Dodaj do ulubionych

Nowy rzecznik

07.01.20, 12:08
"Rząd powołuje rzecznika praw podatnika, który ma pomagać podatnikom w walce ze skarbówką."
zrodlo:
wyborcza.biz/biznes/7,147768,25017815,pis-tworzy-nowy-urzad-za-25-mln-zl-rocznie-aby-pomoc-podatnikom.html
To w takim razie przypomne moj tekst sprzed paru lat, dlaczego tworzenie rzecznikow to bezsens:

" Rzecznicy praw versus Deming

Rzecznik praw obywatelskich (ombudsman) został wprowadzony po raz pierwszy przez szwedzką konstytucję z 1809 roku i oznacza mniej więcej reprezentanta interesów obywateli. Tak więc mamy naszych reprezentantów w parlamencie i reprezentanta obywateli. Stąd moje pytanie do was – dlaczego do cholery potrzebujemy tych dodatkowych rzeczników praw? Czyż te prawa nie powinny być bronione przez naszych parlamentarzystów? Czy na prawdę potrzebujemy płacić 2 różnym osobom za tę samą pracę i utrzymywać dwie oddzielne struktury administracji? Nie zrozumcie mnie źle – nie mam nic przeciwko rzecznikom praw, którzy w wielu wypadkach odwalają kawał dobrej roboty broniąc obywateli przed państwem. Jestem przeciwko zacofanemu systemowi, który sprawia, że sa oni w ogóle potrzebni. Jestem przeciwko politykom, którzy proponują nowych rzeczników praw jako rozwiązania dla istniejących problemów. Powiedzmy to sobie jasno – rzecznik praw to nie jest dobre rozwiązanie – to tylko łatka na wewnętrzną niewydolność administracji i w dodatku jest to łatka dość kosztowna. Politycy to lubią, bo ustanowienie rzecznika jest szybkie i mogą pokazać przed wyborami, że im zależy, jednocześnie przenosząc odpowiedzialność z siebie na nowy urząd. No cóż, być może rzeczywiście im zależy (prawdopodobniej bardziej na wyborach niż na Tobie), ale w najlepszym razie albo są zbyt leniwi by rzeczywiście rozwiązać problem zamiast zwalczać symptomy albo przeoczyli ostatnie 50-60 lat rozwoju w zarządzaniu jakością.
W roku 1950 W. Edwards Deming dał parę wykładów dla Japońskich inżynierów na temat statystycznego zarządzania jakością. Te wykłady na zawsze zmieniły nowoczesny świat przemysłu i utrzymywania jakości. Japońscy producenci polepszając jakość swoich produktów i zapewniając jakość całego procesu produkcji przekształcili Japonię w drugą potęgę przemysłową świata w zaledwie 40 lat.
I to jest właśnie to, czego potrzebujemy w naszych procesach administracyjnych. Zamiast tworzenia rzeczników wszystkiego, potrzebujemy ulepszyć nasze procedury administracyjne. Powinniśmy zacząć używać technik Kaizen w środowisku urzędniczym. Musimy zapewniać jakość na każdym etapie – w prawach, w rozporządzeniach i wreszcie we wszelkich miejscach styczności obywatela z urzędem. Zamiast tworzyć nowe stanowiska dla kontrolerów i tracić czas na korygowanie decyzji urzędniczych, powinniśmy szkolić urzędników w administracji by zwiększyć ich kompetencje i produktywność.
Fakt istnienia rzeczników praw mówi wiele o nieefektywności, ale mówi też bardzo dużo o urzędach – biurokraci nie wiedzą jak rozmawiać z normalnymi ludźmi – wolą rozmawiać z innymi biurokratami zamiast z własnymi obywatelami. Chcą się odseparować od obywateli za pomocą ścian z papieru i innych biurokratów. W Polsce już przekraczamy granice śmieszności. To jest mój obecny wykaz najważniejszych rzeczników na poziomie centralnym (istnieją także lokalni rzecznicy):

Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Pacjenta (Istnieją także rzecznicy praw pacjentów zakładów psychiatrycznych)
Rzecznicy konsumentów
Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Ubezpieczonych

Jak widać pacjenci, dzieci, ubezpieczeni i konsumenci nie są obywatelami tego kraju, skoro wymagają specjalnych rzeczników."

e-subversion.eu/node/22?language=pl

--
www.e-subversion.eu
"Jakos tak bywa, ze zwykle najtrafniejsze dlugoterminowe prognozy wychodza Ci jesli w dowolnym modelu ekonomicznym zalozysz glupote, niekompetencje i zla wole politykow"
Obserwuj wątek
  • sendivigius Re: Nowy rzecznik 07.01.20, 14:01
   bieda_inwestor napisał:


   > W roku 1950 W. Edwards Deming dał parę wykładów dla Japońskich inżynierów na te
   > mat statystycznego zarządzania jakością. Te wykłady na zawsze zmieniły nowoczes
   > ny świat przemysłu i utrzymywania jakości. Japońscy producenci polepszając jako
   > ść swoich produktów i zapewniając jakość całego procesu produkcji przekształcil
   > i Japonię w drugą potęgę przemysłową świata w zaledwie 40 lat.

   To nieprawda. Ale to swietny przyklad jak tworzy sie mity i legendy w przestrzeni publicznej. W tekscie o czym innym podaje sie niby obojetny przyklad nie majacy nic do rzeczy czyli glownej mysli tekstu. Co w tym fragmencie jest naprawde powiedziane? Wiekszosc z czytelnikow zapomni jutro o czym jest ten tekst za wyjatkiem jednej wiadomosci. "Przyjechal genialny amerykanin, rzekl slowo i kraj stanal na nogi". Prosze zwrocic uwage na slownictwo. Dal "parę wykładów", ot tak od niechcenia Ameryka chodzi i uzdrawia swiat jak Chrystus w biblijnej opowiesci o chromych w Judei, gdzie ci stawali na nogi, jak potem ta Japonia, choc nie byli godzien aby przyszedl do nich, bo to prymitywy co nawet nie mowia po angielsku. Kto wiec przeciw Ameryce ten przeciw cywilizacji, chrzescijanstwu i w ogole calej ludzkosci. Wiec rozumiecie ze jak zabila jakiegos brodatego iranczyka to tylko w imie lepszego jutra.

   Proste. Bowiem publika glosuje wedlug urojen a nie rzeczywistosci.

   A jak w Japonii bylo naprawde to strach na tym forum pisac.

   Ja rozumiem ze to nie jest ten temat ale trudno. Moze choc jednego wyedukuję.
   • bieda_inwestor Re: Nowy rzecznik 07.01.20, 16:56
    Ok, skrot myslowy, bo jakosc to nie wszystko co potrzeba do podboju swiata. I Deming czy Ishikawa Kaoru, ktory bazowal na pracy Deminga i byl pionierem zarzadania jakoscia w Japoni - wszystko jedno. Co jest naprawde wazne w mojej wypowiedzi, ze jakosc zapewnia sie podczas procesu tworzenia a nie po nim. Czyli podczas tworzenia prawa, a nie poprzez rzecznikow. Rzecznicy to lagodzenie skutkow, a nie rozwiazywanie systematycznych problemow.

    --
    www.e-subversion.eu
    "Jakos tak bywa, ze zwykle najtrafniejsze dlugoterminowe prognozy wychodza Ci jesli w dowolnym modelu ekonomicznym zalozysz glupote, niekompetencje i zla wole politykow"
  • dorota_333 Re: Nowy rzecznik 07.01.20, 14:50
   Zasadniczo masz rację: w państwie prawa szczególna ochrona praw określonych grup ludzi jest niepotrzebna (dobrze działający system chroni ich wystarczająco). W praktyce tak to nie działa, niestety.

   W realnej realności grupy najsłabsze mogą tylko skorzystać na istnieniu instytucji rzecznika. Dodajmy, rzecznika rzetelnie wypełniającego swój mandat.

   Zastanówmy się chwilę nad wymienionymi przez Ciebie grupami obywateli. Mamy tutaj najsłabszych w sensie dostępu do ochrony prawnej: dzieci i pacjentów psychiatrycznych. Mamy liczne grupy w obszarach najbardziej społecznie wrażliwych: pacjentów (ogólnie) i ubezpieczonych. Mamy grupę wyłonioną jako przedmiot zainteresowania systemu prawnego dopiero niedawno: konsumentów. Dodałabym, że prawa konsumentów są przedmiotem uwagi dopiero od czasu wejścia Polski do UE (całe ustawodawstwo konsumenckie).
   No i generalnie prawa obywatelskie. Ostatnio okazuje się, że też wymagają wsparcia.
   • sendivigius Re: Nowy rzecznik 07.01.20, 15:38
    dorota_333 napisała:

    Dodałabym, że prawa kon
    > sumentów są przedmiotem uwagi dopiero od czasu wejścia Polski do UE (całe ustaw
    > odawstwo konsumenckie).

    Ty chyba zartujesz, nawet IPN tak jeszcze nie głosi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka