Dodaj do ulubionych

zenskie odpowiedniki

28.04.13, 11:22
no to madrale-feministki do roboty:
- jak bedzie wg was wygladal odpowiednik okreslania zenskiej formy "sędzia"?
bo nic normalnego,poza "pani sędzia" nie przychodzi mi do glowy...
moje typy: sądziolożka (bo psycholozka), sędziarka (bo lekarka), sędzietyczka (bo dietetyczka), sądziatka (bo adwokatka). macie jeszcze jakies pomysly,czy moze raczej skonczyc z tymi odmianami zenskimi i pozpstac przy tym, co stare i sprawdzone?
ps.aha, a jak brzmi zenski odpowiednik chirurga?
Obserwuj wątek
    • grzeczna_dziewczynka15 Re: zenskie odpowiedniki 28.04.13, 11:45
      Feministki nie siedzą i nie myślą nad końcówkami (bo te tworzą się same przez używanie, wygrywa forma, której używa najwięcej użytkowników i użytkowniczek).

Feministki jak siedzą i myślą, to o konkretnych sprawach - typu jak zorganizować akcję Rodzić po ludzku - dzięki której kobiety rodzą w coraz lepszych warunkach.
      Albo jak siedzą i myślą, to dumają, co zrobić, jak rozwiązać problemy, nie tylko kobiet, ale tez kobiet, bo kobiety borykają się z różnymi problemami związanymi z macierzyństwem. Więc feministki myślą, jak lepiej przystosować infrastrukturę miejską, żeby łatwiej było przejść z wózkiem, żeby w knajpach/restauracjach/bankach/urzędach itd były kąciki zabaw dla dzieci, przewijaki, krzesełka dla dzieci, pokoje karmienia itd. w zależności od miejsca.

O tym i o wielu innych praktycznych, kulturalnych, społecznych czy edukacyjnych rozwiązaniach myślą feministki.

A na głupoty, typu kwestie jak powiedzieć "kierowca" w formie żeńskiej czy "sędzia" zwracają uwagę jedynie osoby, które same nic nie robią dla społeczności, cechuje je ignorancja wobec świata i jego zjawisk, brak otwartości i sądy formowane a priori bez chęci ich weryfikacji. Więc pozostaje im się śmiać do rozpuku z tego samego, nieśmiesznego żartu - hahahaha chirurżka, hahaha pscyholożka itd.
      • jan_hus_na_stosie2 Re: zenskie odpowiedniki 28.04.13, 12:16
        grzeczna_dziewczynka15 napisała:

> Feministki nie siedzą i nie myślą nad końcówkami (bo te tworzą się same przez u
        > żywanie, wygrywa forma, której używa najwięcej użytkowników i użytkowniczek).
        >
        > Feministki jak siedzą i myślą, to o konkretnych sprawach - typu jak zorganizowa
        > ć akcję Rodzić po ludzku - dzięki której kobiety rodzą w coraz lepszych warunka
        > ch.
        > Albo jak siedzą i myślą, to dumają, co zrobić, jak rozwiązać problemy, nie tylk
        > o kobiet, ale tez kobiet, bo kobiety borykają się z różnymi problemami związany
        > mi z macierzyństwem. Więc feministki myślą, jak lepiej przystosować infrastrukt
        > urę miejską, żeby łatwiej było przejść z wózkiem, żeby w knajpach/restauracjach
        > /bankach/urzędach itd były kąciki zabaw dla dzieci, przewijaki, krzesełka dla d
        > zieci, pokoje karmienia itd. w zależności od miejsca.
        >
        > O tym i o wielu innych praktycznych, kulturalnych, społecznych czy edukacyjnych
        > rozwiązaniach myślą feministki.

wpisałem w google hasło "manifa" aby zoabczyć co na transparentach mają te feministki, no to jedziemy z hasłami:

- myśli to rodzaj żeński
        - aborcja legalna bezpieczna
        - kobiety klasa wyzyskiwaną podwójnie, w domu i pracy
        źródło: m.wm.pl/2013/03/n/dsc-2901-140983.jpg

- stop umowom śmieciowym
        - dłuższy urlop dla tatusia
        źródło: bi.gazeta.pl/im/9/11289/z11289099Q,Ubiegloroczna-Manifa-w-Gdansku.jpg

- seks tak, seksizm nie
        źródło: www.kierunek.szczecin.pl/wp-content/gallery/2012-03-11-manifa-rownosci/2012-03-11-manifa-08.jpg

- mniej księży, więcej księżniczek
        źródło: d.naszemiasto.pl/k/r/a9/1d/4f5cb85a5f831_o.jpg

- mam cipkę
        - solidarnie w kryzysie, solidarnie w walce

źródło: i.wp.pl/a/f/jpeg/24098/manifa_wawa550.jpeg

- miałam aborcję
        - jesteśmy wku...one bardziej niż rok temu

źródło: 2.bp.blogspot.com/-yXAlsq6c_gc/T11ALctMzlI/AAAAAAAAKN0/kL_GvXOppiM/s1600/katarzyna_urbanek_XIII_Wielka_Manifa_Warszawska_5.JPG

- tak dla edukacji seksualnej, tak dla antykoncepcji, tak dla prawa do aborcji

źródło: old.ro.com.pl/public/grafika/02_marsz_manifa_2010.jpg

podsumowując, poza pojedynczymi hasłami ogólnospołecznymi i socjalnymi, które nie są domeną feministek a całej ideologi lewicowej, wszystkie hasła to ciągle i to samo klepanie o aborcji, eksponowanie często w wulgarny sposób swojej seksualności czy ataki na religię, transparentów domagających się większej ilości przedszkoli, większej pomocy matkom czy o dbanie o bezpieczeństwo placów zabaw to ja na tych manifach nie widziałem

• bez_przekazu Re: zenskie odpowiedniki 28.04.13, 15:02
        mylisz, sie, ja tez "siedze i mysle", jakby tu wybic z glowy roznym przemadrzalym stosowanie durnych form i utrudnianie innym zycia.
        a tak na marginesie - moze lepiej zamiast siedziec i myslec ruszyc dupy i dzialac?
        grzeczna_dziewczynka15 napisała:

> Feministki jak siedzą i myślą, to o konkretnych sprawach -.
        • grzeczna_dziewczynka15 Re: zenskie odpowiedniki 28.04.13, 16:31
          Przecież podałam przykłady DZIAŁANIA, które najpierw trzeba PRZEMYŚLEĆ. Widać, że nie masz doświadczenia w działaniu, bo nie podważał(a)byś konieczności rozważenia projektu/akcji/kampanii przed realizacją.

A ja akurat działam;)
      • tully.makker Re: zenskie odpowiedniki 29.04.13, 09:55
        > A na głupoty, typu kwestie jak powiedzieć "kierowca" w formie żeńskiej czy "sęd
        > zia" zwracają uwagę jedynie osoby, które same nic nie robią dla społeczności, c
        > echuje je ignorancja wobec świata i jego zjawisk, brak otwartości i sądy formow
        > ane a priori bez chęci ich weryfikacji. Więc pozostaje im się śmiać do rozpuku
        > z tego samego, nieśmiesznego żartu - hahahaha chirurżka, hahaha pscyholożka itd
        > .

Obracam sie w srodowisku dzialaczek i dzialaczy organizacji pozarzadowych, aktywistek i aktywistow spolecznych - 90% z nich bardzo dba, by uzywac jezyka rownosciowego.
    • leniwy_pierog Re: zenskie odpowiedniki 28.04.13, 11:59
      To są dwa rożne rzeczowniki o różnych rodzajach, które mają identyczny mianownik, ale w innych przypadkach widać już różnicę.
      On - Sędzia, sędziego
      Ona - Sędzia, sędzi
      I w dodatku jest to bardzo stare i sprawdzone. Jesteś chyba ofiarą reformy edukacji, jeśli tego nie wiesz:)
    • kora3 A jaki odpowiednik dla slowa "ksiądz"? 30.04.13, 11:13
      Nie, nie będzie o tym, że kobiety powinny móc być kapłankami w KRK:)
      Kiedy moja siostra byla mala, rzadko używało się na nauczanie religii slowa "katecheza". Religii nauczano w salkach i na ogół zajęcia prowadził ksiądz, bardzo rzadko osoba świecka. Stąd slowa "katecheta", "katechetka" byly rzadko używane. Moja siostra zachorowała i parę tygodni nie chodziła do szkoły, ani na religię. Kolega, który przyniósł jej zeszyt do religii (zeby mogła odpisać) poinformowal ją (i nas:)), że ksiądz też jest chory i religia jest z panią "księdzarką". Nie szło wcale bynajmniej o siostrę zakonną, a o świecką katechetkę :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka