Dodaj do ulubionych

badanie piersi

19.09.10, 20:04
Od kilku dni (jestem w trakcie miesiączki) bardzo kłuje mnie w lewej piersi, tak w środku. Mam prawie 24 lata i nigdy nikt nie badał mi piersi. Szkoda, że ginekolodzy sami tego nie robią, to powinno być normalną częścią badania, tak jak USG czy manualne badanie narządów rodnych... Jakoś nigdy również nie przyszlo mi do głowy, żeby o to poprosić. W sumie jak teraz pomyślę, byłoby mi głupio. Ostatnio w telewizji oglądałam program, w którym wypowiadały się nastolatki z guzami piersi. A badania mammograficzne wykonuje się po 40 czy 50 roku życia. Przecież tak nie można. Pewnie zaraz napiszecie: a czemu nie badasz sobie sama? Jak ja sobie badam, to po pierwsze jest to dla mnie strasznie nieprzyjemne, a po drugie wydaje mi się, że cale moje piersi zbudowane są z jakichś dziwnych zgrubień. Chciałabym przejść jakieś badania, USG, mammografię. Mam szansę w moim wieku na skierowanie mnie na takie badania, czy muszę płacić?
Obserwuj wątek
    • martaad Re: badanie piersi 19.09.10, 20:09
      nie wiem dlaczego miałabyś się wstydzić poprosić ginekologa o zbadanie piersi,wydaje mi się,że powinien sam o tym pamiętać.mój zawsze pamięta i nie muszę się prosić.mam 30 lat i w tym roku dostałam skierowanie na USG piersi w ramach NFZ.nawet nie musiałam prosić,lekarz sam zapytał czy bym chciała.
      • anakonda19 Re: badanie piersi 19.09.10, 20:13
        No właśnie o to chodzi! Idąc do lekarza pierwszy raz nawet cieszyłam się, że w koncu będę miała profesjonalnie zbadane piersi, ale on nic... Uważam, że to powinno być obowiazkiem ginekologa, a chociażby powinien to zaproponować.
    • kasiorekk Re: badanie piersi 19.09.10, 20:12
      Wszyscy ginekolodzy, u których byłam zawsze badali piersi manualnie + dostawałam skierowanie na USG piersi (profilaktycznie, nic się nie działo). Niestety nie wiem, jak NFZ traktuje młode osoby. Ja zawsze korzystałam prywatnie.
    • berta-live Re: badanie piersi 19.09.10, 20:13
      Jeżeli pójdziesz do lekarza i powiesz, że coś cię w piersi kłuje i wyczułaś jakieś zgrubienie, to nie będziesz musiała prosić o badanie, bo lekarz sam je zrobi. Jeżeli uzna, że trzeba zrobić jakieś dodatkowe badania, np mammografię czy usg, to dostaniesz skierowanie i nie będziesz musiała za nic płacić. Poza tym mammografia w tak młodych piersiach raczej niczego nie wykryje, dlatego to badanie jest przeznaczone głównie dla kobiet po menopauzie.
      • anakonda19 Re: badanie piersi 19.09.10, 20:17
        Jakie badanie sam lekarz zrobi? Ale powinnam pójść z tym do ginekologa, bo sądzę, ze badanie piersi u ginekologa to przy okazji innej okoliczności wizyty a nie sama wizyta z powodu piersi? Czy bardziej do rodzinnego, żeby dał mi odpowiednie skierowanie? Tylko czy taki rodzinny będzie mi badał piersi i czy będzie potrafił?
        A dlaczego mammografia na młodych piersiach nic nie wykrywa?
    • hotally Re: badanie piersi 19.09.10, 20:16
      Idz na badanie!
      Moja koleżanka (w Twoim wieku) 2 lata temu miała raka piersi. Wykryła sama jakiś guzek i od razu zglosila sie do lekarza, na szczescie był to początek i dało się wyleczyc.
      Rak zrobił jej się od tabletek antykoncepcyjnych.
      Teraaz codziennie musi brac jakieś piguły hormonalne, raz na 3czy 4 miesiące zastrzyk w brzuch, bardzo częste kontrole, bo w kazdej chwili może miec nawrót. Przestała miesiączkować, przechodzi menopauzę. Biedna :(((
      • anakonda19 Re: badanie piersi 19.09.10, 20:18
        Dzięki za pocieszenie :)
        Mam tylko wątpliwość do jakiego lekarza pójść, bo z tego co zauwazyłam panuje mentalność, że piersi i ich badanie to tylko dla kobiet po 40stce,czy 50tce :/ A przecież tyle mlodych kobiet choruje!
        • tabeletka Re: badanie piersi 19.09.10, 20:25
          nie wazne, jakie przekonanie panuje, powiesz, ze chcesz badanie, to je dostaniesz. a moze poszukasz po prostu innego lekarza, dla ktorego przynajmniej badanie piersi jest naturalne?
        • hotally Re: badanie piersi 19.09.10, 20:33
          Nie chciałam Cię martwić. Mam nadzieję, że w Twoim przypadku wszystko okaże się w porządku... ale badanie warto zrobić dla świętego spokoju. Jak pokazał przykład Mojej Koleżanki, może dopaść każdego.
          Jej lekarz mówił, że nowotwór najczęściej robi się od perspirantów i kremów na ujędrnienie biustu.
      • pennies Re: badanie piersi 20.09.10, 01:44
        > Rak zrobił jej się od tabletek antykoncepcyjnych.

A to dopiero! A jak to stwierdzili z taką stanowczością, możesz mi wyjaśnić? Bo raczej trudno zgadywać, czy miałaby tego raka, gdyby pigułek nie brała. Wiesz, zgodnie z zasadą, że możemy sobie tylko domniemywać, co by było, gdyby nie zdarzyło się to, co się zdarzyło.

Wiem oczywiście, że nowotwory piersi są hormonozależne, ale ten oczywisty związek przyczynowo-skutkowy mnie zaintrygował. Więc rak "zrobił się od tabletek". Rozwiniesz?
      • princessjobaggy Re: badanie piersi 20.09.10, 10:30
        > Rak zrobił jej się od tabletek antykoncepcyjnych.

To Twoja teoria czy kolezanki? Nie sadze, zeby jakikolwiek lekarz w 100% potwierdzil taka przyczyne. Niektore badania potwierdzily mozliwosc wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet przyjmujacych tabletki anytkoncepcyjne. Z drugiej storny, sa rowniez badania, ktore wzrostu tego ryzyka nie potwierdzily.
    • mumia_ramzesa Re: badanie piersi 19.09.10, 21:20
      Najlepiej pojdz do onkologa od chorob piersi. Zbada Ci palpacyjnie i da skierowanie na USG lub mammografie.
      Piersi ma obowiazek badac nie tylko ginekolog ale i lekarz pierwszego kontaktu, trzeba sie o to upomniec. Poza tym lekarz zbada wezly chlonne, ktorych stan tez wiele mowi.
      • anakonda19 Re: badanie piersi 19.09.10, 21:28
        Ani ginekolog ani lekarz rodzinny nigdy nie wyszedl z taką inicjatywą. Lekarz rodzinny to jeszcze rozumiem, ale ginekolog? Sama się zdziwiłam jak poszłam pierwszy raz, bo uważałam,że to normalna część wizyty i że i mnie to czeka. Widocznie słowo "powinien" nic nie oznacza dla lekarza:(
        • mumia_ramzesa Re: badanie piersi 19.09.10, 21:37
          To nie lekarz ma wychodzic z inicjatywa, tylko Ty sie musisz upomniec. Mnie tez nigdy nie badal piersi zaden lekarz sam z siebie. Jak bedziesz na badaniu to popros o wyjasnienie tych zgrubien, zebys wiedziala co jest normalne a co nie. Bole w piersiach moga miec rozne przyczyny, ale warto jak najszybciej cos z tym zrobic.
    • rrosemary Re: badanie piersi 19.09.10, 22:10
      Badanie piersi leży w zakresie standardowej wizyty u ginekologa, niestety, rzadko który sam to robi, trzeba im przypominać.
      Wtedy raczej zbada, możesz próbować zagadać, żeby dał skierowanie na USG (USG jest badaniem przyjemniejszym i bezpieczniejszym niż mammografia). Prywatnie możesz załatwić wszystko.
      Ogólnie o dobrego ginekologa dziś trudno....
    • all.those.yesterdays Re: badanie piersi 20.09.10, 01:09
      nikt Cie nie wyśle na mammografie, jeśli jesteś młodą dziewczyną. mój ginekolog (prywatny) zawsze robi badania piersi palpacyjne. ale ostatnio zapłaciłam 60 zł za USG (mam 28 l. Płacisz - masz. nie wiem, o co Ci chodzi.
      I poczytaj o różnicach pomiędzy budową piersi młodych kobiet a tych po 50. Wyjaśni ci to powód, dla którego to mama jest zapraszana na darmową mammografię, a córka na USG.
      Gdyby ginekolog wyczuł coś niepokojącego masz szansę na USG z NFZ. Jeśli Ty masz jakieś obawy - zapłać i idź na USG piersi odpłatne. Nie wiem po co te żale - badaj się sama albo poproś ginekologa podczas wizyty. A nie czekasz aż Ci zaproponuje.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka