Dodaj do ulubionych

Tłumaczenia L. Bardugo

28.12.20, 17:02
„Szturm i grom” (”Grisza” t. 2)
„Zniszczenia i odnowa” („Grisza” t. 3)
L. Bardugo

Zapowiedź, że na Netfliksie pojawi się ekranizacja opowieści o griszach zmobilizowała mnie do dokończenia pierwszej trylogii. Co prawda i tak serialu nie obejrzę, ale każdy powód do mobilizacji jest dobry. Z Bardugo miałam tak, że już kiedy zaczynałam stare wydanie z „Papierowego Księżyca” i daleko nie doszłam. Coś było w tej książce, że mnie nie przekonało.
Ale potem sięgnęłam po „Szóstkę wron” i „Królestwo kanciarzy” i byłam mile zaskoczona. Tyle że to było już inne wydawnictwo i inni tłumacze. Problem się zrobił, jak wydano ”Króla z bliznami”, bo okazało się, że bez znajomości trylogii ani rusz. Więc wróciłam do trylogii, kładąc przed nosem dwie książki o tym samym tytule: „Cień i kość” tyle że z różnych wydawnictw i w różnym tłumaczeniu. I podobnoż bliższe sercom fanów Bardugo jest nazwanie Darklinga Darklingiem, a nie Zmroczem. Ale ja wolę Zmrocza czyli wolę Maga. Co prawda miałam trochę mętlik przy czytaniu, bo te dwa tomy były z rożnych wydawnictw, ale nic to – dałam radę.
Nie jest to żadna wysokich lotów literatura fantastyczna. Jest to przyzwoita trylogia dla młodzieży i nie tylko. Klimaty są takie trochę rosyjskie i to robi swoje. Ostatnio coś podobnego było w „Niegodziwych świętych” E., A. Duncan.
Griszowie to ludzie obdarzeni mocami, którzy się z nimi rodzą, nie można się ich w żaden sposób wyuczyć. W uniwersum Bardugo griszowie są np. w jednym kraju paleni na stosach i traktowani najsurowiej jak się da, a w innym tworzą Drugą Armię a ich moce wykorzystywane są podczas nieustannych wojen. W Ravce griszowie mieszkają w stolicy: dzieci uczą się w specjalnej szkole, a dorośli griszowie nieustannie „podnoszą swoje kwalifikacje”. Na czele armii griszów stoi Zmrocz (albo Darkling jak kto woli). Jest to najpotężniejszy grisza, a przy tym jest strasznie śliczny, nieziemsko przystojny. Alina Starkov, która trafia do stolicy z prowincjonalnego sierocińca i która na razie niewiele potrafi, budzi niezwykłe zainteresowanie Zmrocza. I byłby to pewnie kolejny romans w fantastycznej oprawie, gdyby Zmrocz nie miał swoich ukrytych celów.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka