Dodaj do ulubionych

" Przemyskie" maje

01.06.20, 00:54
Tegoroczny maj przejdzie do historii miasta pod znakiem wydarzeń związanych z kapitanem Henrykiem Jaskułą: 40. rocznicą zakończenia wspaniałego rejsu solo non-stop dookoła świata (20.05.1980) i śmiercią (14.05.2020) tego wielkiego żeglarza. Są także zapisane na kartach historii inne „majowe” wydarzenia z udziałem przemyślan, o których warto pamiętać.

4 maja 1940 r. zatonął zbombardowany przez Luftwaffe niszczyciel ORP „Grom”, a wraz z nim w norweskim fiordzie Rombakken spoczął st.bosman Michał Wojdyła – syn kolejarza z Zasania. 19 dni później w ostatni swój rejs bojowy wyruszył nie odnaleziony do dziś ORP „Orzeł” z torpedominerem st.mar. Janem Szalem, synem rzeźnika z Przekopanej, na pokładzie.

6 maja 1912 r. urodził się ks. ppłk Jan Merta: kapelan II Korpusu i 12. Pułku Ułanów Podolskich, uczestnik kampanii włoskiej, wieloletni opiekun pierwszego w Italii polskiego cmentarza wojennego w Casamassima, salezjanin, który poświęcił Przemyślowi 33 lata życia i zainicjował sprowadzenie do Polski prochów mjra H.Sucharskiego (28.05.1998 r. w kościele Karmelitów przekazał jego pistolet dowódcy 14. Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej im. Hetmana Jan Karola Chodkiewicza, płk dypl. Henrykowi Dziewiątce).

16 maja 1907 r. zmarł dr Henryk Jordan - znakomity lekarz (ginekolog-położnik), filantrop i pionier wychowania fizycznego w Polsce, którego krakowski pogrzeb przerodził się w wielką, kilkudziesięciotysięczną patriotyczną manifestację.

18 maja 1944 r. patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela zajął wzgórze i klasztor na Monte Cassino, biorąc do niewoli 21 niemieckich jeńców (z jednym z nich, Robertem Frettlohrem, spotkał się 18.05.1989 r. na miejscu bitwy, co uznane zostało za symbol polsko-niemieckiego żołnierskiego pojednania). Na ruinach klasztoru jego zdobywcy zatknęli proporzec 12. PUP, wykonany naprędce przez plut. Jana Donocika, krawca z ulicy Pułaskiego (zmarł 31.05.1971 r. w Buenos Aires).

18 maja 1991 r. stadionowi „Czuwaju” nadano uroczyście imię mjra Mieczysława Słabego lekarza załogi Westerplatte, a na frontonie budynku klubowego odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą temu wielce zasłużonemu zawodnikowi i działaczowi klubu.

31 maja 1997 r. zmarł Wilhelm Słaby (po powrocie do kraju w 1947 r. posługiwał się także nazwiskiem Adam Sławski aby uniknąć represji UB po uwięzieniu brata, Mieczysława) - pierwszy przemyślanin urodzony w XX wieku (01.01.1901), uczestnik walk o Przemyśl w 1918 r. i wojny polsko-bolszewickiej, wybitny działacz ZHP, współzałożyciel HKS „Czuwaj”- jego zawodnik i pierwszy prezes, więzień NKWD (8 lat łagru za budowę zrębów Szarych Szeregów w ówczesnym woj. lwowskim), Sybirak i żołnierz II Korpusu gen.W.Andersa.

To zapewne nie wszystkie "majowe" rocznice. Kto uzupełni ten wątek?
Obserwuj wątek
  • Gość: Cypis Re: " Przemyskie" maje IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.06.20, 09:11

   15 maja 2016 - otwarto Schron Kierowania Obroną Cywilną

   I w związku z tym szybki quiz z wiedzy o tym co się działo i dzieje w Przemyślu.

   1. Kto to powiedział i o jaki symbol chodzi?
   "Wizytówka miasta(…) to symbol władzy 12 lat władzy prezydenta Roberta Chomy"

   2. Kto komu przekazał schron / kto od kogo dostał schron?

   3. W ostatnich miesiącach pojawiła się kolejna inicjatywa - KLIK.
   Dlaczego wśród członków tego porozumienia nie ma tych, którzy jeszcze kilka lat temu wskazywali co jest symbolem "12 lat władzy prezydenta Roberta Chomy"?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka