Dodaj do ulubionych

Kto jest głową Twojej rodziny?

23.05.02, 14:32
Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jakiej relacji pozostajesz z głową gospodarstwa
domowego?. Czy to ty decydujesz o większości spraw w domu czy musisz się
dostosowywać do decyzji innych (męża, teściowej lub teścia)?

W odpowiedzi na to pytanie pomoże ci nasza ankieta:
www2.gazeta.pl/obcasy/0,31698.html

Czytaj także artykuł Izy Marczak:
www2.gazeta.pl/obcasy/1,25369,837823.html

Obserwuj wątek
    • Gość: renus Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: 195.94.206.* 24.05.02, 13:10
      A co to w ogóle za pojęcie "głowa domu"? Może ten zwrot funkcjonuje jeszcze w
      domach naszych rodziców i dziadków, ale we współczesnych małżeństwach chyba już
      nie. To pytanie wymyślił prawdopodobnie jakiś zakompleksiony mężczyzna, bo
      kiedy mój małżonek wypełniał ankiety dla rachmistrza, stwierdził, że siebie
      wpisze jako "głowę domu". Wlasciwie dlaczego, skoro decyzje podejmujemy
      wspolnie i to ja zarabiam duzo wiecej? Skoro jednak w.w. tytul ma poprawic mu
      nastroj, to bardzo prosze...
      • Gość: karolina Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.05.02, 23:13
        Gość portalu: Melba napisał(a):

> Ankieta jest żałosna. Myslałam, ze to jaja, wpisałam wszędzie "dziecko", a oni
        > to podliczyli! Jaka głowa rodziny?! Cóz za bzdura?! Nigdzie w tej ankiecie nie
        > było jedynej dla mojego związku opcji "razem". To prawda, utrwalacie stereotypy
        >
        > i znów robicie odwalankę. Wstyd!

Hola hola. To nie gazeta przeciez utrwala, tylko nasi ukochani ustawodawcy. I
        płynie stąd nieprzerwanie wniosek, że trzeba zadbać o więksą reprezentację kobiet
        w polityce. Moze Ty się do niej weźmiesz?

• Gość: Melba Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.chello.pl 25.05.02, 22:45
          Hola hola, dziękuję za propozycję, rozumiem, że Ty piszesz już do mnie z
          sejmowego korytarza? Ja akurat zajmuję sie inna działką społeczną, nie mniej
          ważną. A co do Gazety, upieram się, że utrwala stereotypy durnymi ankietkami, w
          których nie ma szans zaznaczenia partnerskiego udziału w decyzjach. Gdyby była
          taka mozliwość, chetnie zajrzałabym do takich wyników...A tak, dla mnie są
          niewiarygodne. Pozdrawiam
    • Gość: Hanna Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 25.05.02, 01:49
      Magazyn "Wysokie obcasy" postawił parę pytań, aby pomóc osobom pozostającym w
      stałych związkach, określić kto jest faktycznie tą Głową Rodziny.
      Z tych pytań wyszło mi, że ja.
      Płacę rachunki, wypełniam PIT-y i kontaktuję się z Urzędem Skarbowym, ZUS-em,
      administracją w Spółdzielni. Zdecydowałam o kupnie mieszkania, w którym teraz
      żyjemy, zrobiłam projekt jego remontu i przebudowy, zarządzałam ekipą
      remontową. Wybrałam parcelę budowlaną, którą kupiliśmy (w wybranej przez mnie
      okolicy), wybrałam projekt domu i załatwiłam sprawy związane z rozpoczęciem
      budowy. Szkołę dla naszych dzieci też wybiorę wedle mojego uznania. Gotuję w
      weekendy domowe obiady i podaję rodzinie, co zechcę.
      Wyjeżdżamy od wielu lat na wakacje tam, gdzie je załatwię, samochodem
      prowadzonym przez moją nędzną osobę.
      Ostatnio przyszedł do nas pan Rachmistrz Spisowy. Kryterium wyboru Głowy
      Rodziny było według jego wytycznych proste - kto więcej zarabia.
      Został ową Głową mój mąż, faktycznie zarabia dużo więcej niż ja. Przychodzi
      zmęczony wieczorem i tylko sprawdza kilkoma szybkimi pytaniami, jak żyjemy.
      • evaww Re: Kto jest głową Twojej rodziny? 25.05.02, 18:43
        A u mnie głową rodziny jest Babunia, która ma kiepską emeryturę. Ale to ona
        jest zawsze w domu, ona nas karmi, zszywa co się spruje i łagodzi kłótnie.Bez
        niej nie moglibyśmy zarabiać i uczyć się. Za głowę rodziny podaliśmy dziadzia,
        gdyby było inaczej obraziłby się do końca świata. Babunia to wie i spis ma w
        nosie.
          • Gość: J23 Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 31.05.02, 13:25
            no dobrze, a jak ustalić, kto więcej łoży na utrzymanie domu w przypadku
            związku partnerskiego, który posiada wspólne konto bankowe. Pieniądze trafiaja
            do jednego "worka" i wybierane kiedy trzeba.
            Pytanie w spisie jest idiotyczne i róznie interpretowane w zależności od
            widzimisie rachmistrza.
            Ja w spisie zostałam głową rodziny dla mojej Mamy i mojego Taty, mimo, że nawet
            z nimi nie mieszkam (jestem tam tylko zameldowana), nie podejmuję żadnych
            decyzji, nie daję pieniędzy na utrzymanie. Zostałam głową tylko dlatego, że
            najwiecej zarabiam. Kryterium rachmistrza który spisywał rodziców było
            jednoznaczne - zarobki i osoby zameldowane w gospodarstwie.
            Rachmistrz, który mnie odwiedził miał inne kryteria: nie miejsce zameldowania,
            tylko zamieszkania, nie zarobki, ale podejmowane decyzje. Bzdura. Decyzje
            podejmuemy wspólnie, ja zarabiam więcej, ale głową rodziny został mąż. Bzdura.
      • dragonr Re: Kto jest głową Twojej rodziny? 31.05.02, 14:34
        Gość portalu: Hanna napisał(a):

> Magazyn "Wysokie obcasy" postawił parę pytań, aby pomóc osobom pozostającym w
        > stałych związkach, określić kto jest faktycznie tą Głową Rodziny.
        > Z tych pytań wyszło mi, że ja.
        > Płacę rachunki, wypełniam PIT-y i kontaktuję się z Urzędem Skarbowym, ZUS-em,
        > administracją w Spółdzielni. Zdecydowałam o kupnie mieszkania, w którym teraz
        > żyjemy, zrobiłam projekt jego remontu i przebudowy, zarządzałam ekipą
        > remontową. Wybrałam parcelę budowlaną, którą kupiliśmy (w wybranej przez mnie
        > okolicy), wybrałam projekt domu i załatwiłam sprawy związane z rozpoczęciem
        > budowy. Szkołę dla naszych dzieci też wybiorę wedle mojego uznania. Gotuję w
        > weekendy domowe obiady i podaję rodzinie, co zechcę.
        > Wyjeżdżamy od wielu lat na wakacje tam, gdzie je załatwię, samochodem
        > prowadzonym przez moją nędzną osobę.
        > Ostatnio przyszedł do nas pan Rachmistrz Spisowy. Kryterium wyboru Głowy
        > Rodziny było według jego wytycznych proste - kto więcej zarabia.
        > Został ową Głową mój mąż, faktycznie zarabia dużo więcej niż ja. Przychodzi
        > zmęczony wieczorem i tylko sprawdza kilkoma szybkimi pytaniami, jak żyjemy.

Hej!
        U mnie też według kryteriów Pani rachmistrz - czyli kto więcej zarabia - wyszło,
        że to mój mąż jest głową rodziny, ale podobnie jak u Ciebie to ja dbam o to, żeby
        ta rodzina była rodziną. Rachunki, zakupy, urzędy, remonty domu, kontakty z
        resztą świata, kalendarium imienin, urodzin rodziny i znajomych - to wszystko
        jest na mojej głowie, a nie na 'głowie rodziny'. Ciekawe dlaczego?

Pozdrawiam
        Ruda
        • Gość: aga Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.kbn.gov.pl 11.06.02, 15:51
          W naszej rodzinie jest odwrotnie. Ja zarabiam wiecej, wiec rachmistrzowi
          zostalam "podana" jako glowa rodziny.
          Wg kryteriow "wykonawczych" (kto placi rachunki, kto zalatwia sprawy urzedowe -
          głową rodziny bylby mąż.
          Wg kryteriow podejmowania decyzji - wspólnie.
          U nas istnieje jeszcze jedno kryterium: planowania dlugo i krotkoterminowego.
          Dlogoterminowe robone jest wspolnie.
          Krotkoterminowe: wyszukuje potrzebne "zmienne", ukladam w miare rozsadny plan
          dzialania obejmujacy nas dwoje, osmiotelnia corke (czasem jest pomocna, a
          czasem - jest osoba ktorej trzeba zapewnic opieke). No i jakos to realizujemy.

Czy powinnismy odpowiedziec, ze glowa rodziny jest przechodnia ? :)))

aga
    • Gość: annb Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.pliva.pl 05.06.02, 07:26
      wynajmuję mieszkanie i jestem w związku partnerskim.Mój partner został spisany
      w mieszkaniu w którym jest zameldowany, więc ja podałam się za głowę
      rodziny.ale dociekliwa pani rachmistrz spytała się czy w mieszkaniu zameldowany
      jest właściciel.tego nie wiem, nie interesuje mnie to.Płacę mu czynsz więc tym
      sobie już głowy nie zawracam. I wystapił problem.Otóż według tego co ją na
      szkoleniu nauczono powinna wpisać i spisać własciciela i uczunić z niego głowę
      rodziny drugiego gospodarstwa domowego w tym samym mieszkaniu.Mnie to bardzo
      rozśmieszyło ale...ta ankieta nie przystaje do naszych czasów.facet ma parę
      mieszkań pod wynajem i dom, czy wszedzie jest głowa rodziny drugiego
      gospodarstwa domowego? jeśli tak to po spisie okaże się ze nie ca 40 milionów a
      na przykład 60 milionów mieszkańców mamy.
    • Gość: Hania Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: ACOPWP* / 195.217.253.* 12.06.02, 12:47
      Nie wiem, czy rodzina mozna nazwac nieformalny zwiazek, ale jezeli tak, to
      glowa u nas jest jedna i sklada sie z dwoch osob - mojego narzeczonego i ze
      mnie. Dla GUSu glowa zostalam ja, na prosbe mojego narzeczonego, ku zdumieniu
      pani z GUSu. Na jej pytanie "dlaczego?", odpowiedzial, ze to ja jestem
      wlascicielka mieszkania, wiec jezeli mamy wybrac, kto jest glowa, niech to
      bedzie kryterium przewazajace.
      Swoja droga uwazam pytanie "Kto jest glowa rodziny" za idiotyczne, biorac pod
      uwage rownosc praw malzonkow i duza ilosc obowiazkow, ktore kazde z nich na
      siebie bierze.
    • Gość: munia Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: 213.216.82.* 13.06.02, 23:22
      Mimo ze mamy z mezem takie samo wyksztalcenie /nawet ten sam kierunek studiow/,
      mimo tego ze ja zarabiam troche wiecej /obydwoje zarabiamy niezle/ nie
      potrafilabym ocenic kto naprawde jest glowa rodziny. W spisie podalam meza bo
      kogos trzeba bylo. O duzych wydatkach decydujemy razem. Czy kupujemy samochod
      dla meza /wiekszy bo rodzinnie to nim jezdzimy/ czy dla mnie /mniejszy-miejski,
      bo nie chcialabym duzym samochodem jezdzic na codzien/ obydwoje naradzamy sie
      nad marka, silnikiem, kolorem. Obydwoje sprawdzamy parametry samochodow.Sprzety
      do domu tez wybieramy razem.Nawet firanki kupujemy razem i duskutujemy
      goraco.Sprawy przegladow samochodow, napraw sprzetu zalatwia maz, chociaz
      wszystko ze mna uzgadnia - bardziej chyba dla pogadania. Zakupy robimy roznie -
      czasem razem/wieksze ilosciowo/, codzienne ja. Ja gotuje i to lubie. Sprzatamy
      obydwoje. On z grubsza/odkurzanie, Lazienka/ i ogolny oglad. On zalatwia
      wszystkie sprawy zwiazane z wolnym czasem /wykupuje wczasy ale uzgodnione ze
      mna/ pakuje narty, konserwuje sprzet, organizuje wycieczki, pikniki,
      grile .Dzieckiem juz sporym ja zajmuje sie wiecej bo to corka.I kto jest glowa
      domu???
    • Gość: aror Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: 64.215.245.* 14.06.02, 21:33
      Ok, pytanie nie nalezy do najzgrabniejszych. Powinno mu towarzyszyc kilka
      podatkowych pytan-podpowiedzi, a tak jak to zwykle w Polsce musimy sie
      domyslac co poeta....oj, ustawodawca mial na mysli.:(

Moze w pytaniu chodzi o to, odpowiada, za przetrwanie rodziny, bez kogo
      rodzina nie mialaby sie najlepiej..czyli osoba odpowiedzialna za placenie
      rachunkow (jak ten ostatni absurdalny przyklad dziecka dostajacego pieniadze
      z - jak rozumiem - funduszu elimentacyjnego...

Zreszta co tu probowac argumentowac... pytanie jest z typu "Kogo bardziej
      kochasz mame czy tate?"

Nie ma na to pytanie zadnej odpowiedzi, tylko taktowne wymijajace
      grzecznosciowe gesty, czego dowodza osoby, ktore powiedzialy ze maz jest glowa
      rodziny - jak same podaja, zrobily to z litosci.

Pzdr
      • Gość: malinka Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.06.02, 00:55
        Gość portalu: aror napisał(a):

>
        > Moze w pytaniu chodzi o to, odpowiada, za przetrwanie rodziny, bez kogo
        > rodzina nie mialaby sie najlepiej..czyli osoba odpowiedzialna za placenie
        > rachunkow (jak ten ostatni absurdalny przyklad dziecka dostajacego pieniadze
        > z - jak rozumiem - funduszu elimentacyjnego...

...otóż źle rozumiesz - dziecko alimenty dostaje OD SWOJEGO TATY (czyli mojego
        byłego męża...) co nie zmienia faktu, że jest to STAŁY DOCHÓD DZIECKA, a nie
        mój... ani faktu, że stanowią one zaledwie ułamek kosztów naszego utrzymania,
        które to utrzymanie zapewniają nam - póki co - moje oszczędności z okresu, gdy
        pracowałam. Ale wariantu "oszczędności" w formularzu spisowym nie było.
        Co ciekawe - nie mieszczę się w żadnej innej kategorii ludzkiej/obywatelskiej(?),
        gdyż wariant "bez dochodu" również nie został przewidziany... Z czego utrzymują
        się zatem - zdaniem autorów spisu - ludzie, którzy już utracili prawo do zasiłku,
        a jeszcze nie znaleźli nowego zatrudnienia? Otóż - najwyraźniej- takich ludzi w
        Polsce NIE MA.
        ...a na koniec zapewniam, że to nadal ja "odpowiadam za przetrwanie rodziny" i to
        beze mnie "rodzina nie miałaby się najlepiej" , mimo kilkumiesięcznej przerwy w
        zatrudnieniu.
        Z wyrazami szacunku, malinka
        • Gość: aror Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: 64.215.245.* 15.06.02, 22:19
          Czesc Malinka!

Ja mialam na mysli wlasnie to co Ty -lepiej ode mnie - ujelas.

Cala ankieta wydaje sie absurdalna, a pytania nieco tendencyjne, zakladajace z
          gory ustalone - przez tradycje -odpowiedzi, prawda?

Spis w ogole nie bierze pod uwage NIECO INNYCH sytacji niz maz pracujacy i zona
          z grupka dzieci.

Pozdrawiam serdecznie
          • swing Re: Kto jest głową Twojej rodziny? 04.07.02, 14:30
            Zgadzam się z opiniami, że pytanie "Kto jest głową rodziny" jest nieadekwatne
            do obecnych realiów, gdzie nie występuje już tradycyjny podział ról pomiędzy
            męskich i niemęskich członków rodziny (kobiety i dzieci zajmowały przecież w
            swoim czasie podobną pozycję społeczną).

Jednak co do Spisu Powszechnego - pojęcie "głowy" dotyczyło nie rodziny, a
            gospodarstwa domowego (czyli grupy osób wspólnie się utrzymujących) i zostało
            wprowadzone chyba głównie po to, by ustalić stosunki pokrewieństwa pomiędzy
            osobami należącymi do danego gospodarstwa domowego. Osoby nie spokrewnione, a
            więc także tworzące związki nieformalne także mogą tworzyć gospodarstwo domowe
            i choć pojęcie „głowy” jest tu może jeszcze bardziej nieprzystające – kryteria
            są takie same: jeśli członkowie mają podobny wkład w utrzymanie gospodarstwa,
            to „głową” jest ta osoba, która dysponuje środkami.
            Jeśli na pytanie dotyczące „głowy” odpowiadano by szczerze, dowiedzielibyśmy
            się czy rzeczywiście ciągle jeszcze funkcjonuje u nas model rodziny z mężczyzną
            zarabiającym na życie rodziny i podejmującym wszystkie ważne decyzje finansowe.

P.S.
            Absurdalne jest uwzględnienie J23 jako „głowy” gospodarstwa rodziców z którymi
            jest tylko zameldowana – powinna być spisana, jako osoba mieszkająca stale
            nieobecna, będąca głową własnego jednoosobowego gospodarstwa domowego.
            Co do Malinki – to Ty jesteś „głową”! nawet jeśli nie pracujesz, ale
            utrzymywałaś się przez ostatni rok z np. pracy najemnej – to w pytaniu o źródło
            utrzymania powinnaś mieć zaznaczoną taką właśnie odpowiedź. Alimenty mogą być
            źródłem utrzymania głównym lub dodatkowym dziecka jeśli ma ono powyżej 15 lat,
            młodsze są zawsze „na utrzymaniu”, a alimenty wykazuje się rodzicowi jako
            źródło dodatkowe lub główne.
        • Gość: rachmist Re: Kto jest głową Twojej rodziny? Do Malinki IP: *.sanok.otd.pl 05.07.02, 16:38
          Gość portalu: malinka napisał(a):

> Gość portalu: aror napisał(a):
          >
          >
          > >
          > > Moze w pytaniu chodzi o to, odpowiada, za przetrwanie rodziny, bez kogo
          > > rodzina nie mialaby sie najlepiej..czyli osoba odpowiedzialna za placenie
          > > rachunkow (jak ten ostatni absurdalny przyklad dziecka dostajacego pieniad
          > ze
          > > z - jak rozumiem - funduszu elimentacyjnego...
          >
          > ...otóż źle rozumiesz - dziecko alimenty dostaje OD SWOJEGO TATY (czyli mojego
          > byłego męża...) co nie zmienia faktu, że jest to STAŁY DOCHÓD DZIECKA, a nie
          > mój... ani faktu, że stanowią one zaledwie ułamek kosztów naszego utrzymania,
          > które to utrzymanie zapewniają nam - póki co - moje oszczędności z okresu, gdy
          > pracowałam. Ale wariantu "oszczędności" w formularzu spisowym nie było.
          > Co ciekawe - nie mieszczę się w żadnej innej kategorii ludzkiej/obywatelskiej(?
          > ),
          > gdyż wariant "bez dochodu" również nie został przewidziany... Z czego utrzymują
          >
          > się zatem - zdaniem autorów spisu - ludzie, którzy już utracili prawo do zasiłk
          > u,
          > a jeszcze nie znaleźli nowego zatrudnienia? Otóż - najwyraźniej- takich ludzi w
          >
          > Polsce NIE MA.
          > ...a na koniec zapewniam, że to nadal ja "odpowiadam za przetrwanie rodziny" i
          > to
          > beze mnie "rodzina nie miałaby się najlepiej" , mimo kilkumiesięcznej przerwy w
          >
          > zatrudnieniu.
          > Z wyrazami szacunku, malinka
          Malinko wariant oszczędności był w formularzu spisowym w pynkcie nr 15. "inne"
          gdzie należało wpisać jakie jest to inne a osoby kture nie maja sie z czego
          utrzymywać i naprzykład zbieraja butelki należało im wpisac że prowadza własną
          dziłałalność i nie zatrudniaja pracowników (bez komet.)
          Według mego rozeznania ten spis został tak spisany że wyniki to bedą same bzdury

• Gość: obcasik Re: Kto jest głową Twojej rodziny? IP: *.sanok.otd.pl 05.07.02, 16:29
        Gość portalu: Magda napisał(a):

> doprawdy tego po Wysokich Obcasach się nie spodziewałam - ankieta mająca
        > wyjaśnić kto jest głową rodziny nie przewiduje odpowiedzi: mąż i żona razem
        > podejmują decyzję, razem trzymają kasę, oboje jeżdżą samochodami itp.
        > Minusssssss...............
        Bo wysokimi obcasami i nietyko krecą feministki i do głowy im w życiu by nie
        przyszło że mozna razem

• graziella2018 Re: Kto jest głową Twojej rodziny? 04.02.19, 20:52
      Gałową Rodziny powinien być mężczyzna a kobieta kapłanką w ich wspólnym domu i wzajemnie się uzupełniać aby dobrze spełniać swoje powierzone role i obowiązki w których widoczni są Oboje małżonkowie jako ważni i potrzebni sobie nawzajem wraz ze wszystkimi domownikami aby dom był Oazą pokoju i prawdziwego bezpieczeństwa .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka