Dodaj do ulubionych

Jak to było z Wielkim Głodem

  • zimna-wodka Re: Jak to było z Wielkim Głodem 27.11.20, 14:40
   Dzięki za fajny materiał. Trzy uwagi:
   1. Nie bardzo rozumiem co ma mechanizacja do wydajności rozumianej jako ilość uzyskanych zbiorów. Raczej jest odwrotnie. Mechanizacja tylko zmniejsza koszty produkcji ograniczając nakłady pracy ludzkiej.
   Tym samym ekonomicznym uzasadnieniem kolektywizacji może faktycznie być mechanizacja ale tylko jako narzędzie do przesunięcia ludzi ze wsi do miast.
   2. Jednak nie sądzę żeby w kolektywizacji nie było czynnika ideologicznego. Dla umocnienia i rozszerzenia władzy bardzo korzystny jest monopol pracy. A tego nie dało się osiągnąć na wsi bez kolektywizacji.
   Tu warto byłoby się zastanowić nad powodami odejścia od NEP, który dawał świetne rezultaty gospodarcze.

   twojahistoria.pl/2017/12/13/radziecki-kapitalizm-czemu-lenin-promowal-wolny-rynek/

   3. Spotkałem się z następującą teorią. Fetysz planów powodował, że niekorzystne raporty wywoływały ostre represje ze strony "góry". Więc raporty (na wszystkich szczeblach) fałszowano dopóki to było możliwe. To by tłumaczyło opóźnienia w reakcjach Moskwy na przebiegające procesy.

   Ale materiał bardzo dobry.
  • sendivigius Re: Jak to było z Wielkim Głodem 27.11.20, 18:56
   cojestdoktorku napisał:


   Sprawy sa oczywisczie bardzo skomplikowane, wymagaja wiedzy historycznej i rozumienia kontekstu owych czasow. Autor video raczej przeslizgnal sie nad tematem.

   Dla znajacych jezyk rosyjski polecam rozmowe z Jelena Prudnikowa ktora napisala, oparta na dokumentach ksiazke na ten temat.


   www.youtube.com/watch?v=XUvWmZx8tQg&t=210s

   Glod na Ukraine to raczej katastrofa humanitarna ktora miala charakter wyspowy i lokalny. Jednal liczby podawane w milionach nie maja potwierdzenia w twardych danych. Kolektywizacja jako tak nie byla tu czynnikiem. Nie nalezy popelniac bledy ahistoryzmu. Wies radziecka w owym czasie to bylo zacofanie o jakim sie dzisiejsym ludziom nie snilo. Dodatkowo nie nalezy ignorowac kontekstu politycznego. trwala walka o wladze, obce interwencje, i wszystkie chwyty byly dozolone.


  • sendivigius Re: Jak to było z Wielkim Głodem 27.11.20, 19:13
   cojestdoktorku napisał:

   Aha i jeszcze jedno wideo Prudnkowej, w jezyku rosyjskim:

   www.youtube.com/watch?v=qxDTxFqsP8o

   Елена Прудникова о мифах и факторах возникновения голода на Украине

   Coz. nie uczymy sie rosyjskiego wiec o Rosji nasza wiedza jest ksztaltowana przez Departametn Stanu wiadomego panstwa. A ja mysle ze Polacy powinni miec wiedze niezalezna.
  • pigeon_shit_dust Nudzi. 27.11.20, 22:18
   Blah, blah, blah. Mieli glod, wyzdychali. Bo zboze roslo jak slupy telegraficzne albo i rzadziej. Wtedy byl glod, teraz bedzie szczepionka na koronowirus. Ktos musi umierac i tyle.

   Chyba ze siem glodu boicie w Polsce, ale to beda inne powody i okolicznosci.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka