnie dlatego.Brawo.
    • izaczekk Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 11:47
      Przeczytałam ciekawą rzecz o nerkach, a mianowicie, że istnieje bezpośrednia
      relacja między nerkami i silnymi emocjami, jak np. konflikty małżeńskie,
      rodzinne. Nadmiar krytyki może atakować nerki. Wiąże się to z tym, że nerki
      muszą usuwać zanieczyszczenia z systemu, a krytyka - zarówno postrzegana
      pozytywnie jak negatywnie jest zanieczyszczeniem. Nerki symbolizuja polaryzację
      między kobietą i mężczyzną. Duchowo i fizycznie związanym ścisle z nerkami
      narządem jest serce, które reaguje na sygnały z nerek. Zatem dbanie o emocje
      dobrze działa na nereczki. Jasna sprawa, że kawa, herbata, alkohol, cukier także
      szkodzą nerkom. Pozdrawiam cieplutko :)
      • elpasz Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 12:59
        A czy spotkałaś powiązanie nerek z zębami, dziąsłami
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=39912&w=42217847&a=44593706
        • izaczekk Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 13:34
          Hej elpasz! Nerki i pęcherz związane są z górnymi i dolnymi jedynkami i
          dwójkami oraz z przyzębiem tych ząbków. Te informacje zaczerpnęłam z książki J.
          Pincela - "metody diagnostyki i leczenia wykorzystujące prawo pięciu elementów".
          Pozdrawiam
          • elpasz Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 14:23
            Izaczku
            A co jest związane z innymi ząbkami niż jedynki i dwójki bo to też mnie interesuje?
            • didolec2000 Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.07.06, 14:52
              Generalizując o rozchwianej zębatce.Zazwyczaj;
              -taka slabość nerek związana z oslabieniem śledzony, szczegolnie aspektu
              yang/qi-dominujące czynniki to wilgoć/zimno.To także kwestia braku harmoni
              między cyklem kontrolnym sledziony i nerek.
              -jezeli ta teza ma potwierdzenie odnośnie ząbków, to z regóły występują też
              inne zaburzenia, np;
              oslabione napięcie mięśni, slabość lędżwi , mięśni w zdłóż kęgoslupa,
              dolegliwości takowego, tendencja do zatrzymania plynów, nadmierny apetyt lub
              jego bratk , częste sikanie itp.

...odwagi...
    • miroslaw.mazur Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 31.07.06, 21:56
      Droga amilo,

jeśli pytanie dotyczy tylko Qi Nerek to mogę zaproponować ciepłe, gotowane
      jedzenie. To najbardziej dostępny dla większości ludzi sposób na wzmacnianie
      Shen Qi. Gorąca, świeżo ugotowana zupa jarzynowa lub kasza jaglana znakomicie
      uzupełniają Qi Nerek i wzmacniają ich strukturę. Dobrze jest dodać trochę
      tłuszczu do zupy lub kaszy bo Nerki lubią to co tłuste i wysokoenergetyczne.
      Proponuję olej oliwkowy, który odblokuje Pęcherzyk Żółciowy i odbarczy Nerki, a
      tym samym pozwoli Qi Nerek w pełni "się rozwinąć" i trochę masła, które
      wzmacnia Śledzionę ale służy też Qi Nerek. Na wzmocnienie Qi Nerek polecam
      również kasztany - nasiona kasztana jadalnego (Castanea sativa) z rodziny
      Bukowatych (Fagaceae), korzeń lubczyka i mięso węgorza.
      Bardziej wyrafinowane metody wzmacniania Qi Nerek, a właściwie ich dobór,
      zależą od całokształtu zdrowotnego danej osoby.
      Trzeba pamiętać, że od niedoboru Qi Nerek do niedoboru Yang Nerek jest
      niedaleko. Zatem lecząc niedobór Qi Nerek używa się często również to co
      wzmacnia Yang Nerek. Aby nie uszkodzić Qi Nerek nie należy przemęczać
      organizmu, zwłaszcza pracować nocą. Jak już wspominałem jeść regularnie
      gotowane i ciepłe jedzenie bez nadmiaru ostrych przypraw i z odrobiną tłuszczu,
      nalepiej zwierzęcego, a więc pochodzącego z gotowanego lub duszonego mięsa.
      Aby Nerki nie traciły łatwo Qi muszą mieć mocną strukturę - tu ważną rolę
      odgrywa krzemionka - dlatego nerkom sprzyja długie gotowanie potraw, gdyż im
      dłużej gotujemy, tym więcej krzemionki ekstrahuje się z warzyw i kości do
      wywaru. Qi Nerek naturalnie porusza się wgłąb, do środka. Ruchowi temu sprzyja
      smak kwaśny. Stąd dla zabezpieczenia Qi Nerek można stosować kwaśne zioła, jak
      np. owoc derenia, owoc cytryńca, naowocnię granatu.
      I niemniej ważne - nie wzbudzać w sobie lęku, myśleć pozytywnie i kreować swoją
      przyszłość - głęboki i swobodny wdech dają Nerkom bardzo wiele...

Pozdrawiam,
      Mirosław Mazur
      "Zwierciadło Medycyny"
      • jamila pytanie do Pana Miroslawa 31.07.06, 23:07
        Dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz. To, co zawarte w ostatnim zdaniu,
        jest juz na szczescie moim udzialem, jednak zdaje sobie sprawe, ze w
        przeszlosci roznie bywalo (zwlaszcza zarywanie nocy), a sam problem wydaje sie
        dosc czesty, nawet w najblizszym otoczeniu.

Juz poruszalam ten temat na tym forum, ale spytam: co Pan proponowalby dla
        malego alergika (alergia pokarmowa objawiajaca sie atopowym zapaleniem skory)?

Pozdrawiam,

Jamila
        • miroslaw.mazur Re: pytanie do Pana Miroslawa 01.08.06, 10:24
          Droga Jamilo

Na wstępie przepraszam że urwałem "J" z twojego imienia w poprzednim liście.

Co do alergii nalepszym rozwiązaniem byłoby kompleksowe leczenie (zioła,
          akupunktura, dieta, psychoterapia).

Trzeba usunąć Wilgoć (m.in. z Krwi i Śledziony), wzmocnić Sledzionę i Płuca,
          odżywić Krew i Nerki oraz uspokoić Wątrobę lub Pęcherzyk Żółciowy -
          piszę "lub", bo nie znam osoby, o której teraz teoretyzuję.

Oczywiście jest to pewien schemat postępowania - domniemany, gdyż dziecko może
          mieć problem z Jelitem Cienkim, albo z Pęcherzem Moczowym bądź z Żołądkiem, co
          dodatkowo modyfikowało by leczenie.

Generalnie jednak zmiany atopowe na skórze lub błonach śluzowych są spowodowane
          nadmiarem Wilgoci i zazwyczaj Gorącem. Jest to głównie Wilgoć nagromadzona we
          Krwi, ale też Wilgoć w Płucach, które kontrolują Powierzchnię, czyli właśnie
          skórę i błony śluzowe. Do tego słaba konstytucjonalnie (od urodzenia,
          odziedziczona) lub osłabiona Śledziona. Nierzadko w zmianach atopowych podłożem
          jest także Gorąco Nerek.

Prponowałbym bym skontaktować się z dobrym lekarzem, lecz jeśli to niemożliwe
          to ja we własnym zakresie podałbym dziecku - o ile wskazywałaby na to diagnoza
          (!): fu shen - raz dziennie przez cztery dni, a potem mieszankę o składzie:

ziele skrzypu polnego
          ziele fiołka trójbarwnego
          znamię kukurydzy
          ziele krwawnika
          korzeń łopianu
          korzeń omanu
          + inne zioła w zależności od diagnozy.

Jeśli diagnoza wskazywałaby na coś innego to receptura miałaby nieco inny skład.

Jeśli dziecko miałoby niedobór Qi Śledziony to zacząłbym od Bu Zhong Yi Qi Tang
          i potem wdrożył zioła do picia. Ale ich dobór zależałby od diagnozy.

W diecie unikać pikantnego (orientalnego) jedzenia - zresztą dla dzieci nie
          jest ono wskazane, nadmiaru mleka, zwłąszcza na słodko z kakao, czekolad i
          czekoladek. Soki owocowe zastąpić kompotami, zabiealnie zup śmietaną - oliwą,
          kaszkę mannę - kaszą kukurydzianą lub jaglaną, drób - cielęciną.

I niemniej ważne - atmosfera w najbliższym otoczeniu dziecka. Jeśli dziecko
          czuje presję otoczenia, albo rodzice żyją zbyt szybko jak na możliwości
          poznawcze i emocjonalne dziecka, albo są nerwowi, nie do końca zorganizowani i
          ciągle im się śpieszy, bądź próbują wtłaczać dziecku zasady, które nie są dla
          niego zrozumiałe i rodzą wewnętrzny konflikt (czytaj Gorąco lub nawet Ogień),
          któego dziecko boi się ujawnić to w połączeniu z organicznymi problemami
          (Wilgoć) może dać potencjalnie - tzw. alergię.

Przyczyny alergii, często są o wiele głębsze i podświadomie wypierane, zatem i
          leczenie może nie dawać zadowalających skutków jeśli nie pozwolimy sobie
          uwolnić się od źródła problemu.

Pozdrawiam,

Mirosław Mazur
          "Zwierciadło Medycyny"
          • didolec2000 Re: Cześć Mirek 01.08.06, 11:02
            Hm.Chętnie bym cię potorturował trochę.Jak stoisz z czasem, moge założyć ci
            nowy wątek?
            Np;ta mieszanka to na wilgotne gorąco? Czy ktorekolwiek z tych ziol wzmacnia
            qi, zdaje sie że są one chlodne ? Czy może zaistnieć wilgotny problem bez
            ślodzionowej dysfunkcji?
            Taaaa miałbym niezła litanię jeszcze hehe, jeżeli to nie klopot zdeklaruj się
            proszę.
          • jamila Re: pytanie do Pana Miroslawa 01.08.06, 14:28
            Dziekuje bardzo. W naszym przypadku owa alergia stala sie czyms 'nabytym'
            dopiero po kilku miesiacach podawania z butelki mieszanki na bazie mleka
            krowiego; dodatkowo wyglada na to, ze niezliczone ilosci szczepien (16
            szczepionek podanych przed ukonczeniem 2 r. zycia!) bardzo pogorszyly sytuacje.
            Pogorszenie stanu skory pokrywa sie z datami kolejnych szczepien. Uczulenie
            dotyczy obecnie glownie cukru i konserwantow.

Wielu uwaza, ze alergia pokarmowa wiaze sie z uszkodzona sluzowka jelit, o czym
            pisal tez tu na forum Didi (przy okazji: szczepionki uszkadzaja podobno w
            pierwszym rzedzie jelita). Podawanie Corci do picia siemienia lnianego
            przynioslo ogromna poprawe, podobnie jak wycofanie zakwaszajacych pokarmow.
            Skora, dawniej drapana natychmiast po spozyciu alergenu, jest juz niemal
            idealna.

Wplyw sledziony jest dla mnie stosunkowo nowa idea, ale zdaje sie, ze m.in.
            stosowanie mrozonek wplywa na jej oslabienie?
            Jesli zas mowa o lekarzu - gdzie mozemy znalezc liste polecanych lekarzy TCM?
            Prosze o sugestie:)
            Moze moglyby sie jakies nazwiska pojawic na tym forum?

WIELKA PROSBA, Panie Mirku - o wypowiedz w sasiednim watku dot. udaru mozgu!!
            Pozdrawiam:)
            • miroslaw.mazur Re: pytanie do Pana Miroslawa 02.08.06, 08:39
              Droga Jamilo,

być może że stan śluzówki jelit ma bezpośredni związek z atopowymi zmianami
              skórnymi - nie zaprzeczam ale też nie potwierdzam.

Wedle mojego stanu wiedzy główną rolę odgrywa tu dysharmonia między przemianą
              Drewna (dlatego wyeliminowanie tego co kwaśne przyniosło ulgę, dlatego również
              pisałem o ostrożnym używaniu ostrych przypraw, które nasilają Gorąco (lub
              istniejące Gorąco i Wilgoć) w Wątrobie i Pęcherzyku Żółciowym) a przemianą
              Ziemi (dlatego wycofanie sztucznie przetworzonych słodyczy i mleka przyniosło
              ulgę, dlatego może dojść do atopii pod wpływem (oczyszczonego) mleka, które ma
              silny tropizm m.in. do Śledziony i przemiany Drewna ze względu na słodki smak i
              dużą ilość szybko wchłanianych białek).

Świeżego mleka prosto od krwoy osoby z Wilgocią i Gorącem w przemianie Drewna i
              słabą Śledzioną nie są często w stanie wypić - oczywiście zewnętrzne odstrasza
              je zapach takiego mleka, ale głównie chodzi o to że słabo zorganizowany układ
              immunologiczny dziecka (chorego) nie może sobie poradzić z dużą ilością
              immunoglobulin, limfokin oraz innych silnie immunogennych białek zawartych w
              świeżym mleku.

Oczywiście to tylko jeden z powodów tzw. nietolerancji mleka.

Świeże mleko łatwiej jest wielu osobom z Gorącem w Wątrobie zwrócić niż połknąć
              i dostać po nim alergii.

Szczepionki, przypominają nieco mleko - dużo Wilgoci - białka lub ich fragmenty
              plus nośniki, śrdoki stabilizujące i inne substancje pomocnicze. Jeśli dziecko
              ma słabą Śledzionę i dużo Gorąca w Wątrobie i ewentualnie Pęcherzyku Żółciowym
              to w połączeniu z niedoborem Krwi i Wilgocią we Krwi może to dać atopowe zmiany
              powołok ciała.

W zależności od stanu niedoboru, ilości Wilgoci i innych czynników po pierwszym
              szczepieniu albo dopiero po którymś z kolei. Pytanie tylko - dlaczego Twoja
              Córka miała aż tyle szczepień i na jakie schorzenia?

Piszesz siemię lniane - jeżeli pomogło to dobrze, ale czy jest to faktyczna
              pomoc, czy tylko czasowe zamaskowanie problemu (?) biorąc pod uwagę właściwości
              tego zioła - trzeba było by obejrzeć język i zbadać puls. To dałoby by nam
              odpowiedź.

Wracając jeszcze do Śledziony - słaba Śledziona to problem zarówno dzieci jak i
              wielu dorosłych, którzy niestety nadrabiają niedobór w Śledzionie niewłaściwie
              aktywnym Pęcherzykiem Żółciowym. Zresztą dzieci również, tylko dzieciom wybacza
              się wiele a dorosłym... różnie z tym bywa - bo jak się mawia "są świadomi"
              albo "mają świadomość", co nie zawsze jest do końca prawdą.

Słaba śledziona to produkcja Wilgoci w miejsce tworzenia Esencji z pokarmu, to
              niedobór Krwi i Wilgoć w naczyniach krwionośnych, kanałach (syn. meridianach)
              oraz tkankach i narządach, to "nieposłuszny" układ immunologiczny, zwłaszcza
              limfocyty, które łatwo poddają się wówczas wpływowi Wątroby lub Pęcherzyka
              Żółciowego - narządów kontrolujących przemianę Ziemi - i zaczynają działać
              przeciwko własnemu organizmowi. Tu zaczyna się piramida chorób z nierównowagi
              na osi Ziemia-Drewno, od m.in. alergii pokarmowych poczynając.

Co do lekarza TCM (którego znam) to nie zostałem upoważniony do podawania na
              foum publicznym danych osobowych. Na Twój osobisty e-mail z miłą chęcią podam.
              Kontakt do mnie znajdziesz na końcu tego listu.

Oczywiście, postaram się zabrać głos w temacie dotyczącym udaru mózgu.

Co do reakcji u zwierząt to jest to dla mnie kwestia do zastanowienia ale
              przycyzny - myślę - że są podobne jak u ludzi.

Pozdrawiam serdecznie,

Mirosław Mazur
              miroslaw.mazur@chinmed.com
              "Zwierciadło Medycyny"
              • elpasz Re: pytanie do Pana Miroslawa 02.08.06, 09:16
                miroslaw.mazur napisał:

> Oczywiście, postaram się zabrać głos w temacie dotyczącym udaru mózgu.

Z góry bardzo dziękuję (to dotyczy mojej mamy)
                >
                > Co do reakcji u zwierząt to jest to dla mnie kwestia do zastanowienia ale
                > przycyzny - myślę - że są podobne jak u ludzi.
                >
                Też tak myślę, czytałam książkę o szkodliwości szczepień u ludzi a także
                artykuły w Nexusie o szkodliwości i u ludzi i u zwierząt.
                Mam zamiar już nie szczepić moich suczek, tylko obowiązkowe p/wciekliźnie.

Do Jamili
                dzięki Ci bardzo, że wspomniałaś o moim wątku -o mamie
                pozdr Elżbieta
              • jamila Re: pytanie do Pana Miroslawa 02.08.06, 17:34
                16 szczepionek to laczna suma tego, co figuruje w ksiazeczce 'zdrowia' -
                wszystko to sa tzw. szczepienia obowiazkowe, wiele tych szczepionek podawano
                lacznie (szczepionki potrojne); podawane przeciw odrze, krztuscowi, rozyczce i
                swince, polio, zapaleniu opon mozgowych itd, idt.

Oprocz tego, ze sa robione na bialku kurzym (!), niektore zawieraja podobno
                rtec i inne metale ciezkie (jako konserwanty). Stad coraz ciezsze powiklania u
                malych dzieci (np. przestaja mowic - udowodniono juz uszkodzenia mozgu
                spowodowane szczepionkami), a takze zwierzat (paraliz czesciowy lub gorzej).

Niestety, szczepiac pod presja lekarzy, nie wiedzialam jeszcze tego
                wszystkiego. Ostatnia szczepionka spowodowala gigantyczna opuchlizne i wielki
                odczyn na 5 cm. Wyznam wiec, ze wiecej na nic szczepic nie zamierzam...

Nie podaje Corci nabialu - jedynie niedawno wprowadzilam maslo, dodawane czsem
                do cieplych posilkow (staram sie, zeby byly w miare tluste, zwlaszcza, ze moj
                Szkrabek to niejadek.

Napisalam wiec na priv w sprawie powyzszej i kontaktu z lekarzem.
                Pozdrowienia:)
                • ewa.bednarczyk.witoszek Re: pytanie do Pana Miroslawa 27.09.06, 02:36
                  Mam nadzieję, że podajesz chociaż frytki córce.
                  Mam nadzieję, że NIE podajesz zbóż z pełnego przemiału (niesamowicie szkodliwe
                  dla skory.
                  Mam nadzieję, że córka jest chociaż na diecie rozdzielnej.
                  Placji ziemniaczane,kukurydza,olej rośl z marchewką,bób?,żółtko?kokos?,inne
                  oleje rośl. z I-go tł. powinny być o.k.Skaza białkowa to zaburzona produkcja
                  NNKT(niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych)-oleje rośl, boczek smazony,
                  ryba, żołtko-co lubi?~dietaoptymalna.com
    • jedenkruczek Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 07.10.06, 17:06
      Witam serdecznie.
      Niestety nie jestem lekarzem, czy specjalistą medycyny chińskiej a jedynie
      amatorem i to dość pobieżnym, dlatego nie śmiem dawać nikomu żadnych zaleceń,
      ale przeczytałem kilka broszurek a szczególnie "Dietetykę Energetyczną"
      (Guillaume,Mach-Chieu,Eysallet)którą to sprawdziłem na sobie. Dla mnie to jest
      jeden z największych skarbów ludzkości - wszystkie opisy działania produktów
      żywnościowych jakich używałem sprawdziły mi się całkowicie.
      Jeśli chodzi o nerki to chyba każdemu można polecić nereczki cielęce (z
      wołowymi trudno było mi się zmierzyć - zapach), zawierają w sobie esencję, więc
      wzmacniają nerki, a jednocześnie są neutralne a więc ich sporzycie nie koliduje
      z innymi zaburzeniami - np. nie wzmocni problemów z gorącem. Taki produkty jak:
      kurczak, marchew, por, nasiona kozieradki (zmielone) też dodają siły nerkom ,
      ale są rozgrzewające (w kolejności coraz gorętsze), a więc nie zawsze możliwe
      do zastosowania w danym stadium leczenia (prawdopodobnie najpierw trzeba
      wyprowadzić z organizmu gorąco). Oczywiście nerki nie są "ładowane" tylko przez
      pokarm im dedykowany, ale także przez taki, który silnie wzmacnia układ
      trzustka-śledziona np. kasza jaglana, kasza kukurydziana, wołowina, kurczak,
      frytki. Prawdopodobnie wtedy trzustka-śledziona lepiej syntetyzuje odpowiednie
      substancje. W sutuacji gdy nerki są opróżnione z energii, po sporzyciu
      odpowiedniego pokarmu po upływie kilkunastu do kilkudziesięciu minut można
      poczuć silne "kręcenie" w nosie zakończone kichnięciem co oznacz że zbiornik
      energii nerek był pusty i właśnie się zapełnia. Niestety w procesie ładowania
      nerek energią pojawia się bariera, jest nią napięcie seksualne i jest to coś co
      prawdziwie nas ogranicza pod tym względem i rozwiązania tego problemu trzeba
      szukać chyba tylko w medytacji, jogi itp.
      Jeśli chodzi o tłuszcz to nie wiem czy same nerki go "lubią" czy też chodzi o
      to, że one są odpowiedzialne za odżywienie mózgu, który jeśli jest wygłodzony
      może je monitować o pokarm, a jeśli one nie będą mogły mu go zapewnić mogą
      być "zestresowane" (nie jestem pewny czy jest to wiedza z zakresu m.ch.)
      Mam nadzieję, że moje całkowicie amatorskie uwagi będą komuś przydatne.
      • didi_max Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 07.10.06, 17:44
        Te broszurki można znaleźć gdzieś w necie?
        To ciekawe, co piszesz.Choć mi sie wydaje, że jakkolwiek esencja nerek jest
        związana głównie z yin, to jednak generalnie ma swoje źródło w yang.Po prostu
        do wyprodukowania esencji niezbedna jest ta ognista iskra, a jej produkcja
        odbywa sie w głownej mierze za sprawa sledziony takze uzaleznionej od tego
        typu cieplej energii.Oczywiscie nie należy z tym ogniem przedobrzyć .
        W razie wątpliwosci yin czy yang na pewno nerki cielece bedą odpowiedniejsze
        niz baranie czy swińskie.
        Hehe, z tym napięciem to fakt, co prawda sa rożne techniki, ake czasami i tak
        boli :(.
        Dzieki za uwagi, tu sami amatorzy!
        ...a nie amatorzy rzadko coś naskrobią, cóż za mało im płacimy :)
        • jamila do rojew84 05.12.06, 16:45
          podnosze:)
      • 2019melody Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 11.06.19, 11:37
        Witam serdecznie
        Zaciekawiło mnie to jak opisałeś. Czy masz jakiś dostęp do "Dietetyka energetyczna "byłabym bardzo wdzięczna.
        Pozdrawiam cieplutko
        Marysia
    • magdalenabojan Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 05.01.07, 12:23
      Ja otrzymałam taki przykazy za osłabione nerki:
      -prazony sezam do zup i innych potraw
      -jeść: czarna fasola ,czerwona fasola,czerwona i zielona soczewica
      -ostrygi i owoce morza (niestety sa tylko mrozone wiec je kupuję , nie wiem ile
      w nich Chi zostało po mrożeniu)
      -ryby morskie - dorsz śledz kupuje swieże i gotuje zupę rybną

Z czerwonej soczewicy mozna ugotowac zupe o smaku grochówki,soczewica sama sie
      rozpada podczas gotowania,gotuj dokladnie jak grochówkę , nie dodawaj maki ani
      smietany za to majeranek ,pieprz i oregano

Z nerkami wiaże sie emocja strachu-nieustraszonosci - kto ma mocne nerki jest
      nieustraszony.
      • bluehania Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 16.01.07, 14:28
        czy mozesz podac przepis na ta zupe rybna? ja znam tylko z karpi ale nie
        polecam, moze ze sledzi bedzie lepsza???
        • magdalenabojan Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 09.02.07, 01:07
          ryba : surowy filet z dorsza (nie sprawdzalam na innych rybach)
          warzywa jak na rosól: marchewka , pietruszka ,seler, zielona cebula (cebula i
          ogonek) pokrojona brukselka albo kawałki male brokuła,por
          przyprawy :pieprz ,sól, kurkuma, ziele ang, listek laurowy, olej ,oregano albo
          tymianek ,troszke cukru,
          dodatki : makaron ryzowy

Gotuj jak normalną zupke warzywną (mozesz w kolejnosci 5 przemian) ,pokrój jak
          lubisz ,daj wody ile lubisz,dopraw jak lubisz
          a jak warzywa bedą miekkie włóż rybę - nie mieszaj energicznie bo i tak sie
          rozpadnie - sęk w tym zeby za drobno sie nie rozpadła.

Smakuje rosołowo i nie smierdzi za bardzo rybą .Mój mąz je rybe i warzywa a ja
          lubie wodę z tej zupy. Zamiast ryby moga byc owoce morza i troche mniej
          marchewek i pietruszek a wiecej pora i cebuli i makaronu.Fioletowa cebula jest
          bardzo fajna.
          • bluehania Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 15.02.07, 12:53
            pieknie dziekuje za przepis!pozdrawiam
    • ewaradecka7 Re: jak wzmocnic nerki wg TCM? 30.09.22, 06:30
      Ginajl urit bardzo dobrze działa przy chorych nerkach. W składzie ma tylko naturalne, roślinne składniki, które oczyszczają, działają antybakteryjnie i wspomagają pracę nerek. Polecam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka