Dodaj do ulubionych

jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedosłuche

IP: *.ip.netia.com.pl 08.03.14, 00:00
Witam
Moja córcia ma 5 miesięcy i głęboki niedosłuch. Jesteśmy w trakcie załatwiania jej aparatów na oba uszka. Ciekawi mnie jak będzie wyglądała rehabilitacja tak małego dziecka.
Obserwuj wątek
    • megi0318 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 09.03.14, 21:41
      u nas rehabilitacja na aparatach (od 8 miesiąca) polegała głównie na obserwowaniu reakcji na różne (niskie i wysokie) dźwięki najpierw na głośne, potem cichsze, dobiegające z różnych stron - czy reakcje są, jakie one są czy pozytywne (np. uśmiech, zaciekawienie) czy negatywne (np. płacz, wystraszenie się) obserwowaliśmy też reakcję na mowę czy dziecko reaguje jak ktoś mówi, czy zwraca uwagę na osobę która zaczyna mówić, czy reaguje na swoje imię, czy się wsłuchuje gdy ktoś coś opowiada, potem były 'wałkowane' samogłosek czy dziecko na nie reaguje i czy dąży do powtarzania później to już mieliśmy implant (rok) i tu też podobnie jak na aparacie, z naciskiem na obserwację rozwoju mowy, rozumienia prostych poleceń, prób w naśladowaniu zwierzątek, wymawianiu wyrazów itp.
      • Gość: HaniaZ Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.promax.media.pl 11.03.14, 16:37
        Dziękuję za odpowiedź.
        Czy mogłabyś napisać coś więcej o implancie Twojego dziecka. Jak pytałam u protetyka to powiedział, że implantuje się dopiero dziecko 2-3letnie. Czy warto zastanowić się nad tym wcześniej? Czy operacja jest skomplikowana? Jak długo czekaliście na implant i gdzie zakładaliście? Ja jestem jeszcze zielona w tym temacie. Najpierw musimy zgłębić aparatysmile Ale może warto już załatwiać, bo na pewno od ręki tego nie zakładają.
        • jasiek4 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 11.03.14, 21:26
          Haniu jeśli twój protetyk opowiada takie bzdury to czym prędzej poszukaj innego. Może napisz skąd jesteś to ktoś Ci podpowie gdzie w pobliżu warto się udać. Implantuje się dzieci kilkumiesięczne, granicą jest waga 8 kg i to tylko ze względów anestezjologicznych. Mój syn był operowany w wieku 7 miesięcy jak miał 5 był juz zapisany na listę do kwalifikacji. Jeśli implant jest potrzebny to im szybciej tym lepiej. Nie wiem czy u Was tak jest ale protetyk, który wygaduje takie bzdury jest dla mnie niewiarygodny i nie zleciłabym mu doboru i ustawiania aparatów u swojego dziecka.
          • megi0318 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 11.03.14, 22:51
            W 100% popieram wypowiedź jaska4 - implant im szybciej tym lepiej! Nie mogę pojąć dlaczego ktoś zaleca implantowanie dziecka w wieku 2-3 lat! Należy pamiętać, że najintensywniejszy rozwój mowy u dzieci następuje do 3 roku życia - to złoty czas. Wg mojej opinii aparaty słuchowe nie dają tak dobrych efektów jak implant, zwłaszcza przy głębokim niedosłuchu. Nasze dziecko ma niespełna 2 lata, było implantowane niespełna rok temu (czyli w wieku niemalże 1 roczku, ale tylko dlatego, że my do wady słuchu naszego dziecka doszliśmy sami bo wyniki badania przesiewowego były prawidłowe) a na chwile obecną zaczyna już wymawiać pierwsze słowa, widać, że garnie się do mówienia i komunikowania swoich potrzeb itp. jesteśmy z mężem przekonani, ze słyszy niemalże wszystko i dużo rozumie. Popieram możliwie jak najszybszą implantację poprzedzoną w miarę możliwości chodzeniem w aparatach. Proponuję nie czekać - działać! Zadzwonić samemu do Kajetan (Światowe Centrum Słuchu i Mowy), powiedzieć co i jak - i po prostu nie zwlekać...

ps. i radzę zmienić protetyka
            • Gość: HaniaZ Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.ip.netia.com.pl 12.03.14, 10:18
              Dobrze czasami skonsultować coś z innymi rodzicami, bo jeśli chodzi o specjalistów to mam wrażenie, że każdy mówi co innego uncertain
              Jeśli ktoś zna dobrego protetyka z okolic Oleśnicy, Wrocławia to proszę mi polecić.
              A co do implantu to rzeczywiście muszę się już tym zająć. Nie ma na co czekać. Tylko gdzie najlepiej założyć. Poznań czy Kajetany? Proszę o opinię.
              • jasiek4 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 12.03.14, 10:31
                No i widzisz to jesteśmy w domu - ja jestem z Wrocławia wink
                We Wrocławiu możesz spróbować w PZG na Braniborskiej tam protetyk do aparatów ok.
                Ale spróbuj aparaty wypożyczyć (właśnie na Braniborskiej już można) jeśli Wasza wada kwalifikuje się do implantu to szkoda topić kasę w dwóch porządnych aparatach.
                Jeśli chodzi o implant to polecam dla takiego malucha Kajetany zgłoś się na kwalifikacje i wtedy po diagnostyce będziesz wiedziała czy w Waszym przypadku implant potrzebny czy nie.
                Na rehabilitację z Oleśnicy też mamy jeżdżą do PZG we Wrocławiu ja osobiście polecam.
                • malwinsien Re: jak wysgląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 12.03.14, 11:30
                  Witam ja jestem mamą 11 miesięcznej dziewczynki. Niedosłuch genetyczny. Pierwsze dwa ABR głuchota obustronna. Potem w kolejnych 4 lewe ucho nadal głuche, prawe się ruszyło 80/60/50 DB. Po ostatnim ABR lewe ucho głuche - znaczy znaleźli 100 DB na wysokich dźwiękach, prawe ucho 60 DB na niskich 80 DB na wysokich. Za miesiąc jedziemy na kwalifikacje do implantu bo ostatnio już na nas nakrzyczeli że za długo z tym czekamy. Chodzi o ucho lewe. My niestety po tym jak ruszyło się ucho prawe czekamy na cud w lewym ale mówią że to niemożliwe. Mamy miesiąc na podjęcie decyzji. dziecko ładnie gaworzy ma-ma, ta-ta, ba-ba, pa-pa, da-da. Zaczyna naśladować hau hau. Oczywiście wychodzi z tego haha. Ale jednak. Czy ktoś ma podobny problem???
                  • lenka1403 Re: Do Malwinsien 20.03.14, 10:37
                    Moja córeczka ma podobne wyniki jak Twoja Up - 60-80 Ul - brak odpowiedzi. Od szóstego miesiąca życia nosi aparaty. Bardzo ładnie mówi, choć słyszy tylko jednym uchem (w aparacie oczywiście). Problemy z mową ma nie większe niż dzieci w jej wieku. Od początku jest rehabilitowana dość mocno, ale są fantastyczne efekty. Po wielu badaniach ani my, ani nikt inny nie jest nam w stanie powiedzieć jak to jest, że z takim niedosłuchem tak pięknie mówi, słyszy, rozumie. Na cud, że słuch się poprawi to raczej nie licz. Cudem może być to, że dzięki ciężkiej pracy Waszej i małej będzie ładnie mówić. Na pewno implant w tym pomoże. My dopiero teraz się zdecydowaliśmy, bo coraz bardziej widać jak ciężko jej bez jednego ucha, tym bardziej, że na jedno oko nie widzi.
                    00
                    • malwinsien Re: Do Malwinsien 24.03.14, 11:49
                      To super, że mała goni razem z rówieśnikami! My właśnie postanowiliśmy, że jak ABR wyjdzie na lewe ucho znowu brak odpowiedzi to implantujemy mimo to, że nasza córka też podchwytuje dużo słów, zaczyna kombinować z wymową.Mówi auto (ale bez U), na lampe (bampa) więc coś na pewno musi słyszeć. Jednak tak jak mówisz, implant jej tylko pomoże w jeszcze lepszym rozwoju mowy. Macie już termin????
          • lenka1403 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 24.03.14, 17:09
            Jest zakwalifikowana. Warunkiem jest drenaż. Miała w czasie kwalifikacji wysięki. Teraz ma uszy czyste. Musimy na miejscu ponowić badanie słuchu, poczekać na wynik TK(właśnie dziś robiliśmy) i jeśli płyn się nie pojawi to dają nam termin. Ale z Leną nigdy nic nie wiadomo i w każdej chwili może pojawić się wysięk
        • Gość: Becia Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.dynamic.chello.pl 11.04.14, 20:19
          Z tego co mi wiadomo rehabilitacja da efekty jak zainplantujecie przed ukonczeniem jednego ROKU. Pierwszy rok jest kluczowy dla rozwoju mowy. SKontaktuj sie z FUNDACJA ECHO! napewno poradzą lepiej. Mój synek ma niedosluch umiarkowany ale znamy z fundacji wiele dzieci z implantem. Wszyscy mówią to samo. Im wcześniej tym lepiej. Niemowlaka. Jak zaimplantujecie za poxno to nigdy nie nauczy sie ladnie mówić. Najlepiej pojechać PILNIE do Kajetan. Na recepcji pwoiedzcie ze niemowlak - wcisną was w kolejnke. Nie kupujcie aparatów zanim nie pogadacie z AUDIOLOGIEM oorzadnym. POlska jest slynna na swiecie dzieci centrum MOwy i SLuchu w Kajetanach. Nie wiem skad jestescie ale przyjezdzajcie. Protetyk NIE POWINIEN SIE WYPOWIADAC na TEN TEMAT bo wlasnie by zrobil Wam MEGA KRZYWDE!
          • Gość: 7marcysia Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: 213.233.148.* 11.04.14, 21:46
            Nie do końca się z Tobą zgodzę że dziecko zaimplantowane po ukończeniu roku nigdy nie nauczy się ładnie mówić, wszystko zależny od dziecka i rehabilitacji oczywiście. W Irlandii standardowo dzieci implantuje się po ukończeniu roku, takie procedury, lekarze twierdzą że narkoza może być groźna pod względem neurologicznym dla dzieci poniżej roku czyli wg tego co napisałaś żadne z nich dobrze nie mówi. Choć zgodzę się ze im wcześniej tym lepiej, moja córka mówi więcej niż nie jedno dziecko w jej wieku wg statystyk.
            • oq_larry Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 24.04.14, 20:23
              Są jeszcze przypadki że niedosłuch, choć na początku głęboki potrafi się zmniejszyć (i to nie jest fantastyka) Dzieci, ich układ nerwowy oraz słuch rozwijają się cały czas i odpowiednio stymulowane za pomocą aparatów uszy potrafią skorygować wadę nawet o 30 decybeli. Oczywiście nie jest to sytuacja częsta, zdarza się jednak a taka zmiana powoduje czasem, że implantowanie nie jest konieczne. To oprócz anestezjologii kolejny powód przez który nie implantuje się (zbyt często - bo są takie przypadki) dzieci przed pierwszym rokiem życia

Pozdrawiam
      • Gość: MamaAmelki Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.04.14, 11:35
        Czy sami Państwo rehabilitowali dziecko? Moja córka ma pół roczku i od kilku dni aparaty na dwóch uszkach. nie wiem jak mogłabym jej pomóc w uczeniu sie słyszenia w aparatach, zresztą mnie sie wydaje że dziecko wogóle nie reaguje na dźwięki w aparatach... córka ma głęboki niedosłuch obustronny i termin na diagnostryke w kierunku implantu dopiero na grudzień... będę wdzięczna za wszelkie porady..aha, czy mieli Państwo jakiś patent żeby dziecko nie zdzierało sobie aparatów z uszu? bo ja nie mogę nadążyć po prostu żeby zakładać je cały czas.. bardzo jej przeszkadzają..
        • jasiek4 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 07.04.14, 12:20
          Polecam dokładna lekturę ostatnich wątków z forum tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
          Dwie najważniejsze rzeczy - tak dziecko rehabilitują głównie rodzice na co dzień ale pod okiem specjalisty, który mówi co i jak w danym okresie ćwiczyć. Jeśli napiszesz skąd jesteś może się ktoś odezwie i poleci konkretny ośrodek rehabilitacyjny.
          I druga sprawa czy ta diagnostyka ma być w Kajetanach ? Grudzień to bardzo odległy termin jeśli nie ma jakichś konkretnych przesłanek aby odsunąć to w czasie to próbowałabym przy głębokim niedosłuchu powalczyć o wcześniejszą diagnostykę i kwalifikację.
        • hania.ula Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 07.04.14, 23:02
          A jak Amelka reaguje na dźwięki w aparatach? Ja też mam półroczną córeczkę z głębokim niedosłuchem. Od dzisiaj nosi aparaty, na razie na szczęście nie ściąga, ale podejrzewam, że to kwestia czasu. Przez pierwsze dwa tygodnie aparaciki ma ustawione troszkę ciszej. Na razie nie widzę żadnej reakcji, zobaczymy co będzie później. Co do rehabilitacji to podobno jest bardzo ważna. My jesteśmy zapisane dopiero na maj, bo takie są terminy we Wrocławiu.
          Ulcia w zestawie z aparatami dostała gumeczki na uszka przytrzymujące aparat- jutro będziemy testować.
          • Gość: MamaAmelki Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.30.188.255.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.04.14, 15:51
            My mamy aparaciki od ostatniego czwartku tez narazie ciszej ustawione zeby sie przyzwyczaila i podobnie jak u was hania.ula nie widze wiele zmian poza tym ze mala bardzo sie denerwuje i placze jak ma je dłuzej na uszkach wiec nie męczę jej nimi bardzo długo, nie wiem czy to dobrze ale serce mi pęka jak to widze. Nasza pani protetyk mowila zeby dziecko mialo aparaty nie krocej niz 6 godzin dziennie tyle chyba wyrabiamy smile wczoraj pierwszy raz i jak narazie jedyny zobaczyłam reakcje - bylysmy na spacerze i kiedy przejeżdżała obok nas ciężarówka mała sie jej przestraszyła, aż sie wzdrygnela smile powodzenia z aparacikami ja mam nadzieje ze Amelka szybko sie do nich przyzwyczai smile
        • Gość: becia. Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: *.dynamic.chello.pl 11.04.14, 20:23
          Dziecko powinien rehabilitowac logopeda i to wyksztalcony w tym kierunku aby pracowac z dziecmi z niedosluchem. POszukaj po fundacjach. W Warszaiwe polecam gorąco ECHO są logopedzi dostepni dla dzieciaczków. ALe jest tez Fundacje ORange z ktorej logopedzi dojezdzaja do dzieci spoza miast z tego co wiem. Bardzo fajne i wielkim "kopniakiem " rozwojowym sa obozy rehabilitacyjne - obie fundacje robia takowe co roku. Wracasz z innym dzieckiem. co do zdejmowania to najlepsza po rpostu opaska bawelniana lekka elastyczna na główkę.
      • piaseckaanna2 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 26.03.14, 11:56

Na początek potrzebujesz konsultacji, ja z młodym jeździłam do osrodka raz, max 2 razy w miesiącu. To był czas na rozmowe, pytania, patrzyliśmy jak cwiczyc, jak się bawic...Potem jezdzilismy jeszcze na trening słuchowy, zajęcia łączyliśmy, żeby odbywały się w jednym dniu. Cięzko było z wolnym w pracysmile

hania.ula napisał(a):

> Gdzie można rehabilitować dziecko w województwach: dolnośląskim i wielkopolskim
        > ? Mieszkam 60 km od Wrocławia. To troszkę daleko na tak częste dojeżdżanie, ale
        > chyba nie będzie wyjścia.
            • Gość: 7marcysia Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos IP: 213.233.149.* 30.03.14, 22:25
              Co do rehabilitacji dziecka myślę ze dużo zależny od samego dziecka i jego genetycznych predyspozycji, mam porównanie synka i córki. Syn zaczął mówić jak miał około 2,8 roku do tego wieku operował około 10 wyrazami, widać było że wszystko rozumie ale powtarzać nie chciał, wszystko pokazywał gestami, nawet nie chciał mówić jakie dźwięki wydają zwierzęta a był zdrowym dzieckiem, za to jak zaczął to odrazu mówił zdaniami i był w stanie powtórzyć każde słowo. Za to córka po zapaleniu opon mózgowych, wodogłowie, zaimplantowana w 6 i 10 miesiącu, teraz ma 1,5 roku i dużo już mówi, niektóre słowa zniekształca albo mówi pierwsze sylaby typu bu-but, ku-kurtka, gu-guzik, naśladuje zwierzęta.
    • mega_d1985 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 23.04.14, 03:58
      Opowiem Wam historię swojego dziecka.
      Urodzony w 34 tygodniu, 1700 gram, bez specjalnych problemów, wyszedł do domu przy masie 2 kg. Dostał mnóstwo zaleceń (wizyt kontrolnych) - kontrola oczu, usg głowy, kontrole neurologiczne itp itd. Badanie przesiewowe słuchu wyszło dobrze!
      Syn zbliżał się do bariery dwóch latek i nie chciał mówić. Lekarze w mieście uspokajali nas, że ma czas (bajki o tym, że chłopcy mówią później), poza tym jak widzieli, że badanie słuchu wyszło dobrze, to tym bardziej upewniali nas, że nie ma się czym przejmować. Jednak nam to nie dało spokoju. Załatwiliśmy wczesne wspomaganie rozwoju by ruszył z mową. Na pierwszych zajęciach oczywiście wywiad środowiskowy, historia od narodzin aż po dzień obecny. Pani obejrzała wszystkie wyniki badań ze szpitala po urodzeniu, badania słuchu po urodzeniu i przystąpiła do zajęć. Po kilku zajęciach, pani logopeda zasugerowała nam, że może tu być większy problem... i powinniśmy na wszelki wypadek zrobić kontrolne badanie słuchu.
      Zrobiliśmy "full serwis" uszny. Głęboki niedosłuch odbiorczy na oba uszka (80 i 95 dB).
      Jak to możliwe, że nie zauważyliśmy tego ? Dziecko reagowało na dźwięki, budziło się przy hałasach, gurzyło, próbowało gaworzyć, krzyczało, piszczało, mruczało, wręcz melodyjne dziecko z niego było... Choć teraz, gdy jesteśmy po tych wszystkich badaniach, sam zaczynam mieć wątpliwości czy ja dobrze obserwowałem dziecko i jego rozwój... czy tylko widziałem, słyszałem to, co chciałem zobaczyć i usłyszeć. Oczywiście teraz też wiem, że niesłyszące dziecko może rozwijać się normalnie i może nie przejawiać specjalnie widocznych oznak braku słuchu.
      Lekarze audiolodzy byli w szoku jak zobaczyli wyniki. Zdziwieni, że badanie przesiewowe było ok. Zaczęło się szukanie powodów, których i tak nie znaleziono. Powodów wymieniono nam mnóstwo, z czego 75% można wyeliminować bo nie miały miejsca a 25% wyeliminować z racji ich niedorzeczności. Pojawia się opcja, że może przy urodzeniu ktoś pobieżnie zrobił badania, albo wynik wyszedł zafałszowany.
      Podobno gdyby syn urodził się 200 gram lżejszy miałby zlecone badania kontrolne słuchu po urodzeniu...
      Nasi lekarze prowadzący w mieście rozkładają ręce. Nikt nie wierzy w to co się stało, ale nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności... ani pediatra, ani neurolog (która cały czas prowadzi syna). Sam siebie mogę teraz obarczyć winą bo ich słuchałem i nie zauważyłem pewnych rzeczy. Sam nie zareagowałem stanowczo i nie wpadłem na pomysł by na wszelki wypadek zbadać syna prywatnie raz jeszcze. Prywatnie oczywiście bo państwowo to i pół roku oczekiwania na badania.
      Syn dostał aparaty w wieku dwóch lat (i kilku dni). Nosi je dzielnie, nie zdejmuje ich. Regulujemy i dostrajamy je, bo po założeniu i ustawieniu wg wady słuchu troszkę się bał, mrużył oczka. W miarę upływu czasu ustawiamy je coraz dokładniej (a właściwie Pani protetyk bawi się w programowanie ich). Syn dalej nie mówi, nawet nie próbuje, choć postęp jakiś jest bo wydaje jakieś dodatkowe dźwięki, choć tak jak wspominałem nie ma to nic wspólnego ani z mową, ani nawet z gaworzeniem (ma dwa lata i 4 miesiące). Zaznaczę, że ma dwie godziny zajęć z surdologopedą w tygodniu plus oczywiście my rodzice.
      Byliśmy niedawno w Kajetanach. Czekamy na orzeczenie czy będzie zakwalifikowany czy też nie.
      Co dalej ? Życie i czas pokażą.

Morał ?
      Nie wierzcie we wszystko lekarzom. Jeśli macie nie pewność co do rozwoju mowy dziecka, sprawdzajcie słuch, choćby prywatnie, bo pieniądze nie grają roli gdy w grę wchodzi przyszłość dziecka.
      Jeśli wyjdzie dobrze, to na pewno nie będziecie sobie zarzucać winy tak jak ja...

Pozdrawiam
      • gradowska2 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 23.04.14, 20:35
        Witam. U nas bylo podobnie. Nikt sie nie spostrzegl ze corka nie slyszy. Zdjadnozowana dopiero w wieku dwoch lat i osmiu miesiecy. Tez nam mowili ze zacznie mowic. Corka tez urodzila sie w 34 tygodniu ciazy. Mielismy skierowanie do roznych lekazy ale sluchu nikt nie sprawdzal wtedy nie bylo jeszcze badan przesiewowych. Obecnie corka ma dwanascie lat i jest posiadaczka dwoch implantow. Z mowa ma jeszcze problemy. Uczy sie w szkole dla dzieci slaboslyszacych i na codzien jest w internacie. Czasem tez mam wrazenie ze gdyby bylo wszystko wczesniej zauwazone bylo by jej teraz latwiej. Ale z drugiej strony ciesze sie ze jest tak jak jest . Tyle juz osiagnelismy . Pozdrawiam.
        • megi0318 Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 23.04.14, 22:59
          Nasz Synek również jest 'nietypowym przypadkiem'... u nas badanie przesiewowe wyszło poprawnie, ze szpitala zostaliśmy wypisani z certyfikatem, że jest dobrze, ciąża przebiegała dobrze, poród w terminie... zaczęliśmy się martwić już dosyć wcześnie, kiedy Młody miał około trzech miesięcy - nie wybudzał się ze snu na głośnie dźwięki a obok budowa, wiercenia, stukania itp., mieliśmy wiele wątpliwości... ciężko było się przebić przez mur 'przecież badanie przesiewowe wyszło dobrze', rodzina nie mogła uwierzyć - uważała, że jesteśmy przewrażliwieni, pediatra mówił że nie ma powodów do niepokoju... uparliśmy się z mężem ale trochę to trwało nim abr w trybie pilne wykazał obustronny niedosłuch o stopniu głębokim... teraz nasz Synek ma dwa latka, implant i aparat, idziemy powoli do przodu choć nadzieje i obawy mieszają się ze sobą każdego dnia...
      • oq_larry Re: jak wygląda rehabilitacja niemowlaka z niedos 24.04.14, 21:22
        Z tymi lekarzami to tak jest ...
        My mieliśmy trochę więcej szczęścia bo Otoemisja nie wyszła i wiedzieliśmy że musimy działać. Jednak gdyby nie ten wynik to pewnie dalej nie wiedzielibyśmy że coś jest nie tak. To naprawdę dzieżko zauważyć u tak małych dzieci.
        Mamy znajomych z dwoma równolatkami, słyszą normalnie a reagują się na dźwięki jak nasza córka z głębokim niedosłuchem. Ja nie widziałem różnicy. Reagują kiedy chcą a przestrasza ich to co moją córkę (upadek przedmiotu na podłogę czy trzaśniecie drzwiami)

Nam także opowiadano jednak, że nie ma się czym martwić i gdyby nie badanie przesiewowe to na pewno byśmy w to uwierzyli.
        Lekarzom nie można wierzyć nie tylko w kwestii naszych dzieci ... ale gdzieś po pomoc chodzić trzeba ... i bądź tu człowieku mądry ...

Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka