Dodaj do ulubionych

Tatarskie kołduny pod Grunwaldem 2

28.01.12, 14:34
Co ma wspólnego brytyjski książę Karol z Bitwą pod Grunwaldem? Niby niewiele; jadł w pewnej podlaskiej wiosce tatarskie kołduny. Było to w gospodarstwie agroturystycznym, prowadzonym przez Tatarów, których przodkowie być może walczyli pod Grunwaldem.

Zobacz więcej: mojemazury.pl/88297,Tatarskie-kolduny-pod-Grunwaldem.html#ixzz1kl9xoYR

"Jeśli o kimś mówisz żle, zawsze ci uwierzą"
/Tadeusz Dołęga - Mostowicz/
Obserwuj wątek
    • mw66 Rocznica Grunwaldu 2012 14.07.12, 16:45
      Na Polach Grunwaldu rano zaczęły się przygotowania do bitwy: niektórzy rycerze są już w zbrojach. Rekonstrukcja słynnego starcia rozpocznie się o godz. 16.00. Dojazd na Pola na razie nie jest utrudniony.

      Zbliżenia bitewnych scen będzie można oglądać na ekranach LED.

      Kramy rozstawiają już m.in. sprzedawcy pamiątek, np. plastikowych hełmów i tarcz z krzyżackimi i koronnymi symbolami, a także peleryn czy plastikowych mieczy.

      W obozach rycerskich jest już ponad 4 tys. osób. - To więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział dr Jan Gancewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na razie na Polach Grunwaldu nie ma tłoku, nikt z widzów nie zarezerwował sobie jeszcze miejsca na łące, na której ogląda się widowisko.

      W sobotę rano dojazd do Pól Grunwaldu nie jest utrudniony: nie ma korków, a drogowcom - zgodnie z zapowiedzią - udało się w nocy oddać do użytku węzeł Pawłowo, tj. zjazd z remontowanej drogi krajowej nr 7 w stronę Grunwaldu. Dojazd dobrze oznaczono, na kluczowych skrzyżowaniach stoją policyjne patrole.

      wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-Polach-Grunwaldu-zaczely-sie-przygotowania,wid,14760340,wiadomosc.html
      • mw66 Re: Rocznica Grunwaldu 2012 14.07.12, 16:50
        Zbliżająca się kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem jest dobrą okazją do postawienia sobie tego, pozornie prostego, pytania – kto wygrał to starcie, uznawane za jedną z największych bitew średniowiecznej Europy? Czy Polakom należy się cała chwała za zwycięstwo pod Grunwaldem, a może to Litwini wykazali się większym męstwem i skutecznością?
        odkrywcy.pl/kat,111394,title,Kto-wygral-bitwe-pod-Grunwaldem,wid,14757738,wiadomosc.html?smg4sticaid=6ece0#czytajd
        • mw66 Tajemnice Bitwy pod Grunwaldem 14.07.12, 16:52
          Inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem co roku gromadzi tłumy widzów. Jednak nadal przebieg bitwy kryje wiele tajemnic (źródło: prezydent.pl/wikipedia/licencja GNU 1.2)
          Po ponad 20 latach od zakończenia prac archeologicznych na Polach Grunwaldu mają zostać wznowione badania miejsca bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. Archeolodzy liczą, że dzięki nowoczesnym technikom uda się odkryć nieznane wcześniej ślady walk.
          Planom wznowienia badań na Polach Grunwaldzkich i innych miejscach związanych z tzw. wyprawą letnią z 1410 r. poświęcona będzie konferencja organizowana w poniedziałek przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Na zamku w Nidzicy spotkają się naukowcy i specjaliści od poszukiwań archeologicznych z Torunia, Olsztyna, Łodzi, Lublina i ze Śląska.

          Mają oni ustalić cele badawcze na najbliższe lata i opracować program badań z wykorzystaniem metod stosowanych we współczesnej archeologii.
          - Wiążemy z tym ogromne nadzieje. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowych technik pozwoli zupełnie inaczej spojrzeć na to, co się wydarzyło pod Grunwaldem - powiedział Szymon Drej, dyrektor muzeum grunwaldzkiego.

          Poprzednie prace archeologiczne na Polach Grunwaldzkich prowadzono w latach 1958-1990. Jak podkreślają muzealnicy od tamtej pory nastąpił znaczący postęp technologiczny. Wykorzystanie nowoczesnych metod geoinformatycznych może rzucić nowe światło na przebieg bitwy.

          Badania będą miały charakter interdyscyplinarny. Poza archeologami mają w nich uczestniczyć hydrolodzy, klimatolodzy i specjaliści z innych dziedzin. Mieliby oni ustalić m.in. dokładną lokalizację doliny wyschniętego obecnie Wielkiego Strumienia, w której rozegrała się średniowieczna bitwa.

          Według dyrektora muzeum - mimo opisów zachowanych w Rocznikach Jana Długosza i anonimowej Kronice Konfliktu - wokół przebiegu bitwy grunwaldzkiej "nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi".

          Prowadzone w przeszłości prace archeologiczne nie przyniosły spodziewanych efektów. Wydobyto wówczas zaledwie 28 fragmentów uzbrojenia, głównie części bełtów i grotów strzał, ułamki broni siecznej i rękawic.

          Odnaleziono wtedy również szczątki ok. 300 uczestników bitwy, wszystkie w rejonie kaplicy pobitewnej, wzniesionej w miejscu obozu krzyżackiego. Zdaniem archeologów oznacza to, że nadal nie odkryto miejsc pochówków kilku tysięcy poległych.

          Nowe badania miałyby uwzględniać nie tylko na same Pola Grunwaldzkie, ale także pozostałe obszary związane z ówczesnymi działaniami wojennymi - drogi dojścia obu armii, przeprawy i kierunki ucieczki Krzyżaków.

          Jako pierwsze zostaną przebadane ruiny zamku w Kurzętniku i dawne brody na Drwęcy, przy których 11 lipca 1410 r. zetknęły się po raz pierwszy wojska polskie i siły Zakonu. Na poniedziałkowej konferencji dyrekcja muzeum podpisze list intencyjny z gminą Kurzętnik o współpracy przy staraniach o granty na te badania.

          Zdaniem dyrektora Szymona Dreja badania archeologiczne na szlaku armii polsko-litewskiej mogą przyczynić się do upadku "sienkiewiczowskiego mitu o szlachetnych rycerzach króla Jagiełły i złych Krzyżakach".

          - W rzeczywistości wojska idące pod Grunwald paliły mijane wsie krzyżackie, grabiły i prawdopodobnie zabijały ludność cywilną. O płonących wsiach wroga wspominają źródła, potwierdziły to wcześniejsze wykopaliska archeologiczne - przypomniał dyrektor muzeum.

          Na masową mogiłę ponad 70 mieszkańców, poległych od ciosów białej broni, natrafiono w Ulnowie, niedaleko dawnego obozowiska wojsk polsko-litewskich. Według historyków do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Dąbrównie, gdzie miejscowa ludność spłonęła żywcem w kościele obleganym przez wojska Jagiełły.(PAP)

          mbo/ hes/ krf/
          • mw66 Zakon Krzyżacki wciąż istnieje! 14.07.12, 16:55
            Znane nam z literatury gwałty, mordy i bestialstwa „Krzyżaków” nie były przesadzone. Sąsiadujący z Polakami Prusowie i inni poganie, zamieszkujący interesujące Krzyżaków okolice, nie mieli żadnych szans. Dla przykładu, „chrystianizując pogan”, Zakon odbierał im jednocześnie majątki – gdy niejaki szlachcic Pipin, świeżo nawrócony chrześcijanin, powrócił w ramach protestu do pogaństwa, wydarto mu wnętrzności, jelito przybito do pnia dębu, a jemu, wciąż żyjącemu, kazano biegać dookoła drzewa... odkrywcy.pl/kat,122994,title,Zakon-Krzyzacki-wciaz-istnieje,wid,13802556,wiadomosc.html
            • mw66 Rajd Grunwaldzki harcerzy lidzbarskich 14.07.12, 17:26
              Lidzbark. Harcerze opanowali miasto

              przedwczoraj 00:00:00
              W poniedziałek, 9 lipca zakończył się Hi-Tec Rajd Grunwaldzki 2012. Ponad 1000 harcerzy i skautów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi, po pięciodniowej wędrówce spotkało się w Lidzbarku. W tym roku do wyboru było 8 niezwykle ciekawych tras.
              Poniedziałek w Lidzbarku bywa zazwyczaj dniem spokojnym, ale ten oznaczał brak miejsc w lokalach z jedzeniem, kolejki przy lodziarniach, a sklepy przeżyły totalne oblężenie i wcale nikt nie narzekał, wręcz przeciwnie - przyjazd tak licznej rzeszy rozbawionej młodzieży cieszył handlowców i mieszkańców. Wieczorny apel z udziałem ponad tysiąca harcerzy i skautów także z Litwy, Białorusi i Ukrainy, po części oficjalnej stał się areną wielkiej zabawy, tańców, pląsów i swawoli pełnych radości życia młodych ludzi, a do rytmu przygrywał szanty zespół „Prawdziwe Perły". Trzeba to było zobaczyć, poczuć i przeżyć, by na końcu zatęsknić już za przyszłorocznym Jarmarkiem i Rajdem Grunwaldzkim.tygodnikdzialdowski.pl/aktualnosc-1154-lidzbark__harcerze_opanowali_miasto_.html
              • mw66 Re: Rajd Grunwaldzki harcerzy lidzbarskich 15.07.12, 09:25
                Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem .Zgodnie z prawdą historyczną tegoroczną Bitwę pod Grunwaldem wygrali rycerze króla Władysława Jagiełły. Z Krzyżakami walczyli w deszczu.Więcej
                wiadomosci.onet.pl/wiadomosci/rekonstrukcja-bitwy-pod-grunwaldem,5189368,0,fotoreportaz-maly.html
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka