Dodaj do ulubionych

Święto Przemienienia Pańskiego w Prawosławiu

19.08.10, 22:05
Dziś prawosławni chrześcijanie obchodzą święto Przemienienia Pańskiego ze świętem tym nierozerwalnie jest związana Święta Góra Grabarka -najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce, co roku w te święta podążają tam pielgrzymki prawosławnych braci z całej Polski , a także zza wschodniej granicy www.orthodox.bialystok.pl/cerkiew.htm
Obserwuj wątek
          • andrzej585858 Re: Święto Przemienienia Pańskiego w Prawosławiu 20.08.10, 22:09
            sulla napisała:

> A tu może pomoże Andrzej. Ja wiem tyle, że rzeczywiście na Garbarkę kobiety
            > muszą wchodzić w chustkach na głowie, ale nie wiem, czy do cerkwi też. Wiem, że
            > r
            > prawosławie zachowało kilka takich biblijnych obyczajów.

Nie wiem czy za wiele w tym temacie pomogę ale po kolei.
            Prawosławie przywiązuje wielką wagę do tradycji - czasem pojmowana jest ona
            bardzo dosłownie, ale nie rygorystycznie.
            Nakrycie głowy u kobiet wypływa z dosłownej interpretacji tekstu św. Pawła z 1
            Kor 11,4nn. - z tym że w chwili obecnej kobiety do cerkwi nie wchodzą z nakrytą
            głową, robią to najczęściej przez szacunek dla tradycji lub też w święta - no i
            na Grabarce - która dla prawosławnych jest sanktuarium o podobnym znaczeniu jak
            Jasna Góra dla katolików.
            Wczorajsza uroczystość była niezwykła - obecność patriarchy Konstantynopola była
            mistycznym łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a epoką Apostołów - tam naprawdę
            zapomina się o wszelkich bolączkach dnia dzisiejszego.
            Chusty na głowach kobiet mają takie same znaczenie jak nakrycie głowy kobiet
            podczas audiencji u papieża.
            Według mnie jest to piękne - nigdy bym tego nie odczytał jako wyraz braku
            równouprawnienia.
            Co prawda tekst do którego podaje link nie ma nic wspólnego z prawosławiem ale
            bardzo dobrze opisuję wszelkiego rodzaju problemu związane z miejscem kobiety w
            Kościele:

mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_62.htm
            Jeszcze jedno - prawosławie jest niesłychanie mistyczne. Jeżeli będzie
            zainteresowanie to chciałbym poświęcić prawosławiu kilka co najmniej wątków -
            zwłaszcza tematom zwiazanym z duchowością prawosławną. Bardzo to mnie ostatnio
            interesuje.
            >
            >
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka