ahc-pl
13.12.11, 08:05
AHC – Alternating Hemiplegia of Childhood
Tak brzmi to „imię” po angielsku. Nazwa AHC zostala przyjęta do oficjalnej nomenklatury medycznej w większości znanych mi krajów, dodatkowo używany jest przekład nazwy w języku danego kraju.
Nie natrafiłem nigdzie na oficjalną nazwę tej choroby w języku polskim. W naszej literaturze medycznej jednostka ta występuje niezmiernie rzadko – nic dziwnego - jest jest to przecież tzw. choroba rzadka, a nawet bardzo rzadka (1:1.000.000). Prawie nikt się więc nią nie interesuje. Większość lekarzy o niej nie słyszała, ba - nie ma nawet szans spotkać takiego chorego. Z powyższego szacunku chorobowości wynikałoby, że w Polsce może być / powinno być około 30-40 pacjentów. To żaden interes dla naukowców, przemysłu farmaceutycznego itd.
Autorzy 4 znanych mi polskich publikacji używają nastepujących określeń:
- napadowe naprzemienne porażenie połowiczne
- naprzemienne porażenie dziecięce
- porażenie połowiczne naprzemienne
- dziecięcy naprzemienny niedowład połowiczy.
Podobnie różnorakie są diagnozy w kartach wypisowych pacjentów:
- napadowa zmienna hemiplegia
- naprzemienne niedowłady połowicze
- naprzemienne porażenie połowicze
- połowicze naprzemienne niedowłady wieku dziecięcego
- naprzemienna hemiplegia dziecięca.
Do tego dochodzą niewątpliwie przypadki nie zdiagnozowane prawidłowo, „ukryte” pod płaszczykiem padaczki lekoopornej i mózgowego porażenia dziecięcego.
Nasza córka cierpi na tę chorobę. Właściwie zdiagnozowana została dopiero w wieku 15 lat. Wcześniej „leczona” była niemal wszystkimi dostępnymi na rynku lekami przeciwpadaczkowymi i ich kombinacjami.
Poszukujemy innych rodzin dotkniętych tą chorobą. Chcielibyśmy wymieniać doświadczenia, wspomagać innych rodziców, mniej doświadczonych w problematyce AHC, popularyzować wiedzę o tej jednostce chorobowej, zorganizować spotkanie rodzin nią obciążonych. Jako dalszy cel stawiamy sobie założenie stowarzyszenia rodzin z AHC i wspólne usiłowanie uzyskania pomocy dla naszych dzieci.
Na temat przebiegu choroby i jej symptomów można już przeczytać w „polskim” internecie w kilku miejscach, a niedługo napiszemy też tu, na tym forum.
Jeśli w Pani/Pana rodzinie jest pacjent z taką lub podobnie brzmiącą diagnozą, a także z inną diagnozą, ale pasującą symptomatyką, prosimy o kontakt przez forum lub bezpośrednio na mail ahc-pl@gazeta.pl.
Zapraszamy do rozmowy i wymiany doświadczeń.