Dodaj do ulubionych

Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy

20.05.20, 22:54
Jestem facetem, mam 30 lat. Sprawa nie dotyczy mnie, ale członków mojej rodziny. Bardzo bliskich mi osób, bo mojej matki chrzestnej i jej dzieci.

Jakieś dwa miesiące temu okazało się, że moja mama chrzestna i jej (dorosłe już) córki, przez całe swoje życie były ofiarami przemocy domowej. Głównie psychicznej... ale tez momentami fizycznej.
Nie pytajcie jak mogliśmy tego nie zauważyć, nie wiem, ryje mi to beret strasznie. Podczas gdy mojej matce chrzestnej udało się wyrwać... przynajmniej po części. Wyprowadziła się do mojej babci 30km dalej, chodzi na terapię, wyrobiła sobie niebieską kartę, rozpoczęła procedurę rozwodową i zaczyna stawiać granice, ojciec przemoc psychiczną przeniósł na dorosłą już córkę.

Mam dwie prośby i pytania.

-To ścierwo jest kompletnie niestabilne. Ciągle wydzwania, płynnie przechodzi między stanami miłości i agresji, jesteśmy pewni, że kilka razy stalkował swoją (wkrótce byłą już) żonę, czyli moją matkę chrzestną przed domem jej matki (czyli mojej babci, 30 km dalej). Wydzwania do znajomych... nawet ich wspólnego mechanika samochodowego. Moja matka chrzestna jest przerażona jako że wyprowadziła się z domu, bez wyroku sądowego nie może uzyskać zakazu zbliżania się.
Wieś jest mała i słabo zaludniona. Boimy się, że w sytuacji w której zostanie sama, on się pojawi i zrobi jej krzywdę. Moja babcia ma ostrego Alzhaimera i nie jest w stanie już zadzwonić po policję. Ja jestem 300km dalej a Mama nie może tam być 24h.

Macie jakieś pomysły jak możemy ją zabezpieczyć? Poinformowaliśmy sąsiadów, daliśmy jej stronę internetową za pomocą której może wezwać w dyskretny sposób policję, ale nie mam już pomysłów co możemy więcej zrobić… oprócz połamania mu nóg i rąk… Jeśli macie jakieś pomysły co możemy więcej zrobić albo doświadczenia to bardzo proszę o odpowiedz.

-Druga kwestią są ich córki a moje kuzynki. Podczas gdy jednej z nich udało się odciąć i przestać odbierać telefony od ojca, na drugiej skupiła się cały nacisk i manipulacja tego ścierwa. Moja kuzynka pracuje obecnie W Londynie, w hostelu, którego jedynymi klientami są lekarze i pracownicy szpitali zakaźnych… żyje w ciągłym stresie i strachu a jej ojciec wydzwania do niej kilkanaście razy dziennie mówiąc że płacze, że jako córka powinna ratować związek rodziców (czyli jego i mojej matki chrzestnej). Pełny zestaw manipulacji emocjonalnej. Mimo tego, że przed swoim ojcem uciekła z polski, kocha go i nie potrafi przestać odbierać od niego telefonów.

-Czy znacie jakieś dobre artykuły lub opracowania psychologiczne, które mógłbym wysłać mojej kuzynce, a które pokazałyby jej i uczuliły na wszystkie próby manipulacji emocjonalnej.. a także które pokazałyby jej wszystkie schematy myślowe jakie przeżywa ofiara przemocy domowej?

- czy znacie jakieś grupy wsparcia albo darmową pomoc psychologiczną które mógłbym jej polecić? Jako że znajduje się w Londynie, w grę wchodzą jedynie opcje online.

Bardzo proszę o pomoc i bardzo dziękuje za wszystkie rady i sugestie


Obserwuj wątek
  • lumeria Re: Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy 21.05.20, 03:24
   Czesc Mateusz,

   Zaglądnij na forum Zycie Rodzinne - nawet skopiuj ten post - tam dostaniesz więcej informacji, może także od osób zamieszkałych w Londynie.

   Jest tam tez duzo (niestety) watkow kobiet, ktore sa ofiarami przemocy. Te watki zawieraja bardzo duzo informacji.

   Na pewno wyczytaliście co tylko można na ten temat na stronie Niebieskiej Linii

   Czy chrzestna uzyskała namiary na jej lokalne placówki gdzie może uzyskać pomoc? Czy była na terapii? Terapia to jeden z najważniejszych elementów uwalniania sie od przemocy domowej. Rozmowy z terapeuta sa konieczne. Takze jesli jest dostępna terapia grupowa, to warto skorzystać i dostać wsparcie od innych kobiet, które doznały przemocy. Jesli chrzestna jeszcze z tych opcji nie skorzystała, warto ja wspomóc by jednak to zrobila. Corki tez potrzebuja terapii.

   Czy jej lokalna komenda policji zna jej sytuacje? Jak zareagowali? Czy mozna poprosic, by przejechali kolo jej domu kiedy ex nasila swoja aktywnosc. Czy ex ma zakaz zblizania sie?

   Poleciłabym zero kontaktu z exem/ojcem. Doradziłabym całkowite zablokowanie jego numerów, dostępu do ich FB i jakichkolwiek innych źródeł informacji o tych kobietach. Nie odbieranie telefonów, zero rozmów.

   To tak na szybko. Trzymam za was wszystkich kciuki.

   • lumeria Re: Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy 21.05.20, 03:40
    Sorry, nie doczytalam wszystkiego uważnie. Widze, ze kobieta jest w terapii, także w procesie rozwodu i zapewnie pozyskania zakazu zblizania sie meza.

    Czy zapytaliscie jej co mozecie zrobic? To ona moze uzyskac ta informacje od tych, ktorzy ja wspieraja, od grupy wsparcia czy terapeuty. Niech ona wam powie co potrzebuje. To da jej poczucie sprawczosci i sily.

    Czy u siebie masz organizacje wspierające osoby doświadczające przemocy? Moze warto bys ty sie z nimi skontaktował i zadał pytania. Wygląda na to, ze bardzo sie martwicie - jednakze grozby, ze cos temu czlowiekowi mozecie zrobic moga pogarszac sytuacje - bo wtedy kobieta nie tylko ma przed sobą walkę z exem ale takze uspakajanie rodziny.
  • kaczynskimateusz Re: Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy 21.05.20, 10:59

   Dzięki! takiego forum potrzebowałem... jedyne jakie znajdowałem były albo katolickie(skierowane na ratowanie małżeństwa) albo martwe. Ogólnie zaskoczony jestem jak mało jest miejsc dla kobiet w Internecie.

   O groźbach wiem, że mogłyby tylko pogorszyć sprawę... to chyba okaz mojej bezsilności. Były tylko wyrażone na tym forum.

   Cały czas radzimy jej brak kontaktu, ale nie możemy przecież jej do tego zmusić. Dochodzi do tego, że za namowami córki, dręczonej przez ojca, jego żona załatwia mu darmową terapię, płaci za naprawę samochodu… Najbardziej boję się tej formy manipulacji i kontroli nad nimi, z jednej strony przez strach, z drugiej przez współczucie.

   Z lokalną komendą policji to bardzo dobry pomysł! Spróbuje je też przekonać, do wypytania o lokalne grupy wsparcia i inne formy pomocy psychologicznej, oprócz terapii. Najbardziej mi zależy, by mogły gdzieś dowiedzieć o technikach manipulacyjnych jakie stosują osoby przemocowe. Jeżeli ktoś tak żył przez 20 lat, uznaje to za normalne i cholernie ciężko złamać utarte schematy myślowe.

   Bardzo dziękuje Ci za odpowiedz!
   • kalllka Re: Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy 21.05.20, 12:16
    .... w sprawie„ angielskiej pomocy” mogę podpowiedzieć grupy polskie w UK, na fb/ grupy wsparcia / Trzeba się na nich zarejestrować i ogłosić problem. Prowadzenie terapii przez komunikatory on-line, to dzisiaj powszechna rzecz.
    I jeszcze jedna sprawa, skoro kuzynka pracuje w strefie „ self isolation” / high stressful/ powinna mieć dostęp, przez swojego pracodawcę, do „angielskiego” wsparcia tez / telegon zaufania / Otoczenie na pewno widzi co się z nią dzieje wiec wysterczy jedno słowo zeby się nią zajęli...
    To permanentna cecha angoli, niewiele się wtrącają ale wiele widza.. wiec nie będzie trudno.
    I ieszcze jedno, bardzo mi się podoba twoja postawa, mat. Postawa koordynatora.
    Zdecydowanego nie agresywnego, nie wiążącego w kompetencje, daje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo , ze wszystko się ułoży tak jak powinno.
    Czołem!
  • roksana232 Re: Przemoc domowa. Potrzebuje pomocy 22.05.20, 07:08
   Każda z tych osób powinna być w stałym kontakcie że specjalistą. Psychoterapeuci teraz przyjmują online więc może i dla kuzynki kogoś znajdziesz.

   Ty możesz wspierać matkę w podjętej decyzji.

   Niestety nie wiem jak to jest ze strony prawnej czy coś da się zrobić aby czuła się bezpiecznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka