Dodaj do ulubionych

Wniosek powiatu przeszedł do kolejnego etapu

16.12.20, 09:44
PKP PLK poinformowały o zakończeniu oceny formalnej wniosków zgłoszonych do programu Kolej Plus. Wśród 79 wniosków spełniających kryteria i cele programu znalazł się projekt ponownego uruchomienia odcinka Działdowo-Brodnica.

O wynikach pierwszego etapu poinformowano podczas specjalnej wideokonferencji. Jak się dowiedzieliśmy, PKP PLK SA oceniły pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez samorządy. Aby przejść do następnego etapu samorządy musiały dostarczyć informacje o projektach, m.in.: dane o uwarunkowaniach społecznych, zakładanych efektach projektów wraz ze wskazaniem oczekiwanych czasów przejazdu, szacunkowych kosztach oraz ujęciu projektów w dokumentach strategicznych. Samorządy zadeklarowały także wolę współfinansowania inwestycji. Jak się okazało, wymagania formalne spełniło 79 wniosków, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Wśród nich znalazło się zadanie zgłoszone przez powiat działdowski, polegające na rewitalizacji i odtworzeniu linii kolejowej na trasie Działdowo-Toruń, na odcinku Działdowo-Brodnica. - Efekty naboru wniosków i ich ocena w pierwszym etapie programu Kolei Plus pokazują, jak ważna jest dzisiaj kolej dla polskich samorządów. Przez wiele lat likwidowano w Polsce połączenia kolejowe. Ten czas się definitywnie skończył przed pięcioma laty. Przywracamy kolejne połączenia, zwiększa się liczba stacji, na których zatrzymują się pociągi. Wszystko to pokazuje, że działając wspólnie możemy zwalczyć wykluczenie komunikacyjne w polskich regionach – mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Niestety jest to dopiero początek trudnej drogi w walce o ponowne uruchomienie pociągów na tej trasie. Teraz zakwalifikowane samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych. Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów minimum 4 pary pociągów przez 5 lat. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Dzięki niemu możliwe ma być przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Głównym celem programu jest uzyskanie lub usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. z miastami wojewódzkim. Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.
(Z TD)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka