rykam
28.03.13, 07:44
Jak przeczytałam pierwsze informacje o
Emigracji wyd. Widnokrąg, przypomniało mi się o tej książce, ale dopiero dziś zabrałam się do tego postu :) Kupiłam ją kiedyś w ciemno, dobierając w jednym ze sklepów internetowych książki do uzyskania minimalnej kwoty zamówienia ;)
Ania i Anita
Irena_Majchrzak - polska pedagog, socjolog, autorka tzw. odmiennej metody nauki czytania oraz elementarzy dla dzieci polskich, indiańskich i romskich.
Była żoną ambasadora Ryszarda Majchrzaka z czasów PRL. Przebywała z nim w polskich placówkach na Kubie i w Meksyku. Prowadziła obserwacje socjologiczne wśród tamtejszych Indian. Więcej
w Wikipedii.
Ilustracje: na podstawie amate Marcela Benancio opracował Gustavo Pérez Monzón
postać Ani narysowała Katarzyna Kunkel
Wydawnictwo: Bliżej Przedszkola
Rok wydania: 2008
Format: 20 x 29 cm
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami, na zewnątrz lakierowana
Liczba stron: 32
Książka powstała z inspiracji tradycyjnego ludowego rysunku. Autorzy postanowili wykorzystać to jako pomoc dydaktyczną w nauce czytania, rysowania. Książka pomaga ćwiczyć sztukę orientowania się w gąszczu różnych konturów i w pozornym chaosie rozmaitych elementów. Sceny z życia w wiosce Anity przedstawione są w porządku warstwowym jak w piśmie. Postaci, podobnie jak litery, posuwają się wzdłuż rzędów od lewej do prawej strony.
Mój opis ;)
Papier grubszy, bielutki. Czyta się jak poziome A4. Środek czarno - biały, tylne strony ćwiczeń żółte.
- 4 strony tekstu (przedstawienie bohaterów, zarys wyrysowanej historii)
- 11 stron tworzących ciągnący się rysunek idących rząd pod rzędem postaci. Na każdej rozkładówce jest tabelka z poleceniem typu: Poszukaj na rysunku lub Zaznacz drogę.
- 1 strona wyjaśnień dla dorosłych oraz propozycje ćwiczeń.
- 2 strony kartoników do wycięcia (tylna strona pusta), które potem należy dopasować i przykleić w puste kwadraty stron obok
- 5 stron Pokoloruj
Okładka zupełnie nie oddaje tego, co jest w środku. Już prędzej ta z Emigracji ;)
choć powiedziałabym, że rysunki z
Ani i Anity są prostsze i mniej szczegółowe.
Jest na rynku tu i ówdzie w cenie ok. 10 zł. Ot, taka ciekawostka.
Był kiedyś podgląd na Bajarce, ale już widocznie sprzedali wszystkie.