Dodaj do ulubionych

Komuna za I RP

24.02.21, 19:54
Jak wiecie wszystkiemu winna jest komuna bo to dopiero bylo.

Radziwiłłowie byli śmiertelnymi wrogami Czartoryskich, a król Stanisław August miał ich za szkodliwych bałwanów: „Od kilku pokoleń Radziwiłłowie coraz gorszą edukacją mogli się poszczycić (...) w poczet najgorliwszych ich klientów liczyli się najsłynniejsi na Litwie opoje i najgorsze w całym kraju warchoły – pisał król.

Choć Karol był nieukiem, który ledwo umiał się podpisać, w 1755 r. jako 18-latek został marszałkiem Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Pewnego razu książę Karol Radziwiłł "Panie Kochanku" spotkał niedaleko smolarni Żyda. Kazał mu się rozebrać, wytarzać w smole i pierzu, wejść na drzewo i kukać. Po czym zastrzelił go jako ptaka.

Oczywiscie Radziwiłł był lewakiem i mial zsowietyzowany umysł.

A gdzie IPN?

Od "muzeuf" komunizmu az sie roi, wszedzie pokazuja jakie to komuchy byly glupie i okrutne. A nawet marszałek Terlecki (podobno umie choc sie podpisac) nawolywal aby gdy kto byl w PZPR to powienien ustapic ze stanowisk. A moze potomkowie szlachty tez? Co?

A moze tak zrobimy denobilitacje zamiast dekomunizacji.

wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,21056495,szaleni-radziwillowie-z-zamku-w-bialej-podlaskiej.html#s=BoxOpImg9

Obserwuj wątek
    • dorota_333 Re: Komuna za I RP 25.02.21, 10:08
      Towarzyszu Sendi, znowu się z Wami całkowicie zgadzam, aż mi głupio z tego powodu (ale wyciągamy inne wnioski, to tak na pocieszenie).

Polska magnateria i szlachta I Rzeczpospolitej była prawdziwym nieszczęściem i przyczyną upadku państwa, to bez dwóch zdań. Co do "denobilitacji" - zdaje mi się, że dokonała się Konstytucją Marcową 1921, która ustanowiła zakaz posługiwania się tytułami szlacheckimi. Lecz to tylko w sferze werbalnej była zmiana, przyznaję.

II RP pozostała państwem post-feudalnym, z nieśmiałymi próbami modernizacji. Także po II wojnie mentalność narodu pozostała zanurzona w folwarku.

W tym folwarku mentalnym żyjemy do dziś - obecnie obserwujemy nawet próbę jego wskrzeszenia. Paternalizm władzy państwowej, rozdającej pińcet plus dominująca rola kościoła w warstwie symbolicznej. Toż to wypisz wymaluj folwark.

I teraz właśnie decyduje się, czy rozpoczęta bardzo nieudolnie modernizacja przyspieszy - tego chce Strajk Kobiet - czy ugrzęźniemy na dalsze kilkanaście lat w dziewiętnastowiecznej przeszłości, z jaśnie panami i plebanem. Jest na horyzoncie jutrzenka swobody, ale rzecz w tym, czy przyjdzie teraz czy się odwlecze.

Niestety, w Polsce nie nastąpiło nigdy oczyszczające piekło rewolucji burżuazyjnej. Pani Gilotyna rozwiązała problemy Francuzów, my się kisimy dalej.
      Vive la Republique!

PS. Jak tylko skończę czytać "Trzecią Rzeszę u władzy" (coś wspaniałego), to biorę się za Leszczyńskiego "Ludową historię Polski". Podobno przełomowa książka:

lubimyczytac.pl/ksiazka/4939197/ludowa-historia-polski
    • dorota_333 Re: Komuna za I RP 25.02.21, 14:17
      No masz, arystokracja się kończy. Hrabia Bowes-Lyon po nieudanej próbie zgwałcenia kobiety musiał szukać pomocy psychiatrycznej:

www.theguardian.com/uk-news/2021/feb/23/relative-of-queen-jailed-for-sexually-assaulting-woman-at-scottish-castle

Degeneraci.
      • herr7 Re: Komuna za I RP 25.02.21, 14:58
        dorota_333 napisała:

> No masz, arystokracja się kończy. Hrabia Bowes-Lyon po nieudanej próbie zgwałce
        > nia kobiety musiał szukać pomocy psychiatrycznej:

Zastanawia mnie jaki wyrok by zapadł, gdyby sprawcą był zwykły śmiertelnik? Na szczęście dla ofiary, atak był nieskuteczny.
        • dorota_333 Arystokratom jeszcze wolno wiecej 25.02.21, 15:29
          ... przynajmniej w krajach o ustroju monarchicznym. Masz przykład księcia Andrzeja:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25471989,jako-17-latka-giuffre-miala-sprawic-by-ksiaze-andrzej-byl.html

Epstein popełnił niechcący samobójstwo, bo wiedział za dużo.

Krótko mówiąc: vive la Republique!
    • dorota_333 O, kurna, jaśnie pany wróciły 26.02.21, 13:55
      ... mają rozmach, sukinsyny, nawet w szczegółach rzucają pieniądzem:

kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,26829596,ile-kancelaria-prezydenta-zaplaci-za-mycie-okien-kwota-wprawia.html#s=BoxLSMT

Za pół miliona to ja też mogę umyć. W Wiśle tez poradzę, znam teren. W zasadzie Agata sama mogłaby to zrobić za tę kwotę, tylko że ona tyle na apaszki wydaje.

PS. No dobra, jestem naiwna. Prawie pięć lat i jeszcze mnie coś dziwi.
      • sendivigius Re: O, kurna, jaśnie pany wróciły 26.02.21, 21:43
        dorota_333 napisała:

> PS. No dobra, jestem naiwna. Prawie pięć lat i jeszcze mnie coś dziwi.

Ano dziwi, ale chodzi w tym watku o cos innego.

Komuna czy PRL jest krytykowana przy uzyciu kilku sztuczek erystycznych. Przede wszstkim dwoch

1. Komuna albo PRL jest oceniana wedlu standardow raju albo szwajcarskiego zegarka. Komuna marnotrawila pieniadze = zbrodnia komunistyczna. Demokracja marnotrawi pieniadze - ot najwyzej zdziwienie Doroty.

2. Komuna albo PRL jest krytykowana w izolacji logicznej od swiata i swoich czasow. Za komuny w latach 50 lali po mordzie na przesluchaniu = zbrodnia komunistyczna. W Chicago, Alabamie, Algierze, Jakarcie i calej reszcie swiata (moze 2 wyjatki sie znajda) tez lali po mordzie - tak bywa, to wypadek.

Dlatego I RP tez ma na sumieniu to co reszta feudalnych ustrojow tamtych czasow. Nie wierze aby takich spraw nie bylo we Francji. W koncu i tam sie przewalilo i byla Rewolucja Francuska. Tym niemniej nie ma tam obecnego w Polsce kultu feudalizmu. I chyba wlasciwie nigdzie nie ma. A jesli juz sie mowi i robi filmy to w kontekscie jako "ustroj slusznie miniony". W Polsce inaczej. Wieszosc by podskoczyla z radoscia gdyby reaktywowac tamten system. Tu winny jest Sienkiewicz. Trylogie trzeba wykreslic z lektur szkolnych. A jesli juz nie I to II RP. A ja wam mowie - macie urojenia.

Dlatego wspolczesna mysl komunistyczna nie proponuje restauracji ZSRR, bo jest po prostu inny swiat i inne czasy, ale tworczgo wykorzystania idei Marksa i Engelsa do nowego wymiaru spoleczenstwa wlasciwego dla danego poziomu rozwoju sil wytworczych.

Proletariusze wszsytkich krajów łączcie się!

• lastboyscout Re: O, kurna, jaśnie pany wróciły 27.02.21, 17:02

No proszę, zgadzasz się z Ziemkiewiczem. A on nawet stawia śmiałą tezę dlaczego tak jest. Szczegóły w jego książce "Cham niezbuntowany"

Przeciez juz od dawna widac, ze te nasze lewaki to w praktyce juz skrajna prawica wink

P.S. Ale jak to bywa z matolami,, ze nawet z tym juz sie spoznili i oczywiscie w ogole nie rozumieja o co w ogole kaman ...
        • dorota_333 Re: O, kurna, jaśnie pany wróciły 28.02.21, 10:18
          Skasowała mi się przypadkiem długa odpowiedź na ten post smile Więc krócej.

Pozycja chłopów w I RP była nieporównywalna z zachodem Europy. "Glebae adscripti" (faktyczne niewolnictwo, bo zakaz przemieszczania się, egzekwowany bardzo brutalnie). Całkowita władza nad chłopem, łącznie z możliwością bezkarnego zabicia. Dominacja ekonomiczna nie w formie wysokich podatków, ale przymusu pracy bezpłatnej (w wymiarze mocno zwiększanym na przestrzeni wieków). Skutek: nędza chłopów polskich niewyobrażalna nawet dla współczesnych im mieszkańców Europy zachodniej.

Czy jesteśmy jako Polacy "przywiązani" do feudalizmu - nie. Dla części narodu pewien kulturowy wzorzec funkcjonowania jest po prostu utrwalony od kilkuset lat (prowincja, starsi ludzie, religijni). Dla mieszkańców dużych miast to już jest egzotyka, tam już nastąpiła modernizacja. Modernizacja jest zresztą nieunikniona także na prowincji, przez oddziaływanie kulturowe młodych, którzy wyemigrowali na Zachód.

Czy II RP jawi nam się jako raj - obecna władza próbuje tworzyć takie mity, piśmienni ich nie kupują. Generalnie: obecna władza to jest "grupa rekonstrukcyjna" feudalizmu smile Ale przyjdzie leśniczy i przegoni.

Tak, sama wychowałam się na Sienkiewiczu a teraz uważam Trylogię za upiorną bzdurę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka