Dodaj do ulubionych

Skwer a na nim pomnik kapitana Jaskuły?

02.07.20, 00:15
przemysl.naszemiasto.pl/skwer-w-przemyslu-bedzie-nosil-imie-kapitana-henryka/ar/c1-7785206

Skwer, a na nim POMNIK stworzony wspólnym wysiłkiem Przemyślan i będący hołdem dla jednego z
najwybitniejszych obywateli miasta w jego ponad 1000-letnich dziejach? Pomnik, który mógłby być odsłonięty w dniu pogrzebu Kapitana (możliwego za 2-3 lata), lub też w dniu Jego 100. urodzin.

Wiem, że czasy są bardzo trudne i – jak powie wielu – „nie pora na pomniki”, ale nie wątpię, że przemyślan stać na taki wysiłek. Nie mam na myśli wielkiego monumentu, być może wystarczy popiersie Kapitana na skromnym cokole, z pamiątkową tablicą (w języku polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim), która także turystom z kraju i zagranicy przypomni, że w tym mieście, odległym prawie 900 km od morza, mieszkał tak znamienity żeglarz.

To nie byłoby porywanie się z motyką na słońce. Społeczna zbiórka środków finansowych (np. skarbonka przed Urzędem Miasta) i potrzebnych materiałów (np. metale kolorowe), wsparta deklaracjami pomocy miejscowych artystów i rzemieślników powinna przynieść pożądany efekt. Władze miasta, poprzez spoleczny komitet budowy, mogłyby pomóc w organizacji konkursu na projekt itd.

Nie mam wątpliwości, że do takiej akcji włączą się również przemyślanie rozsiani po całym kraju i poza jego granicami - dumni ze swojego pochodzenia, utrzymujący więzy z miastem.

Co o tym myślicie?
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka