Dodaj do ulubionych

Samochód do przyczepy kempingowej

26.05.14, 10:59
Czy któraś z Was podróżuje z przyczepą kempingową? Jakimi samochodami je ciągacie?

Planujemy właśnie wymianę samochodu. Musi być 7 osobowy, to jasne. Mam swoje typy, jednak chciałabym, żeby był on w stanie pociągnąć dużą przyczepę kempingową i nie rozsypać się po takich wakacjach wink Macie jakieś doświadczenia?
Obserwuj wątek
    • fasolka99 Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 10:50
      Mamy i ciągamy. Zasadnicze pytanie brzmi, jak dużą przyczepę macie zamiar ciągnąć? Trzeba znać DMC tej przyczepy. Samochód w dowodzie rejestracyjnym musi mieć wpisane, że taką przyczepę może ciągnąć (pole o1 i o2 - w zależności, czy przyczepa ma hamulec, czy nie). Jest tam jeszcze parę innych zależności, na które trzeba zwrócić uwagę - DMC samochodu np. Plus uwaga, żeby nie przekroczyć ograniczenia na prawo jazdy kat. B - przy dużej przyczepie i odpowiednio do niej dużym samochodzie to już łatwo niestety przekroczyć. U nas mąż musiał zrobić dodatkowe prawo jazdy (kat. E).
      Przy naprawdę dużych przyczepach (DMC ok 2000 kg) w grę właściwie wchodzą jedynie duże samochody terenowe (no, podobno Espace diesel ma DMC 2000, ale niech ktoś Espacem spróbuje pociągnąć 2-tonową dwuosiową przyczepę po innym terenie niż autostrada smile)
      • urge Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 11:35
        Przyczepka jest jednoosiowa, z hamulcem, ok 7m długości, 1400kg masy własnej.
        Prawo jazdy trzeba będzie dorobić, to wiem, sprawdzić w dowodzie też umiem jaką przyczepkę wolno pociągnąć danym samochodem.
        Chodzi mi o rady praktyczne -jakim samochodem rzeczywiście ciągacie przyczepki i daje radę, i jest nadal sprawny po takich wakacjach wink

Na dzień dzisiejszy moim typem jest nowy sharan -jak dla naszej rodzinki idealny, ewentualnie galaxy... -ale nie wiem, czy one się do takich podróży nadają?
        Najlepszy by był terenowy, to też wiem -no ale to ma być głównie samochód na co dzień -jeśli nie znajdę złotego środka to trzeba będzie z marzeń o wakacjach z przyczepą zrezygnować.

Chrysler odpada, głównie ze względów bezpieczeństwa, nawet bez przyczepy.
        • fasolka99 Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 11:50
          No to naszą pierwszą cepkę własnie 1400 DMC ciągaliśmy Hondą Oddysey. Marzenie smile Hondę mamy do tej pory - nasza jest 8-osobowa, i jeszcze przy tych 8 fotelach zostaje spory bagażnik. Bardzo polecam. Na co dzień tez świetny samochód, bardzo wygodny, mnóstwo miejsca na nogi pasażera (ja mam na wyjazdach pod nogami rózne torby, jedzenia i jeszcze psa czasem), w pierwszym rzędzie z tyłu też mnóstwo miejsca, bo nie ma żadnego wału jak w terenówkach, w drugim też nieźle, dorosła osoba jechała z nami 2 dni na wakacje bez żadnego problemu smile. To nie są takie niby-foteliki w drugim rzędzie jak np. w Renault Scenic. Boczne drzwi odsuwane - bardzo ważne przy tej szerokości samochodu. Nasza Honda ma już prawie 10 lat i przebieg ponad 100 tys i trzyma się świetnie, odpukać. Porównywalna do Hondy jest z wyglądu Toyota Sienna.
        • fasolka99 Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 11:55
          urge napisała:

> Przyczepka jest jednoosiowa, z hamulcem, ok 7m długości, 1400kg masy własnej.

Hmm, właśnie się doczytałam, że piszesz "1400kg masy własnej" a nie DMC... No to nasza Honda Oddysey ma wpisane 1500 kg DMC przyczepy z hamulcem. O ile wiem istniało cos takiego, jak "towing system" - wtedy dopuszczalne DMC przyczepy jest większe, ale to fabrycznie musi być zamontowane - pewnie ciężko taki używany egzemplarz namierzyć. Może nowsze niz nasza Hondy Oddysey mają większe dopuszczalne DMC przyczepy
          • urge Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 12:40
            A nie, sorki, 1400 to już jest masa dopuszczalna (sama na niecałe 1300), "można zwiększyć do 1500" ale nie czytałam jak wink

Zarówno galaxy mojej siostry jak i sharan brata (nowe, nie wiem jak miały starsze) mają w dowodzie dopuszczalną masę przyczepy do 1800.

Tak czy siak dzięki za odpowiedź. I może masz coś jeszcze ciekawego na temat wakacji z przyczepą jako praktyk do dodania? Albo polecisz ciekawe strony lub fora z radami praktycznymi, przykładami tras itp.?
            • fasolka99 Re: Samochód do przyczepy kempingowej 27.05.14, 13:05
              No jasne - jest fajne forum forum.karawaning.pl/. Znajdziesz tam wszystko - trasy ze szczegółowymi opisami, campingi, praktyczne porady, pomoc techniczną. Byliśmy na paru zlotach, fajnie było. Z przyczepą się bardzo fajnie jeździ, aczkolwiek znacznie wolniej, niż bez smile Zaletą jest to, że na europejskich trasach nie trzeba szukać noclegu "przelotowego" - po prostu stajesz na parkingu przy autostradzie (wybieramy zawsze te duże koło hoteli, najlepiej z posterunkiem policji - dla bezpieczeństwa). Dobrze jest zaopatrzyć się w zasilanie na akumulatory w przyczepie - jeśli planujecie podróże a nie stacjonarny camping. Plus różne wtyczki do prądu na campingach, długi przedłużacz. W Polsce jest coraz więcej fajnych campingów czy pól campingowych - nic tylko jeździć. Niestety przy dużym zestawie obowiązuje via-toll, paranoja. Oj, mogę o karawaningu gadać godzinami, więc jeśli byś miała szczegółowe jakieś pytania - to chętnie postaram się pomóc.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka