Dodaj do ulubionych

Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.10, 11:11
Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl
Obserwuj wątek
          • darino Re: Wschodnia Galicja 30.09.10, 17:11
            Te "uzbrojone dzieciaki" to była znaczna mniejszość we Lwowie (wystarczy trochę poczytać), a wysyłanie do walki dzieci nie świadczy najlepiej o odwadze ...
            • common-sense-ltd Re: " fałsz i kokieteria " 30.09.10, 19:17
              ....zwykle idą w parze.
              Komu chcesz się przypodobać, Darino swoim postem świadczącym o ewidentnym braku znajomości historii i tragicznej sytuacji politycznej, w jakiej wówczas znalazła się Polska.

Ukraińskie wojsko miało o tyle ułatwione zadanie, że Polacy dysponowali zbyt szczupłymi siłami, aby kontrolować cały dworcowy obszar, a w dodatku wszędzie było pełno powracających z frontu żołnierzy, którzy usiłowali jak najszybciej dostać się do domu. W tych okolicznościach Ukraińcy bez większych problemów zajęli perony i pomieszczenia w hali głównej.

Kogo chcesz obrazić? Czyją pamięć usiłujesz zbezcześcić? Dzieci i studentów? Młodych, dzielnych ludzi, którzy zamiast uczuć się bawić w spokoju, z karabinem w dłoni musieli bronić własnego domu przed wrogiem, który jeszcze wczoraj udawał przyjaciela, a dziś zmanipulowany i ogłupiony przez wrogów, wbijał nóż w plecy sąsiadowi, koledze ze szkolnej ławki, kumplowi z boiska?

Polska ludność Lwowa nie zamierzała jednak oddać miasta bez walki. Członkowie organizacji konspiracyjnych, legionowi weterani, studenci, uczniowie i harcerze zaczęli spontanicznie zgłaszać się do siedzib polskich instytucji, prosząc o broń i wojskowe przydziały. W kilku miejscach powstały doraźne punkty oporu

Nie zapominaj, że to był ich własny dom;

Natomiast w stołecznym Lwowie przeważali już Polacy – ponad połowa ludności wobec niespełna 19 proc. Ukraińców.

Miasto wyjątkowe, w którym przez wieki żyli mniej lub bardziej zgodnie nie tylko z Rusinami, ale również z Żydami. Ormianami, Niemcami i przedstawicielami wielu innych narodów.

Semper fidelis!
              • tadeusz.4 Re: " fałsz i kokieteria " 30.09.10, 19:44

> odych, dzielnych ludzi, którzy zamiast uczuć się bawić w spokoju, z karabinem w
                > dłoni musieli bronić własnego domu przed wrogiem, który jeszcze wczoraj udawał
                > przyjaciela, a dziś zmanipulowany i ogłupiony przez wrogów, wbijał nóż w plecy
                > sąsiadowi, koledze ze szkolnej ławki, kumplowi z boiska?

To zupełnie tak, jak na Śląsku w latach 1919-1921, gdzie młodzi Niemcy musieli bronić Góry Św. Anny, Opola, Katowic, Zabrza, Bytomia, Gliwic i dziesiątków innych miast przed ogłupionymi kolegami ze szkolnej ławy, którzy teraz wbijali im nóż w plecy, usiłując oderwać te tereny od Niemiec i przyłączyć do Polski...
        • Gość: abba jozef Re: Wschodnia Galicja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.10, 16:22
          darino a czy to Ci się podoba ?
          www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=3428
          Krytycznie o Łemkowskiej Watrze 2010-09-30

Tekst Stanisława Woczeji.

Łemkowska Watra 2010”

-błoto, komercja, promocja ukraińskości, manipulacja historią, las namiotów

W dniach 23-25 lipca 2010r. w Zdyni, woj. małopolskie, Zjednoczenie Łemków zorganizowało cykliczną międzynarodową imprezę folklorystyczną pn. XXVIII „Łemkowska Watra” .

Od kilku lat pragnąłem zobaczyć jak wygląda „Łemkowska Watra”. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem: zaglądnąłem w Internet, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje wraz ze szczegółowym programem imprezy dotyczącym występów poszczególnych artystów, zespołów i różnych imprez towarzyszących Watrze. Chciałem wybrać to, co najbardziej mnie interesuje. Niestety to, co znalazłem na ten temat w Internecie, to dosłownie „groch z kapustą”. Informacje pt. „Łemkowski ekspres wyrusza do Zdyni” nie zawierały takich informacji, na jakie liczyłem lecz tylko zostały wymienione zespoły pieśni i tańca, zespoły taneczne, oraz różne imprezy współtowarzyszące Watrze. Nie podano, ani którego dnia, ani w jaki dzień i o jakiej porze dnia, godzinie mają być występy imprez. 24 lipca 2010 zrealizowałem swoje marzenie i pojechałem na Watrę, a oto moje wrażenia z XXVIII „Łemkowskiej Watry”:

1. Dzień był deszczowy i pierwsze wrażenie to wszechobecne błoto, także niejednokrotnie samochody miały problem z zaparkowaniem i wyjechaniem z parkingu (łąki przeznaczonej do tego celu). Uczestnicy imprezy człapali po błocie.

2. Nie widziałem naraz jeszcze tylu namiotów rozbitych na jednym miejscu (na kliku zboczach górskich).

3. Po wjeździe na parking przez tzw. ”bramę” i pobraniu opłaty parkingowej, przejściu kilkudziesięciu metrów, kilkanaście metrów od punktu sprzedaży biletów wstępu przy bramie, oprócz straganów (stoisk)handlowych wzdłuż drogi stali Ukraińcy i Ukrainki handlujący wódką, winem, piwem i papierosami ukraińskimi. Ciekawi mnie dlaczego władze polskie dające pieniądze publiczne na tę imprezę dopuszczają do handlu ukraińskimi produktami monopolowymi. Zastanawiam się również, czy patronat honorowy nad XXVIII „Łemkowską Watrą” wojewody małopolskiego St. Kracika dotyczył tez promocji ukraińskich wyrobów monopolowych. W każdym razie handel ten odbywał się wśród tysięcy uczestników Watry. Nigdy i nigdzie w Polsce, a nawet na Ukrainie nie widziałem czegoś takiego na tak masowej imprezie, a byłem na wielu.

4. Po wykupieniu karty wstępu na teren imprezy zapragnąłem posłuchać występów. Osoba prowadząca część artystyczną (kobieta) robiła to w sposób pompatyczny (wręcz sztuczny) rodem z dawnego ZSRR, a ciągle powtarzającymi się słowami były: Ukraińcy i Ukraina. Pomimo ciekawych występów wykonawców do dzisiaj traktuję to, jako promocje Ukrainy i Ukraińców. Prowadząca żywcem przypomniała mi sytuacje, gdy byłem na występach zespołu ludowego na Ukrainie Zakarpackiej, gdzie prowadzący występy każdego artystę bez względu na jego zasługi przedstawiał jako narodowego artystę, czasem powtarzał to wielokrotnie aż do obrzydzenia.

5. Obszedłem wszystkie stragany (stoiska) handlowe i stwierdziłem, że zdecydowana większość to stoiska typowo komercyjne, które można znaleźć na każdej imprezie w każdym krańcu Polski .W kilku miejscach na terenie obozowiska były sterty plastikowych butelek a w jednym sterta zamokłej „Gazety Krakowskiej” i ulotek.

6. Było stoisko chyba Związku Ukraińców w Polsce z wydawnictwami (książki, gazety, itp.) gdzie kupiłem wydaną po polsku książkę Ihora Iljuszyna „UPA i AKA, konflikt w Zachodniej Ukrainie 1939-1945”. Otrzymałem za darmo gazetę „Nasze Słowo”. Na stoisku była zawieszona do sprzedaży mapa „Łemkowszczyzna”. Oczywiście to manipulacja Ukraińców i Łemków, gdyż nigdy w Polsce nie było takiego regionu geograficznego. Chcą oni w ten sposób podkreślić swoje prawa do tych ziem. Owszem były opracowania map, gdzie były zamieszczone obszary zamieszkiwania mniejszości narodowych lub grup etnicznych. Pewne obszary Polski były zamieszkiwane przez Łemków, którzy przybyli do Polski podobnie jak Cyganie, Żydzi, Ormianie itd. W Polsce jest obecnie 25tys. Ukraińców i 5tys. Łemków. Oczywiście część Łemków utożsamia się z Ukraińcami.

7. Pod krzyżem na wzgórzu znajduje się głaz z metalową tablicą z napisem „Wypędzonym z Łemkowszczyznę w 50 rocznicę akcji „Wisła” 1947-1997”. Tekst ten zawiera 3 fałszywe informacje: nie było regionu geograficznego nazywanego Łemkowszczyzną, nie było wypędzeń, były przesiedlenia w inne rejony kraju, gdzie Łemkowie jak twierdzi wielu autorów książek i artykułów mieli możliwość mieszkania w lepszych warunkach (awans cywilizacyjny) i korzystali z pomocy finansowej państwa polskiego. Przyczyną przesiedleń była działalność części Łemków skierowana przeciwko państwu polskiemu (m.in. działalność w UPA lub pomoc UPA). Inną fałszywą informacją jest podanie nazwy akcja” Wisła”. Nigdy nie było akcji „Wisła”, była operacja „Wisła”. Dlaczego Łemkowie i Ukraińcy używają niewłaściwej nazwy, widocznie mają w tym jakiś cel. Łemkowie od 1956 r. mają cały czas możliwość powrotu na swoją ojczystą ziemię lecz z tego co wiem nie są tym zbytnio zainteresowani. Łemkowie, pomimo tragedii przesiedlenia ich w inne regiony kraju, byli bez porównania w lepszej sytuacji i lepiej traktowani niż Polacy z dawnych Kresów II RP, którzy zostali nie przesiedleni, lecz wypędzeni na zawsze.

8. W stercie zamokłych gazet i ulotek na terenie Watry znalazłem ulotkę Fundacja „Losy niezapomniane”. Jest formą apelu o upamiętnianie historii i losów ludzi, którzy w 1947r. zostali „ deportowani” z własnych domów. Szkoda , że przez cały czas zapominania się o tragicznych losach Polaków po II wojnie światowej zamieszkujących południowo-wschodnie tereny Polski, jak i tragiczne losy Polaków zamieszkujących dawne tereny Kresów wschodnich II RP. W ulotce jest następujący tekst: ”Jesteśmy pewni, że z czasem wszystko to stanie się podstawą do stworzenia muzeum poświęconego losom ludzi, których w 1947 r. spotkała niezwykła krzywda.” A może w tym muzeum powinno się uwzględnić krzywdy doznane przez Polaków różnych narodowości z rąk Ukraińców i Łemków z podaniem faktycznych przyczyn operacji „Wisła”?

9. Z zamokniętej „Gazety Krakowskiej” nr 70 z art. Marka Lubaś- Harnego „Polacy i Łemkowie. Rozdrapywanie ran” dowiaduję się, że:

„Ostatnio Polaków i Rusinów z Beskidu Niskiego poróżniła postać Kazimierza Puławskiego. Kiedy pojawił się projekt postawienia mu pomnika w Wysowej, miejscu walk konfederatów barskich, wybuchła afera. Zjednoczenie Łemków skierowało do wojewody małopolskiego protest”.

„Kulminacyjnym punktem miło być odsłonięcie pomnika Puławskiego, wraz z tablicą upamiętniającą wszystkich 170 poległych konfederatów”.

„Niespodziewanie na przeszkodzie stanęła niezrozumiała dla mnie postawa działaczy Łemkowskich”.

Cytat z protestu Łemków: ”w Izbach koło szańców konfederaci wieszali na szubienicy ówczesnych Rusinów a współczesnych Łemków. W Wysowej zaś konfederaci ciężko dawali się we znaki miejscowym Łemkom, czego wyrazem były gwałty, uciążliwa i grabieżcza aprowizacja w ciągu dwóch lat oraz spalenie cerkwi”.

„Przecież konfederaci nie najechali Łemków, tylko uciekali przed Rosjanami- mówi Bara. –Nie zaprzeczam, że jacyś Rusini ponieśli śmierć z rąk powstańców. Tak się dzieje na wojnie. A co do cerkwi w Wysowej, słyszałem też wersję, że dwa lata po odejściu konfederatów spłonęła od pioruna.”

„Wśród Łemków z pok
          • darino Watra 2010 30.09.10, 17:10
            Już dostałem link. Byłem na tej Watrze, i mogę stwierdzić, że większość z opisanych przez pana Zaleskiego zdarzeń nie miała miejsca, za wyjątkiem wystąpienia błota, powstałego w wyniku opadów deszczu :)))
            Ten chory człowiek nie może obyć się bez wrogów, a że Ukraińców mu mało, postanowił zaatakować i Łemków. Skoro podobno jest ich tylko 5 tysięcy ...
            • Gość: pysio Re: Watra 2010 IP: 213.25.24.* 30.09.10, 18:20
              Ja nie mogę nigdy strawić gdy za historię biorą się propagandyści. Ten artykuł o walkach o Lwów jest napisany bez emocji i opowiadania się po czyjejś stronie. Opowiedziano o konflikcie i o faktach bez propagandowego zadęcia. Czy nie można tak właśnie patrzeć na historię? Ja nigdy nie uwierzę że jedna strona jest święta i nieskalana a druga to same potwory. W miarę rozwoju akcji napięcie rośnie a ludzie stają się coraz bardziej obojętni na krzywdy. Na każdej wojnie dochodzi do aktów przemocy która ma też swoje granice. Istnieje też taki zwyczaj wojenny że po zdobyciu miasta przez dobę czasem dłużej pozwalano żołdakom rabować, gwałcić czy mordować. Służyło to odreagowaniu stressu. Każda armia w takim przypadku zachowywała się różnie. W wypadku gdy likwidowano opór powstańców to były represje i obowiązkowo likwidowano wszystkich podejrzanych. Celowali w tym ruscy i szwaby. Przesiedlenie to bardzo humanitarny i mało znany w tych czasach sposób rozwiązywania takiego konfliktu. Gdyby łemkowie podskoczyli ruskim czy szwabom to dzisiaj to plemię byłoby uważane za wymarłe a tak jest ich jeszcze pięć tysięcy? Może ruskie metody jednak są lepsze?
              • Gość: Łemko Re: Watra 2010 IP: 79.139.112.* 30.09.10, 20:37
                Pysio napisał :Gdyby łemkowie podskoczyli ruskim czy szwabom to dzisiaj to plemię byłoby uważane za wymarłe a tak jest ich jeszcze pięć tysięcy? Może ruskie metody jednak są lepsze?

Tak panie Pysio nie trzeba Ruskich ani Szwabów by zostało ich tylko 5 tysiecy z ok. 200 tysięcy - tych nadal przesladowanych i sciaganych w tak tolerancyjnym kraju w którym zyjemy na ich rdzennie rodzinnych terytoriach podkarpacko- krakowskich . Nie wiem dlaczego jest Pan tym tak bardzo ustatysfakcjonowany ,że unicetwiono tych Łemków, choć ci Łemkowie nigdy nie wystepowali przeciwko Polakom ( A może to nie o Łemków a o ich religie chodzi bo wystarczy spojrzeć na pozostałości z ich cerkwi oraz cmentarzy ?)
                • common-sense-ltd Re: tak, tak Mękoła 30.09.10, 21:04
                  Ściemniaj dalej, ale samemu sobie .....jeśli komukolwiek przeszkadza religia, KAŻDA religia, to twoim ulubionym mykołowatym oszołomom, czyli wg Lechowskiego poye....anym.

Religia im przeszkadza, natomiast korupcja nie.
                  Jak nazwiesz po łemkowsku takie szumowiny?
        • Gość: pysio Re: Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl IP: 213.25.24.* 30.09.10, 21:28
          Mykoła jeszcze raz popełnię błąd tłumaczenia czegokolwiek oszołomowi!
          Łemkowie jako tacy przywędrowali na te tereny z Kaukazu i zamieszkali wśród rdzennej ludności która nigdy im krzywdy nie robiła ale starała się i żyć z nimi po ludzku. Rusini jak to rusini , oni bez rycia i po sąsiedzku nie potrafią żyć. Bardzo ściśle współpracowali z banderowcami z pod znaku upa i mają na swoim sumieniu wiele istnień niewinnych staruszków dzieci i kobiet bo jako wybitni tchórze unikali jak ognia walk z wojskiem. Wiem coś o tym bo moi dwaj bracia bardzo aktywnie zwalczali tych pokojowo nastawionych banderowców. Nie wciskaj kitu że komuś się zamarzyło niewinnych łemków przesiedlić na tereny gdzie nie mogli pokazać swojej morderczej natury. To były olbrzymie koszty a Bieszczady potrzebowały ludzi i nikt z głupoty by tego nie robił.
          • Gość: Łemko Re: Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl IP: 79.139.112.* 30.09.10, 21:50
            Pysio napisał :
            Wiem coś o tym bo moi dwaj bracia bardzo aktywnie zwalczali tych pokojowo nastawionych banderowców.
            Pytanie
            To twoi braci byli w NKWD ,UB czy SB a może w KBW lub w innych podobnych formacjach które teraz okrzykuje sie że były to formacje wprawdzie polskie ale bandyckie- a ni tylko z banderowcami na podkarpaciu wojowali .O Polske i polskość ! . Widać to nie bandyci lecz bohaterowie !
            Możesz być dumnym ze swoich barci skoro wojowali z Bandytami a skoro wojowali tez z zolnierzami - to sprawa kontrowersyjna i według uznanioa bo jednemu bandyta to drugiemu może byc .bohater
          • jesus33 Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 30.09.10, 22:22
            Gość portalu: pysio napisał(a):

> Łemkowie jako tacy przywędrowali na te tereny z Kaukazu i zamieszkali wśród r
            > dzennej ludności która nigdy im krzywdy nie robiła ale starała się i żyć z nimi
            > po ludzku.

Pysio!:)
            Gdzie to wczytałeś, tak z ciekawości pytam?
            Poważnie, aż z Kaukazu?
            A ja myślałam, że bliższe ich sercu są Karpaty:
            www.zgapa.pl/zgapedia/%C5%81emkowie.html
            Ale pewnie się mylę, przecież tak naprawdę nie ma Morza Czarnego, a Kaukaz to to samo co Karpaty:)))
            A może nie?
            Spróbujcie myśleć inaczej, a zostaniecie nazwani Mykołowatymi!
            • Gość: Analityk A potem.. IP: *.toya.net.pl 30.09.10, 22:16
              Po ostatnim orzeczeniu ETS w/s Kosowa - kazdy naród ma prawo do państwowosci - trza iśc z postepem; jak sie wyrżnie troche duszyczek przy tworzeniu państwowości to jakie ma to znaczenie z pozycji istniejącej w danym momencie władzy?
              Ofiarom jest póxniej źle...

• Gość: pysio Re: Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl IP: 213.25.24.* 30.09.10, 22:22
              Mykoła na pewno nie byli wrednymi ubekami którzy tworzyli kloakę ludzkości. Gdybyś miał chłopie choć troszkę wyobraźni i potrafił zobaczyć te zmasakrowane zwłoki staruszków, kobiet i dzieci to sam byś im stawiał pomniki za walkę z tymi bydlakami, sadystami i bezmózgami! Ale ty jesteś oszołom i na ludzkie odruchy cię nie stać! Ty jesteś rusinem a z tego faktu wypływa oczywisty wniosek; Musisz mieć wrogów bo to jest punkt honoru dla rusina. Sam sobie wyciąg taki wniosek na podstawie twojej działalności na tym forum. Cały czas ryjesz, judzisz, znieważasz. Jednym słowem robisz wszystko by mieć wrogów i dodatkowo wymyślasz fakty by potwierdzały twoją tezę. Sam się stawiasz na marginesie i sam płaczesz że ci się krzywda dzieje. Wstąpiłeś na ścieżkę z której nie ma powrotu i gwarantuję ci że będzie coraz gorzej.
            • jesus33 Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 30.09.10, 22:26
              common-sense-ltd napisała:

> Emocje nie są niczym złym, w przeciwieństwie do propagandy kłamstwa i wszechobe
              > cnego tutaj chamstwa.
              > O wszystkim można dyskutować, Kres, szkoda tylko, że nie z każdym.....nie z każ
              > dym WARTO.

Tu będzie lepiej pasować, a wskoczyło w nieodpowiednie miejsce:))
              Masz rację, nie z każdym WARTO. :)
              Ja zostałam do tego stopnia ogłupiona, że aż pobiegłam do pokoju dziecka po globus:)

> Łemkowie jako tacy przywędrowali na te tereny z Kaukazu i zamieszkali wśród r
              > dzennej ludności która nigdy im krzywdy nie robiła ale starała się i żyć z nimi
              > po ludzku.

Pysio!:)
              Gdzie to wczytałeś, tak z ciekawości pytam?
              Poważnie, aż z Kaukazu?
              A ja myślałam, że bliższe ich sercu są Karpaty:
              www.zgapa.pl/zgapedia/%C5%81emkowie.html
              Ale pewnie się mylę, przecież tak naprawdę nie ma Morza Czarnego, a Kaukaz to to samo co Karpaty:)))
              A może nie?
              Spróbujcie myśleć inaczej, a zostaniecie nazwani Mykołowatymi!
                • Gość: pysio Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 213.25.24.* 30.09.10, 22:49
                  Jesus, chwaliłaś się perfekcyjną znajomością historii?
                  Ten fakt nie jest tajemnicą i można o tym wyczytać w encyklopedii Gutenberga, wydanie przedwojenne. Wystarczy poszukać /nie wpisać bo to są książki/ dowolne plemię a Łemkowie są pod literą ;Ł;. Są też Rusini, Ukraińcy, Małorusini, Hucułowie i wiele innych. Jako, że to wydanie z przed czasów banderowskich to chyba piszą prawdę.Możesz też się dowiedzieć że tak ryli na Kaukazie że wreszcie przegoniono ich z tego rejonu.
                        • tadeusz.4 Re: Encyklopedia Gutenberga 30.09.10, 23:47
                          Hasło jest, panie wampir, tylko trzeba jeszcze umieć korzystać z linkowanych przez siebie stron:

"Łemki
                          względnie L e m k i (sami zwą się Rusnakami), jeden z szczepów Górali ruskich, zamieszkujący Karpaty na wsch. od Popradu, po przełęcz Dukielską. Wzrostu miernego, przeważnie ciemnego typu, krótkogłowi, o wąskich czołach, twarzach wydłużonych, nosach prostych, zajmują się pasterstwem, mniej rolnictwem i przemysłem domowym (tym ostatnim głównie dla zaspokojenia potrzeb własnych). Charakterystyczny dla nich, obok zwyczaju noszenia długich włosów i golenia całkowitego twarzy, jest ubiór, składający się u mężczyzn z dużych kapeluszy, z podgiętemi do góry brzegami, czuch, z galerjami, spadającemi na plecy i długiemi, zaszytemi rękawami, guń sukiennych, serdaków i krótkich koszul; ubiór kobiecy oznacza się brakiem haftów i t. p. ozdób. Język Ł. cechuje polsko–słowacki akcent, a obok innych właściwości gramatycznych i fonetycznych, zwyczaj skracania wyrazów przez ściąganie całych zgłosek"

www.gutenberg.czyz.org/word,43116

Nie ma tam za to (jak widać) ani słowa o Kaukazie...
                            • tadeusz.4 Mówisz - i masz 01.10.10, 00:02
                              Czarne Morze
                              (staroż. Pontus Euxinus), morze Śródziemne o kształcie owalnym, rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na płd., Ukrainą na płn., półwyspem Bałkańskim na zach. i Kaukazem na wsch., a połączone cieśninami Bosforem i Dardanelami z resztą morza Śródziemnego. Powierzchnia jego wynosi 450.000 km.2 (razem z morzem Azowskiem). Płd., wsch. i zach. wybrzeża morza C. są strome i naogół pozbawione dobrych portów, płn. płaskie i zapiaszczone, a więc również trudno dostępne, wyjątek stanowią tu tylko wybrzeża Krymu. Również tylko płn. wybrzeża są nieco lepiej rozczłonkowane. Spotykamy tu szereg niewielkich zatok (Jagorlicka, Tendrowska, Perekopska czyli Karkinicka, Eupatorji, Sewastopolska, Bałakławska, Teodozji i morze Azowskie) oraz zamkniętych lub otwartych limanów (Dniestrowy, Chażybejski, Kujalnicki, Piligulski, Berezański, Bohu i Dnieprowy), tworzących charakterystyczną cechę tych wybrzeży. Poza paroma małemi wysepkami (największa Tender) wzdłuż płn.–zach. wybrzeży, innych wysp na morzu C. niema. Płd. część morza C. jest bardzo głęboka (do 2.245 m.), natomiast w płn. części głębokości sięgają tylko do 200 m., a na morzu Azowskiem tylko do 16 m. Dno morza jest zasłane osadami hemipelagicznemi, przytem występuje w nich dużo składników siarczanych, powodujących brak życia organicznego w głębinach. Zasolenie u wierzchu wynosi 18,30/00, wzrasta jednak ku dołowi do 22,50/00, a w morzu Azowskiem średnio 10,50/00. W lecie posiada woda na powierzchni temperaturę 17°—27°, (w morzu Azowskiem u dna do 25°), w zimie zaś oziębia się do 5°, przyczem u płn. brzegów pokrywa się na krótko lodem, który na morzu Azowskiem utrzymuje się nawet przez cały styczeń i luty. Zjawiska ruchowe są tu ograniczone do silnego falowania, morze jest bardzo burzliwe. Prądy morza C. są zupełnie samodzielne. Są to z jednej strony prądy, idące z morza Marmara i Azowskiego, a z drugiej prądy tryftowe, powodowane cyklonalnym układem wiatrów. Morze C. jest utworem młodym, jest ono pozostałością wielkiego, śródlądowego morza Sarmackiego, które pokrywało olbrzymie obszary między Wiedniem a jez. Aralskiem i które podzieliło się później na jeziora: pontyjskie i aralo–kaspijskie. Jez. pontyjskie połączyło się w epoce polodowcowej z świeżo powstałemi zapadliskami mórz: Egejskiego i Marmara. Z powodu swego zamknięcia morze C. nie odgrywa obecnie ważniejszej roli w komunikacji światowej, w starożytności jednak i w średniowieczu posiadało duże znaczenie jako łącznik z płd.–wsch. Europą. Z końcem XIV. i pocz. XV. w. miała Polska dostęp do płn. wybrzeży morza C., przy końcu jednak tego wieku zosała odepchnięta od nich przez Turcję, która zkolei ustąpiła w 18 w. miejsca Rosji.

www.gutenberg.czyz.org/word,13047
                              • jesus33 Re: Mówisz - i masz 01.10.10, 00:17
                                No, no, no. I co my z tym fantem zrobimy?
                                Cała teoria Pysia upadła przez to cholerne Morze Czarne!
                                A może tego morza wcale nie ma, może to kolejna propaganda neobanderowców, kto z Was je widział?
                                Ja nie!
                                Jestem skłonna uwierzyć jednak Pysiowi i wcisnąć Kaukaz w Karpaty, Karpaty przesunąć w Alpy,a te spokojnie można umieścić w Pirenejach. Nikt się nie zorientuje. Ja na pewno nie, ponieważ geografię znam tak słabo jak historię.
                                • tadeusz.4 Re: Mówisz - i masz 01.10.10, 00:40
                                  > Jestem skłonna uwierzyć jednak Pysiowi i wcisnąć Kaukaz w Karpaty, Karpaty prze
                                  > sunąć w Alpy,a te spokojnie można umieścić w Pirenejach. Nikt się nie zorientuj
                                  > e. Ja na pewno nie, ponieważ geografię znam tak słabo jak historię.

W pakiecie kursu korespondencyjnego, w ramach którego pysio kończył podstawówkę, nie było geografii (zamiast niej dodali dwie godziny religii ekstra). Stąd jego kłopoty...
                      • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 30.09.10, 23:52
                        Pysia twórczość też jest radosna, beztroska, odwołuje się do magicznych wyobrażeń, a oprócz tego charakteryzuje się deformacją i jest dodatkowo nacechowana skrajnie subiektywnym punktem widzenia. Czyli jak u Nikifora i wszystkich innych przedstawicieli prymitywizmu.
                        Pysio zacznij malować, może drzemie w Tobie ogromny talent.:)
                        • tadeusz.4 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 00:03
                          Pysio jest Nikiforem tego forum - sam przyznał się, że podstawówkę skończył jako ekstern (korespondencyjnie?), dzięki pomocy połowy miasta (bracia ubowcy pewnie mu pomagali, jak już przestali wybijać tych kaukaskich łemko-owczarków).
                                • Gość: he he he Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 79.139.112.* 01.10.10, 07:10
                                  Pysio - to ma Kapustę nie od paraday oraz jest bardzo dobrym uczniem forumowego Historyka ( od 7 boleści) . To zapewne historyk mu naplutł ,że łemkowie to rasa Kaukaska ( jak te psy owczarki) a nawet poza ziemska i niebiańska a tu w Karpaty pod Kraków przylecieli na "PARASZUTACH" prosto z Kosmosu( razem z owczarkami) . A może wykluli se jak Dinozaury i teraz są na wymarciu więc nalezy ich zamknąc w ZOO lub w Parku Narodowym -odpowiednikiem rezerwatu indińskiego ze stolicą w Komńczy ( jak dla Komańczów) . Tylko skąd te owczarki - pewnie tez jakoś się wykluły ?he he he !
                                  • Gość: pysio Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 213.25.24.* 01.10.10, 08:53
                                    Wesoło wam, co? To podajcie swoją wersję co do której nie ma wątpliwości a z którą nie mogą sobie poradzić uczeni i pseudouczeni. Czy sam opis zamieszczony w encyklopedii i podany przez jobrave wam nie wystarcza? Czarni, tępogłowi itd to wypisz wymaluj sylwetka górala kaukaskiego. Są oni też nazywani nomadami Europy. Dlatego ich pochodzenie i droga do Polski i osiedlenie się na tych terenach w XIV czy XV wieku jest bardzo możliwe. Myślę ze tak wytrawni etnografowie jak jesus czy wampir w jednej osobie nie powinni mieć kłopotów z ostatecznym wyjaśnieniem tej kwestii. Jak dotąd napisaliście dużo ale ani słowa na temat. Bardzo interesujący sposób dyskusji tylko nie wiadomo jak trzeba być inteligentnym by się w tym połapać?
                                    Mykoła, naprawdę świetny nick dla ciebie. Jesteś wesoły chłopak i he he he na twój widok jest całkiem zrozumiały!
                                    • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 10:06

> Wesoło wam, co?

Bardzo wesoło :)))
                                      Pysio nie gniewaj się, nie mogłam się powstrzymać.

To podajcie swoją wersję co do której nie ma wątpliwości a z kt
                                      > órą nie mogą sobie poradzić uczeni i pseudouczeni.

Pysio nie mam swojej wersji, nigdy nie zajmowałam się badaniem Łemków z Kaukazu.
                                      Słyszałam tylko o Łemkach z Karpat.
                                      A czy są jakieś metody naukowe pozwalające odróżnić jednych od drugich?

Czy sam opis zamieszczony w
                                      > encyklopedii i podany przez jobrave wam nie wystarcza?
                                      Czarni, tępogłowi itd to
                                      > wypisz wymaluj sylwetka górala kaukaskiego. Są oni też nazywani nomadami Europ
                                      > y. Dlatego ich pochodzenie i droga do Polski i osiedlenie się na tych terenach
                                      > w XIV czy XV wieku jest bardzo możliwe.

Nie zauważyłam żeby Jobrave udzielał się w tym wątku, ale jak tak piszesz, to pewnie tak jest i nieważne że wszystko inne temu przeczy. Co to jest opis zamieszczony w encyklopedii?
                                      Fanka ma urodę mongolską, czy to znaczy że jest Mongołem i pochodzi z Mongolii? Ja na przykład mogę powiedzieć wprost, że z wyglądu nie wyglądam jak typowa Polka. Mam brązowe oczy, naturalny kolor to blond, ale wpadający nie w żółty odcień jak u Polek, lecz stalowo-szary. To typowo bałkańskie połączenie brązowe oczy i blond włosy. Rysy twarzy też nie są typowo Polskie, kości policzkowe mam bardziej wypukłe i podobne do tych jakie mieli moi przodkowie w Rosji. Kolor oczu to kwestia sporna, identyczne jak u dziadka Polaka, więc się jeszcze zastanawiam. Karnacja bardzo jasna, porcelanowa. Typowa Polka jest brzoskwiniowa. Temperament na pewno bałkański, długo można mi dokuczać bez żadnej reakcji z mojej strony, ale w momencie przekroczenia pewnej granicy nie waham się nigdy dać w mordę. Mam Pysio iść dalej i opisać co mam pod szyją?
                                      Z tymi opisami Pysio to różnie bywa, kto ma jakąkolwiek świadomość o swoim pochodzeniu, ten się nie dziwi, że ma na przykład takie a nie inne rysy twarzy. Zdziwiona jest teraz pewnie tylko Fanka mongolskimi przodkami, ale kto wie co znajdzie jak pogrzebie w rodzinnych metrykach :)

Myślę ze tak wytrawni etnografowie jak
                                      > jesus czy wampir w jednej osobie nie powinni mieć kłopotów z ostatecznym wyjaśn
                                      > ieniem tej kwestii.

W jednej osobie? :) No dobrze niech Ci będzie Pysio/Wielbłądzie/Fanko jestem Wampirem :)
                                      A o to czy Wampir chce być Jesusem musisz już spytać jego. :)

Jak dotąd napisaliście dużo ale ani słowa na temat.

Podałam link. Wystarczy otworzyć i przeczytać. Podam jeszcze jeden z Wikipedii, na dole są podane publikacje dotyczące Łemków, w wolnej chwili możesz do nich sięgnąć.
                                      pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81emkowie

Bardzo
                                      > interesujący sposób dyskusji tylko nie wiadomo jak trzeba być inteligentnym by
                                      > się w tym połapać?

Wystarczy przeczytać po kolei wszystkie posty zamieszczone w tym wątku, dla osoby która nie tylko potrafi czytać, lecz również rozumie to co czyta będzie to średniej trudności zadanie. Jedyna ciężka rzecz do zrozumienia, to odróżnienie Łemków z Karpat od tych z Kaukazu :)))
                                      • Gość: pysio Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 213.25.24.* 01.10.10, 10:37
                                        To teraz mi powiedz dlaczego wysmiałas moją teorię? A tak na marginesie to ci powiem że pewne cechy wiekszej grupy ludzi jednak zdradzają ich pochodzenie. Twój jednostkowy przykład o niczym nie przesądza. Ludzi którzy sie zasymilowali i nie sa podobni do swoich przodków jest większość. Czy koks i białas to na pewno trudne do odgadnięcia pochodzenie. Tu różnice są mniej rażące. Ale po co ja o tym piszę? dla ciebie zawsze jest pierwszeństwem mania wyższości a nie dowodzenie swoich racji. Naprawdę, posiadasz bardzo ciekawą mentalność. Dyskutujesz i nie wiesz co to jest dyskusja. Polega to na tym że ja np. rzucam jakieś hasło a ty w sposób rzeczowy je obalasz. W twoim przypadku polega na sprowadzeniu wszystkiego do absurdu i udawanie znawcy tematu udającego przy tym dowcipnisia traktującego innych z pozycji paternalistycznych. Prawdę mówiąc to typowa poza pseudo inteligenta.
                                      • Gość: kres Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 79.139.106.* 01.10.10, 10:51
                                        więc jest to lud pasterski rozprzestrzeniający sie pasmem gór Karpaty, w czasach wielkiej Rzeczypospolitej Trojga Narodów doszedł przez Bieszczady do Tatr a nawet dalej. Czy to daje komukolwiek prawo do podważania polskości ziem na których ten lud zamieszkiwał czy zamieszkuje.Naturalną granicą były góry,nie tylko w naszym przypadku/Pireneje, Alpy/, morza lub rzeki.Problem w tym że ten i podobne ludy wywodza sie z Rusi i dziś identyfikuja się z narodem ukraińskim co daje nacjonalistom argument w postaci tam gdzie nasz narod tam Ukraina. I takie podejscie wzbudza właśnie te negatywne emocje.
                                        • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 11:36
                                          Nie wszyscy Łemkowie utożsamiają się z Ukraińcami, Ci co tak uważają to obecnie niewielki procent. Łemkowie maja duże poczucie odrębności i jest to odrębna grupa etniczna wchodząca w skład narodów wschodniosłowiańskich, czyli tzw. Rusinów. "Ukrainizacja" Łemków rozpoczęła się na początku pierwszej wojny światowej i była prowadzona przez Austro- Węgry.
                                          Żeby wejść w skład tej samej grupy etnicznej, należ spełnić cztery podstawowe warunki:
                                          1. Kultura (język , religia)
                                          2. pochodzenie ( wspólni przodkowie)
                                          3. terytorium (poczucie więzi z ziemią)
                                          4. odrębność osobowościowa (jak my postrzegamy innych, a inni nas)
                                          Na podstawie powyższego bardzo łatwo opisać różnicę między Łemkami, a Ukraińcami.
                                          1.
                                          Język :
                                          W gwarach łemkowskich, które są podobne do języka ukraińskiego, można znaleźć wiele słów pochodzenia wołoskiego, które do dziś występują w języku rumuńskim, ale też widać bardzo wiele wpływów polskich, słowackich, a nawet węgierskich.
                                          Religia:
                                          Ludy osiadłe na Łemkowszczyźnie pierwotnie były prawosławne. Tereny te tworzyły południowo-zachodnią część prawosławnej eparchii przemyskiej. Po przyjęciu przez biskupów przemyskich w XVII wieku unii brzeskiej cerkiew prawosławna tych terenów zmieniła się w cerkiew greckokatolicką. Łemkowie byli więc niemal wyłącznie grekokatolikami (podobnie jak pokrewni im Rusini preszowscy i zakarpaccy po południowej stronie Karpat). Taki stan rzeczy trwał do tzw. schizmy tylawskiej w latach 1926-1934, gdy około 18 tys. Łemków, głównie we wsiach zachodniej części Beskidu Niskiego, powróciło do wiary przodków czyli prawosławia. Była to reakcja przede wszystkim na ukrainizację Łemków przez duchownych greckokatolickich. Innymi powodami były względy ekonomiczne i wpływy orientacji wszechruskiej na tych terenach. Większość Łemków pozostała jednak wiernymi ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej. Wskutek tych wydarzeń Stolica Apostolska dekretem z 10 lutego 1934 Quo aptius consuleret specjalnie dla Łemków utworzyła odrębną jednostkę jurysdykcyjną – Apostolską Administrację Łemkowszczyzny. W jej skład weszło 9 zachodnich dekanatów greckokatolickiej diecezji przemyskiej.
                                          2.Pochodzenie:
                                          Najbardziej uznaną w Polsce teorią powstania tej grupy etnicznej, posiadającej własny język, kulturę i obyczaje, jest teoria tzw. migracji wołoskich. Zakłada ona, iż począwszy od XII wieku wzdłuż głównego grzbietu Karpat, z terenów dzisiejszej Rumunii rozpoczęła się wędrówka pasterzy wołoskich (kolonizacja wołoska). Ludność ta mieszała się po drodze z ludami ruskimi zamieszkującymi tereny dzisiejszej Ukrainy, czemu sprzyjała wspólnota religijna.
                                          3. Terytorium:
                                          Łemkowszczyzna - Po polskiej stronie Karpat był to teren od Wysokiego Działu w Bieszczadach, po dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim, oraz tzw. Ruś Szlachtowską na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, natomiast po stronie słowackiej - pas Beskidów, praktycznie aż do Tatr.
                                          4. Postrzeganie:
                                          Na podstawie trzech powyższych Łemkowie uważają się za Łemków, a nie za Ukraińców.

Kres Łemkowie nie podważają polskości ziem Łemkowszczyzny, te mapy które widać na ich straganach to nie mapy państwowe, a kulturowe. Z tym regionem się utożsamiają i z nim są silnie związani. Na pewno nie są to początki separatyzmu, ani nic podobnego. Na północy Polski są Kaszubi, mają swój język, swoje terytorium i podobne mapy jak Łemkowie i również nie myślą o tym by cokolwiek podważać, to ma wymiar bardziej kulturowy niż polityczny. Tak jest we wszystkich krajach, zachodniej Europy również. I podkreślam jeszcze raz Łemkowie to nie Ukraińcy wchodzą jedynie w skład narodów wschodniosłowiańskich wspólnie z Ukraińcami, Rosjanami, Białorusinami itd.. Mają zbyt mocne poczucie odrębności, by było inaczej.
                                        • Gość: jobrave Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: *.range86-162.btcentralplus.com 01.10.10, 11:40
                                          Tu mamy bardzo interesujący artykuł na temat "rasy polskiej"
                                          media.wp.pl/kat,1022939,wid,10558682,wiadomosc.html?ticaid=1afbb
                                          Dla Pysia jest za długi więc nie przeczyta, a szkoda, zadedykuję mu więc pewien fragment:
                                          Prof. Krzysztof Borysławski dodaje kilka dodatkowych informacji. - W Europie mamy obecnie cztery główne typy rasowe: nordyczny, laponoidalny, śródziemnomorski i armenoidalny. Właściwie przedstawicieli czystych ras można policzyć na palcach, wszyscy jesteśmy jakąś tam mieszaniną. Typowy Polak jest mieszańcem nordyczno-laponoidalnym, zwanym subnordykiem, z bardzo drobnymi przymieszkami. Przed zamieszaniem migracyjnym po II wojnie światowej był w Polsce dość wyrazisty układ - im bardziej na południe, tym większa była przewaga pierwiastka laponoidalnego, a im bardziej na północ, tym wyraźniejsze akcenty nordyczne. Teraz to jest trochę mniej wyraźnie.
                                          Jak efekt mieszania wygląda na zewnątrz, w praktyce? Prof. Borysławski kontynuuje: - Subnordyka charakteryzuje tzw. dysharmonia pigmentacji najczęściej jest tak, że przy raczej ciemnych włosach mamy niebieskie oczy. Odwrotny układ jest rzadziej spotykany. Zróżnicowanie kolorów jest typowe dla subnordyków, bo wszystkie inne rasy czy ich kombinacje mają jednolitą pigmentację (nordyk ma jasne włosy i niebieskie oczy reszta to "ciemne typy").

Oczywiście są to tylko rozważania teoretyczne, czyste bowiem typy nordyczne i laponoidalne różnią się bardzo między sobą. Nordyk jest wysokiego wzrostu, smukłej budowy ciała; włosy faliste, jasnoblond; skóra dość silnie owłosiona; oczy jasne; głowa wydłużona, twarz pociągła, nos wąski, wysklepiony. TYP laponoidalny - przeciwnie: wzrost bardzo niski do niskiego, budowa słaba; krótkie nogi, długi tułów i ręce; włosy czarne do ciemnobrązowych, proste, oczy brązowe, skóra brudnożółtawa, twarz bardzo krótka, dość szeroka, nos słabo wydatny, wklęsły, koniuszek zadarty.
                                          I jak Ci Pysio w pyszczku, jak się czujesz, jako kundel i to, tak ohydnie wymieszany? Gdyby ci się chciało przeczytać cały artykuł, to dowiedziałbyś się o sobie jeszcze straszniejszych rzeczy, dowiedziałbyś dlaczego Ty, Fanka i Lechowski macie płaskie nosy, niskie czoła, "skośnawe" oczy, krótkie nogi, niski wzrost i krępą budowę ciała (nie, nie mówię, że małpy) i że Twoich żyłach płynie m.in. krew narodu, którego tak nienawidzisz, Twojego narodu.
                                          • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 12:09
                                            No ładnie :)
                                            I co Ty na to Pysio? Ja się do tej strasznej myśli na temat swojego pochodzenia już przyzwyczaiłam, a przetrawiłam to na zajęciach z Antropologii kultury. Dobrze, że Jobrave podał link do tego ciekawego artykułu, ja już się rozkręcałam i miałam Ci zrobić wykład z teorii kultury, a po tym zostałabym na bank nazwana pseudointelektualistką :))
                                            Z treści artykułu niejednoznacznie mogę stwierdzić, który typ u mnie przeważa. Blond włosy, brązowe oczy; mieszanka dwóch typów. Jasna karnacja, średni wzrost (164cm); również mieszanka dwóch typów. Jak nic, mieszaniec! :) Ja to zaakceptowałam, teraz pora na innych. O Tobie Pysio wiem tylko tyle, że masz wąsy jak Marszałek. Proszę więc o opis, pomożemy Ci w odnalezieniu korzeni.
                                            • Gość: pysio Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 213.25.24.* 01.10.10, 13:00
                                              Jo, to co ty przedstawiłeś tak szeroko ja zaakcentowałem tylko i nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem bo ta część Europy to największy tygiel narodów. Lecz ja przypomnę ze nie dyskutujemy o dniu dzisiejszym lecz o korzeniach Łemków. Dlatego ten wykład jest pozyteczny ale nie na temat.
                                              Jesus ty jako blondynka na pewno spotkałaś się z reakcją i opiniami o blondynkach. Nie ma sensu przedrukowywać treści z netu podając jako swoje przemyślenia.
                                              Gdyby sporne plemiona szły z zachodu to po drodze która trwała wieki nabyliby przekonania do normalnego chrześcijaństwa a nie do odłamu bizantyjskiego.
                                              Jako ciekawostkę podam ich obyczaj grzebania zmarłych ku przestrodze wampirom; Po kilku dniach od zakopania - wykopują nieboszczyka obcinają mu łeb, zwłoki przewracają na plecy i przybijają drewnianymi /osinowymi/ kołkami a łeb wsadzają między nogi. Można pogrzebać w ziemi i gdy się znajdzie takie pochówki to nietrudno wyciągnąć wnioski.
                                              • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 16:12

> Jo, to co ty przedstawiłeś tak szeroko ja zaakcentowałem tylko i nie jest dla
                                                > mnie żadnym zaskoczeniem bo ta część Europy to największy tygiel narodów.

Zaskoczeniem nie jest, ale pewnie nadal w to nie wierzysz i uważasz się za jeden procent czysto rasowych.

Lecz
                                                > ja przypomnę ze nie dyskutujemy o dniu dzisiejszym lecz o korzeniach Łemków.

Dyskutować można z kimś, kto wie gdzie jest Kaukaz, a gdzie Karpaty. Poszperałam we wszystkich książkach w domu i we wszystkich artykułach w necie (przypaliłam przy tym dwa naleśniki) i nigdzie nie znalazłam nic na temat Łemków i Kaukazu. Sprawdziłam nawet dwa razy czy to cholerne Morze Czarne istnieje i jest zarówno w atlasie jak i na globusie. Jest! Żeby nie wiem jak bardzo się starać, nie ma szans na połączenie Kaukazu z Karpatami.

Dl
                                                > atego ten wykład jest pozyteczny ale nie na temat.
                                                > Jesus ty jako blondynka na pewno spotkałaś się z reakcją i opiniami o blondyn
                                                > kach. Nie ma sensu przedrukowywać treści z netu podając jako swoje przemyślenia
                                                > .

Wiesz Pysiu znam mnóstwo blondynek, którym Ty nawet do pięt nie sięgasz. Na własne życzenie nie jestem już blondynką, zerwałam ze swoja przeszłością i teraz jestem ruda. Na temat rudych też dużo słyszałam, więc się nie fatyguj i nie przypominaj. Ja nie lubię brunetek, to prawdziwe mąciwody i to one zazwyczaj nadrabiają swoje braki opowiadając kawały o blondynkach. Nigdy się za to nie gniewam, ponieważ wiem jakie maja problemy z wąsami i wiem, że muszą to sobie jakoś rekompensować.

> Gdyby sporne plemiona szły z zachodu to po drodze która trwała wieki nabyliby
                                                > przekonania do normalnego chrześcijaństwa a nie do odłamu bizantyjskiego.

Czy Karpaty są na zachodzie?

> Jako ciekawostkę podam ich obyczaj grzebania zmarłych ku przestrodze wampirom
                                                > ; Po kilku dniach od zakopania - wykopują nieboszczyka obcinają mu łeb, zwłoki
                                                > przewracają na plecy i przybijają drewnianymi /osinowymi/ kołkami a łeb wsadzaj
                                                > ą między nogi. Można pogrzebać w ziemi i gdy się znajdzie takie pochówki to nie
                                                > trudno wyciągnąć wnioski.

Czyj jest to obyczaj ?
                                            • Gość: kres Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) IP: 79.139.106.* 01.10.10, 13:28
                                              wyjaśnij mi proszę, jeśli Łemkowie stanowią tak odrębną grupę etniczną i nie utożsamiają się z Ukraińcami, to dlaczego stanowili zaplecze ludzkie/normalni ludzie wsi/ UPA.Przecież to fakt nie do podważenia że dopiero wysiedlenie z terenów działania ludności zakończyło działalność UPA.Pozbawienie dopływu nowych ludzi, żywności,schronienia ,spowodowało zakończenie barbarzyństwa. Wielokrotnie pisałem o tym że nie podważam prawa Ukraińców do własnego państwa,mieli prawo do walki, skoro polityczna nie dawała rezultatu to musiała mieć miejsce walka zbrojna. Ale walka zbrojna z formacjami zbrojnymi a nie z bezbronną ludnością. Przecież to były realia takie że ąrmia czerwona zajęła pół Europy. Czy tym barbarzyństwem wywalczono sobie wolnośc? Nie, wolność Ukrainie przyniósł dopiero rozpad ZSRR i to własnie ZSRR uczynił to państwo w takich granicach.W innej rzeczywistośći na takie granice przede wszytkim nie zgodziła by się Rosja/mam na myśli zagłębie donieckie ,Krym itd/
                                              • jesus33 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 01.10.10, 16:54
                                                Gość portalu: kres napisał(a):

> wyjaśnij mi proszę, jeśli Łemkowie stanowią tak odrębną grupę etniczną i nie u
                                                > tożsamiają się z Ukraińcami, to dlaczego stanowili zaplecze ludzkie/normalni l
                                                > udzie wsi/ UPA.

Po to dałam link do Wikipedii, hasło Łemkowie. Tam było wszystko wyjaśnione, łącznie z tym dlaczego byli poddani "ukrainizacji". Jest również ciekawostka, wśród Ukraińskich Strzelców Siczowych na 8000 tysięcy ochotników Łemków było ledwie 30. Warto się zastanowić co się wydarzyło w dwudziestoleciu, że teraz z taką łatwością utożsamiamy Łemków z Ukraińcami. Jakby nie patrzeć to Polacy tez stanowili zaplecze UPA, która wymuszała siłą i gwałtem to co chciała. Tak było na wsiach, wchodzili i brali co chcieli i nikt się nie sprzeciwiał, wiadomo czym to groziło. Warto tez pamiętać o tym, że do UPA wcielano często siłą, a kto nie chciał brać w tym udziału, dzielił los z ofiarami UPA i jego rodzina również. Przypominam, że Ukraińcy też byli mordowani przez UPA.

Przecież to fakt nie do podważenia że dopiero wysiedlenie z ter
                                                > enów działania ludności zakończyło działalność UPA.

Nikt nie prowadził ewidencji, kto i w jaki sposób wspomagał UPA. Logiczne jest, że szli do swoich. Rozmawiałam kiedyś z ciocia męża, opowiadała mi jak do nich przyszli ludzie z UPA, a cała rodzina uciekła do sadu. Zabrali wszystko co mogli, jedzenie, ciepłe ubrania i wszystko to co w lesie się przyda. Ile było takich Polskich rodzin, odwiedzonych przez takich "gości" ? Dziesiątki, setki, czy tysiące? Skąd mam pewność, że podobnie nie było z Łemkami. Nie wszyscy byli w UPA, myślę że mógł to być trochę większy procent od tego w Strzelcach Siczowych.

Pozbawienie dopływu nowych l
                                                > udzi, żywności,schronienia ,spowodowało zakończenie barbarzyństwa. Wielokrotnie
                                                > pisałem o tym że nie podważam prawa Ukraińców do własnego państwa,mieli prawo
                                                > do walki, skoro polityczna nie dawała rezultatu to musiała mieć miejsce walka
                                                > zbrojna. Ale walka zbrojna z formacjami zbrojnymi a nie z bezbronną ludnością.
                                                > Przecież to były realia takie że ąrmia czerwona zajęła pół Europy. Czy tym bar
                                                > barzyństwem wywalczono sobie wolnośc? Nie, wolność Ukrainie przyniósł dopiero
                                                > rozpad ZSRR i to własnie ZSRR uczynił to państwo w takich granicach.W innej rze
                                                > czywistośći na takie granice przede wszytkim nie zgodziła by się Rosja/mam na m
                                                > yśli zagłębie donieckie ,Krym itd/

Na temat UPA i jej metod "walki" pisałam już kilkadziesiąt razy, wiec się nie będę powtarzać.
                                                To było barbarzyństwo, koniec kropka.
                                    • tadeusz.4 Re: Pysiowa propaganda kłamstwa! :) 02.10.10, 12:22
                                      Pysieczko ty moja! Dobrze ci tu radzą - nie myśl za dużo, bo ci to szkodzi i będzie cię potem główka bolała! Żebyś miał jeszcze większy dyskomfort psychiczny i dysonans poznawczy: piszesz, że Łemkowie pochodzą z Kaukazu, bo są tępi, jak wszyscy tamtejsi mieszkańcy

Czy sam opis zamieszczony w
                                      > encyklopedii i podany przez jobrave wam nie wystarcza? Czarni, tępogłowi itd to
                                      > wypisz wymaluj sylwetka górala kaukaskiego.

Otóż ciebie, mnie i wszystkich tutejszych piszących określa się w terminologii anglosaskiej mianem ...rasy KAUKASKIEJ!!!:

en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_race

A nie mówiłem, że będzie bolało?...
          • Gość: Cypis Re: Wschodnia Galicja dwóch narodów - rp.pl IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.10, 20:48
            Gość portalu: kres napisał(a):

> może i miałes dobre intencje Cypisie ale mogłeś przewidzieć jakiego rodzaju emo
            > cje wywoła ten temat na tym forum.

Zawsze gdy znajduję artykuły o podobnej tematyce, zastanawiam się czy rozpoczynać nowy wątek na forum. Trudno przewidzieć jakie będą reakcje, wiec najczęściej sobie odpuszczam.
            Lipcowa dyskusja - Kuroń. Nadzieja i rozczarowanie: o Ukrainie i mnie - była krótsza, choć temat bardziej "gorący" niż wydarzenia po I wojnie światowej.
        • jesus33 Do fanki! 01.10.10, 15:54
          Zazwyczaj o tej porze jadam obiad ( w tym momencie naleśniki) i jak widzę to z jaką lubością oddajesz się swoim narcystycznym zapędom dając link do własnych postów, nie mam już ochoty na ten przepyszny posiłek. Nie rób mi tego, natrudziłam się, zrobiłam coś dobrego, a Ty swoim zachowaniem sprawiasz, że się marnuje. Nie bądź dziecinna :)
            • jesus33 Re: Do fanki! 01.10.10, 16:17
              Mniammm knedle ze śliwkami, a domowej roboty?
              Naleśniki ciężko się smażyły, jak zwykle posłuchałam Mamy i Babci, dodałam kwaśne mleko i miałam kłopoty ze smażeniem, zaczęły przywierać. Ale co tam, pyszne były :)
              Obecnie je zajada cała kamienica, zawsze robię z potrójnej porcji i wszystkich obdzielam :)
              • wampir-wampir Re: Do fanki! 01.10.10, 16:33
                No pewnie, że domowe. Sam robiłem :-))) Naleśniki z kwaśnym mlekiem to po francusku. Też takie robię, jeśli nadziewam szpinakiem wymieszanym z sosem beszamelowym. Pyyycha, kocham naleśniki, ale dzieciaki wolą knedle :-)))
                • jesus33 Re: Do fanki! 01.10.10, 17:13
                  Do knedli mi ciasto nie wychodzi :( No dobra raz próbowałam i mi nie wyszło, myślę że za szybko się zniechęcam. W przyszłym tygodniu spróbuję zrobić, a później Ci napiszę jaki był efekt.
                  • wampir-wampir Re: Do fanki! 01.10.10, 17:23
                    jesus33 napisał:

> Do knedli mi ciasto nie wychodzi :( No dobra raz próbowałam i mi nie wyszło, my
                    > ślę że za szybko się zniechęcam.

Ja robię tak: kilo kartofli, gotuję, rozgniatam i czekam aż wystygą. Do tego dwa jajka, mieszam, a potem wszystko razem z mąką (20 dkg).

> W przyszłym tygodniu spróbuję zrobić, a późnie
                    > j Ci napiszę jaki był efekt.

No!
            • Gość: pysio Re: Do fanki! IP: 213.25.24.* 01.10.10, 16:35
              Jesus, wyjaśnij z jakiego punktu patrzysz na Karpaty bo równie dobrze mogą być na każdym kierunku. Znając twoją humorzastą naturę nietrudno sobie wyobrazić że będziesz przynudzać do immentu. Nie jestem pewny czy masz w domu każdą wiedzę i na każdy temat. Jeśli chodzi o ścisłość to nie przypominam sobie abym pisał na ten temat jakąś rozprawę czy dysertację. To jest moje przypuszczenie a twoja wrodzona złośliwość podpowiedziała ci jalie idiotyzmy trzeba wypisać aby się popisać!

PS. przypalone naleśniki wyrzuć koło śmietnika może jakiś wampir z nich skorzysta. Przefarbowana blondynka nie przestaje nią być! Jednak świat docenił Łemka prymitywistę a z blondynkami po staremu.
              • wampir-wampir Re: Do fanki! 01.10.10, 16:42

> Jesus, wyjaśnij z jakiego punktu patrzysz na Karpaty bo równie dobrze mogą być
                > na każdym kierunku.

Geografii w podstawówce nie miałeś? Mnie uczyli o stronach świata. Popatrz sobie na mapę lub globus to będziesz wiedział, gdzie leżą Karpaty.

> Jeśli chodzi o ścisłość to nie przypominam sobie abym pisał n
                > a ten temat jakąś rozprawę czy dysertację. To jest moje przypuszczenie a twoja
                > wrodzona złośliwość podpowiedziała ci jalie idiotyzmy trzeba wypisać aby się po
                > pisać!

Twierdziłeś, że to wiedza zaczerpnięta z encyklopedii Gutenberga, a nie Twoje przypuszczenia. Tym nikt rozsądny by się nie zajmował, bo i po co?

> PS. przypalone naleśniki wyrzuć koło śmietnika może jakiś wampir z nich skorzys
                > ta. Przefarbowana blondynka nie przestaje nią być! Jednak świat docenił Łemka
                > prymitywistę a z blondynkami po staremu.

Hmm, mam wrażenie, że nie dostrzegasz, że od dawna robisz za naczelną blondynkę tego forum. Szkoda.
            • jesus33 Re: a ja, z racji piątku 01.10.10, 17:07

> Jesus, wyjaśnij z jakiego punktu patrzysz na Karpaty bo równie dobrze mogą być
              > na każdym kierunku.

wampir-wampir napisał:

Geografii w podstawówce nie miałeś? Mnie uczyli o stronach świata. Popatrz sobie na mapę lub globus to będziesz wiedział, gdzie leżą Karpaty.

Do Pysia. Z punktu w którym siedzę, czyli z Przemyśla.
              Do Wampira. Nieprawda, jak będziesz w Mongolii i nawet jak rozłożysz mapę to Karpaty będą zawsze na zachód od Ciebie. :)) Teraz mam 100% pewności, że Fanka to Pysio. :))
                • jesus33 Re: a ja, z racji piątku 01.10.10, 17:29
                  Przykro mi. Tigera piję tylko jak mam już dosyć kawy. Princessę kokosową XXL bardzo lubię, ale staram się jej unikać, skończyłam 30-kę ( z tej okazji schudłam na wakacjach 5 kilo) i muszę zacząć dbać o talię. Słyszałam, że z wiekiem pojawiają się problemy z przemianą materii. Ja bardzo lubię być atrakcyjną rudo-blondynką, to niesłychanie ułatwia życie. Brunetki maja przechlapane :)) Zresztą wystarczy zapytać naszej Common :)))
                      • Gość: Nikolaus Re: a ja, z racji piątku IP: 79.139.112.* 01.10.10, 22:37
                        W kontekście tej dyskusji i głownego tematu należy się zastanowić czy:
                        nalezy calkowicie unicestwić spolecznośc lemkowsko bojkowska na terenach Podkarpacia ( jak to lansuje min. Pan Pysio ,Historyk od 7 boleści, czy Pani wolyniak ) czy tez pozostawić tą spolecznośc w spokoju pozwalając im spokojnie ( choć szczatkowo ) rozwijać swoja kulturę , tradycję , język ,zwyczaje religię ( bnizantyjską) itd. Równiez dotyczy to innych nacji min. Żydów ( w sposob szczególny wytepionych na tym terenie i którym nalezy się stosowny szacunek wraz z ich wyznaniem czy tez kulturze ) .
                        O ile o to nie zadba tzw. większość to w najblższym okresie czasu spoleczności te upadną jako zdegradowane i calkowicie zanikną ,zaś w ich miejsce pojawią się ( wzorem z Niemiec) inne nacje mniej przyjazne i mniej bliskie spoleczności polskiej ( dot. kultury i religii indochińskiej czy muzułmańskiej)
                        Trzeba wybierać - kogo należy wspierać bo proces ten wydaje się byc nie uniknionym co widać juz na przykladzie większych miast w Polsce ( w tym Warszawy jako stolicy Polski ) .
                        Nalezy zaznaczyć że Łemkowie ,Bojkowie ,Białorusini itd. urodzeni i wychowani w Polsce naogół utozsamiaja sie i okreslaja jako Polacy nie majacy nic wspólnego z Ukraina ( terytorialnoscią tego kraju) choć zwiazani są kultura wystepujaca na terytorium danego kraju (jako większościową) oraz okeslają sie jako Rusini ( z racji kultury i historii ) dziś zwani juz nie greko katolicy lecz bizantyjczycy( prawoslawni) lub bizantyjsko- ukraińcy ( byli greko katolicy) .Sprawa ma naprwdę charakter bardzo skomplikowany i jest bardzo delikatna w swojej istocie ( sednie problemu) . Dlatego o ile ktos wypowiada sie w tym temacie niech bacznie uważa na to co pisze i jaki wyraza pogląd ( oby nie szowinizmu i nacjonalizmu w złej wiary) . Szczucie na tym forum wobec mniejszości narodowych a nawet na indywidualne wywodzące sie z tej mniejszości nie najlepiej świadczy o tolerancji i postawie ludzi wypowiadających sie na tym forum oraz okręlających się jako autorytety w danej dziedzinie ( np. historii z ich punktu widzenia nie zaś historii tej prawdziwej i nadal klamszonej lub utajnianej ) . Nie jedna osoba ma decydować o postawie oraz pogladach ogółu ( narzucając swoja wolę) lecz większośc spoleczeństwa ma decydujący głos oraz ma prawo wypowiedzenia z odniesieniem do waznych sopraw do jakich nalezy min. problem mniejszosci narodowych w Polsce ( integorowąć , współzyć czy wytepić i zniszczyć a wich miejsce nasiedlić nowych z nowymi jeszcze bardziej skomplikowanymi problemami )
                        • Gość: historyk Panie Horbaczek, nie pieprz Pan bez sensu IP: *.chello.pl 01.10.10, 23:20
                          Gość portalu: Nikolaus napisał(a):

> W kontekście tej dyskusji i głownego tematu należy się zastanowić czy:
                          > nalezy calkowicie unicestwić spolecznośc lemkowsko bojkowska na terenach Podka
                          > rpacia ( jak to lansuje min. Pan Pysio ,Historyk od 7 boleści, czy Pani wolynia
                          > k )

Ja już z Panem nie dyskutuję, bo Pańskie kłopoty z psychiką mnie NIE INTERESUJĄ. Natomiast żądam, aby Pan nie kłamał w kwestii napisanych przeze mnie postów - NIGDZIE nie wypowiadałem się na rzecz unicestwienia kogokolwiek (Łemków, Bojków, Austriaków, Węgrów, Polaków, Ukraińców, Unów-Burmu i innych). Dlatego proszę dalej łgać na temat Pańskich kumpli, ale ode mnie i mojej osoby proszę się odstosunkować. Vestanden? Понял? Understand?
                            • Gość: Nikola Re: Panie Horbaczek, nie pieprz Pan bez sensu IP: 79.139.112.* 02.10.10, 08:55
                              Panie historyk od 7 boleści z instytutu propagandy nienawiści i fałszowania prawdy z odniesieniem do Rusinow i Uraińcow skoro Pan uzywa czyjegos nazwiska a sam ukrywa swoje - to znaczy że jest pan spec agentem ze spc służb ktory celowo szczuje na konnkretnego człowieka wywodzacego sie z konkretnego serodowiska. Może taki człowiek lub członek jego rodziny zaskarzyc Pana o znieslawianie lub podsycaniedo nienawisci na tle narodowosciowym oraz religijnym ( co pan swiadomie czyni ) wowczas okaże się komu i z jakiego pan w taki a nie inny sposob słuzy ( celem linczu - czy innemu celowi)
                              Niedawno bylismy swiadkami jak tacy historycy jak Pan historyk od 7 boleści plakali w Sadzie przed Abp Martyniakiem prosząc o wybaczenie i o lagodna karę przyjmując prace spoleczną aby tylko Abp Martyniak podarowal im ich głupkkowaty występek)
                              Tak więc uzywając czyjegoś nazwiska ( bez jego zgody) i dyskredytując danego człowieka z sugestia linczu spolecznego ( nawet forumowego) - najpierw się dobrze zastanów -abyś potem nie plakal. Widać u ciebie z rozumowaniem - tak jak z ta historią - jak zwykły głupek.
                              IP mozna szybko ustalić - a nawet odczyć z komputera co i do kogo sie pisalo
                              • Gość: historyk Re: Panie Horbaczek, nie pieprz Pan bez sensu IP: *.chello.pl 02.10.10, 12:12
                                Panie Horbaczek, jesteś Pan człowiekiem podłym - i to podlecem najgorszego gatunku. Kłamiesz jak najęty, zmyślasz niestworzone rzeczy (fakty historyczne, o których nikt nie słyszał - np. zbrodnie reżymu sanacyjnego, które jakoby miały przewyższać zbrodnie nazistów, zabijanie ludzi osobiście przez marsz. Piłsudskiego, bycie francuskim agentem przez tegoż marsz. Piłsudskiego itd.).

> Może taki człowiek lub członek jego rodziny zaskarzyc Pana o znieslawianie l
                                > ub podsycaniedo nienawisci na tle narodowosciowym oraz religijnym ( co pan swi
                                > adomie czyni )
                                > Tak więc uzywając czyjegoś nazwiska ( bez jego zgody) i dyskredytując danego c
                                > złowieka z sugestia linczu spolecznego ( nawet forumowego)

Gdzie i kiedy wzywałem do linczu kogokolwiek?! Jeden cytat z mojej wypowiedzi?! Nawet teraz uważam, że Pan zasługuje na spotkanie z psychiatrą, a nie z Ku-Klux-Klanem. A że rozszyfrowałem Pańskie personalia? To trzeba było lepiej opanować język polski, Panie Horbaczek - i nie pisać, że ktoś jest "Łemko, Bojko, Austro-węgier", używać kosmicznej interpunkcji, nieznanej dotąd żadnemu wariantowi polszczyzny... Wystarczy wrzucić fragment Pańskich bajań na forum "Gazety Wyborczej" do gugli i wyskakują zaraz linki do bloga greekorthodox.blog.onet.pl. Do tego nie trzeba pracować w IPN-ie, gestapo czy Mossadzie - wystarczy mieć skończone 8 lat (tj. umieć czytać i pisać po polsku) i komputer przed sobą...

Jak jeszcze raz przeczytam, że wzywam do waśni narodowościowych czy religijnych, do linczu albo jestem agentem gen. Kiszczaka - i spotkamy się w sądzie, Panie Horbaczek. Ja nie muszę ustalać Pańskiego IP - mam Pańskie personalia z Pańskiego bloga. I będzie sprawa o oszczerstwo (a Pan, zdaje się, ma teraz kłopoty z pracą, po tym jak za pobicie wyciepnęli Pana z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, więc nie wiadomo, skąd weźmie Pan pieniądze na odszkodowanie dla mnie za straty moralne - przyjdzie Panu odpracować to w kryminale, więc hamuj się Pan, dobrze radzę, bo parę miesięcy będziesz Pan pracował nie na utrzymanie rodziny, ale w zakładzie penitencjarnym).
                                • common-sense-ltd Re: Panie Horbaczek, nie pieprz Pan bez sensu 02.10.10, 12:43
                                  Gość portalu: historyk napisał(a): Panie Horbaczek, jesteś Pan człowiekiem podłym - i to podlecem najgorszego gatu
                                  > nku. Kłamiesz jak najęty, zmyślasz niestworzone rzeczy

Nie tylko on, niestety. Faktem natomiast jest, że był prekursorem propagandy kłamstwa, oszczerstw i manipulacji na tym forum. Niestety, znalazł godnych siebie naśladowców....

więc nie wiadomo, skąd weźmie Pan pieniądze na odszkodowanie
                                  > dla mnie za straty moralne - przyjdzie Panu odpracować to w kryminale, więc ha
                                  > muj się Pan, dobrze radzę, bo parę miesięcy będziesz Pan pracował nie na utrzym
                                  > anie rodziny, ale w zakładzie penitencjarnym

Niewykluczone, że najbliższe lata przyjdzie mu spędzić w towarzystwie swojego "wielce szanownego" guru, pisowskiego pachołka, więc ta perspektywa chyba nie jest mu straszna.

• common-sense-ltd Re: Do Historyka P.S. 02.10.10, 13:04
                                    Daj znać, kiedy się zdecydujesz.
                                    Mam świetnego prawnika, specjalistę od cyberstalkingu, z którym jestem w kontakcie.
                                    I dzięki za Twój zdecydowany głos zdrowego rozsądku. Na takie słowa czekam tu od miesięcy (!).....wreszcie nadzieja zawitała na to żałosne forum:)
                                    • Gość: NIKOLAUS Re: Do Historyka P.S. IP: 79.139.112.* 02.10.10, 13:48
                                      Ten niby Historyk od 7 boleści - to zwykly nie okrzesany CHAM - taki zwykly zafajdany i trudno sie temu nie dziwić( może ktoś podpowie co to za Jegomość z tym jego anonimowym IP. Widać poważny CHAM bo boi sie przedstwić,a inni mu klakieruja jak kundle dla owczarka kaukaskiego . ) CHAM wypisując nazwiska innych osób podżega do linczu i nienawisci na tle narodowosciowym ( bo ktoś np. krytykuje Ziutka Pisudskiego za jego zbrodniczą dzialalność wobec Rusinów i Ukraińcow) i jeszcze Chamidlo odgraża się że poda do Sądu a co gorzej do Prokuratora lub nawet może co gorsze uczynić( np. że Pilsudski nie był agentem francji lecz bodajże republiki Francuskiej a jak nie Francji to może Austrii i Prus skąd czerpal kasę na swoje figle z KU...awmi) ?.
                                      CHAMIE - Historyku oraz malo rozumny PYSIO , Chama Pomocniku , aby podawać kogoś do Sadu trzeba sie najpierw przedstwić kim jesteś i jakie masz powody ( podstawy prawne udokumentowane prawnie że dana osoba nie mówi prawdy) .Wyslać pozew do Sądu - powództwo wraz z uzasadnieniem oraz podstawa prawna . Pozew może byc odzruconym - na dzień dobry - czyli nie zasadny , węc możesz pocałować się gdzieś - wiesz gdzie tj Tam gdzie sam Pan Piłsudski całowal swoja Kasztankę ,jak byl pod wplywem ..... .
                                      A tutaj CHAM nad CHamy - samozwaniec Historyk od 7 boleści twiedzi że to ktoś inny co ma inne poglądy powinien byc wykluczonym ze spoleczeństwa a może nawet pozbawionym pracy i wyrzuconym z Polski (dzięki Bogu że nie zamkniety w Obozie koncentracyjnym typu Bereza Kartuzka tylko za to że sie urodzil Rusinem - Łemkiem lub Bojkiem jak to praktykowano za Pilsudskiego. A zamykano tam tak widzi mi się bez Sądu i przedstwaianiu jakichkolwiek zarzutow stosując wymslne - barbarzyńskie i nie ludzkie tortury - czyż nie tak Panie Historyk 7 bolsęci - Hę ? )
                                      Chamie - Historyku - ODCHAM się i pokochaj brata swojego Rusina bliskiego i kochanego . Bezbozniku - nawróć się i nie pluj na księzy katolickich i bizantyjskich ani na żaden kościół chrześcijańki o ile ten kościół nie jest Bolszewickim a ty nie jesteś tym Bolszewikiem - A może nie tylko żeś CHAM ale i nadal Bolszewik ?-NO NO . Pysio sam niedawno przyznał że jego bracia to rozprawiali się z Rusinami ( niczm NKWD,MO UB, KBW itd) A weić ten Pysio też pewnie z podobnego rodu co Historyk od 7 boleści .
                                      A Nikolaus to co Wy CHAMY anonimowe piszecie ma wiecie" GDZIE" i na dokladke wiecie w CO możecie go pocalować ( nie trzeba papierka) . Historyk ma pierszeństwo bo to wybitny nie przedstawiający się CHAM a więc super spec - tajniak CHAM inaczej mowiąć Bengalcham ( widać że jego obecne zajęcie tropienie ludzi od przekazywania prawdy oczywistej - he he he ) On nie przedstwiając prawdziwymi personaliami lecz ksywą pisze że jest historykiem zaś Ja nie przedstwiając się również jak on -do czego mam pelne prawo piszę że to ZWYKŁY CHAM i do historyka ( oraz prawdy historycznej) dla CHAMA droga daleka .Bo Chama nie przekona że jest Chamem gdyz nie przyjmuje nic do swojego Chamskiego łba oprcz zwyklego chamska i chamskich nawyków.
                                      Zwykły Cham co widać słychać i czuć ! - musi być z Rodu Chama albo i jeszcze gorzej ?
                                      Widać lubisz zaglądać na ten blog greekorthodox - skoro tak cie on frasuje - a może o to chodzi dla autora bloga - więc też wlasnie sobie zaglądnę,dla rozrywki i wiedzy ( wiem że ma juz sporo wejść - tak trzymaj - ostatnio jak zagądnąlem mial ponad 50 tysięcy - a to dobry wynik )