Dodaj do ulubionych

Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecności

21.12.10, 12:29
Kochani,
celem ogarnięcia chaosu smile, zanim się sformalizujemy w innym miejscu, pokażcie się tu i pochwalcie swoimi dziećmi. Będziemy też wiedzieć, ile nas jest i do kogo można się zwracać z prośbą o radę czy pomoc. Prośba o wpisywanie nicków, imion jeśli chcecie, miejsca zamieszkania i krótkiego opisu problemu dziecka i jego sukcesów - ku pokrzepieniu nowo wchodzących rodziców.
PS. Może administrator podpiąłby nas na stałe u góry wątku?
Gosia
Obserwuj wątek
  • gojapio Filip,UL/UP 90dB,aparaty od 03.10;implant od 01.11 21.12.10, 12:36
   Gojapio - Gosia - Warszawa.
   Filip jest skrajnym wcześniakiem (950g), urodzonym w czerwcu 2009 roku, przyczyna niedosłuchu nieznana (późno zdiagnozowany, dopiero jak miał pół roku). Aparatowany od marca 2010 roku
   (Sumo DM), z dużym powodzeniem (świetne rozpoznawanie dźwięków, duża muzykalność i "gadatliwość"). Mieliśmy ogromny dylemat czy implantować, ale im więcej czasu mija od operacji, tym jest bardziej spokojna - widzę, że Filip miałby problem z rozróżnianiem mowy, zdarza się, że mówimy tata, a on robi pa-pa. Czekamy z niecierpliwością na podłączenie 3.01.11
   PS. jak chcecie, możemy też założyć dodatkowy wątek z ABC niedosłuchu, gdzie będziemy wrzucali - dla "nowych" - najważniejsze i najświeższe informacje.
   • Gość: dal-ja 40/45 db obustronnie, Safari 900 od 12 mż IP: *.dynamic.chello.pl 21.12.10, 12:47
    dal-ja - Kraków

    Córka ma obecnie skończone 12 miesięcy.
    Niedosłuch obustronny zmysłowo - odbiorczy, UL: 40db UP: 45db
    Aparatowana w 12 miesiacu, Oticon Safari 900
    Przyczyna niedosłuchu na chwile obecna nie znana. Czekamy jeszcze na genetykę.
    Ciaza prawidłowa, corka urodzona w terminie, 10 Apg.
    Badania przesiewowe w szpitalu - negatywne
    Na chwilę obecną mowa rozwija sie prawidłowo. Po zaaparatowaniu widzę że pojawiły się reakcje na cichsze dzwieki, ktorych widocznie do tej pory kompletnie nie slyszała.
    Aparaty zaakceptowała bez problemu.

    BTW: Fajny pomysł Gojapio, bedzie wiadomo co kto jak i dlaczego. wink   • anulkaa_z Filip 21.12.10, 14:57
    Ania - Warszawa.
    Filipek - 1,5 roku. UP 40-70db w zależności od częstotliwości, UL 90/100. Zaaparatowany w wieku 4,5 m-ca. Aparaty Phonak eleva 211 i 411. Implantowany w październiku 2010 - podłączenie procesora listopad 2010.
    Reaguje bardzo dobrze w apracie, mowi mama, tata, papa, ato (auto), ciaciel (kacper), ciacie (kapcie),cacy, bach, pati(ptaki), dida(winda) i wiele innych.
    Jeżeli chodzi o reakcje w implancie, to trudno powiedzieć. Jak ma sam implant to reaguje dobrze, nawet na dosyć cichą mowę. Ale jak ma założony aparat i mu go wyłączymy (więc prawe ucho jest wtedy praktycznie niesłyszące) a na drugim uchu ma implant to nie reaguje.

    Przyczyna niedosłuchu nieznana. Będziemy powtarzać badania genetyczne, bo pojawiły się pewne okoliczności wskazujące, ze może to być genetycvzne.

    Też mieliśmy duże wątpliwości, czy implantować Filipa, bo w aparatach reagował bardzo dobrze. Dużo słyszał, rozumiał, mówił. Ale z racji, że lewe ucho jest praktycznei głuche to się zdecydowaliśmy, mając nadzieję, że słyszenie obustronne pomoże mu w życiu.

    Jak będzie, czas pokaże. smile
  • wisienka8317 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 21.12.10, 14:46
   Maja Stachowicz moja córcia skończyła 2 latka 22.11. aparaty Naida Junior nosi od 17 wrzesnia 2009 a od 21 grudnia mamy implant. Niestety uszko ktore było lepsze tj prawe obecnie juz wynosi ok 90dB.
   Zastanawiamy sie nad drugim implantem. Maja rozwija sie dobrze pojawiaja sie pierwsze słowa mama, Aluś, aj czyli daj., bardzo duzo rozumie.
   Wszczep odbył sie w Dziekanowie Leśnym k Warszawy.
   Mamy tez synka 4 letniego Alexa słyszy wszystko az za duzo lub wcale czyli normasmile
   Ania Stachowicz mama Mai i Alexa z Mielca, Podkarpacie.
  • pestka_w_pestce Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 21.12.10, 15:42
   Melduję się smile
   Mam na imię Magda (Magunia/Pestka/Wiórka), z zawodu jestem ratownikiem medycznym, pracuję jako dyspozytorka pogotowia.
   Mój synek urodzony 12.08.2010 Mikołaj ma głęboki niedosłuch UP/UL 80-90dB. Od października mamy aparaty - Phonak Naida UP III Jr. Niunio został zakwalifikowany do wszczepienia implantu, czekamy aż skończy 7 miesięcy.
   Odkąd ma aparaty dużo więcej głuży, czasem reaguje na dźwięki, ale to reakcja jeszcze mocno nieukierunkowana.
   Jesteśmy spod Warszawy (Otwock), pod opieką IPiFS.
   • pestka_w_pestce Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 21.12.10, 16:28
    dodam jeszcze, że u nas najprawdopodobniej przyczyna jest genetyczna. niedosłuch ma mój chrześniak (4 letnie dziecko siostry ciotecznej) oraz mój brat cioteczny (u którego podejrzewano, że jest to niedosłuch po lekach ototoksycznych, 26 lat temu nikt dzieciom badań słuchu i genetycznych pod tym kątem nie robił, a teraz wychodzi, że to mogło być jednak genetyczne)
    • adusia_g_s Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 21.12.10, 16:58
     Adrianna z Piaseczna koło Warszawy
     Kubuś urodził się 30.08.2009, 3 tyg. przed terminem, badanie przesiewowe nie wyszło ABR UL/UP pierwsze 20-90dB w zależności od częstotliwości, następne w innej placowce 90-100dB powtórne także taki sam wynik, a ostatnie jakie zrobiliśmy wyszło brak odpowiedzi, ale już wtedy czekaliśmy na termin operacji (zresztą ponad 4 miesiące)
     Aparaty Fhonak Naida V UP Junior od 3,5 m.ż. kiepsko reagował na dźwięki tylko na niskie np. bębenek i na imię ze względu że też niskie Kuba
     Dlatego też nasz dylemat czy implantować polegał tylko na tym "kiedy"?? czy przed ukończeniem roku czy po. Gdyż w Kajetanach mówili żeby jak najszybciej a chodzimy także do dr Radziszewskiej i ona mówiła że jak dziecko skączy rok. Ale jednak zdecydowaliśmy się wcześniej.
     Operacja wszczepienia w wieku 10,5 m-ca (16.07.2010) podłączenie 9.08.2010
     Aktualnie 3,5 m-ca po podłączeniu mówi mama (choć brzmi to troche jak baba) ale potrafi i ładnie mama powiedzieć, na tate-baba, na babcie-baba, am jak głodny, auto (ało lub abo) naśladuje psa, kota, owce, auto, samolot itd. sporo rozumie.
     Przyczyna niedosłuchu nieznana, badanie genetyczne nic nie wykazało, czekamy na wynik drugiego (choć wynik już jest, nie chcą podać nam telefonicznie a wizyta na połowę stycznia)
     • Gość: Ana Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.10, 23:11
      Ania/Ana ze Szczecina -córka Zosia-obecnie prawie 3,5roku;
      Zosia urodziła sie zdrowa, badania przesiewowe prawidłowe, nie chorowała, nie brała antybiotyków, nie miała wypadku i w rodzinie nie ma niedosłuchu a jednak ostatecznie w wieku 2,5 roku wykrywamy niedosłuch głeboki; Zosia czasami reaguje na polecenia, czasami nie, ma ładny dźwięczny głos, duzo sylabizuje ale tylko do siebie; pozostaje w dobrym kontakcie z otoczeniem, nawet lekarze nie podejrzewaja problemu ale mowa sie nie rozwija więc szukamy i znajdujemy sad
      aparaty mamy w ciagu kilku dni, kwalifikacje dwie - jedna w Poznaniu i druga w Kajetanach; wszczep w Poznaniu bo szybciej w lipcu na 3 urodziny, teraz mija 4 miesiąc od podłaczenia; Zosia uczy sie mówic, ja uczę sie cierpliwości; od jakiegos czasu rozważamy 2 wszczep

      pozdrowienia z mroźnego Szczecina
      Ania z Zosia
      • j.marcz Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 23.12.10, 00:12
       Asia ze Stargardu Szczecińskiego - córka Małgosia, urodzona 12.03.2009r.

       Małgosia urodziła się zdrowa, lecz badania przesiewowe nie wyszly. Powtarzane były każdego dnia przez cały pobyt w szpitalu i czasami 'było jakby lepiej'. W szpitalu nie kazano nam się przejmować, "ponieważ Mała urodziła się 2 tyg. po terminie przez cesarskie cięcie i na pewno nie oczyściła się do końca z wód płodowych". ZOstaliśmy umóieni w PZG na kolejne badania. W międzyczasie trafiliśmy do Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy gdzie wykonywaliśmy kolejne otoemisje i też nie kazano nam się przejmować, że wszystko może się rozwinąć, oczyścić itd. Gdy Małgosia skończyła 3 miesiące to mieliśmy już pewność, że ma niedosłuch głęboki.
       We wrześniu pierwsza wizyta w Kajetanach, w połowie listopada kwalifikacja w Warszawie, 17.02.2010 wszczepienie implantu, 08.03.2010 podłączenie procesora.
       Na dzień dzisiejszy Małgosia ładnie powtarza dużo słów, dużo mówi też sama. Panie logopedki twierdzą, że rozwija się na równi z dziećmi w jej wieku.
     • nikikita13 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 06.10.12, 12:56
      Mama Szymka ur. 16.06.2011 z niedosłuchem (UP 50 UL 60) , obustronnym całkowitym rozszczepem podniebienia z sekwencją pierre robin i podejrzeniem zespołu Sticklera ( do tej pory nie potwierdzony) Ze względu na przypuszczenie iż niedosłuch związany jest tylko z wadą podniebienia zaapartowany został dopiero po operacji w wieku 13 miesięcy. Tak radziła lekarka w IFIPS chociaż w Białymstoku kazali jak najszybciej aparatować, ale jak sądziłam w IFIPS są lepsi specjaliści i to był mój błąd!!! Szymon ( 15 miesięcy) mówi mama i am ( ale mówił to jeszce przed zaaparatowaniem) , poza tym to same samogłoski, ale jesteśmy dobrej nadzieji...
    • Gość: Mama Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.13, 13:47
     Wspomniała Pani o możliwości genetycznego pochodzenia wady ze względu na wystąpienie jej u ciotecznej siostry. Mamy synka z jednostronną wadą ucha prawego i również byliśmy w poradni genetycznej ale powiedziano nam że wada genetyczna nie sięga ciotecznego rodzeństwa i ujawnia się do trzeciego pokolenia czyli dziadek, rodzic, dziecko bez bocznych gałęzi. U nas chodzi o córkę ciotecznej siostry mamy męża, która ma poważniejszą, ale z tego rodzaju wadę obustronną. To już nic nie rozumiem.
   • Gość: gosc Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.warszawa.vectranet.pl 08.12.12, 15:17
    Magda,
    ciekawa jestem, jak rozwój Twojego Maluszka. Dotarłam tylko do Tego maila może gdzieś piszesz ale nie mam cierpliwości szukać. W 2 miesiącu miał aparat, czemu zdecydowałaś się na implant. I to chyba bardzo wcześnie bo czytałam ok. 10 mies. Jestem tu zupełnie nowa, boję się że nie znajdę Twojej odpowiedzi, napisz proszę na pryw maila, będę wdzięczna. aska.101@wp.pl Jestem ciocią małego Antusia 3,5 tygodnia, zdiagnozowany głęboki niedosłuch na oba uszka, w trakcie załatwiania aparatu
  • pisi_pisi Gosia - syn Rafał 45/55dB Wawa 26.12.10, 16:11
   Gosia - mama Rafałka 2,5 roku - niedosłuch umiarkowany 45/55dB - to ostatnie badanie. Juz kilka ABR za nami, czesc niekompletnych. Wysiekowe zapalenie uszu, płyn w uszach - na razie kwalifikacja do wyciecia migdalka+dreny w uszach. Audiolog straszy mimo wszystko aparatami słuchowymi, otolaryngolog na razie twierdzi ze dreny powinny pomóc - wszystko trwa długo, koniec stycznia powinien Rafal miec zabiegi. Badamy sie w CZD. Synek słyszy zle, cos tam mowi, glownie niewyraznie sad
   na razie brak ostatecznej diagnozy i przyczyny niedosłuchu
  • atinaati Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 27.12.10, 23:23
   Anita-mama 6 letniego Michała-jesteśmy z okolic Wejherowa.
   Dziecko po urodzeniu przeszło przesiewowe badanie słuchu z wynikiem PRAWIDŁOWYM, w okolicy pierwszych urodzin okazuje się że syn jednak nie słyszy, chociaż nic na to nie wskazywało.Od 4 lat mamy implant ślimakowy, rehabilitacja idzie nam od jakiegoś czasu bardzo sprawnie. Mówi , słyszy, ma gotową odpowiedz na każde pytanie smileDziecko chodzi do szkoły masowej w chwili obecnej klasa 0.
   • ania-pat1 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 28.12.10, 09:50
    Anka z Krakowa. Córka 4 lata, niedosłuch przewodzeniowy - badania wychodzą raz super (20-30 DB) raz 40-nawet 50 DB. Obstawiany wysięk, który czasem sam się resorbuje - z tego powodu w Krakowie nie chcą zrobić nic. Tzn. wycięto 3 migdał i podcięto boczne - drenów nie wstawiono. Obecnie córka znów niedosłyszy. Mówi ładnie, ale często bez związku z tematem rozmowy, ma problemy z funkcjonowaniem w grupie dzieci itd.....Chyba na własną rękę będę walczyć o dreny - choć nie wiadomo do końca czy to rozwiąże sprawę. Przewodnictwo kostne 10 db. Z tyłu głowy z odległości 1-2 cm słyszy najcichszy szept, z 2-3 metrów z przodu nie słyszy- a właściwie nie rozumie (jeśli zakryję usta) zwykłej monotonnej mowy.....Lekarze nie szczególnie widzą problem- bo "przecież słyszy - to taka inteligentna dziewczynka radzi sobie". PO MAŁU SIĘ FRUSTRUJĘ.
   • luucysia Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 11.04.11, 14:20
    Szanowni Państwo,

    jestem studentką III roku logopedii z audiologią na Umcs w Lublinie. Aktualnie jestem w trakcie pisania parcy licencjackiej dotyczącej problemu wyboru szkoły dla dziecka z wadą słuchu. Poszukuję jak najwiekszej grupy rodziców, którzy zetknęli się z tym problemem i zechcieliby udzielic mi odpowiedzi na interesujące mnie zagadnienia zawarte w skonstruowanej przeze mnie ankiecie. Chciałabym zwrócić się do Państwa z prośbą o pomoc w tej kwestii. Jeśli wyrażają Państwo zgodę na rozwiązanie ankiety to prosze o przeslanie wiadomości na mój adres mailowy: luuucy@o2.pl , a ja w odpowiedzi ktory wyśle kwestionariusz. Ankieta jest anonimowa i posłuży mi jedynie do celów naukowych.
    Byłabym również niezmiernie wdzięczna za umożliwienie nawiązania kontaktu mailowego z innymi rodzicami dzieci w wieku szkolnym z deficytami słuchu.
    Z góry dziekuje za poświęcony mi czas.
    Pozdrawiam.

    Z poważaniem
    Lucyna Fajdek
  • Gość: agnieszka79 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.12.10, 10:33
   Mama Agatki ur w lutym 2008r, zaaparatowana w 5 miesiacu życia Oticonami SUMO DM,od 16m życia implant Nucleus Freedom na UL.Badania wykazały niedosłuch uwarunkowany genetycznie chociaż nigdy w naszych rodzinach nie było tego problemu.Intensywna rehabilitacja,ale postępy ida wolno i wciaż bardzo sie o nią niepokoje.Niesamowity skok po wakacyjnym turnusie rehabilitacyjnymsmileJestesmy z małopolski, okolice Brzeska.Syn Jacek ma 7 lat i słyszy prawidłowo.Pozdrawiamy rodziców i dzieciakismile
  • Gość: Mama Dominiki. Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: 83.1.58.* 28.12.10, 21:30
   Witam. Jestem mama Dominiki. Corka miała wykryty niedosłuch w wieku 2 lat i osmiu miesiecy . Aparaty dostała gdy miała 3 latka. Zaimplantowana w wieku prawie 4 lat . Oecnie corka ma 9 lat. Chodzi do szkoły dla dzieci słabosłyszacych ale daje sabie rade. Ma jeszcze problemy z mowa ale wiezymy ze bedzie coraz lepiej . Kiedys powiedziano nam ze corka nie bedzie mowic a jednak mowi moze nie rewelacyjnie ale mowi i to jest najwazniejsze. Mysle ze warto wiezyc ze zawsze moze byc jednak lepiej. Pozdrawiam.
   • Gość: damaris_s Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.10, 08:22
    Sylwia, mama Piotrusia. Piotruś obecnie ma 3,3l. Badanie bera powyżej 120 brak odpowiedzi obustronnie,aparaty w wieku 4,5 mies. bez efektów, implantowany w wieku 10 miesięcy 27.07 2008. Słyszy i rozumie bardzo dobrze, rozmawia bardzo dużo. Wszystko dzięki rehabilitacji i mam nadzieje ze wrodzonym zdolnościom Piotrusiawink. Przyczyna niedosłuchu pozostanie dla nas tajemnicą bo nic się nie wydarzyło co by mogło być zewnętrzną przyczyną. Starszy syn 5 lat słyszy normalnie. Mieszkamy pod Białymstokiem, Pozdrawiamsmile
    • Gość: dota Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.4web.pl 29.12.10, 12:01
     Dorota, mama Antosia. Antek ma 15 miesięcy i głęboki niedosłuch na poziomie 85-90 db. Aparaty mamy od 9 miesiaca życia. W aparatach mały słyszy na poziomie 30-40 db, jeszcze nie mówi ale rozumie dosyć dużo. Jesteśmy z Łodzi. Nie znamy przyczyny niedosłuchu,jesteśmy w trakcie badań genetycznych, pierwsze badania wykluczyły podłoże genetyczne teraz robimy kolejne badania.
     • eelenaa Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 29.12.10, 13:30
      Witam
      Magdalena,mama Angeliki.Jesteśmy z Łodzi.Córka ma niedosłuch 80-90db,ale aparaty ma ustawione na 70db i reaguje nawet na cichą mowę.Aparaty dostała w wieku 10 miesięcy w tej chwili ma 2,5 roku.Używa pojedyńczych słów,jesteśmy w trakcie nauki czasowników,żeby córka nauczyła się budować zdania.Przyczyny niedosłuchu nie znamy.Pozdrawiam
       • pewna-mama Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 01.01.11, 12:07
        My niedosłyszymy jednostronnie.... na prawe uszko- zarośniety kanalik słuchowy. Lewe ( jak na razie, odpukać,) słyszy dobrze smile. Synek ma obecnie 3,5 roku. Jestesmy pod opieka poradni audiologicznej. Na wiosnę mamy zaplanowane pierwsze spotkanie z profesorem Skarżyńskim.
        U nas przyczyna też nieznana;/ co mnie ogromnie frustruje i przygnębia, bo ciążę przechodziłam bardzo dobrze. Jedynie pod koniec pierwszego trymestru chorowałam.
        Pozdrawiam, Ela


       • mama.ameli Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 27.01.11, 16:56
        Witam!.
        Mam na imię Ewelina. Jestem mamą Amelki, która ma obecnie 17 miesięcy. W wieku 3 miesięcy stwierdzono u niej niedosłuch głeboki i od 5 m.ż korzystała z apartów.
        Od 17.10.2010 jest użytkownikiem implantu Medel Sonata. Niedosłuch ma potwierdzone badaniami podłoże genetyczne.
        Amelka na dzień dzisiejszy radzi sobie bardzo dobrze. dużo rzeczy rozumie, wykonuje polecenia i zaczyna wypowiadać słowa. Wyłapuje dużo dźwieków z otoczenia, wskazując paluszkiem na ucho że coś usłyszała. Każdego dnia zaskakuje mnie czymś nowymsmile
  • Gość: marta Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.01.11, 15:50
   Witam, tu Marta - kiedyś rachelka3, zapomniałam hasła, chyba musze stworzyć nowy nick, mama Filipa lat 5 i 8 m-cy. Już od dawna nie wchodzę tutaj,kiedyś bywałam częściej.
   Jesteśmy z Warszawy. Filip aparatowany w 3 m-cu życia, zaimplantowany mając 8 m-cy. Obecnie po 5 latach wymieniono Filipowi procesor na Freedoma, poprzedni Espit3G. Niebawem czeka nas wszczepienie implantu na drugie ucho.
   Filip chodzi do przedszkola, gada jak najęty, słyszy dobrze, mówi zrozumiale, ciągle ćwiczy artykulacje niektórych głosek.
   Przyczyna niedosłuchu ( teoretycznie głuchota) nieznana.
   Pozdrawiamy serdecznie, z życzeniami wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
   • yogisia Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 05.01.11, 15:44
    Kasia, mama Eli, prawie pięcioletniej. Niedosłuch na poziomie ok. 60db (dźwięki niskie 40-50, wysokie 60-70) wykryty późno, zaaparatowana w wieku 3 lat. W aparatach słyszy bardzo dobrze - dźwięki ciche, głośne, z każdej strony, dużo dźwięków rozróżnia, dużo rozumie. Nie mówi, ale jest to przypuszczalnie wynikiem wielu innych jej wad (aberracja chromosomowa, agenezja ciała modzelowatego, stan po wylewach dokomorowych II i III st., padaczka, upośledzenie umysłowe...). Jesteśmy z Krakowa.
  • Gość: Aneta Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.connected.pl 03.01.11, 21:27
   Witam! Zwracam się do państwa z prośbą. Jestem dyplomowanym surdopedagogiem i nadal kształcę się w dziedzinie pedagogiki specjalnej. Piszę pracę naukową na temat: "Sposoby porozumiewania się rodziców z dziećmi z wadą słuchu". W związku z tym zwracam się do Państwa o prośbę odnośnie udziału w badaniach. Będą one oczywiście anonimowe. Osoby zainteresowane bardzo proszę o kontakt.
   Aneta Trzópek
   netas@op.pl
  • aleks-32 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 07.01.11, 14:05
   Witam
   Zosia - Gdańsk, obecnie lat 4, głęboki niedosłuch obustronny. Aparatowana dopiero w wieku 9.mcy, chociaż już badania przesiewowe nie wyszły, ale w akademii w gdańsku ważniejszy był strajk i domaganie się podwyżek niż rzetelne badanie małych pacjentów.
   Na szczęście dzięki naszej pracy, rodziny i Zosi, dzięki paniom z ośrodka na Głogowskiej, dzięki turnusom itp, itd córka roziwja się znakomicie, juz drugi rok chodzi do normalnego przedszkola i komunikuje się normalnie i śpiewa i w ogóle zagaduje nas na śmierć, zwłaszcza rano smile - to tak ku pokrzepieniu serc piszę smile
   Oczywiście zaimplanotwana na słabe ucho lewe w lipcu 2008 - od momentu podłączenia szła jak burza w rozwoju mowy, na aparatach było ciężej. Na prawym uchu nosi aparat i nie przeszkadza jej to, wręcz przeciwnie, nawet spała w nim, ale lekarz odradził, bo ucho mu "poodydać". Słyszy i rozmawia również na samamym aparacie.
   W razie czego służę pomocą

   Pozdr
   Ola
  • mauretka Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 09.01.11, 15:22
   Jestem mamą Ali, która w lutym skończy dwa lata. Mieszkamy w Pruszkowie pod Warszawą.
   Ala ma mieszany niedosłuch: UP 50-60, UL 60-70. Od czwatrego m-c życia nosi aparat na przewodnictwo kostne.
   Rozwija się prawidłowo, od września chodzi do żłobka. Mniej więcej od dwóch miesięcy gada jak najęta, dosłownie buzia jej się nie zamyka. Strasznie rozrabia i psoci.
   W najbliższym czasie będzie nosić drugi aparat, nie wiem jak to przyjmie. Ten, który już ma zaakceptowała w pełni i zawsze rano przypomina nam żeby go jej założyć.
   Pozdrawiam wszystkich gorąco.
   Aneta.
  • masha25 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 09.01.11, 21:18
   Marzena, mama Kubusia. Kubek nie słyszy od urodzenia, ma wadę na ponad 100dB. Aparaty Oticony nosił od 3 mies. życia. Jak miał 13m, został zaimplantowany- medel pulsar. Teraz Kubuś ma 4 lata, dużo mówi, ale jeszcze musimy intensywanie pracować nad artykulacją. Wiele pracy za i przed nami. Wada jest genetyczna (potwierdzona), choć może gdyby nie niedotlenienie przy porodzie, byłaby mniejsza. Kto wie.. Dawno na forum nie byłam, czasem zaglądam, ale rzadko piszę, ale na początku znalazłam tu wsparcie. Pozdrawiam!

   Marzena, mama Kuby (27.12.2006) ULP- 110-115 dB, od 2008 Med-el Pulsar
   • jamargolcia Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 10.01.11, 18:46
    Mariola, mama Oli 4 lata, niedosłuch przyczyna genetyczna UL 50-60 UP 90-100.

    Aparaty Gaia Oticona od 9 miesiąca życia. Jesteśmy w trakcie diagnostyki do implantu na prawe ucho. Ostateczna decyzja podjęta będzie w czerwcu po intensywnej rehabilitacji w nowym ustawieniu aparatów i ocenie postępów oraz korzyści z aparatów. Ola mówi bardzo dużo ale róznie jest z artykulacją. Są słowa które wymawia naprawdę pięknie i są takie których nawet ja nie rozumiem. Jest czasem problem ze zrozumieniem co do niej mówimy i trzeba podpierać się gestykulacją. Logopedzi rozwój mowy Oli oceniają na dobry, testy psychologiczne dają wynik ponadprzeciętny dla wieku.
    Jesteśmy z okolicy Olsztyna
    • asie_x Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 11.01.11, 12:47
     Witam, jestem mamą Zosi obecnie 14,5 miesięcy, mieszkamy w Krakowie. Niedosłuch obustronny 50-60db, zaaparatowana w wieku 9miesięcy ap. oticon safari 600, przyczyna niedosłuchu nieznana.
     Obecnie jesteśmy pod opieką poradni na lenartowicza.
     Starsza córka słyszy normalnie.
     Pozdrawiam, Aśka
     • ewelinaz25 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 18.01.11, 11:18
      Witajciesmile

      Od niedawna Was podczytuję, ale teraz kiedy mamy już wyniki badań i potwierdzony niedosłuch postanowiłam się pokazać.
      Mam na imię Ewelina, z zawodu jestem pedagogiem. Mam dwoje dzieci: Krystian (lat 7,5) - doskonale słyszący, szybko zaczął mówić pięknie i wyraźnie oraz Otylia (lat prawie 5), u której potwierdzono nam niedosłuch obustronny umiarkowany: UL 60 db, UP 70 db, oba uszka z naciskiem zwłaszcza na tony wysokie, tony niskie słyszy dość dobrze. Mamy problem z mową, mówi niewyraźnie, niegramatycznie, często nie potrafię jej zrozumieć, zatem nadrabiamy gestami. Córka urodziła się w marcu 2006 r., zupełnie zdrowa, badania słuchu wyszły prawidłowe, problem zaczął pojawiać się w wieku 2 lat. Mowa się nie rozwijała tak, jak powinna, choć córka była komunikatywna używając oczywiście własnego dziecięcego języka. W wieku 3 lat zgłosiłyśmy się do logopedy i rozpoczęłyśmy terapię. Otylia chętnie uczestniczyła w zajęciach, potrafiła rozwiązywać zadania przeznaczone dla starszej grupy dzieci, mowa bierna - ok, gorzej było z mową czynną i momentami problem z właściwym rozumieniem języka. Niestety zajęcia zaczęły córkę nudzić, nie chciała czynnie uczestniczyć w terapii. Doszłam do wniosku, że terapia nie przynosi widocznych rezultatów, postanowiłam temat drążyć dalej. Logopeda niestety nie pokierowała nas pod kątem badania słuchu (a powinna!). Zaobserwowałam wówczas u córki nadmierne chrapania, w każdej niemal pozycji. Poszliśmy do laryngologa, podejrzewałam trzeci migdał. Diagnoza potwierdzona, migdał należało usunąć natychmiast, był mocno przerośnięty. Niestety i tym razem, pomimo tego, iż lekarzowi trzykrotnie zaznaczałam, iż dziecko niedosłyszy (nie były to tylko moje osobiste spostrzeżenia, ale również pań z przedszkola) lekarz nie pokierował nas na dodatkowe badania. W pośpiechu dziecko zbadał i dał skierowanie na zabieg usunięcia migdała. W lipcu 2010 r. migdał usunęliśmy, zapewniano mnie, że dziecku wróci słuch i wszystko będzie ok. Po operacji miałam wrażenie, że Otylia lepiej słyszy, owszem chrapanie ustało, jednak słuch w mojej subiektywnej ocenie się pogorszył. Zmieniłam logopedę, trafiłam do kobiety, która sama ma głuche dziecko (z implantem), któremu wyprowadziła mowę, w tej chwili chłopiec chodzi do szkoły i po mowie nie można poznać, że kiedyś dziecko miało problem ze słuchem. Logopeda poświęciła nam mnóstwo czasu, zdiagnozowała Otylię, zrobiła jej badanie słuchu i wówczas wyszedł niedosłuch na oba uszy. Od razu pokierowała nas we właściwe miejsca, i tym sposobem jesteśmy po pierwszym Bera. Zdaniem lekarki robiącej badanie był wysięk. W tej chwili to trudno ocenić, ale mamy zająć się leczeniem i pobudzeniem (poprzez ćwiczenia) strzemiączka i błony do pracy. W lewym uchu strzemiączko nie podejmuje współpracy, w prawym minimalnie, coś się ruszyło. Zatem przed nami na razie etap leczenia farmakologicznego i żmudne ćwiczenia. Dopiero jeśli taka forma nie przyniesie rezultatu i poprawy będziemy aparatować lub wstawiać implant.


      Mimo wszystko jestem dobrej myśli, najważniejsze, żeby słyszała i zaczęła rozumieć prawidłowo mowę (z tym jest największy problem). Na dzień dzisiejszy nie będzie się kwalifikować do klasy I w wieku 6 lat (akurat jej rocznik obowiązkowo jako sześciolatek idzie do klasy I). Ale to już najmniejszy problem...

      Tak poza tym jestem społecznym moderatorem forum Nasze Dzieci (forum fotograficzne) oraz założycielem prywatnego forum Marcóweczki 2006.

      Pozdrawiam serdecznie, od teraz będę zaglądać tutaj znacznie częściej
  • loona1621 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 21.01.11, 09:56
   Marta - mama Klaudii i Wojtusia.
   Jestem z Sosnowca, Klaudia - 10 lat - słyszy wszystko, Wojtuś urodził się 02.09.2010r. w 37 tygodniu ciąży, szybko(może za szybko?) i w zielonych wodach trzydniowo niedotleniony z powodu opieszałości lekarzy !. Badania przesiewowe w szpitalu powtarzane codziennie aż do dnia wypisu - brak sygnału UP i UL. Skierowanie do kontroli do poradni w Katowicach, jednak wybraliśmy od razu IFiPS w Warszawie i tam prowadzony od początku. Otoemisje - cały czas brak sygnału. ABR - trzykrotnie powtarzany - UL i UP 50-70 dB, niedosłuch zmysłowo-nerwowy średniego stopnia. Dobór aparatów (Phonak Niosmicro V), do odbioru będą za dwa miesiące (na razie mam załamanie i nie wiem od czego zacząć z dokumentacją do NFZ i całą resztą).
  • Gość: Marek 71 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.dynamic.chello.pl 23.01.11, 00:50
   Witam. Marek tata Michała 14 lat . Pierwszy implant miał wszczepiony w 2001 roku reimplantacja w 2010 model Med - el .Aparatowany dopiero po prawie 1,5 roku bo lekarka mówiła nam , że takim małych dzieci się nie bada , i nie pomogły tłumaczenia , że żona miała różyczkę w trzecim miesiącu ciąży , boli ta niewiedza naszych lekarzy , badań przesiewowych jeszcze wtedy nie robili . Ale patrząc z perspektywy czasu implant to była najlepsza decyzja jaką podjęliśmy.Pozdrawiam.
  • sylwia11022000 mama sylwii 24.01.11, 09:36
   jesteśmy obecnie z Poznania
   córka prawie 11-sto latka
   podwójnie zaimplantowana,
   pierwszy - w wieku 3 lat
   drugi - 7 lat
   moje watki związane z podwójna implantacją

   forum.gazeta.pl/forum/w,16350,75956889,75956889,dwa_implanty_czy_warto.html
   forum.gazeta.pl/forum/w,16350,108207149,108207149,dwa_implanty_czy_warto_podsumowanie_po_2_latach.html
  • Gość: mama ewy Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.adsl.inetia.pl 27.01.11, 08:51
   ewa lat 7,5 zdiagnozowana w wieku 4,5
   niedosłuch umiarkowany odbiorczy.
   badania genetyczne nie wykryły uszkodzonych genów. przyczyna nie znana

   mam starszą córkę słyszy normalnie

   niedosłuch nie zaburzył w żadnym stopniu rozwoju mowy ani ogólnego rozwoju.
   chodzi do 1 klasy (normalnej szkoły) jest jeną z najlepszych uczennic.

   w chwili postawienia diagnozy myślałam że to "koniec świata" przez tydzień nie mówiłam tylko płakałam.
   teraz jestem spokojna na pewno poradzi sobie w życiu .

   • mama.ameli Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 27.01.11, 17:01
    Witam!.
    Mam na imię Ewelina. Jestem mamą Amelki, która ma obecnie 17 miesięcy. W wieku 3 miesięcy stwierdzono u niej niedosłuch głeboki i od 5 m.ż korzystała z apartów.
    Od 17.10.2010 jest użytkownikiem implantu Medel Sonata. Niedosłuch ma potwierdzone badaniami podłoże genetyczne.
    Amelka na dzień dzisiejszy radzi sobie bardzo dobrze. dużo rzeczy rozumie, wykonuje polecenia i zaczyna wypowiadać słowa. Wyłapuje dużo dźwieków z otoczenia, wskazując paluszkiem na ucho że coś usłyszała. Każdego dnia zaskakuje mnie czymś nowymsmile
    • andziulec Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 02.02.11, 08:43
     Ania-mama 3,5 letniego Mateusza. Niedosłuch późno wykryty w wieku 1,5 roku. Nerwowo czuciowy -110 decybeli na każde ucho. Zaaparatowany Phonak Naida na pół roku. Wszczep implantu w wieku 2 lat i 5 miesięcy w klinice w Poznaniu gdzie mieszkamy. Pracujemy nad tym by zaimplantować drugie ucho.
  • ola198319 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 22.02.11, 13:26
   witam jestem nowa na tym forum i również mam kochanego synusia z niedosłuchem 50 db na oba uszka w wieku 3 miesięcy został zaaparatowany chętnie nosił,ale problem powstał kiedy mały zgubił nam jeden aparacik gdy miał 1.5 roku od tego czasu nie chce już nosić nawet tego jednego do logopedy chodzimy już od 8 miesiąca życia zabawa dżwiękami, również słowna mały Szymcio obecnie ma 2,5 roczku mówi dość sporo w naszym języku a i bardzo dużo w swoim jak narazie nie nosi aparatów pracujemy z logopedą bez nich i jest jak nam mówią dobrze. Obecnie przymierzamy się do zakupu tego drugiego aparatu poniewaz koszty sa ogromne to tez to tak długo trwa a dofinansowania juz nie dostaniemy.
   mama szymonka UP50UL50
   • emma244 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 27.02.11, 12:22
    Witam wszystkich. Jestem mamą 8-miesiecznej Uli z niedosłuchem 50-60 dB w obu uszkach. Przyczyna niedosłuchu nie jest znana - co prawda czekają nas jeszcze badania genetyczne, więc zobaczymy. Ula urodziła się zbyt wcześnie, dostała antybiotyki ototoksyczne i być może to było przyczyną uszkodzenia słuchu. Od ponad miesiąca nosimy aparaty, na razie testujemy aparaty udostępnione nam z banku aparatów (Oticon). Widzimy różnicę jakościową w kontakcie z naszą córeczką. Pracujemy nad rozwojem mowy i mamy już pierwsze rezultaty (Ula zaczyna gaworzyć). Ula nie jest kandydatką do implantu (zbyt mały niedosłuch). Chętnie zaglądam na to Forum szukajac informacji o rozwoju innych aparatowanych dzieci. Najczęściej znajduję tutaj nadzieję, że wszystko będzie dobrze i że Ulcia nie bedzie skazana na życie w świecie ciszy. Pozdrawiam wszystkich.
  • marado Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 03.03.11, 14:06
   Witam,
   Jestem Magda mama 5 miesięcznej Olgi.Badanie przesiewiwe na ucho lewe wyszło żle w szpitalu, pózniej kolejne otoemisje wyniki złe. Bylismy własnie na hospitalizacji w IFiPS w Wawie i po dwukrotnym badaniu ABr -wynik niedosłuch średni obustronny 50-60 db. Aktualnie Olga ma wysiek w uszach spowodowany alergia jednak wada moze sie minimalnie zmiejszyc. Mamy byc zaaparatowani jak najszybciej ale z biurokracja trzeba czekać. Czytam i chłone wiedze z tego forumsmile mam nadzieje ze nie bede dublowac watkówwink) jestesmy pod opieka dr Malesińskiej.
   Pozdrawiam. Magda
    • mlagodna Cze, tu Marta :D 21.03.11, 10:52
     Daawno mnie tu nie były... Czas strasznie goni...
     A ile tu Filipów... Ja też dorobilam się jednego - ma 10 miesięcy.. To może dlatego mnie tu tyle nie bylo - brak czasu...
     Grześ ur. 12.11.2004r jako wcześniak w 28 Hbd. Od razu zdiagnozowany, w wieku 4 m-cy u dr Radziszewskiej zaaparatowany. Przyczyna - poprostu wcześniactwo (choć przypuszczać można też że pomogły leki ototoksyczne).
     Wielkość niedosłuchu od 70-90 dB w zależności od okresu, braku lub obecności kataru...
     Ostatnio znowu wróciło pytanie o implanty... a to wszystko przez ten katar...
     Aparaty Oticon Gaia Power, wymieniamy teraz na Safari i 900 Super Power...
     Grześ zapisany został teraz do szkoły masowej do klasy integracyjnej ze swoimi koleżankami bliźniaczkami "aparatkami" z podobnym niedosłuchem... Zobaczymy.
  • pizza987 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 16.06.11, 09:00
   Przemek, tata Poli teraz 5,5 roku z Warszawy. Niedosłuch o podłozu genetycznym zdiagnozowany w wieku 11 miesięcy. W wieku 1 roku aparaty, implant Nucleus Freedom UP w wieku 1 rok i 4 miesiące. 4 miesiące temu definitywnie odrzucony aparat słuchowy na UL. Teraz czekamy na drugi implant-już po kwalifikacji czekamy tylko na formalne potwierdzenie i wyznaczenie terminu.

   Pola chodzi do przedszkola masowego, od 2 lat nie wymaga współpracy z surdoplogopedą, teraz tylko zajęcia 1 raz w tygodniu w przedszkolu oraz z pedegogiem poza przedszkolem co 2 tygodnie. Gada, śpiewa, recytuje, dziób jej się nie zamyka, niewtajemniczeni jeżeli ma fryzurę czy czapkę zasłaniającą implant nie widzą praktycznie różnicy między nia i słyszącymi dzieciakami wokół. Podłapuje masę słownictwa "z powietrza", ma kolegów i koleżanki w przedszkolu, coraz bardziej chętna na nowe kontakty z dziećmi.
   • asiczak Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 17.06.11, 17:30
    Aśka, mama 11,5 miesięcznej Jagody UP 90db aparat Phonak Naida V, UL bez odpowiedzi w ABR, niedosłuch wykryty w 2 dobie życia, potwierdzony gdy miała 4 tygodnie w ABR. Od 3,5 mca aparaty Naidy III . Reakcje słuchowe tylko z prawej strony. Zaimplantowana 14 grudnia 2010r , podłączenie procesora OPUS2 8 stycznia 2011r. Obecnie rozwój małej toczy się na górnej granicy normy wg. surdopedagoga, czasem powie Mama, czasem Baba, używa sporo onomatopei typu Brum,brum- auto Hau hau Pies, ogólnie to żywe złoto 5 minut nie usiedzi w miejscu. 14 czerwca 2011r dowiedzieliśmy się o refluksie pęcherzowo moczowodowym więc pewnie czeka nas jeszcze jeden zabieg. Urodzona w 40tc. cc , Apgar 8, 3400g, 56cm, gdy się urodziła i mi ją pokazali stwierdziłam , że jest za idealna, taka była śliczniutka... wtedy pomyślałam że coś jest nie tak, i następnego dnia miałam odpowiedź. Przyczyny nie znamy jeszcze bo krew na genetykę pobrano jej na bibułę i badania nie wyszły, pewnie niedługo znowu wybierzemy się do genetyka. Jeżeli jest ktoś z podkarpacia chętnie skontaktujemy sie.
  • klaudia32 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 18.06.11, 16:35
   Witam,
   i ja chce tez sie do Was przyłaczyc jestem mama 11 miesiecznego synka z obustronnym niedosłuchem,trwałe uszkodzenie,ul-60dbi,up-50db.Mały urodził sie w terminie,dostał 10pApgar,w rodzinie nie było prosblemów ze słuchem,nie brałam antybiotykow w ciazy czyli przyczyna nieznana.Pierwsze 2 badania było w szpitalu w 2 dobie życia,synek miał 3 bery,ostatnia w 5 miesiącu życia gdzie potwierdzono niedosłuch umiarkowany w Katowicach -Ligocie.Moj synek jest zaaparatowany od 5 miesiaca zycia aparatami Widex.Ostatnio jak miała badanie sprawdzajace zyski w aparatach to słyszał przy 25 db.oD 6 MIESIACA jezdzimy tez z synkiem do Osrodka Rehabilitacji Słuchu i Mowy ,,Orator,,we Wrocławiu gdzie rehabiltantka daje Nam wskazowki jak mamy cwiczyc z małym.Codziennnie mamy po 5 cwiczennp.skaczemy jak ktos woła z tyłu hop,mólwimy wierdzyki 3 razy dziennnie po 10 min.Moge szczerze polecic ten osrodek,bo widziałą jak dzieci tam super mówia.Przyznam ze cwiczenia duzo daja dobrych efektów,mały fajnie lokalizuje dzwieki,duzo gada:mama,tata,dada,daj,baba itp,juz od dawna.Zastanawiam sie czy nie zrobic teraz małemu badań w Instytucie Fizjologi Patologi Słuchu bo tam sa najlepsi specjalisci.A musimy niedługo zrobic bere zeby sprawdzic czy aparaty sa odbrze ustawione,a W Katowicach jakos Nas do tego nie namawiaja?!Chetnie poczytam o doswiadczeniach rodziców z podobnym niedosłuch ze Slaska
   klaudia z Sosnowca,mama Wiktora(ur19.08.2010r)
   • ola198319 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 14.07.11, 11:10
    Cześć
    Jestem mama 3 letniego Szymonka który też ma umiarkowany niedosłuch też jesteśmy ze ślaska z Tarnowskich Gór dlatego tez nawiązałam rozmowę ponieważ mały również ma stwierdzony niedołuch 50db i nosił aparaty ( na chwilę obecną nie nosi ponieważ jeden już zgubił a w drugim powiedział że jest to brzydkie) więc pani doktor z Katowic powiedziała ze nie zmuszać od 8 miesiąca pracujemy z logopedą i dość już dużo mówi od września do przedszkola. Nawiązałam rozmowę ponieważ interesuje mnie namiar do tego instytutu we Wrocławiu ja natomiast jeździłam do Krakowa do Instytutu Patologi słuchu i mowy Filia z Kajetan jesli jest możliwość jakiegoś namiaru to bym prosiłasmile mój email: ola1983@poczta.fm
    pozdrawiam olawink
   • Gość: teresa24.2 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś IP: *.dynamic.chello.pl 25.07.11, 13:21
    witam serdeczne jestem mamą 16mies. Wiki mieszkamy w krakowie ale lekarze sami nie wiedzą co z nami zrobić
    Wikunia urodziła się z niedosłuchem 70 na lenartowicz ale robiłyśmy badanie również w prokocimiu gdzie wyszło 60
    mała nosiła aparaty przez jakiś czas ale teraz nie chce boi się panicznie myśleliśmy że są za głośno ustawione kolejny abr miał pomuc niestety mała miała ogromny katar a i tak zrobiono badania
    sama nie wiem co mam zrobić bo do lekarza są terminy i próbujemy dostać się do prokocimia
    jeśli ktoś chciałby pogadać to jestem bardzo chętna
    teresa-jaros@o2.pl
  • krakus02 Re: Rodzice dzieci z niedosłuchem - lista obecnoś 19.08.11, 08:07
   Witam, dawno mnie tutaj nie było, z różnych powodów, ale teraz się melduję i witam.
   Na liście obecności widzę kilku „starych” znajomych 

   Marcin – tata Oli, córa ma już 7 lat, jak ten czas leci…
   więcej informacji w stopce (popieram stary, dobry pomysł etrona, aby dodać opisy w stopce!!!)

   Pozdrawiam
   Marcin
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka