Dodaj do ulubionych

Co z bibliotekami od 7 listopada 2020?

06.11.20, 20:05
Właśnie przeczytałam, że od poniedziałku biblioteki w moim mieście zostają zamknięte, ale np. warszawskie ogłaszają się na FB, że pozostają nadal otwarte. Czy wiecie, gdzie można znaleźć jakieś oficjalne zarządzenia dotyczące funkcjonowania bibliotek od 7.11., bo na razie to wygląda trochę na indywidualne lokalne decyzje? Zmartwiłam się, bo chciałam zrobić zapas książek dla syna i nie zdążyłam, bo jeszcze do wczoraj nikt o zamykaniu bibliotek nie mówił :(
Obserwuj wątek
  • chaber69 Re: Co z bibliotekami od 7 listopada 2020? 07.11.20, 11:23
   Większość bibliotek bezwarunkowo się zamyka.

   dziennikustaw.gov.pl/DU Rozporządzenie poz 1972 z dnia 6 listopada
   oraz
   www.gov.pl/web/kultura/od-7-listopada-wchodza-w-zycie-ograniczenia-dzialalnosci-instytucji-kultury

   na tej stronie jest info, że mogą być "wypożyczenia biblioteczne realizowane bez bezpośredniego kontaktu między pracownikiem biblioteki a wypożyczającym"

   O zamknięciu bibliotek mówiło się od środy, kiedy na konferencji prasowej padło określenie placówki kultury. W czwartek Biblioteka Narodowa wydała rekomendację dla bibliotek publicznych, żeby się zamykać i sama zdecydowała, że się zamyka. Rekomendacje Biblioteki Narodowej nie są obligatoryjne dla bibliotek publicznych. U nas w okolicy większość bibliotek w czwartek wywiesiło info, że się bezwarunkowo zamykają. My uprzedziliśmy na wszelki wypadek Czytelników wcześniej, ale czekaliśmy do wczoraj, kiedy Rozporządzenie się ukazało, a dziś po zapoznaniu się z informacjami na stronie MKiDN, zdecydowaliśmy, że Biblioteka będzie zamknięta w znaczeniu będą do niej zamknięte drzwi, ale po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę będziemy wystawiali książki w reklamówkach za drzwi, a czytelnik zabierze je po naszym wejściu do wewnątrz. Nie będziemy przyjmować zwrotów ani nie będzie można wejść tak z ulicy bez zapowiedzi. W związku, ze są takie a nie inne sformułowania w Rozporządzeniu i Wytycznych Ministerstwa biblioteki mogą pracować bardzo różnie. Najlepiej zadzwonić bezpośrednio do konkretnej biblioteki.

   • aggala Re: Co z bibliotekami od 7 listopada 2020? 07.11.20, 18:27
    Kiedy pisałam posta, jeszcze nie zostało ogłoszone ostateczne rozporządzenie Rady Ministrów. W jednym z projektów, które krążyły w sieci, był zapis, że udostępnianie zbiorów będzie dozwolone. Pewnie stąd to zamieszanie. Sformułowanie w rozporządzeniu jest jednak jednoznaczne i dziś już wszystkie biblioteki informują o zamknięciu. Szkoda, że nie zostało to jednoznacznie ogłoszone od razu w środę, byłby czas, żeby się przygotować :(
    • chaber69 Re: Co z bibliotekami od 7 listopada 2020? 09.11.20, 14:22
     Biblioteki mają furtkę, która została uszczegółowiona na stronie MKiDN (link wyżej). Ale wydaje mi się, że jest to logistycznie do zorganizowania, na pewno łatwiej w mniejszych bibliotekach niż w dużych bibliotekach.

     Poniżej kolei info ze strony Biblioteki Narodowej

     "Udostępnianie i zwrot zbiorów

     Biblioteka Narodowa, zgodnie z ust. 11b wymienionego powyżej rozporządzenia, rekomenduje udostępnianie zbiorów na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników. Udostępnienie może odbyć się:
     1. za pośrednictwem książkomatów,
     2. przed wejściem do budynku biblioteki. Zbiory w tym przypadku muszą być przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich. Nie wolno dopuścić do tworzenia kolejek przed budynkiem biblioteki. Procedura może wyglądać następująco:

     czytelnik zamawia poprzez katalog on-line, telefonicznie, e-mailowo wybrane publikacje,
     bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,
     bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,
     o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty,
     w wyżej wymienionym reżimie może być realizowana usługa „Książka na telefon”.

     Czyli generalnie można, ale trzeba to odpowiednio zorganizować. Na pewno Czytelnik nie może wejść do biblioteki. Jednak znaczna część bibliotek zamyka się całkowicie. My na przykład i kilka innych w okolicy będziemy wypożyczać książki oczywiście po uprzednim umówieniu się.
     U nas uprzedzaliśmy Czytelników od środy, żeby wypożyczali książki na zapas, bo nie wiadomo było jak będzie brzmiało rozporządzenie i stanowisko MKiDN, wysyłaliśmy do ludzi sms, żeby im o tym przypomnieć. Ale większość nauczona doświadczeniem z wiosny sama przyszła.
     Gorzej to mają biblioteki naukowe, które wieczorem w piątek dowiedziały się, że mają być zamknięte, a w środę na konferencji prasowej była mowa tylko o placówkach kultury i uspokajały czytelników, że to ich nie dotyczy. Studenci wściekli, a moje dziecko na wszelki wypadek (choć też je uspokajałam, że to dotyczy tylko kultury) i tak poszło i wybrało książki na zapas z biblioteki uczelnianej.
     • aggala Re: Co z bibliotekami od 7 listopada 2020? 10.11.20, 07:57
      U nas żadna z bibliotek, z których korzystam, nie uprzedzała w mediach społecznościowych o możliwości zamknięcia. Miałam obawy, że tak się skończy i mimo wszystko chciałam na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zapasy. Niestety nasze biblioteki akurat w te dni były otwarte do 16, ja pracuję stacjonarnie, nie zdążyłam dojechać, dzieci do 16 nie mogą same z domu wychodzić i kółko się zamknęło. Nie martwię się o siebie, bo mam zapas nieprzeczytanych książek plus ebooki w dowolnej liczbie w abonamencie, córka też ostatnio czyta głównie z Legimi, ale mój syn zdecydowanie preferuje papier i wciągnął się w kilka wielotomowych serii, które wypożyczaliśmy z bibliotek. Wielokrotnie dzieliłam się z Wami moimi trudnościami w znalezieniu dla niego lektur, które go zainteresują, a od kilku miesięcy, kiedy zaskoczyło kilka serii, w ogóle nie miałam z tym problemu, czytał na okrągło. Boję się, żeby zamknięcie bibliotek nie przerwało nam tej dobrej czytelniczej passy :( No nic, będę próbowała w razie czego przekonać go do ebooków.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka