Dodaj do ulubionych

studia doktoranckie a srednia ocen

18.08.06, 14:29
Czy wedlug was majac srednia ocen ze studiow 3,92 mozna rozpoczac studia
doktoranckie? Nie chodzi mi tylko o wymagania formalne. Szukalam promotora i
kazdy pyta mnie na wstepie o srednia ocen, po czym patrza na mnie ze wstretem.
Czy oni maja racje i powinnam dac sobie spokoj?
Obserwuj wątek
    • autumna Re: studia doktoranckie a srednia ocen 18.08.06, 14:55
      Jeśli uda Ci się przekonać promotora o Twoim zainteresowaniu naukowym, np. jeśli przyjdziesz z gotową propozycją tematu, to średnia nie powinna jakość przesadnie przeszkadzać - chyba że Cię odwalą na rekrutacji. Jeżeli będziesz natomiast wędrować po profesorach z propozycją "chciałabym zrobić doktorat z czegoś, nie wiem z czego", to żeby się choć z grubsza czegoś o Tobie dowiedzieć, każdy zapyta o średnią, a takowa poniżej 4.0 niestety nie jest najlepszą reklamą.
      • verra Re: studia doktoranckie a srednia ocen 19.08.06, 01:14
        Dzieki za odpowiedz. Mnie jednak zastanawia czemu srednia jest tak wazna przy
        studiach doktoranckich. Wydaje mi sie ze polegaja one na zupelnie czyms innym
        niz studia magisterskie, to znaczy nie jest to zdawanie egzaminow przez 5 lat i
        kolekcjonowanie ocen do sredniej. Studia doktoranckie polegaja raczej na pracy
        wlasnej nad jakims projektem. I wydaje mi sie ze srednia ocen nie jest dobrym
        wyznacznikiem predyspozycji do nich. Przyznaje ze nigdy nie bylam super pilna
        studentka. Ale do tego co mnie naprawde interesuje potrafie sie przylozyc. Jesli
        chodzi o studia, to tak naprawde dopiero ostatni rok, kiedy przygotowywalo sie
        prace magisterska przyniosl mi przawdziwa satysfakcje i dopiero wtedy polknelam
        naukowego bakcyla. I teraz marze aby to kontynuowac. Ale niestety jestem nikim w
        oczach potencjalnych promotorow... Przeciez wysoka srednia moze miec tez jakis
        bezmyslny kujon bez fantazji lub ktos kto potrafi dobrze sciagac na egzaminach i
        kombinowac (oczywiscie nie tylko oni:-)). Po prostu wydale mi sie ze do pracy
        naukowej potrzebne sa troche inne predyspozycje niz te potrzebne do skonczenia
        studiow z wysaka srednia.

• niewyspany77 Re: studia doktoranckie a srednia ocen 19.08.06, 04:17
          Srednia informuje mniej-wiecej o stosunku studenta do przedmiotu oraz jego
          pilnosci i systematycznosci. To tak ogolnie. Srednia sredniej nierowna. Sa w
          polsce kierunki na ktorych 3,9 to powod do dumy, lecz chyba w Twoim przypadku
          tak nie jest.

Nie dziw sie profesurze ze krytycznie podchodzi do Twojego pomyslu z doktoratem
          - nie kazdy potrafi i nie kazdy powinien byc doktorem.

Nie znaczy to ze masz zrezygnowac z planow naukowych - zawsze mozesz pojsc inna
          droga. Nabrac troche doswiadczenia zawodowego, podeprzec sie kilkoma sensownymi
          publikacjami w dobrych czasopismach. Zobaczysz, ze gdy bedziesz aktywnie dzialac
          w swoejej dziedzinie, argument o sredniej bedzie duzo mniej wazny, o ile wogole
          ktos bedzie Cie o to pytac.
    • andjeo1 Re: studia doktoranckie a srednia ocen 19.08.06, 05:58
      U mnie na Uniwerku jednym z kryteriów, który brany jest pod uwagę w trakcie
      rekrutacji jest własnie średnia ocen. I szczerze powiedziawszy nie przypominam
      sobie, aby przyjęli kogoś ze średnią niższą niż 4.5. Ale oczywiście jest to
      uzależnione od kierunku i uczelni.
      • profes0r Re: studia doktoranckie a srednia ocen 19.08.06, 08:41
        Wykonalne to jest, sam mam/miałem paru takich doktorantów. Średnia liczy się
        przede wszystkim przy rekrutacji na miejsca ze stypendiami, na zaocznych aż
        takie ważne to nie jest.

A dlaczego się liczy? - Bo potrzebne są chociaż częściowo w miarę obiektywne
        kryteria oceny kandydatów. Wysoka średnia pokazuje, że kandydat coś na studiach
        robił, umie się uczyć terminowo etc. Przy samej rozmowie na przykład zawsze
        można spodziewać się wielu odwołań. Oczywiście sama średnia nie może być jedynym
        kryterium i pewnie nigdzie nie jest - u nas na przykład dochodzi ocena pracy,
        rozmowa, aktywność naukowa na studiach, opinia potencjalnego opiekuna...
        • marco35 Re: studia doktoranckie a srednia ocen 30.08.06, 19:55
          Moim zdaniem średnia rzeczywiście wskazuje na stosunek studenta do studiów, ale
          mam wątpliwości czy powinna być rozstrzygającym kryterium (np. gdy jeden
          kandydat ma 4,8 a drugi 4,9). Moim zdaniem powinny być powoływane komisje
          konkursowe (na dzienne studia doktoranckie gdzie miejsc jest bardzo mało) i
          rzetelnie oceniać dokonania kandydata. Uważam że ważnym kryterium powinna być
          praca magisterska, jej "jakość", rzetelność itd. to przecież najlepszy sposób na
          ocenę sposobu myślenia, kompetencji kandydata. Podobnie powinno oceniać się
          publikacje naukowe - nie tylko po tytułach, ale dokładnie oceniać treść, bo
          oczywiście publikacja publikacji nie równa (nawet w tym samym periodyku).
    • krzyspp1 Re: studia doktoranckie a srednia ocen 30.08.06, 15:45
      ja mysle, ze do rozmowy w sprawie nawiazania ewentualnej wspolpracy, a dopiero
      pozniej otworzeniu przewodu nalezy sie naprawde rzetelnie przygotowac. miec
      argumenty: dlaczego wybor padl wlasnie na tego profesora, umiec go przekonac,
      ze temat ma znaczenie dla nauki i ze jest sie zdolnym do samodzielnej pracy.
      wszystko to poprzec dobrze rozpisanym konspektem, w ktorym pokazac nalezy, ze
      sie wie czego sie chce i do czego zmierzasz. jasno i precyzyjnie okreslony cel
      pracy. jesli tego nie bedzie to niestety...wedlug mnie srednia ocen to temat
      zastepczy i kazdy profesor moze powiedziec, ze np 4,0 to dla niego nie jest
      wystarczajaco.
      wiem, bo sam przez to przechodzilem dwa i pol roku temu...zycze wszystkim
      powodzenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka