Dodaj do ulubionych

Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem

• Gość: KAJA Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.01.07, 10:26
      SŁUSZNIE.

STING TO OBCY WYKONAWCA, A PENDERECKIEGO PO PROSTU NIE DA SIĘ SŁUCHAĆ. tO MOJE ZDANIE, (A JESTEM OSOBĄ WYKSZTAŁCONĄ. cHOĆ TO STRACH SIĘ PRZYZNAWAĆ...)

w SZTUCE NIE CHODZI TYLKO O BOGATY WARSZTAT, NIKONWENCJONALNE POMYSŁY, ODSKOK OD MENTALNOŚCI "ZJADACZA CHLEBA" - CHODZI RÓWNIEŻ O KONTAKT Z ODBIORCĄ.

gDYBY TAK NIE BYŁO - OTACZAŁY BY NAS OBRAZY MALOWANE STOLCEM, BUDYNKI ZUPEŁNIE NIEPRZYDATNE DO ZAMIESZKANIA - A W MOIM PRZYPADKU PARKI I OGRODY ABSURDALNE W SWOIM UKŁADZIE - ALE PRZECIEŻ JAKŻE CIEKAWE...

sZTUKA ZAWSZE KIEROWANA BYŁA DO KONKRETNYCH ODBIORCÓW. bYŁA I NADAL JEST KODEM JĘZYKOWYM. dO KOGO TRAFIA MUZYKA PENDERECKIEGO? i CZY TRAFIA? ( CZY TO MOŻE UDAWANIE - W RAMACH SNOBIZMU - ŻE TRAFIA?) tEGO RZĘPOLENIA, BALANSOWANIA NA GRANICY HARMONII ( LUB TEŻ PO JEJ DRUGIEJ STRONIE) NIE DA SIĘ SŁUCHAĆ, NIE MÓWIĄC O ZJAWISKU TOWARZYSZĄCYM POCZĄTKOM UTWORÓW, GDZIE ZASTANAWIAM SIĘ NIERAZ: ONI JUŻ ZACZĘLI GRAĆ, CZY JESZCZE SIĘ STROJĄ! z CAŁYM SZACUNKIEM DLA PANA pENDERECKIEGO, kRAKOWSKIEJ sZKOŁY KOMPOZYTORÓW: gRATULUJĘ dYREKCJI fESTIWALOWEJ DOBREGO WYBORU. rUBIK, TO TWÓRCA, KTÓREGO LUDZIE CHCĄ ( A TO WAŻNE) SŁUCHAĆ. kTÓRY MA COŚ DO POWIEDZENIA. (jAK I AUTOR SŁÓW tRYPTYKU).
    • Gość: KAJA Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.01.07, 10:40
      a NNIEGDYŚ MUZYKA BYŁA TWORZONA NA " TU I TERAZ", NA KONKRETNE OKAZJE. CZASEM GRANA TYLKO RAZ - JAK NP. MSZA DE NOTRE DAME - NA OTWARCIE TEJ KATEDRY. mIAŁA TRAFIAĆ DO LUDZI W TY, A NIE INNYM CZASIE. bYĆ ZROZUMIANA - MWŁAŚNIE WTEDY. nIE PÓŹNIEJ, ZA POKOLENIE CZY DWA. nADĘCIE, PYCHA, POTRZEBA WIEKOPOMNYCH DZIEŁ POJAWIŁA SIĘ PÓŹNIEJ. wRAZ Z REWOLUCJĄ FRANCUSKĄ A POTEM ROMANTYZMEM. I TAK TRWA AŻ DO DZIŚ... pYCHA. kASA. żAŁOŚĆ.
    • demokrex Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem 07.01.07, 10:40
      SKANDAL,SKANDAL.Nie wiem dlaczego ten człowiek porównuje się do Gershwina,który
      to i miał w swym repertuarze utwory mniej ambitne,ale tak się rodził swing (a
      teraz co zamierza urodzić Rubik)Kraków zasługuje na coś lepszego,niż
      rzemieślnika z listy przebojów,który to każdy kawałek robi na jedno kopyto
      (kompozytor hahahahahaha)
    • Gość: vrclv Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: 80.54.202.* 07.01.07, 12:52
      Chciabym zauważyć skromnie, że to muzyka Pendereckiego była nominowana do nagród Grammy i
      świat zamawia u niego utwory z wieloletnim w wyprzedzeniem (m.in. na 3000 lat Jerozolimy). Kilar jest
      cenionym na świecie kompozytorem muzyki poważnej i filmowej, otrzymuje mnóstwo propozycji
      chociażby od znakomitych reżyserów. Jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych Kronos
      Quartet przerwał trase koncertową by stawić się w Bielsku- Białej i zagrać prawykonanie III Kwartetu
      smyczkowego H. M. Góreckiego, a III symfonia tego kompozytora była wysoko notowana na liście
      Billboardu zaś koncerty np. w Anglii gromadziły wiele tysięcy ludzi. Nie wiem ile sprzedano płyt z tym
      utworem ale z pewnością idzie to już w miliony.
      Jak do tego ma się Rubik który pisał piosenki i spoty i nagle wykorzystując śmierc Papieża wypłynął na
      tzw. oratorium. Wszedł w powstałą na rynku lukę, wykorzystał to marketingowo z pomoca tv gdzie jest
      dobrze ustawiony i lud to kupił.
      Żenujący jest ten spór o wartości gdzie trzeba udowadniać różnicę pomiędzy Pendereckim, Kilarem
      Góreckim a Rubikiem. Duch inż. Mamonia unosi się nad krajem... Niech zamawiają muzykę u Rubika
      nawet do spółki z Ich Troje ale niech nikt mi nie wmawia że to jest muzyka wysokich lotów.
    • altowiolistka Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem 07.01.07, 14:41
      Mam mieszane uczucia. Bo z jednej strony najbardziej oczywiste byłoby, gdyby
      właśnie któryś z krakowskich kompozytorów skomponował taki utwór. Ale w tym
      wypadku chyba wygrały media - chodzi w końcu o to, żeby na jubileusz
      przyciągnąć jak najwięcej ludzi, żeby Kraków zarobił na obchodach jak
      najwięcej, a same uroczystości były wydarzeniem kulturalnym i medialnym. I z
      całym szacunkiem, ale ludzie nie będą chcieli słuchać czegoś brzmiącego jak "De
      natura sonoris". Jak wszędzie, tu też przydałby się złoty środek, a nasze
      władze najwyraźniej znają tylko skrajności - od sztuki dla wybranych do
      absolutnego kiczu. Pozostaje chyba tylko wierzyć, że w przyszłości coś się
      zmieni.
    • Gość: vrclv Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: 80.54.202.* 07.01.07, 15:31
      De natura sonoris to było 30 lat temu- jeśli takim argumentem chcesz podważyć kompetencje
      Pendereckiego to wiedz że obecnie pisze on zupełnie inaczej, chciałoby się wręcz powiedzieć że około
      "środka"- ale podejrzewam nie dla paru milionów wielbicieli ich troje.
      Rzecz w tym że my jesteśmy skazani na Rubika i ktos słusznie zauważył że istotny jest tu efekt
      medialny i marketingowy. Mamy takich artystów na jakich jako społeczeństwo zasługujemy. Nasi wielcy
      kompozytorzy są cenieni głównie za granicą, a środowisko artystyczne patrzy na to często z zawiscią-
      właśnie na to a nie na sukcesy Rubika. Ten protest jest akurat tutaj na miejscu, tylko raczej nikt się z
      nim nie liczy, jednocześnie podważając autorytet np. prof Moszumańskiej - Nazar nie znając ani
      jednego napisanego przez nia dźwięku ani jej dokonań w kształceniu kompozytorów.
    • Gość: zoo Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.07, 18:05
      >>Jestem studentką akademii muzycznej więc raczej słoń mi na ucho nie nadepnął, a
      naprawdę nie widzę wielkiej różnicy między muzyką Rubika a tym co serwują nam
      gwiazdy w stylu Michała Wiśniewskiego.
      natomiast jeśli porównujesz muzykę Rubika z III Symfonią Góreckiego to chyba
      nienajlepiej świadczy o Twoim uchu:) proste nie znaczy puste...o ile III
      Symfonia jest prosta(i przez to genialna), o tyle muzyka Rubika jest pusta, nie
      niesie żadnych treści, słuchając jej nie odczuwam żadnych emocji...

Droga Aniu to że jesteś studentką akademii muzycznej wcale nie oznacza że masz
      dobry słuch.Człowiek rodzi się ze słuchem lub bez.Nie da się tego nauczyć, nawet
      na akademii muzycznej.Poza tym widze że masz problemy nie tylko ze słuchaniem
      ale również z czytaniem i rozumieniem tekstu pisanego.Nie porównałem w żadnym
      miejscu, i na pewno nie zamierzam porównywać Rubika do Góreckiego.Podałem
      jedynie przykład niezwykłego piękna jakie kryje się w prostocie III symfonii -
      nawiązanie do skomplikowanych, afonicznych wybroczyn Pendereckiego.Jeszcze raz
      podkreślam że Rubik pisze prosto i ładnie, czasami nawet porusza.Jego muzyka
      jest nośna, melodyjna i budzi dobre emocje.To nie kicz!To muzyka dla ludzi!
      Ludzi którzy słyszą, myślą, czuja i po prostu żyją...:)

Miłego wieczoru;)

• Gość: ania Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.07, 18:51
      >>Droga Aniu to że jesteś studentką akademii muzycznej wcale nie oznacza że masz
      dobry słuch.Człowiek rodzi się ze słuchem lub bez.Nie da się tego nauczyć, nawet
      na akademii muzycznej.Poza tym widze że masz problemy nie tylko ze słuchaniem
      ale również z czytaniem i rozumieniem tekstu pisanego.Nie porównałem w żadnym
      miejscu, i na pewno nie zamierzam porównywać Rubika do Góreckiego.Podałem
      jedynie przykład niezwykłego piękna jakie kryje się w prostocie III symfonii -
      nawiązanie do skomplikowanych, afonicznych wybroczyn Pendereckiego.Jeszcze raz
      podkreślam że Rubik pisze prosto i ładnie, czasami nawet porusza.Jego muzyka
      jest nośna, melodyjna i budzi dobre emocje.To nie kicz!To muzyka dla ludzi!
      Ludzi którzy słyszą, myślą, czuja i po prostu żyją...:)

kochany, nie mam bynajmniej problemów ze słuchem, ze słuchaniem, ani z
      rozumieniem tekstu i nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski.
      rozumiem co miałeś na myśli pisząc poprzedniego posta. chodziło mi o to że
      prostota prostocie nierówna...to sztuka napisać utwór prosty a jednocześnie
      znaczący, nie kiczowaty. Rubikowi się to nie udaje, Góreckiemu tak. poza tym
      gdybyś wsłuchał się w III symfonię(polecam słuchanie z partyturą) zauważyłbyś
      pewnie że wcale nie jest taka prosta. zwłaszcza jej I część która jest
      skomplikowanym kanonem, no ale skąd Ty możesz o tym wiedzieć.
      pozdrawiam
    • Gość: zoo Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.07, 20:02
      Aniu wyobraź sobie że mogę;)
      Mało tego nie potrzebuję patrzeć na partyturę(nigdy nie miałem okazji i nie wiem
      czy będę miał)...
      Pieśń pierwsza Góreckiego jest jak misternie upleciony warkocz...powściągliwie
      spokojnie pleciony..gdy smyczki wędrują wysoko to co w kluczu basowym doskonale
      je równoważy i na przemian spokojnie buduje cudowną harmonię.Słychać jak każdy
      włos biegnie swoim torem wypełniając wszelkie luki...
      Ale czy warkocz to na prawdę wyszukana fryzura?Nie...
      Na tym polega piękno i prostota tego utworu.
      Nie znam się za bardzo na nutach ale tak mniej więcej przedstawia się to co słyszę.
      Pozdrawiam:)

• Gość: ania Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.07, 20:07
      ok, przepraszam i zwracam honor :), chociaż co do Rubika zdania nie zmienię.
      właśnie, Górecki nadawałby się na taką uroczystość! zresztą jego Kantata o św.
      Wojciechu była wykonywana na Wawelu w dniu wejścia Polski do UE i muszę
      powiedzieć że ten utwór bardzo pasował do tej sytuacji i miejsca w którym był
      grany.
      zoo --> mimo wszystko zachęcam do słuchania muzyki z nutami - można wtedy
      zauważyć baaardzo ciekawe rzeczy.
      pzdr:)
    • Gość: ania Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.07, 20:51
      bardzo dowcipny jesteś z tym koziołkiem, ja nie mogę.
      chodzi mi o konstrukcję utworu, rzeczy które nie zawsze są słyszalne. poza tym
      jak słuchasz orkiestry symfonicznej grającej tutti to nie ma opcji żebyś
      usłyszał dokładnie co gra każdy instrument. dopiero słuchanie utworu z
      partyturą daje Ci jego pełen obraz. oczywiście nie mówię że każdego utwóru
      trzeba słuchać z nutami, ale jeśli ktoś słucha dużo muzyki i interesuje się tym
      bardziej, to naprawdę warto. a w ogóle to chyba odeszliśmy trochę od tematu.
      pozdrawiam
    • marzenia4 Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem 07.01.07, 20:56
      Słuchajcie Pan Piotr Rubik jest z wykształcenia muzykiem, ma za sobą dość dobry
      i długi warsztat, ma duszę artysty, potrafi komponować na chór, orkiestrę i nie
      tylko. A to że pochodzi z Warszawy, ostatnio jest bardzo medialny, odniósł
      sukces dzięki słuchaczom (nie krytykom) ma go dyskredytować i umniejszać jego
      rolę w dorobku polskiej muzyki ostanich czasów? Nie rozumiem tego.
      Taka nagonka na Rubika jaka trwa ostatnio to chyba nawet na polski rząd nie
      miała miejsca. Wynika to jak widać z zazdrości, że człowiekowi nie znanemu do
      tej pory tak bardzo się powiodło. Dajcie mu ludzie szanse i okazje to naprawde
      wielki talent. Wiele muzyków o tym już mówi. Rubik jest medialny ale to nie
      umniesza jego doświadczeniu i braku kompetencji w tworzeniu muzyki.
      A gdzie jest napisane, że dla Krakowa musi pisać Krakus? To jakiś absurdalny
      postulat. Jest wiele kompozycji Rubika które robią wielkie zainteresowanie na
      zachodzie wśród niektórych muzyków klasycznych - tak wyczytał mój znajomy w
      internecie. Czas uświadomić sobie że Rubik to nie zjawisko na rok czy dwa czy
      na sezon. To nie Doda, disco polo czy jeszcze cos takiego.
      To wielki talent, wrażliwy i piszący dla ludzi nie dla garstki udających
      wielbicieli wysublimowanej sztuki.
    • Gość: JanekMuzykant Sting i Penderecki przegrali z Rubikiem IP: *.icpnet.pl 07.01.07, 22:37
      Aniu, dzięki za wyjaśnienia.

Co do uświadomienia sobie wielkości p.Rubika powinna wystarczyć cała wieczność.
      Będzie to dodatkowa kara dla potępionych, wysłuchiwania słów o kochaniu koło 9
      godz rano.
      Nie sądzę, aby Penderecki czy też Sting to najlepsze rozwiązania. Lecz wiem, że
      Rubik to rozwiązanie na pewno chybione.
      Lecz demokracja w określaniu wielkości muzyki to rozwiązanie też nie najlepsze.
      Lista przebojów określa teraźniejszość, nie przyszłość. Wiele plastiku zużytego
      do produkcji CD z muzyką Rubika będzie zanieczyszczać środowisko naturalne przez
      następne ok 10 000 lat :(
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka