Dodaj do ulubionych

"Wołyń" bez festiwalowych nagród

IP: *.dynamic.chello.pl 25.09.16, 21:48
Film Wojciecha Smarzowskiego mimo, że w zgodnej opinii krytyków był najlepszym filmem gdyńskiego festiwalu, nie otrzymał żadnej znaczącej nagrody bo jury kojarzył się z ... PIS-em:)

wpolityce.pl/kultura/309595-pominiecie-wolynia-na-festiwalu-w-gdyni-to-wazny-sygnal-gdzie-sa-nasze-elity-kulturalne
A z czym kojarzy się forumowym banderowcom...?
Obserwuj wątek
  • wampir-wampir Re: "Wołyń" bez festiwalowych nagród 25.09.16, 23:06
   Z czym się komu kojarzy, to nie wiem. Zapytam tylko nieśmiało, gdzie te "zgodne opinie krytyków" o najlepszości tego filmu, bo i "Ostatnia rodzina" i "Plac zabaw" recenzje miały równie entuzjastyczne. O filmie Pieprzycy, wymienionym przez Zarembę, pisano akurat najmniej w takim tonie.
   Przy okazji nazywanie artystą radiowca, tłumacza i felietonisty to jakaś aberracja. No ale tak to właśnie jest, gdy się ocenia filmy, których się nie widziało, o ludziach, o których wie się niewiele lub zgoła nic. I nie, nie jestem fanem Beksińskich, na film o nich się nie wybieram, choć w domu pewnie obejrzę, a na "Wołyń" tak, choć Smarzowskiego nie lubię, ale ciekaw jestem najlepszego polskiego filmu historycznego od lat, bo co do tego krytycy są akurat zgodni.
   A w ogóle to fajnie chyba, że po raz pierwszy od lat jury miało problem z nadmiarem filmów na nagrody zasługujących (po recenzjach sądząc, bo filmów jeszcze nie widziałem).
   Ostatecznie ocena i tak nie od jury zależy, zwłaszcza że ranga tego festiwalu nie jest przecież przesadnie wysoka. Co do frekwencji samej natomiast, to o "Wołyń" byłbym spokojny.
  • jobrave Re: "Wołyń" bez festiwalowych nagród 28.09.16, 10:00
   Rencenzje "Wołyń" miał rzeczywiście znakomite, a nawet entuzjastyczne i - co może dziwić - jedna z takich pojawiła się nawet w "Gazecie Wyborczej", w której Tadeusz Sobolewski zachwycał się Wołyniem nazywając go "wielkim filmem".
   Mamy zatem do czynienia z precedensem, bo nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatniego ćwierćwiecza jakiś film wszystkim się spodobał. W tej sytuacji dziwic może fakt niedocenienia tego filmu przez jury gdyńskiego festiwalu (poza Bayonem i Preiss, osoby w ogóle mi nieznane). Walorów artystycznych chyba "Wołyniowi" nie brakowało, skoro krytycy byli zgodni, a wiadomo, że głównie właśnie wartość artystyczną biorą pod uwagę. Ponadto isitotne jest również przesłanie płynące z tego filmu, będące jednoczesnie ostrzeżeniem, ciągle aktualne. Nagroda należy się również za odważne podjęcie tematu, do którego nikt się nigdy, z różnych względów - najczęściej politycznych- nie palił i wreszcie -wartości edukacyjne. Nie wiem czym, w wypadku "Wołynia" kierowało się jury, czy była różnica zdań, czy jednogłośnie nie uznano tego filmu za godny nagrody, ale bez wąrtpienia film zasługiwał na więcej niż tylko nagrodę za debiut dla M. Łabacz i za charakteryzację i chyba jeszcze za coś.
   Mat120 - nie wiem dlaczego jurorom film miał się kojarzyć z PiS, przecież własnie za rządów PiS Smarzowskiemu zabrakło dwóch baniek na dokończonie filmu i musiał żebrać u ludzi, a przecież PiS zamiast dawać Rydzykowi 20 baniek, mógł dać na dokończenie "Wołynie", a Rydzolowi przekazać "tylko" 18. Co by nie rzec, to jednak za rządów PO-PSL sfinansowano większą 80 proc. filmu. Z drugiej strony wiadomo, że PiS zawsze był głównym "zamiataczem" spraw zbrodni ukraińskich, o czym zawsze warto pamiętać. Oczywiście może być tak, że jakieś polityczne względy zadecydowały o takim, a nie innym potraktowaniu "Wołynia", ale tego nie wiemy, natomiast wiemy, że niejaki Kurski, chciał nagrodzić film, ale nie chciał tego zrobić w świetle jupiterów, na oficjalnej gali - też różnie można to tłumaczyć, np. tym, że Prezes IV RP nie chciał drażnić swoich kumpli banderowców. No, ale tego nie wiem, mogę jedynie spekulować, zupełnie tak, jak Ty :)
   • Gość: mat120 Re: "Wołyń" bez festiwalowych nagród IP: *.dynamic.chello.pl 02.10.16, 18:09
    jobrave napisał:
    Mat120 - nie wiem dlaczego jurorom film miał się kojarzyć z PiS,...

    To nie moja sugestia, tylko krytyka znającego środowisko, o czym mówi Zaremba w linkowanej przeze mnie recenzji. Tak czy owak krytycy są zgodni, że sprawa jest mocno podejrzana..:)
    A może interweniował nadredaktor dzwoniąc do Bajona? Podobnie jak jakiś czas temu interweniował w Sejmie w sprawie uchwały o banderowskim ludobójstwie.
  • Gość: gość Re: "Wołyń" bez festiwalowych nagród IP: *.toya.net.pl 28.09.16, 10:36
   Gdyby to był film o mordowaniu Żydów przez upa to dostałby wszystkie możliwe nagrody z oskarami włącznie, mordowanie "tylko" Polaków zasługuje jedynie na wzmiankę i to nie koniecznie.
   Po tych słowach www.tvn24.pl/prezydent-izraela-zbrodnia-w-babim-jarze-nie-moze-byc-zapomniana,679590,s.html może powstanie oskarowa produkcja?
  • Gość: Spokojny Trzeba obejrzeć by dyskutować IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.16, 08:24
   Widzę liczne grono "fachowców" wypowiadających się w tym wątku.

   Problem w tym ,że żaden z tych "fachowców" filmu nie widział do dnia dzisiejszego.

   Strzępią więc języki jak typowe tuby propagandowe nie znająć i nie widząc tego o czym tak zawzięcie dyskutują.
   Może czas otrzeźwieć i poczekać do projekcji by zabrać głos.Może znajdzie się wówczas poważny głos nie tylko na temat sztuki fimowej zawartej w tym filmie a także fabularyzacji wydarzeń stanowiących rdzeń filmu
   • Gość: Abba Jozef Re: Trzeba obejrzeć by dyskutować IP: *.toya.net.pl 03.10.16, 09:09
    No i proszę bardzo znalazł się ekspert z bożej łaski "iczku ' vel spokojny vel czytacz banderowiec z bunkra
    a tutaj dla Ciebie
    "Wołyń" niedoceniony w Gdyni. Raczek i Torbicka zdziwieni. "Film pokazuje okrucieństwo, ale jest doskonały, przemyślany, sprawiedliwy
    www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,20765698,wolyn-niedoceniony-w-gdyni-raczek-i-torbicka-zdziwieni-film.html
   • Gość: kazik Re: "Wołyń" na wesoło.Czy tak miało być. IP: *.toya.net.pl 04.10.16, 14:51
    Widzicie Ukraińcy czym się różnicie od Rosjan? Rosjanie film "Katyń" przyjęli z godnością. Film obejrzało ponad 3 mln Rosjan i żadnych protestów ani "kontrfilmów" nie było. Bo to jest po prostu zachowanie niegodne i prymitywne. Niczego w ten sposób nie zyskacie i wreszcie też skończy się dokarmianie was z polskiego budżetu. Radźcie sobie sami, Bandera i kłamstwo wołyńskie niech was karmią
    • Gość: Abba Jozef Re: posypią się festiwalowe nagrody IP: *.toya.net.pl 06.10.16, 14:50
     w tym filmie Niemcy stali się niemal dobrymi bohaterami?

     Żeby była jasność: nie ma tu jednak mowy o żadnym wybielaniu czy usprawiedliwianiu Niemców, ich ohydna polityka mordowania Żydów pokazana jest bez żadnego znieczulenia. Tyle, że w zderzeniu z chłodną i przemysłową śmiercią od kul karabinowych niemieckich oprawców, śmierć kresowian z rąk ukraińskich chłopów, ze względu na swe przerażające pastwienie się - rozcinanie brzuchów kobiet w ciąży, odzieranie ze skóry jeszcze żywych, rozdzieranie na kawałki, patroszenie, krzyżowanie - jawi się jako forma bardziej jeszcze, jeśli to w ogóle możliwe, okrutna

     opinie.wp.pl/pawel-lisicki-wolyn-sila-pamieci-6044392535683713a
     Paweł Lisicki: "Wołyń" - siła pamięci
     Rzadko zdarza mi się siedzieć wbitym w fotel i łapać z trudem powietrze. Tak było podczas pokazu "Wołynia". I nie był to tylko mój przypadek. W całym kinie, myślę, czuło się, niemal dotykało, przygniatającą grozę. Tak jakby reżyserowi Wojciechowi Smarzowskiemu udało się uchwycić tajemnicze demoniczne siły, złapać je i pokazać widowni - pisze Paweł Lisicki dla WP Opinii.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka