Dodaj do ulubionych

Czy Rosja bez ropy i gazu bylaby mocarstwem?

24.07.06, 15:48
Wiem -jest krajem o wielkiej powierzchni i to predysponuje ja do roli
wielkiego mocarstwa!Ale wyobrazmy sobie ze nie ma Rosja tych ww surowcow!Czyli
tylko one powoduja ze Rosja jest traktowana na rowni z innymi potegami
przemyslowymi!Czy to nieprawda-Rosja ma taki potencjal przemyslowy,kadry
naukowe ze moze i bez gazu i ropy rywalizowac z innymi krajami i tylko
balagan,bieda,niekompetencja administracji pzreszkadzaja Rosjanom osiagnac
pozim zycia na rowmi z USA,Niemcami,Francja,Anglia -bo tylko z tymi krajami
oni sie porownuja!
Obserwuj wątek
    • ignorant11 Zacznimy od tego,że... 24.07.06, 16:07
      Sława!

Rosja nawet z ropa i gazem i w czasie wyjatkowej niesłychanej koniuktury...

Nadal nie jest zadnym mocartswem.

BO statyski np dlugości zycia czy smiertelnosci niemowlat sytuuja Rosje daleko
      za Mexykiem czy Brazylia.

Nawet z ropa i gazem Rosja osiaga ledwnie przecietne wskaźniki PKB per capita.

I jest ok 30% ubozsza niz Polska, która przeciez zadnym mocarstwem nie jest.

Warto zwrócic uwage,że kraje, które zrzuciły rosyjskie jarzmo bardzo szybko
      wyprzedzily Rosje w ekonomi i postepie cywilzacyjnym nie mając ani wałsnych
      wielkich złoz ani tez nie korzystając z dotowanej jak Bialorus energii.

O ile wobec Nowej Europy Rosjanie moga odgrywac jeszcze role ubogich krewnych,
      to już wobec obywateli G7 czy Starej Europy sa juz tylko pariasami, którzy moga
      imponowac co najwyzej Korei.., oczywiscie pólnocnej:)))

Równiez globalny PKB Rosji jest nizszy niz Korei czy Hiszpani, a gdzież te dwa
      kraje są mocarstwami.., raczej ubozszymi krewnymi Zachodu...

Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • ignorant11 Re: Czy Rosja bez ropy i gazu bylaby mocarstwem? 24.07.06, 22:50
        znj2 napisała:

> Tak, bo to kraj posiadający ogromny potencjał.

Sława!

Bez weglowodrów Rosja miałaby export na poziomie polskiego wliczaja w to
        równiez broń.

Brazylia, Kanada, czy Australia tez ogromne potencjały surowcowe, ale weźmy tu
        przyklad pozbawionej naturalnych bogatcw Japoni, której Rosja nie moze
        doscignąc w najsmielszych nawet marzeniach.

Forum Słowiańskie
        gg 1728585
      • nonno1 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 26.07.06, 21:50
        Potencjał to nic innego jak mozliwości. Mozliwości Rosja ma - duże terytorium
        zdolne (mimo trudnych warunków klimatycznych) do wyżywienia nie tylko swojej
        ludności, ale i dużej części swiata; ludzi zdolnych, bogactwa surowcowe, niezłe
        wykształcenie, wysoką kulturę... Ale system autorytarny i dążenia neoimperialne
        to marnotrawstwo szans i ludzi.
        Na razie nie widać chęci ani dążenia do wykorzystania możliwości (potencjału),
        ale pogoń za iluzjami panowania nad innymi.
        • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 00:37
          nonno1 napisał:

> Potencjał to nic innego jak mozliwości. Mozliwości Rosja ma - duże terytorium
          > zdolne (mimo trudnych warunków klimatycznych) do wyżywienia nie tylko swojej
          > ludności, ale i dużej części swiata; ludzi zdolnych, bogactwa surowcowe,
          niezłe
          > wykształcenie, wysoką kulturę... Ale system autorytarny i dążenia
          neoimperialne
          > to marnotrawstwo szans i ludzi.
          > Na razie nie widać chęci ani dążenia do wykorzystania możliwości (potencjału),
          > ale pogoń za iluzjami panowania nad innymi.

Sława!

NO własnie.

A mogli zyc jak Kanadyjcycy chocby, bo USa to im dopiero brakuje...

Ale same surowce niewiel znaczą, porównaj KOngo i Japonie, a Rosja nie Japonie
          przypomina a KOngo...

Forum Słowiańskie
          gg 1728585
          • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 11:42
            uwielbiam takie twoje brednie!
            == A mogli zyc jak Kanadyjcycy chocby, bo USa to im dopiero brakuje...
            >
            Ty porównujesz standard życia Kanadyjczyków z Bushmenami? A czy wiesz, że w
            Kanadzie każdy mieszka w domu!!! Nie w baraku z desek, które rozlatują się w
            czasie burzy, i nie w mobil-home jak to sprytnie nazwali Bushmeni a chodzi o
            przyczepy kampingowe gdzie w cywilizowanym świecie nie można się zameldować. W
            Kanadzie każdy z racji przebywania na terenie kraju ma zapewnioną opiekę
            medyczną! I nikt nie grzebie w śmietnikach, nie mieszka w kartonie i nie
            pociąga z butelczyny sprytnie ukrytej w papierowej torebce, i nie zabija
            właściciela nocnego sklepu dla 20 dolców. Bo Kanada to cywilizowany kraj, z
            którego Bushmeni przemycają... spłuczki klozetowe!!!
            • maciek608 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 11:45
              listyznod napisał:

(...)> A czy wiesz, że w
              > Kanadzie każdy mieszka w domu!!! Nie w baraku z desek, które rozlatują się w
              > czasie burzy, i nie w mobil-home jak to sprytnie nazwali Bushmeni a chodzi o
              > przyczepy kampingowe gdzie w cywilizowanym świecie nie można się zameldować. W
              > Kanadzie każdy z racji przebywania na terenie kraju ma zapewnioną opiekę
              > medyczną! I nikt nie grzebie w śmietnikach, nie mieszka w kartonie i nie
              > pociąga z butelczyny sprytnie ukrytej w papierowej torebce, i nie zabija
              > właściciela nocnego sklepu dla 20 dolców. Bo Kanada to cywilizowany kraj, z
              > którego Bushmeni przemycają... spłuczki klozetowe!!!

Czy mogę prosić o źródło tych danych?
              • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 13:20
                maciek608 napisał:

> listyznod napisał:
                >
                > (...)> A czy wiesz, że w
                > > Kanadzie każdy mieszka w domu!!! Nie w baraku z desek, które rozlatują si
                > ę w
                > > czasie burzy, i nie w mobil-home jak to sprytnie nazwali Bushmeni a chodz
                > i o
                > > przyczepy kampingowe gdzie w cywilizowanym świecie nie można się zameldow
                > ać. W
                > > Kanadzie każdy z racji przebywania na terenie kraju ma zapewnioną opiekę
                > > medyczną! I nikt nie grzebie w śmietnikach, nie mieszka w kartonie i nie
                > > pociąga z butelczyny sprytnie ukrytej w papierowej torebce, i nie zabija
                > > właściciela nocnego sklepu dla 20 dolców. Bo Kanada to cywilizowany kraj,
                > z
                > > którego Bushmeni przemycają... spłuczki klozetowe!!!
                >
                > Czy mogę prosić o źródło tych danych?
                +++Prosze!

To broszurki szkoelniowe agitatorów PPR lub nawet starsze wydawnictwa z lat 30
                tych.
              • kauzyperda Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 13:21
                wystarczy obserwacja. ktokolwiek był w USA i Kanadzie widzi różnicę w poziomie
                życia między USA i Kanadą na korzyść tej ostatniej oczywiście. Parę wizyt w
                amerykańskim 'interiorze' pozwala bardzo szybko wytrzeźwieć z american dream.

A co do głównego tematu wątku, to Rosja dysponuje dwoma podstawowymi
                narzędziami polityki międzynarodowej czyli siłą ekonomiczną (surowce) oraz siłą
                poityczno/militarną, którymi może oddziaływać na sporą liczbę państw co
                powoduje że jest istotnym graczem w polityce miedzynarodowej (mocarstwem). Czy
                bez surowców byłaby tym samym? To spór czysto akademicki, bo w polityce
                międzynarodowej decydują fakty a nie gdybanie. Równie dobrze można sobie
                pogdybać, czy USA byłyby mocarstwem gdyby nie ich lotniskowce. I dojść do
                wniosku że nie należy się z USA liczyć, bo gdyby ich nie mieli to by się nie
                liczyli bo poziom życia jest u nich niższy niż w maleńkim Luksemburgu.
                • maciek608 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 14:10
                  kauzyperda napisał:

> wystarczy obserwacja. ktokolwiek był w USA i Kanadzie widzi różnicę w poziomie
                  > życia między USA i Kanadą na korzyść tej ostatniej oczywiście. Parę wizyt w
                  > amerykańskim 'interiorze' pozwala bardzo szybko wytrzeźwieć z american dream.

Skoro nie zostałem zrozumiany to przekazuję łopatologicznie:

Nie chodzi o to czy Kanada jest lepsza czy USA. To nie to forum. Ale jeżeli
                  podaje się jakieś dane, tym bardziej w rodzaju "wszyscy mają domy", to warto też
                  podać źródła tych informacji. To samo tyczy się stwierdzeń w rodzaju: "wystarczy
                  obserwacja". Poważni ludzie powołują się na poważne źródła.

Przypomina mi się chyba B. Shaw, który nie zaobserwował zagłodzonych dzieci na
                  Ukrainie w latach '30. Ponadto mogę odpowiedzialnie stwierdzić że centrum Mińska
                  wygląda o niebo lepiej niż niektóre dzielnice Los Angeles. To co, gdzie się
                  przeprowadzamy?

• ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 15:30
                    maciek608 napisał:

Poważni ludzie powołują się na poważne źródła.
                    >
                    > Przypomina mi się chyba B. Shaw, który nie zaobserwował zagłodzonych dzieci na
                    > Ukrainie w latach '30. Ponadto mogę odpowiedzialnie stwierdzić że centrum
                    Mińsk
                    > a
                    > wygląda o niebo lepiej niż niektóre dzielnice Los Angeles. To co, gdzie się
                    > przeprowadzamy?
                    >

Sława!

Co wiecej mozna podac przykłady szczęśliwych ludzi w i latach 30tych na Ukranie
                    i nie szczesliwych milionerów z USA.

NO to zapraszam po szczescie do GUŁAGU...
                    :)))

Forum Słowiańskie
                    gg 1728585
                  • kauzyperda Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 17:19
                    wybacz, nie wiedziałem że to forum eksperckie gdzie dyskutujemy wyłącznie za
                    pomocą danych (oczywiście weryfikowalnych do dokumentów źródłowych) i analiz
                    przeprowadzonych przez niezależne ośrodki badawcze. Być może zmylił mnie fakt
                    że takowych nie zauważyłem w tej dyskusji. A co do obserwacji, to spędziłem w
                    USA więcej czasu niż B. Shaw w ZSRR i trochę poznałem ten kraj. Lubię i
                    doceniam pewne jego cechy, ale po tym gdy się tam już mieszkało trudno być
                    bezkrytycznym i go kochać ślepą miłością typową dla Polaków którzy nigdy tam
                    nie byli albo byli raz na wymianie work&travel.
                    • maciek608 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 18:16
                      No dobrze, rozumiem że statystyki, badania, prace naukowe nie mają znaczenia.
                      wystarczy sobie pojechać na wycieczkę albo do pracy i wszystko jasne, już musimy
                      wierzyć. No więc ja mam inne wrażenia niż Ty. I co, moja wersja obowiązuje?
                      Przecież "wystarczy się przejechać" (zapraszam np. do San Diego).

Pewnie że to nie forum eksperckie. Tylkpo co ja mam zrobić, bo kiedy koledze
                      Listyznodowi napisze się że średnia pensja w Polsce jest wyższa niż w Rosji (co
                      jest prawdą) to on odpowiada że to nie ma znaczenia bo ktoś tam w Polsce zarabia
                      500 zł. Ok, może nie wiedzieć co znaczy średnia. Jednak gdy autorytatywnie
                      stwierdza że:
                      -LG to złodzieje bo ich wyrzucili z Rosji
                      -USA nie są potęga naukową a amerykańskie uniwersytety to ściek
                      -gdy na poważnie pisze że w Kanadzie wszyscy mają domy i nie ma bezdomnych
                      -w Rosji są świetne drogi
                      - i in.
                      to zakładam chęć rozwalenia wszelkiej dyskusji. I mam prawo żądać jakiegoś
                      potwierdzenia.

Zapewniam, nie będę tego robił gdy napisze że woli Rosję bo tam ludzie są
                      bardziej mili.

• listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 29.07.06, 11:44
                        wy jednak macie problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego. twoje wyliczanki to
                        twoje fobie1 ja twierdzę, że podniecanie się średnią krajową ok.3 tys. zł to
                        chore! w Polsce takie zarobki to wyjątki ograniczone do dużych miast a reszta
                        ludzi tyra za grosze i pobiera zasiłki mieszkaniowe i rodzinne. Kochana nasza
                        ojczyzna całkowicie olała bezrobotnych, z czego oni żyją? Balcerowicz uważa, że
                        jeżeli jeszcze żyją to znaczy, że mają z czego! Taki mamy kapitalizm. Czekamy
                        aż zaczną zdychać! w każdym kraju przy obliczaniu średniej zarobków dla
                        uproszczenia można pominąć bezrobotnych ale nie gdy stopa bezrobocia sięga
                        oficjalnie 18% to ta średnia to fikcja bo wiadomo, że ktoś ma na utrzymaniu te
                        oficjalne 18%! to jest statystyka ekonomiczna! LG zostało pogonione dużo
                        wcześniej z Czech bo tylko żądali dotacji i zwolnień podatkowych. nikt nie
                        twierdził, że uniwersytety w Usa mają słabą kadrę naukową tylko, że poziom
                        kształcenia jest niski skoro z powodzeniem i chętnie studiować można tam
                        wszystko będąc dwumetrowym analfabetą umiejącym rzucać piłkę. W Europie nie
                        dostałby za to stypendium i wstęp na prestiżowy uniwerek, no może na AWF. Kto
                        napisał, że w Rosji są świetne drogi i gdzie? Łżecie kolego, taka jest wasza
                        matoda. bo metoda ignoranta to wykasować wszystkie wczorajsze odpowiedzi, nawet
                        wpisy o Rosji i tylko o Rosji! gratuleję.
                        • maciek608 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 29.07.06, 14:34
                          Mój post był wołaniem o mówienie prawdy i opieranie się na faktach. Zarzuciłeś
                          mnie hasłami dobrymi na manifestację pod Sejmem. A faktów jak nie było tak nie
                          ma. Co do zarzucania mi nieprawdy to zapomniałeś co pisałeś pare tygodni temu?
                          Można sobie cały czas poczytać.

P.S. Pod względem rozwarstwienia majątkowego Polska jest mniej więcej w środku
                          stawki krajów Unii Europejskiej.
                          • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 29.07.06, 15:12
                            maciek608 napisał:

> Mój post był wołaniem o mówienie prawdy i opieranie się na faktach. Zarzuciłeś
                            > mnie hasłami dobrymi na manifestację pod Sejmem. A faktów jak nie było tak nie
                            > ma. Co do zarzucania mi nieprawdy to zapomniałeś co pisałeś pare tygodni temu?
                            > Można sobie cały czas poczytać.
                            >
                            > P.S. Pod względem rozwarstwienia majątkowego Polska jest mniej więcej w środku
                            > stawki krajów Unii Europejskiej.

Sława!

A lizynod nadal nie odrobil lekcji ze statyski.

Widac,że nie podstawowych pojec, gdy w jego przekonaniu wartosci minimalne mają
                            podwazać wartosci srednie...

Ale trudno sie po nim spodziewac, jego walory intetekltualne poznajemy po jego
                            bzdurnych i neobolszewickich wypowiedziach.

Oczywiscie wpisy niedotyczace Rosji lub stosunków P_R beda kasowane.

Forum Słowiańskie
                            gg 1728585
                            • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 00:15
                              widzisz ignorancie, akurat o statystyce ekonomicznej to ty nie masz żadnego
                              pojęcia i wątpię czy kiedykolwiek będziesz miał. bo brak ci podstaw, a na to,
                              że nie chcesz lub nie potrafisz pojąć prostych rzeczy wpływu nie mam.
                              Statystyka ekonomiczna tym się różni od matematycznej, że interpretacja danych
                              nie jest mechaniczna i wymaga wiedzy ekonomicznej. średnia arytmetyczna poziomu
                              zarobków danej grupy dla ekonomisty to żadna dana. wytłumaczę ci jak
                              pięciolatkowi. jeżeli w grupie 100 osób każda zarabia po 1000 euro to średnia
                              wyjdzie... ile... 1000 euro na osobę. i dla ekonomisty jest wiadome, że ta
                              grupa dobrze zarabia, jest w stanie żyć na średnim poziomie. w drugiej grupie
                              99 osób zarabia po 100 euro a jedna osoba 99100 euro. średnia znowu jest ...
                              brawo... 1000 euro na osobę tylko, że za sto euro wyżyć się nie da a mityczną
                              średnią osiąga w grupie raptem 1% populacji. poniał? więc przestań. a o
                              walorach intelektualnych to pogadaj sobie z maciusiem. a minimum ma kolosalny
                              wpływ na średnią, podobno fizyku.
                              listyznod- ekonometryk z wykształcenia!!!
                              • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 00:21
                                miało być 90100 euro, nie ten klawisz się wcisnął ale reszta jest chyba
                                zrozumiała? więc :
                                > widzisz ignorancie, akurat o statystyce ekonomicznej to ty nie masz żadnego
                                > pojęcia i wątpię czy kiedykolwiek będziesz miał. bo brak ci podstaw, a na to,
                                > że nie chcesz lub nie potrafisz pojąć prostych rzeczy wpływu nie mam.
                                > Statystyka ekonomiczna tym się różni od matematycznej, że interpretacja
                                danych
                                > nie jest mechaniczna i wymaga wiedzy ekonomicznej. średnia arytmetyczna
                                poziomu
                                >
                                > zarobków danej grupy dla ekonomisty to żadna dana. wytłumaczę ci jak
                                > pięciolatkowi. jeżeli w grupie 100 osób każda zarabia po 1000 euro to średnia
                                > wyjdzie... ile... 1000 euro na osobę. i dla ekonomisty jest wiadome, że ta
                                > grupa dobrze zarabia, jest w stanie żyć na średnim poziomie. w drugiej grupie
                                > 99 osób zarabia po 100 euro a jedna osoba 90100 euro. średnia znowu jest ...
                                > brawo... 1000 euro na osobę tylko, że za sto euro wyżyć się nie da a mityczną
                                > średnią osiąga w grupie raptem 1% populacji. poniał? więc przestań. a o
                                > walorach intelektualnych to pogadaj sobie z maciusiem. a minimum ma kolosalny
                                > wpływ na średnią, podobno fizyku.
                                > listyznod- ekonometryk z wykształcenia!!!
                              • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 01:01
                                listyznod napisał:

> widzisz ignorancie, akurat o statystyce ekonomicznej to ty nie masz żadnego
                                > pojęcia i wątpię czy kiedykolwiek będziesz miał. bo brak ci podstaw, a na to,
                                > że nie chcesz lub nie potrafisz pojąć prostych rzeczy wpływu nie mam.
                                > Statystyka ekonomiczna tym się różni od matematycznej, że interpretacja
                                danych
                                > nie jest mechaniczna i wymaga wiedzy ekonomicznej. średnia arytmetyczna
                                poziomu
                                >
                                > zarobków danej grupy dla ekonomisty to żadna dana. wytłumaczę ci jak
                                > pięciolatkowi. jeżeli w grupie 100 osób każda zarabia po 1000 euro to średnia
                                > wyjdzie... ile... 1000 euro na osobę. i dla ekonomisty jest wiadome, że ta
                                > grupa dobrze zarabia, jest w stanie żyć na średnim poziomie. w drugiej grupie
                                > 99 osób zarabia po 100 euro a jedna osoba 99100 euro. średnia znowu jest ...
                                > brawo... 1000 euro na osobę tylko, że za sto euro wyżyć się nie da a mityczną
                                > średnią osiąga w grupie raptem 1% populacji. poniał? więc przestań. a o
                                > walorach intelektualnych to pogadaj sobie z maciusiem. a minimum ma kolosalny
                                > wpływ na średnią, podobno fizyku.
                                > listyznod- ekonometryk z wykształcenia!!!

Sława!

Oczywiscie,ze piszesz bzudry.

Bo rozkład nie jest taki jak sobie wybrazasz.

Najpewniej jest zblizony do rozkladu normalnego, ale TY pwewnie nie wiesz co to
                                jest rozkład normalny.

A juz o bardzo niskiej wiedzy swiadcza Twoje wypowiedzi nt Rosjai i rosyjskiej
                                ekonomi, szczególnie w piorównaniu z poslka zachodnia czy amerykaska.

Czy naprawde wierzysz,że Rosja ma lepsza ekonomie niz Polska UE Lub USA.
                                ?????????

Jesli tak twierdzisz to świadczyłoby o Twoim wielkim nieuctwie, ze nie umiesz
                                doliczyc do 3....

Forum Słowiańskie
                                gg 1728585
                                • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 01:14
                                  znowu cię ponosi. rozkład normalny jest ale w zdrowych gospodarkach a nie przy
                                  18% bezrobociu! A w którym to miejscu mówilem o lepszej ekonomii? w życiu bym
                                  tak nie powiedział bo to zdanie nie ma sensu. ekonomia jest jedna, nie ma
                                  lepszej czy gorszej. ja precyzyjniej od dziennikarzy posługuję się pojęciami
                                  ekonomicznymi bo je znam. wiem natomiast, że polska wykonuje posunięcia złe dla
                                  gospodarki, min. babrząc się w historii i polityce zamiast zadbać o wpływy i
                                  kontakty. amen
                                  • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 02:23
                                    listyznod napisał:

> znowu cię ponosi. rozkład normalny jest ale w zdrowych gospodarkach a nie
                                    przy
                                    > 18% bezrobociu! A w którym to miejscu mówilem o lepszej ekonomii? w życiu bym
                                    > tak nie powiedział bo to zdanie nie ma sensu. ekonomia jest jedna, nie ma
                                    > lepszej czy gorszej. ja precyzyjniej od dziennikarzy posługuję się pojęciami
                                    > ekonomicznymi bo je znam. wiem natomiast, że polska wykonuje posunięcia złe
                                    dla
                                    >
                                    > gospodarki, min. babrząc się w historii i polityce zamiast zadbać o wpływy i
                                    > kontakty. amen

Sława!

Nie da sie robic ekonomii abstrahujac od historii.

Vide Ciesnina Pilawska: jest umowa, a Moskwa ignoruje swoje obowiazki i prawo
                                    miedzynarodowe.

Historia kontrahenta interesuje sie kazdy bank.

A Rosja nie jest wiarogodnym parterem w zadnej dziedzinie.

Forum Słowiańskie
                                    gg 1728585
                            • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 01:03
                              idźmy jeszcze dalej. jak w tym przypadku postępuje ekonometryk jeżeli tylko
                              chce otrzymac prawdziwy obraz? mamy jedną osobę zarabiającą 90100euro i 99
                              osób zarabiających po 100 euro. ekonometryk odrzuca tzw. outliery, w tym
                              przypadku ten 1% wyraźnie odstający od reszty (wyodrębnianie oulierów wykonuje
                              się paroma sposobami w oparciu o korelacje lub "odległości od średniej w
                              analizie wielowymiarowej". najdalej od średniej równej 1000euro jest 90100euro
                              czyli nasze 1%, a zgodnie z rozkładem normalnym mamy prawo pominąć nawet 3%!),
                              osobę zarabiającą 90100 euro! i wyciąga średnią z reszty. to nie magia tylko
                              procedura ekonometryczna oparta na teorii i wiedzy ekonomicznej. i dopiero
                              teraz otrzymujemy prawdziwy obraz zamożności tej grupy. niektórzy ujmują
                              jeszcze w takich badaniach osoby o dochodach zerowych, czyli bezrobotnych
                              jeżeli ich procent jest znaczny a 18% bezrobotnych w Polsce to znaczny odsetek.
                              tak więc zakladamy np. dla naszej grupy 9% bezrobocie! czyli mamy 9 osób o
                              zarobkach 0 euro, 90 osób po 100 euro i jedna z 91000 euro. średnia
                              arytmetyczna wynosi 1000 euro, ale musimy odrzucić outliera! i średnia spada
                              nam drastycznie. fajnie? i właśnie dlatego Szwedzi są szczęśliwi. pomyśl nad
                              tym zanim to skasujesz .
                              • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 30.07.06, 02:36
                                Sława!

Weź ten hanbook CIA i policz, a wtedy dowiesz sie,że tam per capita razy
                                ludnosc = PKB calego kraju.

Odrzucanie jakicholwiek wartosci jest tu nonsensem.
                                To tak jakby liczyć PKB Rosji i odrzucić przychody Gaspromu.
                                A przeciez mimo iz nie lubie tej firmy i nie mam o niech pochlebnej opinii to
                                jednak niezaprzeczalnie Gasprom wnosi wklad do PKB FR.

POdobnie gdy prowadze nawigacje zlicznieniowa to mam odcinki drogi gdy
                                przebylem np 10Nm z pradem i silnym wiatrem albo dodatkowa na silniku oraz
                                odcinki rzedu co najwyzej paru kabli w ciszy.

Aby miec droge jachtu musze zliczac WSZYSTKO.

Wtedy srednia wyliczona jako droga przebyta przez wszytskie odcinki przez czas
                                płyniecia bedzie srednia calego rejsu.

Natomiast gdybym prowadził jakies statyki typu jak szybko płynie jacht to
                                ocywiscie odrzuce te skrajne warosci bo dotycza one skrajnych warunków.

Ale to sa zupełnie inne zagdnienia.

Pozatem skrajne wartosci odrzuca sie przy małej liczbie pomiarow, przy dazacej
                                do nieskończonosci nie ma to znaczenia.

Dalej jestem przekonany, ze własnie w Rosji kontrasty będa wieksze niz w USA.

BO wolne kraje i gospodarki same sie usredniaja.

Forum Słowiańskie
                                gg 1728585
                                • listyznod Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 31.07.06, 13:28
                                  no nie masz podstaw ekonomii a o statystyce ekonomicznej to już całkiem nie
                                  masz pojęcia. Dochody Gazpromu oczywiście odrzuciłbym licząc średnią dochodów
                                  firm rosyjskich, ale dlaczego miałbym odrzucać licząc dochody globalne? Błędy
                                  logiczne popełniasz ale to dlatego, że nie jesteś ekonomistą. nie każdy musi w
                                  końcu być. tak jak nie każdy powinien się wypowiadać na temat fauny i flory
                                  Polinezji.
                                  • ignorant11 Hahahahaha 31.07.06, 13:46
                                    listyznod napisał:

> no nie masz podstaw ekonomii a o statystyce ekonomicznej to już całkiem nie
                                    > masz pojęcia. Dochody Gazpromu oczywiście odrzuciłbym licząc średnią dochodów
                                    > firm rosyjskich, ale dlaczego miałbym odrzucać licząc dochody globalne? Błędy
                                    > logiczne popełniasz ale to dlatego, że nie jesteś ekonomistą. nie każdy musi
                                    w
                                    > końcu być. tak jak nie każdy powinien się wypowiadać na temat fauny i flory
                                    > Polinezji.

Sława!

Ale to TY twierdzisz,że Rasija ma przodujaca ekonomie w swiecie, podczas gdy
                                    pozostaje mimo kosmicznje koniuktury, krajem biednym i zacofanym, daleko w tyle
                                    za cywilizowanym swiatem.

A pod obecnym rezimem wrecz cofa sie we wszystkich dzidzinach.
                                    To włąśnie swiadczy,że to Ty nie rozumiesz statystyki.
                                    Ale Ciebie cieszy,że zachodnie wartosci sa wypierane, tak jak byly wypierane
                                    przez bolszewików.

Forum Słowiańskie
                                    gg 1728585
                                    • listyznod Re: Hahahahaha 03.08.06, 13:45
                                      O których wartościach zachodnich mówisz? O ideach Rewolucji Francuskiej czy o
                                      hipokryzji agresorów i bandytów bombardujących tych co nie chcą się dać okraść
                                      z frazesami o demokracji na ustach?
                • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 15:50
                  kauzyperda napisał:

> wystarczy obserwacja. ktokolwiek był w USA i Kanadzie widzi różnicę w
                  poziomie

>
                  > A co do głównego tematu wątku, to Rosja dysponuje dwoma podstawowymi
                  > narzędziami polityki międzynarodowej czyli siłą ekonomiczną (surowce)

+++KOngo ani Arabia za wielkimi mocarstwami nie sa...

oraz siłą
                  >
                  > poityczno/militarną,
                  +++KOrea PLN tez raczej jest ponurym zartem niz mocarstwem...

którymi może oddziaływać na sporą liczbę państw co
                  > powoduje że jest istotnym graczem w polityce miedzynarodowej (mocarstwem).
                  Czy
                  > bez surowców byłaby tym samym? To spór czysto akademicki, bo w polityce
                  > międzynarodowej decydują fakty a nie gdybanie.

++ W polityce realnej tak, ale w naszych rozwazaniach pozwala oszacowac
                  rzeczywista siłe danego panstwa a nie wydumana czy z przemóiweń Putina na
                  uzytek wewnetrzny...

Przypominam,że Rosja nawet przy obecnych niebotycznych cenach osiaga co
                  najwyzej baaaaaardzo przecietne wyniki ekonomiczne, a inne prametry sytuuja ja
                  raczej w 3cim swiecie niz na Zachodzie...
                  :))

Sława!
                  Forum Słowiańskie
                  gg 1728585
                  • kauzyperda Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 27.07.06, 17:13
                    właśnie o tym piszę, że Rosja dysponuje narzędziami (podkreślenie liczby
                    mnogiej). Ma i siłę militarną, i polityczną i surowce. Kongo ma tylko surowce
                    (których nie kontroluje) a Korea tylko armię (która z kolei nie za bardzo
                    nadaje się do oddziaływania na większą liczbę państw niż jej najbliższy
                    sąsiad - Korea Płd). Wniosek jest taki, że jak masz parę narzędzi na które masz
                    wpływ to jesteś mocarstwem i się z tobą liczą.

> ++ W polityce realnej tak, ale w naszych rozwazaniach pozwala oszacowac
                    > rzeczywista siłe danego panstwa a nie wydumana czy z przemóiweń Putina na
                    > uzytek wewnetrzny...

I właśnie szacujemy rzeczywistą siłę opierając się na faktach. Inaczej, jak
                    pisałem, możemy się zastanawiać co znaczyłyby USA bez armii albo Chiny jakby
                    miały nie miliard ale powiedzmy 90 milionów mieszkańców.

Nikt rozsądny nie twierdzi że Rosja ma sprawną i efektywną w przeliczeniu na
                    mieszkańca gospodarkę, ale nie jest to jedyny czynnik przesądzający o prestiżu
                    i wpływach międzynarodowych. Gdyby tak było wiodącą rolę odgrywałyby na świecie
                    Norwegia i Luksemburg. Powiem więcej, w wielu dziedzinach Polska ma
                    sprawniejszą gospodarkę od Rosji, ale przy marnym potencjale w pozostałych
                    dziedzinach nie powinniśmy się dziwić że to Rosja jest partnerem w G8 a nas nie
                    zapraszają nawet na międzynarodowy zjazd pszczelarzy.
                    • ignorant11 Re: Potencjał owszem, ale jego wykorzystanie 28.07.06, 14:08
                      kauzyperda napisał:

> właśnie o tym piszę, że Rosja dysponuje narzędziami (podkreślenie liczby
                      > mnogiej).

Sława!

NO jakies narzedzia Rosja i w jakiejs mierze nalezy sie z nia liczyć.

Ale nie jest tak jak twierdza rusofile, ze Moskwa rostrzyga wszystko na skale
                      swiatowa czy chocby europejska lub azjatycka.

Nie jest tak,ze jak Rosja nam zablokuje export to jest dla nas kleska tak
                      wielka,że musimy gonic na kolanach do Moskwy aby przeblagać idola na Kremlu.

Raczej Rosja dośc srednim krajem jesli idzie o ekonomie i gdy nie chce z nami
                      handlowac to olewajmy i szukajmy innych bardziej przyjaznych rynków zbytu.

Gdy Moskwa zamyka nam Ciesnine Pilawska to nie przejmujmy sie opinia Rosji i
                      przekopmy Mierzeje.

Gdy Rosja szantazuje weglowodarami, to kupujmy je poza Rosja.

Gdy Rosja chce aneksji Białorusi, to ocywiscie nigdy NATO nie pozwolimy.

Gdy Rosja ukrywa sowieckich ludobójców, to musimy kontynuowac wałsne sledztwo w
                      celu wyjasnienia losu pozstałych 7 tys zaginionych w Rosji polskich oficerów.

Oczywiscie nie bedziemy tez przemilczac innych licznych zbrodni rosyjskich na
                      nie tylko NArodzie Polskim.

A to co napisalem nie jest polityka antyrosyjska, ale polityka łagadzaca skutki
                      rosysjkiego awanturnictwa, bo Rosja nie jest w tej lidze aby nazywac to
                      imperializmem, na który Moskwa jest duuuzo za słaba, ale agresywna jest.

Forum Słowiańskie
                      gg 1728585
    • maciek608 do listyznoda - to jest forum polska - rosja. 28.07.06, 12:43
      Załóż człowieku forum pn. "dlaczego USA to badziewie", i tam się produkuj na
      takie tematy. Obiecuję, że będę regularnie tam gościł. Ale daj ludziom, którzy
      chcą poczytać na temat, czytać na temat. Bo na razie każda dyskusja z Tobą
      kończy się na obrzucaniu błotem USA. Nie chodzi mi o Twoje poglądy, choć moim
      zdaniem piszesz bzdury. A ja się czuję w obowiązku je prostować. Ale juz mi się
      nie chce. Jak wchodze na TO forum to chcę czytać o ROSJI I POLSCE. Kropka.

• ignorant11 A czy w ogóle teraz jest???????? 01.08.06, 06:22
      Sława!

Pare miesiecy temu podalem statystyki exportu, importu Rosji i Grupy
      Wyszechradzkiej.

Okazalo sie,że GW nie posiadajaca ani gazu ani ropy, a do tego ludnosciowo
      wiecej niż 2 krotnie mniejsza i mająca mikroskipijne terytorium ma wymiane
      handlowa ze swiatem wieksza niz podbno potezna Rosja.

A przeciez gdyby GW połaczyla w jedno panstwo, to i nikt nie uwazałby jego za
      mocarstwo, ale raczej kraj bardzo srednio zamozny i raczej zacofany...

A jak daleko za GW jest Rosja.

Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • ignorant11 Oczywiscie,że nie jest..:))) 03.08.06, 18:56
        Sława!

Bo jakiez to "macarstwo", ktore nawet przy super koniukturze ma export na
        poziomie jednego sredniego kraju europejskiego?

Pozatem uzaleznienie od exportu jednego tylko surowwca(sic!) to raczej stabdart
        biednych krajów arfykańskich niz nawet niemocarstw, ale choćby krajów jako tako
        rozwinietych...

Już za komuny zssrr(Rosje) uwazalismy za kraj niedorozwiniety.

Forum Słowiańskie
        gg 1728585

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka