Dodaj do ulubionych

AMD-zwyrodnienie plamki żółtej

22.12.16, 17:34
Dlaczego warto badać sobie wzrok?
Co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 25 tysięcy nowych przypadków zwyrodnienia plamki żółtej - groźnej choroby oczu, która poprzez degradację siatkówki może prowadzić do ślepoty. Dlatego sprawdź swój wzrok, zanim dopadnie cię zwyrodnienie plamki żółtej.

O chorobie AMD mówi się - społeczna. Nic dziwnego - dotyka ok. 25 mln ludzi na świecie. Zwyrodnieniu plamki żółtej sprzyja rozwój cywilizacji z chorobami układu krążenia na czele. Na AMD szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia, mające niebieskie oczy. Częściej chorują kobiety. Wśród czynników ryzyka wymienia się: zmiany miażdżycowe, nadwzroczność, palenie tytoniu, wystawianie oczu na działanie ostrego słońca.

Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Gdy zaczyna się AMD, najpierw linie proste falują, łamią się, gdzieś zanikają. Później obraz w środku pola widzenia staje się nieostry. Gdy chory chce przeczytać jakieś długie słowo - widzi jego początek i koniec, ale już środka nie. Stojąc na krawężniku boi się przekroczyć jezdnię, bo widzi tylko to, co ma pod nogami i wysoko ponad samochodem. Gdy ktoś się do niego zbliża, widzi buty i czubek głowy.
Później jest dużo gorzej - z czasem plama zasłaniająca pole widzenia powiększa się, bokami chory odróżnia jeszcze światło od cienia, ale tak naprawdę środkiem nie widzi nic. U niektórych chorych degradacja wzroku następuje powoli, inni tracą wzrok szybko, nawet w czasie kilku tygodni.


Dbajmy o wzrok i badajmy się profilaktycznie co jakiś czas!
Bo potem może już być za późno....


Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka