Dodaj do ulubionych

Niedźwiedź wreszcie robi kupę w ciszy

26.04.20, 14:14
… czyli pozytywne skutki epidemii COVID-19, a właściwie związanych z nią: izolacji społecznej (ludzi) oraz gwałtownego spadku natężenia komunikacji, turystyki i produkcji.

Od ponad miesiąca w tle postępów epidemii mamy szereg zaskakujących, zabawnych i wielce optymistycznych wieści o naturze, która radośnie odzyskuje teren chwilowo opuszczony przez najbardziej ekspansywny gatunek planety.

Brykające w Tatrach miśki i kozice (1), ryby w kanałach weneckich i delfiny w porcie Cagliari (2), (3), łanie na skrzyżowaniu ulic w centrum Zakopanego (4) i powietrze tak czyste, że z miast Pendżabu widać Himalaje (5).

I wiele innych tego typu wiadomości, które uświadamiają nam, cośmy, sk...syny uczynili z tą krainą (planetą).

Niestety, to minie razem z odbiciem gospodarczym, ale mam nadzieję, że pewne gałęzie gospodarki - jak agresywna, masowa turystyka - już nigdy się nie odrodzą w dobie nawracających i coraz to nowych epidemii.

New normal będzie brutalne, ale będzie miało pozytywne aspekty.

(1) wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25896622,tatry-opustoszaly-przez-koronawirusa-niedzwiedz-wreszcie.html#s=BoxWyboMT:undefined
(2) tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/gondole-nie-maca-wody-a-weneckie-kanaly-tetnia-zyciem,320091,1,0.html
(3) tvn24.pl/swiat/wlochy-czysta-woda-w-wenecji-delfiny-podplywaja-pod-sardynie-4377469
(4) zakopane.naszemiasto.pl/koronawirus-zakopane-w-kwarantannie-jest-tak-pusto-ze/ar/c1-7608201
(5) www.national-geographic.pl/aktualnosci/himalaje-widoczne-pierwszy-raz-od-wielu-lat-z-odleglosci-200-km-za-sprawa-czystszego-powietrza
Obserwuj wątek
    • sendivigius Re: Niedźwiedź wreszcie robi kupę w ciszy 26.04.20, 14:34
      dorota_333 napisała:

, ale mam nadzieję, że pewne ga
      > łęzie gospodarki - jak agresywna, masowa turystyka - już nigdy się nie odrodzą
      > w dobie nawracających i coraz to nowych epidemii.

Trzymam kciuki. Za moich czasow mowilo sie o tym "stonka turystyczna", ale ze wzgledu na odwrocenie sojuszy stalo sie poitycznie niepoprawne. Nie ma bardziej obrzydliwego robala niz Janusz i Grażyna na wakacjach ze swoim Brajanem i Dżesiką.
    • pigeon_shit_dust Mylisz sie .New normal bedzie inny. 26.04.20, 16:30
      [b]dorota_333 napisała:

>
      > Niestety, to minie razem z odbiciem gospodarczym, ale mam nadzieję, że pewne ga
      > łęzie gospodarki - jak agresywna, masowa turystyka - już nigdy się nie odrodzą
      > w dobie nawracających i coraz to nowych epidemii.

New normal to bedzie tez New Economy. Bardzo malo osob to widzi, ja p..ole, w Polsce prawie zupelnie nikt.
      Glupcy czytaja cos pewnie z gieldy, bo glupie jest glupi.
      New normal to bedzie brak pracy, bo bedzie za malo miejsc pracy. Stad, ze firmy ktore niechybni upadna, juz nie wroca "do obrotu". A nawet jak wroca, to na korko bo znow padna. To bedzie ta druga i trzecia fala wirusa , tego ekonomicznego .ekonomicznego. Duzo grozniejszy niz ten medyczny. Padna bo zeby funkcjonowac, to musza miec klienta z pieniedzni, a klient nie bedzie mial pieniadza, bo nie bedzie mal pracy. Kumkasz? 20% bezrobocia wcale neie oznacza, ze "przeciez ciagle 80% ludzi pracuje".
      Kolezanka dala zzailczke na mieszkanie. W lutym bank dawal jej 900 000 pozyczki na luzie, bo super zarabia. Ma robote, dalej zarabiaa.
      Dala zaliczke, poszla po kase do banku a oni jej kazali wy...lac. Dwa miesiace pozniej. Rzeczywistosc zmienia sie gwaltownie, ludzie za wolno to lapia.Boi sie teraz ze zaliczka pojdzie sie walic. Teraz sobie sprobuj wyobraczic co to bedzie dalej.....
      Dla srodowiska super. Niemniej daej bedzie gorzej. Zrobi sie brud, smrod i ubostwo.
      Oczywiscie upraszczam to wszystko. Ale nie moge sie oprzez wrazeniu, ze Corona to byl kapitalny pretekt. Biedny, glodny tlum mozna kontrolowac kijem, duzo trudniej kontrolowac zasobny i szczesliwy tlum.
      --------
      Nie wiem jak Ty ,ale ja to pewnie kupie wszystko gotowe w moim mieszkaniu, moze nawet z meblami. Pono juz sie pojawiaja. To ci co przeinwestowali w mieszkania na wynajem. No ,ale 3M jest pod tym wzgledem wyjatkowe, nic tak nie ciagnie stonki jak zimne deszczowe lato i brudna woda w Zatoce, wiec tych mieszkan sa tysiace. Wywale tylko wyro i wstawie wlasne bo sie brzydze.
      --------
      Ja 0sobiscie pokladam spore nadzieje w upadku zawodowego sportu smile

BTW-
      Takie cos wczoraj niemierzylle w parku, w srodku miasta? Pozywial sie miejsca wiewiorka.
      Sep?
        • dorota_333 Re: Soryy. pic zapomnialem 26.04.20, 19:38
          Pustułka, moim zdaniem:
          pl.wikipedia.org/wiki/Pustułka_zwyczajna
          Niewielki ptak z rodziny sokołowatych, sporo mniejszy od sokoła. Powszechny w miastach już teraz (na moim osiedlu jest jedno gniazdo w wieżowcach, czasem je widzę patrolujące teren). Teraz po prostu bardziej je widać, bo niepłoszone zapuszczają się w nowe obszary. Na pewno nie sęp smile

Co do new normal. Generalnie zgadzam się, że będzie mocno recesyjnie, ale zauważ, że doświadczenia po Wielkim Kryzysie są przemyślane, więc to nie będzie taka zapaść systemu jak 1929-33. Jest determinacja, żeby ten kryzys utopić w powodzi pieniądza, ale jak to wpłynie wobec załamania podaży, nie wiadomo.

Temat odrębny, bardzo duży.

• pigeon_shit_dust Krotki test na skojarzenia 26.04.20, 20:09
            I jak najbardziej na temat, wbrew pozorom.
            1.
            Nowy Jork.
            Cases: 150,576
            Hospitalized*: 39,571
            Confirmed deaths: 10,961
            Probable deaths: 5,309
            Updated: April 25, 1.30 p.m.

Dobsz. Teraz inne dane.
            2.
            www.nytimes.com/2020/04/23/nyregion/coronavirus-antibodies-test-ny.html
            Dokladnie to podobno 13,5% nie 20%.
            Probka byla dosc duza pono 3000 osob. Ta ktora dala te 13,5%
            13,5% to w NYC daje 1 milion 100 000 ludzi.
            Porownaj 1 i 2.

Widzisz co oni wyprawiaj z szarym czlowiekiem i jego bidna glowa ?
            Wczoraj sie na mnie jakis pedal wydarl na ulicy ze maski nie mam. Z parku dopiero co wyszedlem i zdjalem na chwile, zreszta legalnie nie mam zadnego obowiazku nosic tego gowna na twarzy.
            Ale dzis 95% juz nosi. Jutro pewnie 100%. Szpitale prawie puste, liczba wyjazdow ambulansow prawie jak przed korona, respiratory wysylamy do innych stanow a moze i za granice.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka