Dodaj do ulubionych

Inflacja, perspektywy na 2021

03.01.21, 15:05
... temat inflacji przewija się przez wiele wątków. Głównie w postaci nieustających zachwytów Kadiego, który nie może się nadziwić, że ceny aktywów konsekwentnie biją kolejne rekordy razem ze wzrastająca liczbą zgonów covidowych. Taka koincydencja dziwna się wytworzyła.

Przycinek linkował niedawno puchnący bilans FED i tu jest pies pogrzebany. Tak wydaje mi się, że - mimo odbudowania się podaży w przyszłości, na co wskazuje Schłodzony - tak duży przyrost podaży pieniądza nie może ujść inaczej niż w presji inflacyjnej.

Jest też różnica w obecnym QE i poprzednich, co trzeba odnotować:

"Przed dekadą, po wielkim kryzysie, bank centralny tworzył pieniądz, ale głównie dla banków komercyjnych. Zwiększała się tzw. baza monetarna, czyli rezerwy banków komercyjnych w banku centralnym (do bazy monetarnej zalicza się też gotówkę, ale wahania jej ilości nie są istotne), ponieważ bank centralny odkupował od banków komercyjnych obligacje i płacił za to właśnie rezerwami. Ale banki nie zwiększały istotnie akcji kredytowej, a więc ilość kredytów i depozytów firm i obywateli nie rosła. Przypomnę, że głównym komponentem podaży pieniądza w gospodarce są właśnie depozyty firm i obywateli.

Tym razem jest inaczej. Rośnie baza monetarna, czyli rezerwy banków komercyjnych w banku centralnym, ale szybko rosną też depozyty firm i obywateli. Wynika to z faktu, że bank centralny nie tylko skupuje obligacje od banków komercyjnych, ale też od firm. Ponadto, udziela firmom pożyczek. Co więcej, rząd korzystając z polityki banku centralnego znacząco zwiększa emisje swoich obligacji, czyli powiększa deficyt budżetowy. Tymi sposobami pieniądz zaczął trafiać do realnej gospodarki.

Skąd ta różnica? To jest zmiana podejścia do roli polityki pieniężnej."
spotdata.pl/blog/2020/07/09/czym-rozni-sie-obecne-qe-od-poprzednich/

Myślę, że sam temat inflacji warty jest odrębnego śledzenia. Dla zachowania wartości kapitału.
Obserwuj wątek
    • pigeon_shit_dust Re: Inflacja, perspektywy na 2021 03.01.21, 15:48
      dorota_333 napisała:

> ... temat inflacji przewija się przez wiele wątków. Głównie w postaci nieustają
      > cych zachwytów Kadiego, który nie może się nadziwić, że ceny aktywów konsekwent
      > nie biją kolejne rekordy razem ze wzrastająca liczbą zgonów covidowych. Taka ko
      > incydencja dziwna się wytworzyła.

1. Przypomnę, że głównym komponentem podaży pieniądza w gosp
      odarce są właśnie depozyty firm i obywateli.

2. Tym razem jest inaczej. Rośnie baza monetarna, czyli rezerwy banków komercyjnyc
      > h w banku centralnym, ale szybko rosną też depozyty firm i obywateli. W

Tu jest der hunde begraben. Rosna depozyty? Wniosek jest jeden, cala akcje pomocowa Covid-19 mozna rozbic o dupe, skoro kase dostaja ludzie i instytucje robiacy depozyty a bidoki stoja po zarcie w kolejkach pozakrecanych 7 razy dookola kosciola.
      Pozniej mamy sytuacje ( linkowalem) ze BTC jest po 30 000 USD przez "zakupy insytucjonalne" , firmy wykupuja wlasne akcje a w Polsce Bartosz Turek radosnie pisze, ze sprzedaz mieszkan za gotowke wraca do normalnosci, podczas gdy cale blokowiska hurtem kupuje maltanski fundusz pralniczy a rynek trojmiejski czy wroclawski zalewaja oferty zdesperowanych 'wynajmowaczy' ktorych nor nikt nie chce kupowac, bo nie ma za co.I po co.

Z Twojego linka: "Jak na razie jednak ani rynek finansowy, ani obywatele tej inflacji nie specjalnie się w USA boją. " Nie boja sie bo ludzie w USA sa idiotami w niewiele mniejszym % niz w Polsce a rynki glow nie maja ani swej kasy, tylko cudza wiec czego niby sie maja bac ? W Ameryce praktycznie nikt za nic nie odpowiada, wiec kazdy pierdoli w czapke. To jest sedno American Dream a nie domek z grodkiem przeciez.

Personalnie mnie fascynuje tez przyszly wzrost podazy. Jak to bedzie rosla, ta podaz. Na razie dramatycznie maleje , w USA przynajmniej, ogromna grupa doskonalych klientow. Pracowitych, oszczednych i zawsze placacych gotowka: www.theguardian.com/us-news/2020/dec/31/california-immigration-mexico-coronavirus-us?utm_source=pocket-newtab&fbclid=IwAR2pDMIXy2D0iaFFKUNiFdiUqeV4Rz0XkBrXeg5seocTSY-NLwPhjMv417k
      Dla mnie to czerwone swiatlo btw, jak Meksyki wieja z USA. Ale tu sie tym nikt najwyrazniej nie przejmuje. Przynjajmniej wiadomo teraz po co Trump ten mur budowal.
      • dorota_333 Re: Inflacja, perspektywy na 2021 04.01.21, 13:58
        > cala akcje pomocowa Covid-19 mozna rozbic o dupe, skoro kase dostaja
        > ludzie i instytucje robiacy depozyty a bidoki stoja po zarcie w kolejkach

Ale mamy przynajmniej rozwiązanie zagadki: skąd pieniądz na rynkach. Gospodarka coraz bardziej sie rozwarstwia (i to, że akurat jestem wśród tych zarabiających mało mnie pociesza, będa z tego kłopoty).

Co do imigracji meksykańskiej - no widzisz, ten problem jest niejednoznaczny. Trzeba jednak jakoś uzupełniać siłę roboczą.

Co do przyszłości podaży: nie czytałam ostatnio nic przekonującego na ten temat, więc zostawiam w zawieszeniu. Wątek rozwojowy.
        • pigeon_shit_dust Re: Inflacja, perspektywy na 2021 04.01.21, 14:28
          dorota_333 napisała:

> Ale mamy przynajmniej rozwiązanie zagadki: skąd pieniądz na rynkach. Gospodarka
          > coraz bardziej sie rozwarstwia (i to, że akurat jestem wśród tych zarabiającyc
          > h mało mnie pociesza, będa z tego kłopoty).

Teraz mnie swidruje co innego . Dalczego drozeje zloto ?
          W tej sytuacji powinno taniec.
          Meksykow nie bedzie sie prawdopodobnie zastepowac.... bedzie dzika nielegalna imigracja ale nie do pracy. Farmerzy zamkna farmy i juz. Kase da im rzad z funduszy po-Covidowych .
            • pigeon_shit_dust Re: Inflacja, perspektywy na 2021 04.01.21, 14:47
              dorota_333 napisała:

> Ucieczka kapitału we wszelkie aktywa przechowujące wartość? Antycypacja trwałej
              > , uporczywej inflacji, która zmniejszy zadłużenie świata.

Ta sytuacja jest dla mnie niezreczna nawet mimo wzrostu ceny zlota. W Polsce instytucje uciekaja w mieszkania , bo w co innego nie umieja albo nie chca ( pranie brudow) wiec ceny rosna. A fe.
    • pigeon_shit_dust Nie bezposrednio inflacja, ale 06.01.21, 18:35
      ...rownie przerazajace
      Prosze o dwukrotne przeczytanie fragmentu. Podkreslenia moje.

Ahead of the elections, strategists had largely taken hold of the notion that a Democratic sweep of both seats in Georgia would be a market negative event due to the implications for higher corporate taxes and bigger government spending. Oppenheimer predicted the S&P 500 could see a downdraft of as much as 10%. However, as trading played out Wednesday, some analysts noted that investors were instead fixating on the opportunity for more near-term fiscal stimulus in the event that Senate control swings to Democrats.

Nie komentuje, ale moj kolega nazywal takie cos "odwoceniem kota pi..da".
    • pigeon_shit_dust Zalew Polski gotowka. 21.01.21, 21:39
      Twardy moj leb najpierw nie mogl pojac o co pismakowi chodzi....a to zdaje sie, nie kasa wypuszczona przez Glape ani zarobiona przez morsow, tylko po prostu wypalcone z kont i lokat w formie gotowki.

next.gazeta.pl/next/7,151003,26709836,gora-gotowki-w-domach-i-portfelach-polakow-wykres-dnia.html#s=BoxOpImg1
      "Szpece" maja dalej nadzieje, ze jak znikno restrykcje, to ta gotowka rozrucha gospodarke. Co dla mnie jest o tyle dziwne mi rownie latwo przychodzi wydawanie keszu jak i wydawanie za pomoca kart kredytowych czy przelewow internetowych i jeszcze kilku innych form. A wrecz wole wydawac nie -kesz i od marca nosze gotowke prawie nie ruszona w portfeliku marki El Bisonte...
      Co ciekawe, juz widze jak stara grypsera zaciera raczki. Gotowka w chacie oznacza walenie kwadratow, czyli wlamania do mieszkan ktore prawie zniknely z arsenalu polskich zlodziei. Trzeba siem bedzie jednak poduczyc, bo zamki lepsze, kamerki etc. Zawsze jednak pozostaje rymwal. Lomem w drzwi a jak sie kto napatoczy, to lomem go przez leb, morsa.
      • dorota_333 W Stanach to samo 21.01.21, 22:30
        https://galeria.bankier.pl/p/2/8/9e04a380196788-830-520-0-0-830-520.jpg

www.bankier.pl/wiadomosc/Odlozone-oszczednosci-moga-byc-jak-popytowa-bomba-8038856.html
        PS. Zgadzam sie z Glapińskim co do roli gotówki. natomiast Minfin jest jakby niekonsekwentny. Największy bank państwowy (Pekao SA) ogranicza zakładanie lokat. To jak chce przyciągać gotówkę do banków? Robią cos dokładnie odwrotnego w tej chwili.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka