Dodaj do ulubionych

Co tu taki cicho?

26.12.20, 13:44
Zajrzałam po latach... Jak tu cicho... A przecież nowe książki dla dzieci i młodzieży ciągle się pojawiają, dzieci czytają?

Gdzie się wszyscy powynosili? Gdzie szukacie inspiracji, gdzie dzielicie się doświadczeniami, polecacie swoje odkrycia? Czas pandemii - książki naprawdę ratują nam skórę (przynajmniej mnie i mojemu dziecku) :D
Obserwuj wątek
      • sylwina76 Re: Co tu taki cicho? 27.12.20, 11:24
        Ja też zaglądam. Jestem na tym forum chyba od 12 lat (czyli nie od początku), widzę, że coraz mniej forumowiczek tu wchodzi. Pewnie dlatego, że dzieci nam dorosły....moje mają już 14 i 17 lat, same szukają inspiracji książkowych. Myślę, ze to forum bardzo dużo zawdzięczało moderatorkom - zonie i abepe. Bardzo żałuję, bo dzięki nim to forum tak świetnie funkcjonowało.

"Zawodowo" zaglądam na Polską ilustrację dla dzieci, Rymsa, który znowu jest aktywny (więc jest szansa dla forum :)), nowe blogi książkowe dla dzieci., Książki. Magazyn do czytania (wkładka o książkach dla dzieci i młodzieży) i strony typu BukBuk, Nogasia itp
      • aggala Re: Co tu taki cicho? 28.12.20, 08:07
        Też jest mi smutno, że aktywność coraz mniejsza. To forum to kawał historii popularyzacji wartościowej książki dziecięcej i kawał moich prywatnych doświadczeń (jestem na forum od 2007). Jeśli nawet wątki okołoświąteczne nie rozruszały w tym roku dyskusji, to znaczy, że jest już naprawdę kiepsko. Zaglądam regularnie, staram się pisać, jeśli mam coś do powiedzenia i jest to pierwsze miejsce, które przychodzi mi do głowy, kiedy szukam porady lub inspiracji. Niestety najczęściej nowe wątki do tego się sprowadzają. Rzadko przemieniają się w rozmowy o konkretnych książkach. Chyba ostatni taki, w którym więcej się działo, dotyczył książek obyczajowych dla nastolatków. Tak, jak napisała Sylwina, dzieci forumowiczów z dawnych lat podorastały i te osoby w większości stopniowo odchodziły. Zostały nieliczne aktywne osoby, które też chyba w większości mają już nastoletnie dzieci, a o książkach dla nastolatków rozmawia się trudniej, choćby dlatego, że trudno jest nadążyć za ich lekturami. Moje dzieci też już powyrastały (11 i 13 lat) i też nie nadążam za tym, co czytają, chociaż nadal sięgam po niektóre ich książki a literatura dla dzieci jest mi cały czas bliska. Śledzę, co nowego jest wydawane, zdarza się, że kupuję książki dziecięce dla siebie, mając świadomość, że moje dzieci już ich nie przeczytają i chętnie poczytałabym rozmowy na temat obecnie wydawanych tytułów. Jednak od pewnego momentu przestały napływać nowe osoby, które mogłyby kontynuować tradycję forum. Częściowo wiąże się to ogólnie z obumieraniem formuły for internetowych, które zostały zastąpione grupami tematycznymi na FB. Jednak to chyba nie jedyna przyczyna, bo mimo że w pewnym momencie dołączyłam do kilku takich grup, to nie obserwuję na nich zbyt wiele dyskusji o książkach. Jedna grupa wyglądała bardzo obiecująco ("Porozmawiajmy o książkach dla dzieci") i początkowo pojawiało się na niej sporo ciekawych wątków, ale po kilku miesiącach też w dużej mierze zamarła. Mam wrażenie, że ludzie przestali po prostu rozmawiać o książkach. Jeśli ktoś ma coś do powiedzenia, to zakłada bloga albo profil na Instagramie i potem głównie promuje swoją aktywność, a nie ma wymiany myśli, wrażeń. Bardzo mi tego brakuje. A może są tu też osoby, które zaglądają, czytają, ale nie piszą? Może to jest dobry moment, żeby się odezwać?
        • chaber69 Re: Co tu taki cicho? 28.12.20, 16:56
          Zaglądam dość regularnie. Co jakiś czas coś wrzucam, głównie o komiksach lub o książkach dla nastolatków. Szukałam kiedyś dla siebie grup na Fb dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży, ale nie znalazłam (całkiem możliwe, że nie umiem ich poszukać). Jedno te grupy łączy - brak dyskusji, wrzucane są posty z blogów, stron, czy co tam jeszcze może być. Jeszcze jeśli chodzi o literaturę dzieci to nie jest tragicznie, ale jeśli chodzi o grupy o literaturze dla nastolatków, to w ogóle niczego nie znalazłam. Próbowałam kilka grup, zostałam na jednej i jestem zadowolona, ale jednak jest ona nastawiona na twórczość adresowaną dla dorosłych. Na niektórych grupach po raz pierwszy zetknęłam się z niepohamowaną agresją i to mnie całkowicie zaskoczyło. Mam parę mini-recenzji, to zaraz je tu powrzucam, ale nie wszystkie dotyczą nowych książek.
          • aggala Re: Co tu taki cicho? 30.12.20, 09:31
            chaber69 napisała:

> Próbowałam kilka grup, zostałam na jednej i jestem zadowolona, ale jednak jest ona nastawiona na twórczość adresowaną dla dorosłych.

Możesz napisać, jaka to grupa, bo mnie nie udało się znaleźć żadnej, która zatrzymałaby mnie na dłużej?
    • magdalenka79k Re: Co tu taki cicho? 29.12.20, 18:02
      Ja czasem zaglądam i na ogół przeglądam stare wątki w poszukiwaniu odpowiedzi na konkretne pytana. I też się przerzuciłam na facebooka i instagrama. Na facebooku mogę polecić grupę Aktywne czytanie...O fantastyce z kolei jest fajna grupa Fantastyczne pogaduchy. Konta na insta drażnią mnie tym, że tam prawie nikt nie pokazuje książek, które przeczytał z własnej woli, zainteresowań tylko wszystko współprace, więc co do nowości jestem na bieżąco ale najlepiej jak wznowią jakąś książkę sprzed 10-12 lat a wszyscy robią wielkie wow i jaka nowość...Brakuje tego forum.
      • aggala Re: Co tu taki cicho? 30.12.20, 09:36
        magdalenka79k napisała:

> Konta na insta drażnią mnie tym, że tam prawie nikt nie pokazuje książek, które przeczytał z własnej woli, zainteresowań tylko wszystko współprace,

Dlatego ja na IG obserwuję głównie profile osób, które prezentują książki wydawane dawniej, a nowości, zwłaszcza w otoczeniu świeczek i kubków kawy, omijam szerokim łukiem. Poza tym jeszcze konta powiązane z blogami, które czytam i cenię od dawna, a ostatnio są mniej aktywne, natomiast ich autorzy częściej wrzucają coś właśnie na IG.
    • ania.n-82 Re: Co tu taki cicho? 14.01.21, 19:27
      Ja czasem tu zaglądam, ale ostatnio nie za często. Czasem też na facebookową grupę "Aktywne czytanie". Tylko tam denerwuje mnie że ludzie nie przeglądają poprzednich tematów tylko ciągle zakładają nowe. Nieustannie są nowe posty w stylu "jakie książki polecacie dla dzieci w wieku .. lat" i podobne, na które były już wcześniej dziesiątki innych postów. Przez to ciężko zauważyć ciekawsze dyskusje. Wolałam to forum...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka