Dodaj do ulubionych

AMD-zwyrodnienie plamki żółtej

22.12.16, 17:34
Dlaczego warto badać sobie wzrok?
Co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 25 tysięcy nowych przypadków zwyrodnienia plamki żółtej - groźnej choroby oczu, która poprzez degradację siatkówki może prowadzić do ślepoty. Dlatego sprawdź swój wzrok, zanim dopadnie cię zwyrodnienie plamki żółtej.

O chorobie AMD mówi się - społeczna. Nic dziwnego - dotyka ok. 25 mln ludzi na świecie. Zwyrodnieniu plamki żółtej sprzyja rozwój cywilizacji z chorobami układu krążenia na czele. Na AMD szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia, mające niebieskie oczy. Częściej chorują kobiety. Wśród czynników ryzyka wymienia się: zmiany miażdżycowe, nadwzroczność, palenie tytoniu, wystawianie oczu na działanie ostrego słońca.

Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Gdy zaczyna się AMD, najpierw linie proste falują, łamią się, gdzieś zanikają. Później obraz w środku pola widzenia staje się nieostry. Gdy chory chce przeczytać jakieś długie słowo - widzi jego początek i koniec, ale już środka nie. Stojąc na krawężniku boi się przekroczyć jezdnię, bo widzi tylko to, co ma pod nogami i wysoko ponad samochodem. Gdy ktoś się do niego zbliża, widzi buty i czubek głowy.
Później jest dużo gorzej - z czasem plama zasłaniająca pole widzenia powiększa się, bokami chory odróżnia jeszcze światło od cienia, ale tak naprawdę środkiem nie widzi nic. U niektórych chorych degradacja wzroku następuje powoli, inni tracą wzrok szybko, nawet w czasie kilku tygodni.


Dbajmy o wzrok i badajmy się profilaktycznie co jakiś czas!
Bo potem może już być za późno....


Obserwuj wątek
  • martuska-85 Re: AMD-zwyrodnienie plamki żółtej 23.01.17, 10:02
   Witam, to cieszę się że Twoja mama tak dobrze trafiła.
   Słyszałam o tych programach lekowych i podobno są bardzo skuteczne. Wykorzystują tam najlepsze leki które aktualnie w Polsce są niedostępne.
   Szkoda że nie jest to jakoś bardziej nagłośnione bo wiedzą o tych programach tylko nieliczni.
   • mamaamd Re: AMD-zwyrodnienie plamki żółtej 21.02.19, 13:04
    Witam.
    Możesz coś więcej powiedzieć na temat terapii na AMD. Moja mama na to choruje. Przyjmowała zastrzyki do oka ale one mało pomagają
  • trele_molele Re: AMD-zwyrodnienie plamki żółtej 22.03.18, 10:37
   Ostanio dokonano przełomu w leczeniu zwyrodnienia plamki zółtej - przywrócono wzrok dwóm starszym osobom wykorzystujac komórki macierzyste :-)
   human2.com.pl/pionierski-zabieg-wyleczyl-slepote-u-ludzi-ze-zwyrodnieniem-plamki-zoltej/
   Terapia ma być dostępna za 5lat
   • mamaamd Re: AMD-zwyrodnienie plamki żółtej 21.02.19, 13:07
    Witam.
    Powyższy link nie działa. Możesz coś więcej podesłać na temat terapii komórkami macierzystymi ?
    Moja mama choruje na tą chorobę.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka