Dodaj do ulubionych

Wojna o media.

14.02.21, 13:53
Zaczęło się. Waaadza przeszła do realizacji pamiętnej zapowiedzi p. Pawłowicz "Idziemy po was".
Temat i reakcja znana. Ale zwróciłem uwagę na dwa drobiazgi.

Pierwszy to zaskoczenie waaadzy i jej akolitów oraz skutki tego zaskoczenia. Czyli co znaczy brak przygotowanych "przekazów dnia".
Na początku TVP Info emitowało regularnie wrzutki z mowy Pinokia : Tu nie chodzi o pieniądze bo takie 800 mln przewidywanych wpływów to pryszcz. Tu chodzi o elementarną sprawiedliwość". Czyli chodzi o ideologię bo Polacy sprawiedliwość lubią szczególnie.
Przekaz Pinokia został potem zastąpiony przekazem Du*y: "Tu chodzi wyłącznie o pieniądze a nie o żadną ideoogię"
Pasek (z tych legendarnych) wrzeszczał "Niemieckie media nie chcą płacić na polską służbę zdrowia". Został zdjęty pewnie dlatego, że ktoś pomyślał, że można to odwrócić na "Polskie media nie chcą płacić na niemiecką służbę zdrowia" i bedzie dziwnie. Pewnie też ustalono, że tu nie chodzi o media i pasek zmienił się na "Koncerny nie chcą płacić na polską służbę zdrowia".
Ale dalej już kicha. Lustracja TVN nie zaskoczyła bo trwa już od dawna i nic nowego się nie wymyśli.
Poszedł temat podatków. Oczywiście walnięto w TVN. Pan premier wskazał, że TVN zapłacił tylko 7 tyś podatku w jakimś okresie. Wykazał się sporą inicjatywą bo dane dostępne w KRS wskazują, że TVN w ciągu ostatnich 4 lat płacił więcej. Nie wiem ile bo sprawozdania TVN (robione w MSSF) są w tym okresie dość mętne. Np. dla 2019 r. gdzieś wskazują 70 mln czystego keszu, a gdzieś 1,7 mln (bo reszta z tych 70 mln to podatek odroczony czyli tzw myk księgowy). Ale można wyczytać, że w 2017 r. TVN zapłacił 125 mln (czysty kesz) - co prawda po interwencji skarbówki ale zapłacił.
Gdyby przyjąć zapewnienia Pinokia że TVN zapłacił tylko 70 tyś zł ale za każdy rok działalności (a nie za cały okres) wyszloby, że TVN funkcjonuje od 1786 lat. Czyli faktycznie zaistniał w celu prześladowania chrześcijan choć jednak nie za sprawą zwolenników Marksa.
Pan Pinokio z lubością przywoływał relację zapłaconego podatku do przychodów. Ekonomia nie zna takiego wskaźnika, pewnie dlatego, że nie ma on żadnej wartości informacyjnej. Ale propagandową owszem.
To sprawdziłem:

TVP zapłaciła za 2019 rok 7 mln podatku. Ta szaleńczo dotowana instytucja, czerpiąca dodatkowe dochody z przymusowego abonamentu taką właśnie kwotą zasiliła budżet. Relacja podatku do przychodów wyniosła 0,27%

A jak wypada Orlen, rządzony przez geniusza, faktyczny monopolista, stawiany za wzór zawsze i wszędzie? Orlen zaplacił 821 mln podatku ale relacja podatku do zysku wyniosła 0,94%. To i tak dużo za rok 2018 relacja ta
wyniosła 0,82%.

Zachwyty prorządowych mediów nad nowym podatkiem pominę. Jak się dostaje według potrzeb od spółek skarbu państwa to można sobie pozwalać. Ale powalił mnie wczorajszy przekaz sióstr Karnowskich - przedsiębiorcy innych branż żądają dodatkowych form opodatkowania dla siebie, w imię sprawiedliwości rzecz jasna.

I o to chodzi. Cały aparat waadzy uzależniony jest od "przekazów dnia". Bez nich waadza się sypie i sama nie potrafi wyartykułować czego tak naprawdę chce.

I druga rzecz. TVN przeszedł do ostrego ataku. Tak ostrego, że musi mieć odpowiednie wsparcie gdzieś wysoko. Amerykańska firma atakująca ostro waadze i to ze wsparciem gdzieś wysoko zwiastuje spore kłopoty.
Obserwuj wątek
  • zimna-wodka Re: Wojna o media. 14.02.21, 13:56
   zimna-wodka napisał:

   > A jak wypada Orlen, rządzony przez geniusza, faktyczny monopolista, stawiany za
   > wzór zawsze i wszędzie? Orlen zaplacił 821 mln podatku ale relacja podatku d
   > o zysku wyniosła 0,94%. To i tak dużo za rok 2018 relacja ta
   > wyniosła 0,82%

   Błąd. Odruchowo wpisałem "zysku". Powinno być "przychodów".
  • dorota_333 Re: Wojna o media. 14.02.21, 14:54
   > wczorajszy przekaz sióstr Karnowskich - przedsiębiorcy innych branż
   > żądają dodatkowych form opodatkowania dla siebie, w imię sprawiedliwości
   > rzecz jasna.

   O, to jest mocne smile To jest takie wręcz stalinowskie w sensie mocy i perwersyjności. Karnowscy załapali na czym polega propaganda w państwie totalitarnym.

   Dodałabym, że podobno TVP uruchomiła infolinię dla wyrażania poparcia dla projektu. To zresztą tłumaczyłoby nagłe zamilknięcie Pepego.

   No i najlepsze chyba podsumowanie: Sakowski i tak mniej oglądany niż czarna plansza TVN24:
   wiadomosci.onet.pl/kraj/media-bez-wyboru-tv-republika-z-nizszym-wynikiem-niz-czarna-plansza/m3bnq4c

   Dwa zasadnicze pytania: czy nacisk Amerykanów będzie silny i konsekwentny. Czy np. nie przystaną na możliwe rozwiązanie "biznesowe", tzn. odkupienie przez jakąś spółkę Skarbu Państwa stacji TVN za dobrą cenę. To mógłby zapewnić Kaczyńskiemu Obajtek, a cena nie gra roli (dla nich).

   Drugie pytanie: czy jest potencjał, żeby w obronie wolnych mediów zorganizować protest taki, jak w kwestii aborcji. Czy jest chęć w społeczeństwie.
   • zimna-wodka Re: Wojna o media. 14.02.21, 15:56
    Biznesowo to jest błędne koło.
    Dla samego TVN S.A. majątek sfinansowany kapitałem własnym to 3,1 mld zł. Zysk netto za 2019 r. to 286 mld zł.
    Dla całej grupy to odpowiednio 2,2 mld (dziwne!) i 540 mln. Tego nawet Orlen nie łyknie, nie da rady.
    Można zbić cenę właśnie tym podatkiem szacowanym na 140-180 mln zł. Ale: to wymaga wprowadzenia ustawy.
    Czyli: żeby Amerykanie zrobili to co dla nich opłacalne (biznesowo) muszą pozwolić na ustawę, która jest dla nich nieopłacalna (biznesowo).

    Dodatkowo zrobił się za duży szum. Taki ruch jest nie do przyjęcia dla Bidena. Może byłby dla Trumpa ale Trumpa nie ma. Raz, że Ameryka ma pierdolca na punkcie wolności słowa, dwa, że musieliby pozwolić na działania wrogie wobec amerykańskiego kapitału. I jeszcze zaangażują się naprawdę duzi gracze. Owszem, są takie podatki w Europie ale na poziomie 2-3 . A my chcemy walnąć do 15%. Nie przejdzie.

    Nie przejmuj się Sakowiczem. Analizy wskazują, że nakłady spółek skarbu państwa na reklamy w jego piśmidłach są odwrotnie proporcjonalne do nakładów gazety. Im mniej ludzi czyta GP tym wiecej pieniedzy ma p. Sakiewicz i jego przyboczni.
    • zimna-wodka Coś wspaniałego! 14.02.21, 22:02
     zimna-wodka napisał:

     > Biznesowo to jest błędne koło.
     > Dla samego TVN S.A. majątek sfinansowany kapitałem własnym to 3,1 mld zł. Zysk
     > netto za 2019 r. to 286 mld zł.
     > Dla całej grupy to odpowiednio 2,2 mld (dziwne!) i 540 mln. Tego nawet Orlen ni
     > e łyknie, nie da rady.
     > Można zbić cenę właśnie tym podatkiem szacowanym na 140-180 mln zł. Ale: to wym
     > aga wprowadzenia ustawy.
     > Czyli: żeby Amerykanie zrobili to co dla nich opłacalne (biznesowo) muszą pozwo
     > lić na ustawę, która jest dla nich nieopłacalna (biznesowo).
     >
     > Dodatkowo zrobił się za duży szum. Taki ruch jest nie do przyjęcia dla Bidena.
     > Może byłby dla Trumpa ale Trumpa nie ma. Raz, że Ameryka ma pierdolca na punkc
     > ie wolności słowa, dwa, że musieliby pozwolić na działania wrogie wobec ameryka
     > ńskiego kapitału. I jeszcze zaangażują się naprawdę duzi gracze. Owszem, są tak
     > ie podatki w Europie ale na poziomie 2-3 . A my chcemy walnąć do 15%. Nie przej
     > dzie.
     >
     > Nie przejmuj się Sakowiczem. Analizy wskazują, że nakłady spółek skarbu państwa
     > na reklamy w jego piśmidłach są odwrotnie proporcjonalne do nakładów gazety. I
     > m mniej ludzi czyta GP tym wiecej pieniedzy ma p. Sakiewicz i jego przyboczni.
     >
     >


     Przypadkiem znalazłem:

     www.youtube.com/watch?v=nhq52hkCC3E
     • dorota_333 Re: Coś wspaniałego! 15.02.21, 09:09
      I nikt na to nie reaguje z widowni. Może procesy myślowe nie zachodzą w takiej publiczności na tyle szybko, żeby zareagować spontanicznie, nie wiem.

      A tak naprawdę, to nie ma co szydzić - Kaczyński znalazł żyłę złota. Odnaleźć tych potłuczonych i pogubionych, otoczyć ich opieką materialną (za pieniądze podatnika i deficyt budżetowy) oraz mentalną. I można rządzić po wsze czasy.
  • pepe49 pepe uzupełnia argumentację 15.02.21, 13:26
   Żeby skompletować argumenty na temat nowego podatku dla medjów pepe daje dwa źródełka ekstra.
   Życzonka zdrówka.


   *


   www.tysol.pl/a61130-Jazgot-wielkich-koncernow-Oswiadczenie-Przewodniczacego-KK-NSZZ-Solidarnosc-w-spr-protestu-medialnego


   Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi. Nie przypominam sobie, aby podobne działania media te prowadziły wtedy, gdy rzeczywiście wolność słowa była w Polsce zagrożona, jak w przypadku Telewizji Trwam, Rzeczpospolitej i Uwarzam Rze, Wprost, czy nawet licznych ostatnio przypadków blokowania na portalach społecznościowych mediów, m.in. Tygodnika Solidarność.

   Nie przypominam sobie nawet, aby w kwestiach ekonomicznych innych grup społecznych media te protestowały, np. gdy demolowano kodeks pracy, przejmowano OFE i podnoszono podatek VAT, co miało dramatyczny skutek finansowy dla milionów pracowników i gospodarstw domowych.

   W tym sensie akcja wielkich koncernów medialnych to festiwal hipokryzji i obłudy!

   Przechodząc do meritum przypominam, że o opodatkowaniu wielkich międzynarodowych koncernów tzw. podatkiem cyfrowym oraz podatkiem od transakcji finansowych mówi się już od wielu lat. W tej sprawie podczas Kongresu EKZZ w Paryżu we wrześniu 2015 r. podjęta została nawet uchwała wzywająca Unię Europejską do wprowadzenia takich rozwiązań. Głosowały za nią też OPZZ i Forum ZZ.

   Warto też uświadomić sobie o czym tak naprawdę mówimy. A mówimy jedynie o podatku od reklam, którego wysokość zależna będzie od wielkości dochodów. Małe media w ogóle nie odczują proponowanych rozwiązań. A wiem o czym mówię, bo Tygodnik Solidarność przez dziesiątki lat musiał utrzymywać się bez reklam.

   Dlatego jazgot wielkich koncernów to wyłącznie gra o większe zyski, które niekoniecznie przekładają się na lepsze pensje dla pracowników. To nie ma nic wspólnego z obroną wolności słowa.

   Podatki te należy wprowadzić jeszcze z jednego powodu – przywrócenia zdrowszych zasad uczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Podatki choć uciążliwe i nikt ich nie lubi, muszą płacić wszyscy. Solidarnie!

   Piotr Duda   www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/1113196,spolki-medialne-placace-cit-ponizej-1-obrotow-powinny-jednak-uderzyc-sie-w-piersi   1. W związku z bardzo emocjonującą debatą toczoną w mediach wywołaną zapowiedzią rządu o wprowadzeniu dodatkowej opłaty od nadawanych w mediach reklam, minister finansów opublikował dane pokazujące wielkość odprowadzanego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez największe spółki medialne za rok 2019 czyli jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa.

   Według danych za rok 2019 grupa TVN osiągnęła blisko 4 mld zł przychodów, a zapłaciła niecałe 33 mln zł CIT, a więc zaledwie 0,83% obrotów;
   grupa Agora osiągnęła blisko 1,3 mld zł obrotów, odprowadziła 11,4 mln zł CIT, a więc 0,9% obrotów; spółka Axel Springer Polska osiągnęła 0,62 mld zł przychodów, a zapłaciła 3,6 mln zł CIT, czyli 0,58% obrotów;
   Facebook Polska osiągnął obroty 0,52 mld zł, odprowadził CIT w wysokości 4,2 mln zł czyli 0,81% obrotów;
   spółka Google Polska zanotowała 0,45 mld zł obrotów i zapłaciła 13,6 mln zł CIT, czyli 3,06 % obrotów; natomiast Telewizja Polsat osiągnęła obroty w wysokości 2,5 mld zł, zapłaciła 94,5 mln zł CIT, czyli 3,65% obrotów.
   A więc z 6 podmiotów medialnych, których dane zaprezentowało ministerstwo finansów, aż 4 z nich odprowadziło za 2019 rok CIT poniżej 1% swoich obrotów, pozostałe dwa zapłaciły ten podatek w wysokości powyżej 3% obrotów.

   2. Kwoty podatku CIT odprowadzane w 2019 roku przez spółki medialne i tak są znacznie wyższe niż w latach poprzednich, co wynika z uszczelnienia systemu poboru tego podatku, zarówno poprzez zmiany zapisów w samej ustawie o podatku CIT (między innymi wprowadzenie zakazu tworzenia sztucznych konstrukcji finansowych nie odzwierciedlających realnych procesów gospodarczych, które pomniejszają odprowadzany podatek), a także zdecydowanej poprawy działalności służb skarbowych.
   Na przykład z danych za lata 2012-2016 wynika, że Grupa TVN osiągnęła w tym okresie sumaryczne obroty w wysokości 9,3 mld zł, natomiast CIT zapłaciła zaledwie 70 tysięcy złotych, przy czym przez 3 pierwsze lata tego okresu wykazywała straty.
   Dla porównania Telewizja Polsat w tym samym okresie osiągnęła wpływy w wysokości 11,26 mld zł, a zapłaciła 128,4 mln zł CIT i tylko w jednym roku wykazała stratę.

   3. Przy tej okazji przypomnijmy, że na podstawie nowelizacji ustawy o CIT z 2017 roku, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku, po zakończeniu każdego roku obrachunkowego, na podstawie dokumentów przekazanych obligatoryjnie przez przedsiębiorstwa, ministerstwo finansów publikuje listę największych firm i płaconego przez nie podatku dochodowego.

   Chodzi o firmy, których obroty rocznie przekraczają kwotę 50 mln euro (w przypadku grup kapitałowych nie ma ograniczenia wielkości obrotów) i publikację takich danych jak: wielkość przychodów, wielkość kosztów, wielkość dochodu (ewentualnie poniesionej straty), wielkość podstawy opodatkowania, kwota odprowadzonego podatku dochodowego.
   Ministerstwo finansów uważa, że każdy podmiot, który znajdzie się na tej liście „zyska zarówno wśród partnerów handlowych, jak i wśród konsumentów w przypadku, kiedy przedstawione dane podatkowe będą świadczyły, że jego efektywna stopa opodatkowania jest zbliżona do nominalnej stawki CIT” (przypomnijmy, dla dużych firm wynosi ona 15% dochodu).

   Jest to jeden ze sposobów na ograniczenie tzw. optymalizacji podatkowej, jak się, bowiem wydaje ocena opinii publicznej jest najlepszą formą wpływania na zachowania podatkowe przedsiębiorców, zwłaszcza, że ustawa stwarza możliwość publikacji wspomnianych wyżej danych finansowych przedsiębiorstw już od 2012 roku.

   4. W tej sytuacji może dobrze by się stało, żeby spółki medialne przypominając wysokość osiąganych w tych latach przez siebie obrotów, kosztów, w konsekwencji dochodu i odprowadzanego CIT wyjaśniły jak to się dzieje, że odprowadzany przez nie podatek tak rażąco odbiega od nominalnej stawki tego podatku.

   Zamiast zmasowanego oporu przeciwko dodatkowej opłacie od reklam (która w związku z poborem od obrotu nie pozwoli jej unikać), spółki powinny próbować przekonać opinię publiczną w Polsce, że odprowadzanie podatku CIT w wysokości poniżej 1% obrotów, to jednak sytuacja zupełnie normalna i polskie państwo nie powinno na nią reagować wprowadzeniem dodatkowej opłaty.   *


   U. E.
   • zimna-wodka Re: pepe uzupełnia argumentację 15.02.21, 16:44
    pepe49 napisał:

    > Żeby skompletować argumenty na temat nowego podatku dla medjów pepe daje dwa źr
    > ódełka ekstra.
    > Życzonka zdrówka.

    A czy ktoś prosił pisowską kurwę o kolejne powtarzanie propagandowych bzdetów? Niech choć raz pisowska kurwa wykaże się własnym pomysłem.

    A jakby jeszcze pisowska kurwa przeczytała co napisałem wcześniej to wiedziałaby, że TVP - ulubienica pisowskiej kurwy zapłaciła podatek w wysokości 0,27% przychodu a wzorcowy Orlen 0,94% przychodu.

    Czyli Orlen poniżej 1%; dotowana szczodrze TVP dużo poniżej.

    Cóż zatem... Nie pier-d-ol pisowska kurwo.
    • pepe49 pepe się cieszy 15.02.21, 23:31
     że pp Kuźmiuk i Duda (ten od NSZZ S) potrafią powiedzieć takie rzeczy, że propagandysta PO się złości.

     Dla pepego ma znaczenie przypomnienie pana Dudy od S, że związki głosowały za tym podatkiem w 2015 za granicą, czyli poza codzienną łupaniną.
     Poza tym pepe jest zwykłym wyborcą PiS, który się cieszy gdy mafijne i niemieckie (Bauer) medja dostają szału.
     Chwila radości będzie krótka, bo PiS jest za cienki na walnięcie mafji i niemców po kieszeni. Pepe w cuda nie wierzy. Uwierzy gdy zobaczy. Ale ta chwila radości - bezcenna.


     >
     > A jakby jeszcze pisowska kurwa przeczytała co napisałem wcześniej to wiedziałab
     > y, że TVP - ulubienica pisowskiej kurwy zapłaciła podatek w wysokości 0,27% prz
     > ychodu a wzorcowy Orlen 0,94% przychodu.
     >
     > Czyli Orlen poniżej 1%; dotowana szczodrze TVP dużo poniżej.


     To byłoby dobrze.

     Oczywiście to kłamstwo, skoro to pisze czerwona propaganda, bo skądś te mądrości p. zw wziął, ale to byłoby dobrze.
     W przypadku państwowej telewizji pepe nie rozumie po co brać podatek. Prawa kieszeń i lewa kieszeń. To samo co w przypadku państwowych firm.

     Orlen nie jest firmą medjalną, a poniemieckich gazet jeszcze nie przejął. Ale boli czerwoną duszę.
     Spoko wodza, za 2.5 lub za 6.5 roku kumple wygrają wybory i Orlen będzie dobry. TVP też, chyba, że niemiecki ambasador każe zamykać, bo nie może być tak, żeby polski rząd miał jakieś sposoby komunikowania się z poddanymi. Nawet dobry kompradorski rząd POPSL2050. Polski rząd ma być bezradny.

     Pepe zdrówka życzy.

     *

     U. E.
     • zimna-wodka Re: pepe się cieszy 16.02.21, 01:28
      pepe49 napisał:


      > > A jakby jeszcze pisowska kurwa przeczytała co napisałem wcześniej to wied
      > ziałab
      > > y, że TVP - ulubienica pisowskiej kurwy zapłaciła podatek w wysokości 0,2
      > 7% prz
      > > ychodu a wzorcowy Orlen 0,94% przychodu.
      > >
      > > Czyli Orlen poniżej 1%; dotowana szczodrze TVP dużo poniżej.
      >
      >
      > To byłoby dobrze.
      >
      > Oczywiście to kłamstwo, skoro to pisze czerwona propaganda, bo skądś te mądrośc
      > i p. zw wziął, ale to byłoby dobrze.

      Pan z-w wziął te mądrości ze sprawozdań finansowych Orlenu i TVP zamieszczonych na oficjalnych stronach KRS i podpisanych m,in przez Kurskiego i Obajtka.

      Pan z-w się cieszy, że pisowska kUrwa uważa te dokumenty za czerwoną propagandę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka