Dodaj do ulubionych

Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasztany

03.06.16, 22:24
Ratunku!
Na podwórku między blokami Suwalska 30 i 32 w czwartek 2 czerwca 2016 r. wycięli cztery bardzo stare, zdrowe kasztany i to w okresie lęgu ptaków. Komuś bardzo przeszkadzały, a niektórzy mówią, że podobno nawet "stanowiły zagrożenie"! Te stare , zdrowe, piękne drzewa stały tu kilkadziesiąt lat i jakoś nikomu nie zagrażały, zdobiły podwórko, dawały cień i TLEN, osłaniały od brudu i kurzu, były schronieniem dla ptaków .Dzieci i starsi zbierali jesienią kasztany. Drzewa niestety wycięto,ich zdrowiutkie pnie pocięto na bale i gdzieś wywieziono. Teraz zostały po nich ok. 150 cm kikuty: świetne na cokoły pod pomniki "zabójców" tych drzew......Kiedyś , nieopodal, też na terenie SM "Bródno", koło kiosku przy Kondratowicza, także wycięto bardzo piękne i stare drzewo, bo panie sprzedające pierogi musiały mieć okienko: pierogi sprzedawano może ze trzy miesiące i interes nie chwycił, a drzewo "zamordowano" na zawsze!. Komu i gdzie jeszcze w SM "Bródno" przeszkadzać będą następne stare drzewa.
Komu nadal jeszcze mieszkanie na Bródnie kojarzy się wyłącznie z wykoślawionymi chodnikami, smrodem, kurzem, brudem i betonem???????
Obserwuj wątek
  • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 03.06.16, 23:03


   Nazbieraj kasztanów. Dla zdrowia i dla zabawy. Kasztanowiec to drzewo o niezwykłych cechach.

   Bioenergoterapeuci zalecają ? przytulaj się do pnia, kiedy wszystkiego ci się odechciewa. Kasztanowiec uważany jest za drzewo magiczne ? uspokaja, łagodzi strach, podobno leczy złamane serca. Użyczy ci swojej pozytywnej energii.


   Kasztany to owoce kasztanowca, duże (do 6 cm), połyskujące, czerwono-brązowe kulki, okryte zieloną torebką, czasami po dwa, trzy w torebce. Dojrzewają w październiku i spadają na ziemię. Ze wszystkich części drzewa to one gromadzą najwięcej specyficznej energii.


   Niegdyś wierzono, że sznur kasztanów powieszony w domu na ścianie przy wejściu zapewnia harmonię i spokój. Dlaczego nie spróbować?

   Kasztany mają silne działanie energetyczne, są rodzajem anten skupiających energię. Jeden kasztan noszony w kieszeni rzeczywiście pobudza, dodaje energii, mobilizuje do działania. Nieprawdą jest, że należy mieć w domu jak najwięcej kasztanów. Duża ich ilość może wywoływać migreny, uczucie braku powietrza, zdenerwowanie, niechęć do jedzenia.


   Choć dziś nowoczesnych zabawek jest mnóstwo, dzieci i tak zbierają kasztany. Robią z nich kasztanowe ludki, zwierzaki, co kto chce. Taka zabawa rozwija kreatywność.


   Do celów leczniczych kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewnym pomieszczeniu, potem dosusza w temp. ok. 60 st. C. Kwiaty zrywa się w pełni kwitnienia, w czasie słonecznej pogody, korę zaś oskubuje się z gałązek na wiosnę.


   Kasztany mają wspaniałe właściwości, które wykorzystuje medycyna. Zwłaszcza cenny składnik ? escynę, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Najwięcej escyny zawierają świeże, niedojrzałe nasiona, ale także kwiaty, liście, owoce i kora.
   Wyciągi pomagają w leczeniu urazów mechanicznych, przy obrzękach. Poprawiają też urodę: kondycję skóry i włosów.


   Dotychczas zagrożeniem dla kasztanowców było zanieczyszczenie powietrza, ale pojawił się nowy wróg ? szrotówek kasztanowcowiaczek. Niewielki motyl, którego larwy rozwijają się w liściach, doprowadzając do śmierci drzewa. Gdy kasztanowce powtórnie zakwitają jesienią, to znak, że walczą o przetrwanie. Najprostszą, choć nie najskuteczniejszą metodą walki jest zbieranie i palenie opadłych liści. Lepsze efekty daje szczepienie drzew na wiosnę. Wszyscy liczą na pojawienie się biologicznego przeciwnika. Na razie pomagają także trzy gatunki sikorek, stąd akcja zakładania budek dla tych ptaków. Nie zwlekajmy, jeśli chcemy, by nasze dzieci bawiły się kasztanami.

   Tekst Marta Suchodolska
   Zdjęcia Olek Iwaszkiewicz
   Kto w SM "Bródno" myśli o kasztanach?
  • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 03.06.16, 23:42

   Nasze środowisko

   ?Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.? Arystoteles

   Nie wycinajmy drzew,
   "Człowiek nie jest właścicielem natury, a jej częścią.
   Równowaga pomiędzy człowiekiem a naturą stanowi
   podstawę możliwości istnienia życia na tej Planecie."
   Emanuel śpiewak z Meksyku.

   Drzewo symbolizuje naturę, symbolizuje życia.

   Dawniej przy każdym nowo wybudowanym domu gospodarz sadził drzewo.
   Dziś w wielu miastach wycina się zdrowe, długowieczne drzewa.
   Dlaczego usuwane są cenne elementy naszego krajobrazu?
   Powodów jest wiele, bo przeszkadzają, bo rosną tam gdzie ma być wybrukowane
   czy wy cementowane miejsce, może siadają na nich ptaki, które brudzą samochody i przechodniów, a może po prostu ktoś nie lubi drzew, nie lubi przyrody?
   Wycinamy jedno drzewo, potem następne i następne, a co będzie jeśli wytniemy wszystkie drzewa?
   Pomyślmy ile stworzeń żyje w jego konarach.
   Zastąpienie starych drzew, wymaga bardzo dużo czasu. Jeśli patrzymy na drzewo jako na siedlisko innych gatunków, taka odbudowa będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa .
   Młode drzewa często są mocno podcinane i formowane, przez co nie mogą zakwitnąć ,
   ani dać schronienia ptakom. niektóre są przycinane właściwie , estetycznie,
   inne po prostu mocno przycięte, stoją jak kikuty.

   Wytniemy wszystkie drzewa a co będzie z ptakami, skąd spadnie złotopurpurowy liść,
   skąd spadnie kasztan, gdzie pójdziesz na spacer z dzieckiem, gdzie pokażesz mu wiewiórkę?
   A co będzie z nami gdy wytniemy wszystkie drzewa?
   Czy cień betonowych bloków da nam tyle samo przyjamności co przebywanie w cieniu drzew?
   Co nam zastąpi widok pięknie kwitnących kasztanów, czy słodki zapach kwitnącej lipy?
   Gdzie spojrzysz by ukoić zmęczony wzrok, gdzie usiądziesz by odpocząć?
   Skąd weźmiesz kasztany, żołędzie i kolorowe liście?
   Wolisz przebywać wśród zieleni czy w asfaltowo-betonowym królestwie?
   Jaka jest alternatywa ?

   Uświadomienie potrzeby przyrody jest rzeczą priorytetową.
   Milczeniem nie pozwalajmy na wycinkę starych , zdrowych drzew.
   One są łącznikiem z przeszłością, ale decydują o naszej przyszłości.
   Posłuchaj dziś głosu ptaków, szumu drzew, nie wiem czy jutro będziesz mógł to usłyszeć.
   • radzik100 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 06.06.16, 01:04
    Od siebie dodam, ze w Anglii szanuje sie stare drzewa w miastach. Przycina sie je rzadko. Gdy juz do tego dojdzie stare galezie i konary zostawia sie w miejscu wycinki (w srodku miasta, na osiedlach!!!). Czesto w parkach widzimy nie tylko stare drzewa ale nawet martwe drzewa, ktore pozostawione sa same sobie. Wszedzie sa informacje, ze stare drzewa i martwe drewno sa bardzo wazne dla bioroznorodnosci. Napisze jeszcze raz, tak dzieje sie w parkach miejskich i na osiedlach a nie tylko w rezerwatach czy parkach narodowych. Ciekawe dla mnie jest rowniez wystepowanie poteznych drzew, w tym debow, bardzo blisko budynkow mieszkalnych.
    • hansk Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 07.06.16, 21:50
     Szanowni Mieszkańcy, jeszcze dwa zostały aby wziąć udział w Walnym Zebraniu , idżcie i zagłosujcie aby znowu w Radzie Nadzorczej nie znalazły się leśne dziadki. Byłam wczoraj na zebraniu, do rady nadzorczej kandydują sami emeryci i bez skrupułów mówią że to jest ich spsób na życie. S. Antonik w tym roku nie startuje ale już zapowiedział kandydowanie na następną kadencję w 2019 r. Mój głos negatywny zapewne nie wiele będzie znaczył przy niskiej frekwencji. Na tych działaczy jest tylko jedna rada pójść i zagłosować odpowiednio, jak nie będzie tych kandydatów to może wszyscy się zastanowią że tak naprawdę nie są potrzebni i zarząd przemyśli swoje decyzje.
     • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 08.06.16, 23:44
      masz rację hansk i dobre zamiary, ale to nie "leśne dziadki", ale dobrze zorganizowana "silna, choć nieliczna jak na tak dużą spółdzielnie,grupa".Od 50 lat wciąż prawie ci sami Do śmierci nie odejdą TAK NAS KOCHAJĄ....HAHA Większość z nich to starzy schorowani ludzie. Za tę ich miłość do nas, niestety każą sobie słono płacić. Byłaś na Zebraniu trzeba było zapytać jaką stawkę za posiedzenie dla siebie uchwalili. Ile każdemu z nich płacimy z naszych czynszów rocznie. Dlaczego ludzie nie chodzą na Zebrania, bo patrzeć na nich nie mogą.
   • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 08.06.16, 23:33
    niestety,dawni bidule - dziś nowobogaccy! dzięki naszemu "nicniewidzeniu" - nie mają czasu słuchać głosu ptaków, szumu drzew i wcale się nie martwią,że jutro nie będą mogli tego piękna widzieć i słyszeć. Lubią jak im brzęczą w kieszeni srebrniki, a brzęczą, bo zmuszają nas byśmy im za tą ich ciężką ,podobno, pracę/zarządcy SM "BRódno", i podobno SPOŁECZNĄ/działacze/, dla naszego wyłącznie " dobra" suto im płacili. Na szczęście: za wszystko jest w końcu kara Boska
  • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 10.06.16, 19:10
   W związku z budową metra na Bródnie władzuchny nasze kochane chcą zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, a głównie chodzi tu o to, by wcisnąć nam jak najwięcej bloków gdzie się da. Uważajcie na swoje podwórka, by Wam "czegoś jeszcze nie wcisnęli" bez Waszej wiedzy i zgody. Na razie wycinają bez odszkodowania drzewa, że niby PO OK. 50 LATACH NAGLE ZACZĘŁY zagrażać życiu i zdrowiu ich /władz dzielnicy, też zarządców i działaczy SM Bródno/ ukochanych mieszkańców i spółdzielców. Potem na oczyszczonym za darmochę terenie......................
   Jak ktoś nie wie, w Dzielnicy Targówek rządzą ci z SM"Bródno" i PO-----------Spółdzielnia /p. Sławomir Antonik do niedawna przew. Rady Nadzorczej SM Bródno, obecnie członek/ składa Wniosek o pozwolenie na wycięcie starych drzew do Dzielnicy Targówek, a tam ten sam Sławomir Antonik burmistrz/
  • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 16.06.16, 17:09
   "Właściciele terenów, na których rosną kasztanowce - drzewa chronione, b. zdrowe, zapobiegające zakradaniu się do bloków wilgoci, osuszają tereny podmokłe - mogą wystąpić o dofinansowanie na ratowanie tych drzew ,do Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do Biura Ochrony Środowiska m. st. Warszawy."
   A u nas na Bródnie/ Dzielnica Targówek/, w SM "Bródno", wystąpili sami do siebie o usunięcie zdrowych, starych kasztanowców i je wycięli
   Ciekawe co na to Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy? Co na to p. Prezydent H. Gronkiewicz?
  • mmagi Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 22.06.16, 15:25
   O ile wiem to raczej tnie ZDM,nie spóldzielnia
   • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 25.06.16, 10:52
    co Ty wiesz mmagi? Może ZDM też tnie chronione dzrewa -"poszła moda" na niszczenie przyrody, zwłaszcza jej pięknych okazów pamiętających jeszcze czasy, gdy człowiek wiedział, że na betonie, podobnie jak w pustych głowach,kwiaty i mądre myśli nie rosną.
    SM"Bródno' ma zamiar budować drugi "Różopol" na miejscu pawilonu, pizzerni i parkingu przy Kondratowicza 25-27. Teraz na siłę szukają miejsc na "nowe"parkingi, wlezli już ludziom z nimi pod okna i lazą dalej- przeszkadzała stara, zdrowa topola koło przedszkola na Suwalskiej ........to ją łup bez odszkodowania: pod pretekstem, że zagraża życiu, zdrowiu, mieniu, uszkadza kanalizację...........biednej kochanej topoli nie, a niereperowana od lat, dziurawa kanalizacja dalej zle działa, bo jak przerdzewiałe dziurawe rury mogą odprowadzać ścieki?
    Beton wraca!
   • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 25.06.16, 22:05
    nic nie wiesz mmagi w tej sprawie, niestety
    wniosek na pozwolenia na wycinkę drzew składa SM"Bródno", rozpatruje go burmistrz - przew. Rady Nadzorczej SM "Bródno" i jego podwładni z Urzędu Dzielnicy Targówek, drzewa wycina SM "Bródno"..............tak przynajmniej było na Suwalskiej 24, 30,32............................a tam były piękne, stare, zdrowe drzewa
    • mmagi Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 27.06.16, 15:45
     zamknij okno bo sie tak podniecasz,ze odfruniesz:/...........wszechwiedzący
     • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 01.07.16, 05:49
      Ty mmagi możesz mieć okna otwarte, nie odfruniesz! hihi
      • mmagi Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 01.07.16, 12:13
       a ty weż leki,albo napisz cos od siebie a nie kopiuj teksty,przytulałaś sie ostatnio do jakiegoś hihi pnia?
       a co do wycinki kasztanów to jest taki program Bezpieczne Osiedle,te kasztany zostały wycięte na polecenie Komendy Straży Pożarnej,wystarczy zadzwonic do Gminy do Wydz Ochrony Środowiska i sie dowiesz mądralo,wydz Ochr Srod nie wezmie odpowiedzialnosci i nie sprzeciwi sie wycince z powodów bezpieczeństwa,wiec nie burmistrz ani jego tam polecznicy to robia,i zaznaczam ze nic nie mam z nimi wspólnego!zamiast sieć ferment podzwońcie i popytajcie a nie ratunkuuu,kasztany nam zabrali,ale jak sie bedzie paliło i najnowszy sprzet nie bedzie mógł sie rozstawic to znów będzie ratunkuuu
       • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 07.07.16, 18:45
        mmagi niedawno pisałeś, że ZDM tnie drzewa, a teraz wszystko już wiesz "inaczej" - skąd masz taką wiedzę ,pochwal się?
        Jak przez te biedne ,piękne kasztany było takie straszne zagrożenie, to warto skarżyć tych, co nas tyle lat na nie narażali
        A wolisz mieszkać w kawalerce z widokiem na śmietnik zamiast na kasztany?

       • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 07.07.16, 18:59
        mmagi nie bierz leków................lepiej przytul się do.........betonu
  • anastazjamak Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 29.06.16, 22:36
   A więc nie tylko zdrowe, wiekowe drzewa "załatwiają" - oto jaką notatkę przeczytałam:
   Władze miasta konsultują, jak ma wyglądać okolica Kondratowicza po wybudowaniu metra ? a spółdzielnia nie gada, tylko zabudowuje co się da.
   Od kilku dni między blokami na tyłach pawilonów przy ul. Kondratowicza uwija się ekipa z ciężkim sprzętem. W tej sprawie napisał do nas pan Igor:

   Pod budynkiem na Kondratowicza 23a spółdzielnia postanowiła zrobić dodatkowe miejsca parkingowe kosztem trawników, wpuszczając samochody między drzewa.
   Wszyscy cierpimy na brak miejsc parkingowych, ale to zakrawa już na jakiś absurd ? kilka dodatkowych miejsc pod samymi oknami kosztem zieleni. Co więcej, nikt nie pytał o zdanie mieszkańców obu bloków, między którymi prowadzone są prace.
   Zastanawiam się jak tą bezmyślną machinę zatrzymać.

   Nie mamy pojęcia, jak tę machinę zatrzymać. Co więcej, jest jeszcze gorzej, niż to wygląda!

   Miejsc parkingowych powstanie faktycznie mało. Może kilka i będą dokładnie pod oknami. Ale wkrótce zniknie kilkadziesiąt miejsc parkingowych kawałek dalej, przy ul. Rohatyńskiej na tyłach City Sportu. Według naszych informacji, Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje tam wciśnięcie nowego bloku i te nowe miejsca mają zrekompensować utratę tamtych. Co zrekompensuje utratę trawnika ? nie wiemy.

   Przypomnijmy, że ratusz ogłosił konkurs na zaplanowanie okolic Kondratowicza od Rembielińskiej do św. Wincetego. Wybrano pięć zespołów konkursowych. Większość proponuje ?uspokojenie ruchu? i zwężenie jezdni ul. Kondratowicza. Realizacja tych planów ma jednak odbyć się dopiero po wybudowaniu metra, czyli gdzieś w 2023 roku. Do tej pory spółdzielnia zdąży jeszcze wcisnąć przy metrze kilka bloków.

   Zdjęcie na górze: budowa nowego parkingu przy ul. Kondratowicza 23a

   Pani Prezydent Warszawy H. Gronkiewicz Waltz ma chyba władzę, by przykrócić te obliczone wyłącznie na zyski działania. Bródno to też Warszawa i lepiej będzie gdy zaplanują jego wygląd FACHOWCY z Urzędu Miasta
   • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną st 07.07.17, 16:04
    teraz już wszystko jasne, zarządcy z SM Bródno "szarpali"i wycinali stare piękne zdrowe drzewa, bo chcieli budować sobie tanie mieszkania w nowej inwestycji Bródno Centrum, na miejscu pawilonu handlowego Kondratowicza 27 i dużego parkingu znajdującego się na jego zapleczu.......cały sztab pracowników SM Bródno- prezesi SM Bródno, dyrektorzy Osiedla "Kondratowicza" SM Bródno, członkowie Rady Nadzorczej SM Bródno /jeszcze do niedawna pod wodzą burmistrza Targówka Sławomira Antonika, teraz Wiesława Majcherka/ tak "dzielnie i fachowo" pracowali nad przygotowaniem tej nowej inwestycji, że...........nie dostali pozwolenia na budowę. Jednak zdewastowanego terenu wokół nie da się przywrócić. Zamiast pięknych starych drzew rosną jakieś kikuty posadzone przez odwiecznie obsługującą SM Bródno firmę od zieleni, przedszkole, bloki, plac zabaw śmierdzą od spalin nowych parkingów
  • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 07.07.16, 18:54
   Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, burmistrz dzielnicy Targówek Sławomir Antonik /równocześnie prominentny działacz Rady Nadzorczej SM "Bródno"/ to nie król wprawdzie, ale też chce pewnie coś po sobie coś zostawić - oby nie były to wycięte w pień najpiękniejsze okazy chronionych drzew, oby nie były to wielkie "blokowce" otoczone betonem ..........
  • marcyk60 Re: Zarządcy,działacze SM "Bródno" tną stare kasz 16.10.16, 01:25
   Teraz znowu pan burmistrz Antonik "sadzi" z młodzieżą szkolną topole,a robi to tak, by widział wiceprezydent Warszawy p.Olszewski....................tną zabytki, sadzą nowe..........ciekawe kto będzie burmistrzem jak te "nowe" osiągną 50 lat/wytnie, zostawi?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka