Dodaj do ulubionych

Komentarz w sprawie Nord Stream 2

28.02.21, 10:19
Komentarz w sprawie Nord Stream 2
Sprawa Nord Stream 2 to dowód bezgranicznego kretynizmu polskich elit w polityce zagranicznej kraju. W tekście „Bliski koniec wojny o Nord Stream 2” podaje się, że „Do wybudowania tej drugiej nitki (tj. Jamał II, który zgodnie z umową z roku 1994 miał iść przez Polskę – LO) nigdy nie doszło, gdyż już rząd AWS Jerzego Buzka stracił zainteresowanie tym przedsięwzięciem, twierdząc, że należy dążyć do tzw. dywersyfikacji dostaw gazu. Gdy rząd polski ostatecznie zrezygnował z budowy drugiej nitki rurociągu jamalskiego, wówczas Rosja postanowiła budować, przebiegający po dnie Bałtyku, rurociąg Nord Stream.” (www.bumerangmedia.com/2021/02/bliski-koniec-wojny-o-nord-stream-2.html#comment-form). To nie jest cała prawda! Prawda jest taka, że rząd Buzka postawił Rosji takie warunki dla budowy Jamał II, że na terenie Polski Rosja nie miałaby praktycznie kontroli nad gazociągiem. Mianowicie zażądano, by podstacje kontroli przepływu gazu były obsługiwane nie przez Rosjan a przez Polaków. Oczywiście, Rosja nie mogła się na to zgodzić! Dlatego postanowiła wybudować po dnie Bałtyku rurociąg Nord Stream. Dobrze było by odgrzebać i pokazać, który to z ministrów rządu Jerzego Buzka tak „dzielnie walczył z Rosjanami”, uniemożliwiając im budowę przez Polskę drugiej nitki rurociągu jamalskiego, że zmusił ich w końcu do budowy dużo droższego gazociągu po dnie Bałtyku. Jednak efekt zablokowania przez Polskę budowy gazociągu jamalskiego był taki, że w 2006 Rosjanie wymusili na Wojciechu Jasińskim , ministrze Skarbu Państwa w rządzie PiS, do podpisania umowy na dostawy najdroższego gazu w Europie! W wyniku tej umowy PGNiG płaci Gazpromowi obecnie ponad 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Firmy z Niemiec, Francji, Włoch czy Austrii mają dużo niższe stawki. Z wyliczeń MSP wynika, że do 2022 r., czyli do końca obowiązywania umowy, wszyscy polscy odbiorcy gazu zapłacą przynajmniej o około 18 mld złotych więcej! Minister Jasiński tłumaczy się, że Rosjanie nie pozostawili mu innego wyjścia niż podpisanie tej umowy, bo inaczej nie dostarczaliby do Polski gazu.
> www.se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.html
Wycofanie się prezydent Bidena z rozszerzania dalszych sankcji względem firm zaangażowanych w realizację budowy Nord Stream 2 z punktu widzenia gospodarczego jest jak najbardziej słuszne! Polacy muszą przestać wylewać krokodyle łzy z powodu własnej politycznej głupoty. Może wreszcie polskie elity zrozumieją, że w polityce nie należy kierować się zadawnionymi resentymentami, a patrzeć racjonalnie w przyszłość. Jeżeli potrafiliśmy porozumieć się z Niemcami, to dlaczego nadal nie potrafimy z Rosjanami?! LO

Obserwuj wątek
  • jorl Re: Komentarz w sprawie Nord Stream 2 28.02.21, 11:11
   2leor1931 napisał:

   W tekście „Bliski koniec wojny o Nord Stream 2” podaje się, że „Do wybudowania tej drugiej nitki (tj. Jamał II, który zgodnie z umową z roku 1994 miał iść przez Polskę – LO) nigdy nie doszło, gdyż już rząd AWS Jerzego Buzka stracił zainteresowanie tym przedsięwzięciem, twierdząc, że należy dążyć do tzw. dywersyfikacji dostaw gazu. Gdy rząd polski ostatecznie zrezygnował z budowy drugiej nitki rurociągu jamalskiego, wówczas Rosja postanowiła budować, przebiegający po dnie Bałtyku, rurociąg Nord Stream.”
   (www.bumerangmedia.com/2021/02/bliski-koniec-wojny-o-nord-stream-2.html#comment-form). To nie jest cała prawda! Prawda jest taka, że rząd Buzka postawił Rosji takie warunki dla budowy Jamał II, że na terenie Polski Rosja nie miałaby praktycznie kontroli nad gazociągiem. Mianowicie zażądano, by podstacje kontroli przepływu gazu były obsługiwane nie przez Rosjan a przez Polaków. Oczywiście, Rosja nie mogła się na to zgodzić! Dlatego postanowiła wybudować po dnie Bałtyku rurociąg Nord Stream.   E tam, nie wierze. Uwazam ze dla Rosji za cholere sie nie oplacalo budowanie 2 nitki jamalu dzialajacej na tych samych zasadach jak ta pierwsza. po wybudowaniu pierwszej starczalo Rosji mocy przesylowych gazu (Ukraina) wiec druga prze Polske nie byla potrzebna.

   Celem Rosji byla zawsze przesylanie gazu do Niemiec przez baltyk a nie przze wrogi kraje. Jak Polska czy i Bialorus. Pierwsza nitke Jamalu zostala Rosja zmuszona budowac przez Polske bo nie bylo sily politycznej budowac pjej przez Baltyk.
   Potem sie udalo zbudowac NS1, mimo wielkich oporow w obronie Polski a teraz buduje sie NS2. I jak widzimy opory sa kosmiczne.   W wyniku tej umowy PGNiG płaci Gazpromowi obecnie ponad 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Firmy z Niemiec, Francji, Włoch czy Austrii mają dużo niższe stawki. Z wyliczeń MSP wynika, że do 2022 r., czyli do końca obowiązywania umowy, wszyscy polscy odbiorcy gazu zapłacą przynajmniej o około 18 mld złotych więcej! Minister Jasiński tłumaczy się, że Rosjanie nie pozostawili mu innego wyjścia niż podpisanie tej umowy, bo inaczej nie dostarczaliby do Polski gazu.

   Przeciez ile Polska placi za gaz Rosji sa tajne. Jakies wyliczenia MSP (kto to?) sa g.wno warte. Ja uwazam ze Polska malo placi za gaz z Rosji i datego jest to trzymane w tajemnicy. Ale gada sie ze duzo.
   Do tego dochodza ogromne oplaty tranzytu do Niemiec ktore Polska kasuje. Tak jak Ukraina. Ciekawe ze w tym artykule o oplatach za tranzyt gazu przez Ukraine jest napisane ile, o oplatach ktore Polska bierze ani slowa. Dlaczego? Bo klamliwy artykul.
   > polityce nie należy kierować się zadawnionymi resentymentami, a patrzeć racjon
   > alnie w przyszłość. Jeżeli potrafiliśmy porozumieć się z Niemcami, to dlaczego
   > nadal nie potrafimy z Rosjanami?! LO


   Polska zawsze bedzie wrogiem Rosji, do tego dochodzi ze praktycznie jest i wrogiem Niemiec wiec jak maja wygladac porozumienie?
   Dodam ze NS1,NS2 sa po to aby przestal plynac gaz do Niemiec przez Polske jak i przez Ukraine. Raz Rosja nie zamierza karmic oplatami za tranzyt wroga czyli Polske a dwa dla Niemiec jest lepiej jak Polska za rozkazem z USA nie zamknie w ramach sankcji doplywu gazu rosyjskiego przez Polske. Rury przez Baltyk juz Polska ani USA zamknac nie moga, i o to chodzi Niemcom w sporym stopniu.
   • pepe49 ojczyzny 28.02.21, 13:43
    Mamy tu djalog patrjoty Rosji z patrjotą niemiec.

    Wypadałoby się dołączyć z Polski.

    Patriota niemiec nie rozumie, że największym wrogiem Rosji w środkowej E.ropie są niemcy. Bo są najsilniejsze. Polska jest tylko stopniem w drodze do niemiec.
    Dostawy gazu są dobrym sposobem dla pokonania wroga, bo groźbą przerwania dostaw można wymusić pokorę. Gospodarka surowcami energetycznymi była wpisana do doktryny wojennej Rosji, pisałem tu o niej.
    Niemcy nie są celem Rosji samym w sobie. Są najważniejszym państwem w E.ropie. Zdobycie niemiec to 2/3 zdobycia E.ropy.
    Niemcy podporządkowały sobie państwa e.ropejskie, przejmując kontrolę nad U. E. Przejęcie kontroli nad niemcami to szansa podporządkowania sobie państw zrzeszonych w tej organizacji.

    Patrjota Rosji uzasadnia potrzebę sprowadzania surowców energetycznych z Rosji. I obarcza winą za najwyższe ceny rosyjskiego gazu dla Polski - Polaków.
    Kto wyznacza te ceny? Rosjanie. Koniec rozmowy.

    Dlaczego Rosjanie nie chcieli Polaków do pilnowania stacji na terenie Polski? Co chcieli tam robić? Na czym im tak bardzo zależało, że woleli wydać miljardy dolarów na Nord Stream, byle tylko kontrolować samemu rurę?
    Uboga Rosja, państwo o PKB mniejszym od holenderskiego.

    W tle spacerują sobie USA.

    *

    U. E. musi zostać zakończona.
    Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
    • herr7 zabrakło amerykańskich patriotów? 28.02.21, 15:32
     pepe49 napisał:

     > Mamy tu djalog patrjoty Rosji z patrjotą niemiec.
     >
     > Wypadałoby się dołączyć z Polski.
     >
     > Patriota niemiec nie rozumie, że największym wrogiem Rosji w środkowej E.ropie
     > są niemcy. Bo są najsilniejsze. Polska jest tylko stopniem w drodze do niemiec.
     > Dostawy gazu są dobrym sposobem dla pokonania wroga, bo groźbą przerwania dosta
     > w można wymusić pokorę. Gospodarka surowcami energetycznymi była wpisana do dok
     > tryny wojennej Rosji, pisałem tu o niej.

     Wiara w doktryny prowadzi na manowce. Załóżmy, że Rosja przerywa dostawy gazu do Europy i co się wówczas dzieje? Nic wielkiego. Europa uruchamia rezerwy i w kilka miesięcy powstają terminale dla gazu skroplonego. Co zyskuje na tym Rosja? Nic. Traci najważniejszego partnera, do którego eksportuje ponad 70% swojego gazu. Dla Europy Rosja jest ważna, ale jest źródłem jedynie ok. 30% gazu. Jest więc nierównowaga, ale na niekorzyść Rosji. U nas takimi "doktrynami" zajmuje chyba dr Bartosiak. Zresztą z produkowania takich doktryn on żyje.

     > Niemcy nie są celem Rosji samym w sobie. Są najważniejszym państwem w E.ropie.
     > Zdobycie niemiec to 2/3 zdobycia E.ropy.
     > Niemcy podporządkowały sobie państwa e.ropejskie, przejmując kontrolę nad U. E.
     > Przejęcie kontroli nad niemcami to szansa podporządkowania sobie państw zrzesz
     > onych w tej organizacji.

     Te "teorie" można by i rozważać, gdyby Rosja była krajem rozwijającym się w tempie, w jakim rozwija się świat. 10 lat temu PKB Rosji stanowiło ok. 2% PKB świata, obecnie jest to ok. 1.5%. I nic nie zapowiada, że ta tendencja się zmieni. To już jest jedynie terytorium, ale z pewnością nie mocarstwo. A więc w jaki sposób słaby, zdemoralizowany kraj miałby stanowić zagrożenie dla Europy? Putin przekabaci na swoją stronę niemiecką elitę?

     > Patrjota Rosji uzasadnia potrzebę sprowadzania surowców energetycznych z Rosji.
     > I obarcza winą za najwyższe ceny rosyjskiego gazu dla Polski - Polaków.
     > Kto wyznacza te ceny? Rosjanie. Koniec rozmowy.
     >
     > Dlaczego Rosjanie nie chcieli Polaków do pilnowania stacji na terenie Polski? C
     > o chcieli tam robić? Na czym im tak bardzo zależało, że woleli wydać miljardy d
     > olarów na Nord Stream, byle tylko kontrolować samemu rurę?
     > Uboga Rosja, państwo o PKB mniejszym od holenderskiego.
     >
     > W tle spacerują sobie USA.

     Interesem Polski jest kupować najtańszy gaz, a do tego konieczna jest konkurencja. Z tego też względu nie ma sensu wyganiać Rosjan z europejskiego rynku po to, żeby ten rynek przejęli Amerykanie. Niech ze sobą konkurują. Tyle, że do tego trzeba mieć w Warszawie polskich a nie amerykańskich patriotów.

     • pepe49 wpływy 28.02.21, 18:32
      herr7 napisał:

      > pepe49 napisał:
      >
      > > Mamy tu djalog patrjoty Rosji z patrjotą niemiec.
      > >
      > > Wypadałoby się dołączyć z Polski.
      > >
      > > Patriota niemiec nie rozumie, że największym wrogiem Rosji w środkowej E.
      > ropie
      > > są niemcy. Bo są najsilniejsze. Polska jest tylko stopniem w drodze do ni
      > emiec.
      > > Dostawy gazu są dobrym sposobem dla pokonania wroga, bo groźbą przerwania
      > dosta
      > > w można wymusić pokorę. Gospodarka surowcami energetycznymi była wpisana
      > do dok
      > > tryny wojennej Rosji, pisałem tu o niej.
      >
      > Wiara w doktryny prowadzi na manowce. Załóżmy, że Rosja przerywa dostawy gazu d
      > o Europy i co się wówczas dzieje? Nic wielkiego. Europa uruchamia rezerwy i w k
      > ilka miesięcy powstają terminale dla gazu skroplonego. Co zyskuje na tym Rosja?
      > Nic. Traci najważniejszego partnera, do którego eksportuje ponad 70% swojego g
      > azu. Dla Europy Rosja jest ważna, ale jest źródłem jedynie ok. 30% gazu. Jest w
      > ięc nierównowaga, ale na niekorzyść Rosji. U nas takimi "doktrynami" zajmuje ch
      > yba dr Bartosiak. Zresztą z produkowania takich doktryn on żyje.


      Nie musi przerywać dostaw. Wystaczy, że ma taką możliwość.
      Dla "E.ropy" to może być tylko 30%, ale ile to będzie dla niemiec?
      Wystarczyłoby i 15%. Rząd niemiecki zagrożony spadkiem produkcji przemysłowej - a tamtemu rządowi zależy na swoich ludziach - i utratą popularności zgodzi się na wiele.

      >
      > > Niemcy nie są celem Rosji samym w sobie. Są najważniejszym państwem w E.r
      > opie.
      > > Zdobycie niemiec to 2/3 zdobycia E.ropy.
      > > Niemcy podporządkowały sobie państwa e.ropejskie, przejmując kontrolę nad
      > U. E.
      > > Przejęcie kontroli nad niemcami to szansa podporządkowania sobie państw
      > zrzesz
      > > onych w tej organizacji.
      >
      > Te "teorie" można by i rozważać, gdyby Rosja była krajem rozwijającym się w tem
      > pie, w jakim rozwija się świat. 10 lat temu PKB Rosji stanowiło ok. 2% PKB świa
      > ta, obecnie jest to ok. 1.5%. I nic nie zapowiada, że ta tendencja się zmieni.
      > To już jest jedynie terytorium, ale z pewnością nie mocarstwo. A więc w jaki sp
      > osób słaby, zdemoralizowany kraj miałby stanowić zagrożenie dla Europy? Putin p
      > rzekabaci na swoją stronę niemiecką elitę?
      >


      Od tego ma wywiad. Do przestawienia państwa na zupełnie inny porządek wystarczy trochę pieniędzy i nacisków na wpływowe osoby. Co zrobiły pieniądze pana Sorosa? Pp dorota i zw dostali spazmów gdy zacytowałem słowa piosenki rokowej z lat 80tych. Kompletna zmiana obyczajów w 30 lat. Da się zrobić i to szybciej.
      Niemieckie elity kochają Rosję. Wystarczy lekko pchnąć.

      > > Patrjota Rosji uzasadnia potrzebę sprowadzania surowców energetycznych z
      > Rosji.
      > > I obarcza winą za najwyższe ceny rosyjskiego gazu dla Polski - Polaków.
      > > Kto wyznacza te ceny? Rosjanie. Koniec rozmowy.
      > >
      > > Dlaczego Rosjanie nie chcieli Polaków do pilnowania stacji na terenie Pol
      > ski? C
      > > o chcieli tam robić? Na czym im tak bardzo zależało, że woleli wydać milj
      > ardy d
      > > olarów na Nord Stream, byle tylko kontrolować samemu rurę?
      > > Uboga Rosja, państwo o PKB mniejszym od holenderskiego.
      > >
      > > W tle spacerują sobie USA.
      >
      > Interesem Polski jest kupować najtańszy gaz, a do tego konieczna jest konkurenc
      > ja. Z tego też względu nie ma sensu wyganiać Rosjan z europejskiego rynku po to
      > , żeby ten rynek przejęli Amerykanie. Niech ze sobą konkurują. Tyle, że do tego
      > trzeba mieć w Warszawie polskich a nie amerykańskich patriotów.
      >

      Istotnie, trzeba różnicować kierunki dostaw. To się robi.
      Polscy patrioci, owszem.
      To, że najtańszy może okazać się najdroższym wiadomo, prawda?
      Polska nie jest tak silnym państwem, żeby dostawca rosyjski bał się przerwać dostawy.


      *

      U. E.
      J. w.
     • ziomekfrompoland Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 01.03.21, 12:32
      >> A więc w jaki sposób słaby, zdemoralizowany kraj miałby stanowić zagrożenie dla Europy? Putin >>przekabaci na swoją stronę niemiecką elitę?

      Putin korumpuję niemiecką elitę bez żadnych problemów i od dawna, najbardziej jaskrawy przykład to kanclerz Schroeder

      >>Interesem Polski jest kupować najtańszy gaz, a do tego konieczna jest konkurencja
      Zgadza się, dopóki nie było alternatywy Amerykańskiej to kupowaliśmy od Rosjan najdrożej. A Rosjanie budują Nord Stream nie po to, żeby szatanżować Niemcy tylko po to aby ominąć Polskę, Ukrainę i kraje nadbałtyckie i mieć możliwość szantażowania między innymi Polski.
       • ziomekfrompoland Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 09:50
        Bardzo prosto. Dopóki nie zbudowano nord stream to transport gazu z Rosji do Niemiec (i UE) szedł przez Ukranię i Polskę. Więc Rosjanie nie mogli zakręcić rury z dnia na dzień. Zresztą to nie jest tak, że można nagle zamknąć przesyłanie gazu bo jednak go wydobywasz i musisz wtedy magazynować. A szantaż polega na tym, że jeśli masz kraje calkowicie uzależnione od jednego dostawcy jak Rosja (a tak było zanim się w środkowej europie pojawiła alternatywa w postaci gazu skroplonego) to możesz powiedzieć albo kupujecie po mojej cenie albo spadacie i zakręcam kurek. I mogę to zrobic bo gaz przepchnę Nord Stream. Jak się ma monopol to można szantażować. To prosta ekonomia.
        • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 17:52
         >Bardzo prosto. Dopóki nie zbudowano nord stream to transport gazu z Rosji do Niemiec (i UE) szedł przez >Ukranię i Polskę.

         czemu tego nie robili skoro mogli?
         no i skąd pomysł ze to zrobią skoro tego nie robili

         >Więc Rosjanie nie mogli zakręcić rury z dnia na dzień.

         mogli, teraz też mogą powiedziec ze: Polakom gazu nie sprzedajemy i sprzedajemy tylko niemcom i przeciez my tego niemieckiego gazu nie ukradniemy, bo nie tylko wkurzymy ruskich ale też niemców, komisję europejską, parlament europejski, trybunał w strasburgu, sąd arbitrażowy i pozostałych świętych
         więc nawet jakby nie było tej rury przez bałtyk ruskie wciąż mogłyby by powiedziec to nie jest gaz dla was tylko dla niemców i my sie posłuchamy bo jesteśmy w UE i zalezni "prawnie" od UE


         > to możesz powiedzieć albo kupujecie po mojej cenie albo spadacie i zakręcam kurek.

         i dopóki tak było, kupowaliśmy gaz od ruska bardzo tanio, moze nie tak tanio jak białoruś, ale na pewno taniej niż Niemcy
         później jak zdywersyfikowaliśy dostawy to zaczęlo sie kupowanie coraz drożej i teraz podobno kupujemy drozej niz niemcy, mimo ze jesteśmy mniej zależni od ruska
         ukraina tez kiedyś miała tani gaz, białoruś też wciąż ma, wniosek z tego taki ze na ceny gazu wpływaja stosunki sąsiedzkie a zupełni nie wpływa dywersyfikacja
         • ziomekfrompoland Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 19:16
          >i dopóki tak było, kupowaliśmy gaz od ruska bardzo tanio, moze nie tak tanio jak białoruś, >ale na pewno taniej niż Niemcy
          Jasne:
          wyborcza.pl/1,155287,11964732,Polska_placi_najdrozej_w_UE_za_gaz_z_Rosji.html?_gl=1*toq2b*_ga*NDQ3MzkxNzM3LjE1NzgxMjM3MTg.*_ga_WQB1X4MJHS*MTYxNDcwODg3MS45OC4wLjE2MTQ3MDg4NzEuNjA.
          • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 19:48
           artykuł z 2012 roku jako przykład? przeciez to dwa lata po tym jak "oni na prezydenta zabili" więc to jasne ze wtedy juz było drogo

           prosze o artykuł jak to drogo kupujemy z lat 90-tych, gdy nie należeliśmy do NATO
           takiego artykułu nie będzie bo wtedy było bardzo tanio
           • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 20:00
            dodam jeszcze ze nagonka na ruska zaczeła się około roku 2000, więc własnie wtedy rozpoczął się wzrost cen
            wcześniej ruskie "dotowały" tanim gazem i ukrainę i białoruś i Polskę
            z czasem odpadały wpierw Polska, później ukraina a teraz powoli białoruś

            jednak skoro my wstąpiliśmy do NATO mimo sprzeciwu ruska i nawet wtedy nam gazu nie zakręcili (a nie mieliśmy alternatywy) to co musiałoby sie stać zeby nam ten gaz zakręcili?

            wychodzi ze rusek nie zakręca rury z powodów politycznych, za to chetnie zakręca jak ktoś kradnie albo nie chce płacić, wbrew temu co gadaja media w temacie gazu nie mieszaja polityki z gospodarką bo nawet w najgorszych czasach zimnej wojny dotrzymywali dostaw na zachód
            niemcy to wiedzą i dlatego ufaja ruskim rurom bo rosjanie przez lata udowodnili ze zadne róznice polityczne typu "zimna wojna" czy wstąpienie Polski do NATO nie jest w stanie spowodowac zakręcenia kurka
            • ziomekfrompoland Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 03.03.21, 08:17
             Mieliśmy do NATO nie wstępować? Ty tak poważnie?
             Bezpieczeństwo energetycznie to nie tylko kwestia ceny. Czasem warto płacić drożej, żeby mieć dywersyfikację. A co najmniej bat w postaci konkurencji. A za gaz amerykański raczej nie przepłacamy:
             www.energetyka24.com/kaczynski-mial-racje-gaz-z-usa-znacznie-tanszy-od-rosyjskiego-analiza
             Ruskie wcześniej "dotowały" Polskę? Pusty śmiech. Za PRL wysyłano węgiel do ZSRR z Polski po cenach niższych od kosztów wydobycia.Teraz nam nie płącą za transfer: www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom-polska-przesyl-gazu,218,0,2411994.html Twierdzenie, że Gazprom nie jest narzędziem politycznym to już nawet nie wiem jak do tej naiwności się odnieść. Już pewnie masz z kilkadziesiąt lat na karku więc pora wytrzeźwieć z oparów propagandy o "przyjaźni polsko-radzieckiej"
             • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 03.03.21, 12:39
              >Mieliśmy do NATO nie wstępować? Ty tak poważnie?

              to był tylko przykłąd ze nawet wtedy ruskie gazu nie odcięły,

              oczywiście ze mieliśmy wstępować, węgry też są w NATO i nie przeszkadza im to w normalnych relacjach, Orban lawiruje,a tu ruskie elektrownie atomowe, a to chińska szczepionka, on szuka przyjaciół wszedzie
              my czekamy kiedy bedzie okazja znów ruskim pokazac "fucka" a później będzie świete oburzenie ze ruski gaz podrożał
              te gazoporty, rury do norwegii to wszystko jest po to by można było mówić ruskiemu "pier...ol się"
              droga ta przyjemność

              > A za gaz amerykański raczej nie przepłacamy

              nigdzie na świecie gaz transportowany statkami nie jest tańszy, więc i u nas nie jest, bo trzeba gaz skroplić, rozładowac itp.
              jest prosty dowód na to ze amerykański jest droższy, a mianowicie taki ze niemcy i reszta zachodniej europy wolą kupowac u ruska

              >Za PRL wysyłano węgiel do ZSRR z Polski po cenach niższych od kosztów wydobycia.

              a oni nam ropę tak samo, zsrr dotował i swój blok tanimi surowcami jakiś chrom, nikiel i masę innych, każdy pierwiastek był dostępny w cenach nie mającyh nic wspólnego ze światowymi
              dotował nie tylko układ warszawski ale też np. również Kubę, dlatego ta wpadła w poważną biede gdy zsrr sie skończył

              >Twierdzenie, że Gazprom nie jest narzędziem politycznym to już nawet nie wiem jak do tej naiwności się odnieść.

              ja wiem ze w mediach milion razy powiedziano ze gazprom to polityka, ale teraz mówie sprawdzam i pytam:
              co to narzedzie polityczne wymusiło na Polsce?
              • ziomekfrompoland Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 04.03.21, 11:38
               >>sprawdzam i pytam:
               >>co to narzedzie polityczne wymusiło na Polsce?
               Dopóki mieli monopol to wyższe ceny za gaz czyli spadek konkurencyjności dla Polski. A za pieniądzę z tych wyżyszych cen finansują swoje zbrojenia. Oczywiści za gaz amerykańśki Amerykanie finansują swoje zbrojenia. Pozostaje nam odpowiedź na pytanie, czyje zbrojenia chcemy finansować.
               • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 04.03.21, 15:37
                >Dopóki mieli monopol to wyższe ceny za gaz czyli spadek konkurencyjności dla Polski.

                po pierwsze to to nie są wymuszenia "polityczne" tylko normalna gra podazy z popytem
                wymuszenia polityczne to wtedy gdy ktoś na nas wpływa a my zmieniamy decyzję pod wpływem tej zewnetrznej siły, np.
                businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatek-cyfrowy-w-polsce-polska-z-niego-zrezygnowala/yp7d9zc
                albo:
                www.wprost.pl/kraj/10180961/ujawniono-tresc-listu-georgette-mosbacher-do-ministra-zdrowia-w-sprawie-lekow-refundowanych.html

                jak widac są dowody na to że USA za pomocą narzędzi politycznych wpływa na nasze decyzje ale ani TVPIS o tym nie mówi ani TVN-KO, bo i jedni i drudzy są protegowanymi USA

                po drugie niedawno sam próbowałeś dawac przykład ze gaz od ruska jest drozszy niz ten od amerykanina, czyli wyglada jakby to teraz nas szantażowali tymi wyższymi cenami a nie wcześniej
                jeszcze raz przypomnę ze w latach 90-tych Polska miała tani gaz (była biedna i nie było nas stać na drogi) tak samo paliwo, do dziś potęga Orlenu wynika z tego ze ceny ropy ruskiej są na tyle konkurencyjne iż Orlen nie tylko w Polsce dominuje ale też próbuje sie rozpychac u Niemca ze swoimi stacjami
                www.orlen.pl/PL/BiuroPrasowe/Strony/Pierwsza-w-Niemczech-stacja-pod-mark%C4%85-ORLEN-ju%C5%BC-otwarta.aspx

                > A za pieniądzę z tych wyżyszych cen finansują swoje zbrojenia.

                fakty są takie ze USA wciąż zwiększają import Ropy z Rosji:
                energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/20181-ropa-z-rosji-zyskuje-w-usa-traci-w-chinach
                a jednocześnie narzekaja ze niemcy chcą kupować od Rosji gaz
                tylko znów sprawa mediów, o NSII głośno wszedzie i ze to ma finansowac ruskie zbrojenia
                a ropie która akurat kupuje USA a nie Niemcy to w mediach cichutko

                więc sorry, ale jak sie USA coś opłaca to kupią od samego diabła a nie tylko od arabów czy od ruskich
                za to od nas beda wymagac byśmy kupowali tylko tam gdzie oni powiedza ze mozna
                tak się daja traktować frajerzy, wasale itp. wychodzi ze jesteśmy w tej grupie, ale niemcy nie zamierzaja w niej być


                w zamian i jedne i drugie medią mówią o szantażu ze strony gazpromu mimo ze nikt przykładu takiego szantażu i wymuszenia jakiejs naszej decyzji nie jest w stanie podac
          • cojestdoktorku Re: zabrakło amerykańskich patriotów? 02.03.21, 19:54
           dajesz przykład ze mogli zakręcić ukraińcom i mówisz ze nie mogli zakręcić Polsce? przeciez to ze zakrecili ukrainie to jest właśnie dowód na moją tezę, ze mogli zakręcac Polsce tak samo jak Ukrainie

           róznica polega na tym ze Polska nie zachowała by sie jak Ukraina i nie kradła gazu niemcom bo
           niemcy by na to nie pozwolili

           "Ponieważ obie strony nie były w stanie dojść do porozumienia, w dniu 1 stycznia 2006 r. Gazprom rozpoczął zmniejszanie ciśnienia w rurociągu, przed upływem rosyjskiego ultimatum, upływającego o godz. 10:00 czasu miejscowego. W tym samym czasie Rosja oskarżyła Ukrainę o kradzież gazu o wartości 25 milionów dolarów. 24 stycznia 2006 r. Naftohaz przyznał się do stawianych zarzutów. Rzecznik Naftohazu tłumaczył, że gaz był potrzebny do radzenia sobie z zimnem, szczególnie podczas mroźnego stycznia 2006 r. "

           ruskie zakręciły ukrainie bo nie płaciła czy tam kradła, a Ukraina zakręciła reszcie odbiorców, wzięła nas jako zakładników, Polacy by sie tak nie zachowali bo mamy nad soba niemców + instytucje europejskie
    • cojestdoktorku Re: ojczyzny 28.02.21, 18:19
     >Dostawy gazu są dobrym sposobem dla pokonania wroga, bo groźbą przerwania dostaw można wymusić >pokorę.

     ze też niemcy o tym nie wiedzą
     no i jak gaz płynie przez białoruś, ukraine Polskę to nie moze rosja kurka zakręcić a jak zacznie płynac tylko przez bałtyk to moze?
     im mniej państw po drodze tym mniejsza szansa ze ktos kurek zakręci, tak wiec NSII zmniejsza tego typu ryzyko a nie zwiększa
    • jorl Re: ojczyzny 28.02.21, 18:55
     pepe49 napisał:

     > Mamy tu djalog patrjoty Rosji z patrjotą niemiec.
     >
     > Wypadałoby się dołączyć z Polski.
     >
     > Patriota niemiec nie rozumie, że największym wrogiem Rosji w środkowej E.ropie
     > są niemcy. Bo są najsilniejsze. Polska jest tylko stopniem w drodze do niemiec.

     Optymalnym sojuszem dla Niemiec jest sojusz z Rosja. Wrogiem tego sojuszu sa USA i Polska.
     Oczywiscie sojusz Niemiec z Rosja musi byc z pozycji nie podlegania militarnego. W dobie bronii jadrowej mamy po stronie Niemiec, federalnej Europy, Francje. Ma bron jadrowa calkiem niezla, nie moze, tak sie mawia, zabic przeciwnika jak to moga zrobic USA czy Rosja ale dowolnemu urwac noge. A to jest tak bolesne ze odstraszanie funkcjonuje.
     Naturalnie Niemcy musza, to sie stanie w niezbyt dalekiej przyszlosci, miec wlasne sliy nuklearne. A wiec zadna Rosja, nawet jakby zglupiala, nie zaatakuje militarnie Niemiec/federalnej Unii. Oczywiscie Rosja nie zglupieje bo po co?
     Naturalnie Rosja sie stara i doprowadzi do tego, do przylaczenia Bialorusi Ukrainy i innych Kazachstanow itd. Dla tych ludzi bedzie lepiej, ale gwarantowanie Polski nie. Zreszta Polski nikt nie chce zajac czy przylaczyc, nawet z Unii trzeba sie Polski pozbyc przeciez. Polske trzeba omijac jak tredowatego i tak sie to skonczy.     > Dlaczego Rosjanie nie chcieli Polaków do pilnowania stacji na terenie Polski? C
     > o chcieli tam robić? Na czym im tak bardzo zależało, że woleli wydać miljardy d
     > olarów na Nord Stream, byle tylko kontrolować samemu rurę?

     Ach te klamstwa polskie, tak jak Kaluza i TVPINFO. Jak wyzej, Rosja napewno nie chciala 2 nitki jamalu, z ta jedna ma za duzo klopotu, Polska obdziera oplatami tranzytowymi gaz do Niemiec, NS2 ma spowodowac ze jamal 1 bedzie rdzewial nareszcie ale jak wiemy problemy ogromne sa robione aby NS2 nie powstal.

     A teraz mam pytanie do Ciebie drogi pepe. O tych Rosjanach do pilnowania stacji na terenie Polski ktorzy mieli byc tam. Jest jamal 1, sa napewno na nim stacje na terenie Polski, stacjonuja tam Rosjanie czy nie?
     Dobre pytanie prawda?


     > W tle spacerują sobie USA.

     Wlasnie o to chodzi. O USA. USA stworzyla Polske po 1 WS wlasnie aby syfila w Europie. Teraz jest dalej to samo, trzeba sie was pozbyc i omijac jak tredowatych. I to sie wlasnie dzieje. Dzieki wspanialemu premierowi Morawieckiemu ktory w slepiech mial $€ i myslac nie umial tego slawnego lipca 2020. Fajnie.


     > U. E. musi zostać zakończona.

     A takiego wala, nie masz tu nic do gadania. Unia bedzie federalnym panstwem a Ty wraz z reszta Polakow mozescie tylko tupac ze zlosci. Ale bedziesz w duzym towarzystwie, doroty, zimnego ze nie wspomene jankesowkich Polakow.

     > Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.

     Jestem za, wynocha , Polexit. bedziecie niedlugo, jak wam subwencje zabierze sie, zamiast 85% poparcia dla Unii, < 45%, I ladne referendum i Polexit.
     • pepe49 Emilia Smechowski 28.02.21, 22:20
      Z Pana powodu przeczytałem książkę "My, superimigranci". Żeby trochę zrozumieć Polaka w niemczech. Wiele rzeczy się dowiedziałem, ale najważniejszą już wiedziałem. Bardziej niemieccy od niemców. Polacy w niemczech.
      Nie to, co Arabowie i Murzyni dzisiaj. Oni robią z niemiec swój kraj. Tak ma być.

      O personel rury w Polsce proszę pytać pana lenora, który o tym napisał; ja się odniosłem.
      Fobje ma Pan silne. Całkowicie nieniemieckie. Trudno.

      Ludzie wędrują w dwie strony.

      Jesienią 1944 r. polski myśliwiec został zestrzelony nad Rzeszą. Aresztował go patrol. Dowodzący patrolem sierżant i pilot przedstawili się:
      - Feldfebel Krzyzanowski.
      - Captain Ebenrytter.

      Anegdotka ze wspomnień wojennych.

      Nie ma co się Pan przejmować.


      P. S.

      Do Pana innego listu: skłonność do sodomji nie jest przekazywana genetycznie a kulturowo.

      *

      U. E.
      zu ausrotten
     • cojestdoktorku pamietam jak było 01.03.21, 11:37
      >Ach te klamstwa polskie, tak jak Kaluza i TVPINFO. Jak wyzej, Rosja napewno nie chciala 2 nitki jamalu

      chciała, bo mało kto pamieta (ja tak bo młody byłem i pamietam dobrze) Polska uważała w latach 90-tych Rosję za kumpli, nie byliśmy wrogami, uruchamialiśmy wtedy rury z tanim gazem

      "W 1996 roku uruchomiono gazociąg jamalski Moskwa-Berlin, z pominięciem Ukrainy, przez Białoruś i Polskę. Źródłem jest Półwysep Jamalski, a ujściem Niemcy. Polski odcinek liczy 682 kilometry.
      Gazprom zamierza wybudować drugą nitkę licząc na podwojenie sprzedaży gazu w Europie Zachodniej
      Rosjanie już wiedzą?
      17 grudnia rosyjski dziennik ,,Wiedomosti’’ poinformował, że Polska zgodziła się na przeprowadzenie przez swoje terytorium gazociągu omijającego Ukrainę. Ostateczna decyzja w tej sprawie miała zapaść 4 grudnia podczas spotkania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z szefem Gazpromu Remem Wiachiriewem."

      poznan.naszemiasto.pl/czy-gazociag-przetnie-poznan/ar/c1-5245093
      a później nagle w mediach rozpoczęła się nagonka na ruska, dosłownie w rok wszystkie media (które wtedy były juz w większości niemieckie) zaczęły pisać jaki rusek jest głupi, agresywny i jak nienawidzi Polski, taka decyzja zapadła chyba po tym jak włądze przejął niesterowalny putin
      zaczęły się też w mediach mnożyć problemy związane z budową jakiejkolwiek rury, to miała być katastrofa ekologiczna choc pierwsza rura nic takiego nie zrobiła
      dzikiezycie.pl/archiwum/2001/stycz-2002/wielka-rura-ciagle-grozna
      wtedy nie wiedziałem ze te media nie sa polskie, a teraz wiem i rozumiem, albo niemcy albo amerykanie torpedowali pomysł rurociągu przez Polskę, tyle ze jeśli niemcy to dlatego ze chcieli rury niezależnej od Polski, a jeśli amerykanie to dlatego ze nie chcieli żadnej rury
      nasze władze zaczęły wymagac ze rura ma isc przez ukrainę i stawiac inne absurdalne warunki (nasze władze były sterowalne w odróznieniu od putina) a Polacy zostali "przekręceni" przez media i zaczeli ruska nienawidzieć

      >Optymalnym sojuszem dla Niemiec jest sojusz z Rosja.

      to prawda, ale myślę ze oba te kraje dziś już zdaja sobie sprawę ze ich sojusz to jest mozliwy wtedy jak nie maja wspólnej granicy, jak bea mieli to jest ryzyko ze sie znów wzmą kiedyś za łby
      dlatego istnienie Polski jest wbrew pozorom w ich interesie, bo robimy za bufor którego zabrakło w 1941
   • jorl Re: Komentarz w sprawie Nord Stream 2 28.02.21, 19:46
    dorota_333 napisała:

    > Jorl to jest jakiś Volksdeutsch. A może pełny Deutsch smile

    Wlasnie tez dla tego trzeba was z unii wywalic, przeciez nie chcecie byc Volksdeutschami.
    Najpierw kase zabrac oczywiscie wtedy sie sami wyniesiecie bo niestety nie ma przepisu jakis kraj z Unii wywalic.
    Wiec zycie obrzydzic.
  • sendivigius Re: Komentarz w sprawie Nord Stream 2 01.03.21, 20:04
   2leor1931 napisał:

   Gdy rząd polski ostatecznie zrezygnował z budowy drugiej nitki rurociągu jamalskiego, wówczas Rosja postanowiła budować, przebiegający po dnie Bałtyku, rurociąg Nord Stream.”

   A ja nieustannie szukam zeby mi ktos udowodnil rachunkiem ze jest to drozsze, bo wydaje sie ze wlasnie tansze i praktyczniejsze w dlugim okresie.

   Baltyk to plytkie jezioro z piaszczystym dnem. To nawet nie Morze Czarne. Klasc rurociag jest latwo. A budowa po ladzie to problematyczny transport wielkich rur, linie komunikacyjne, drogi, koleje, telefony, wsie, miasta, fabryki, rzeki, strumyki, lasy, trzeba kopac dziure, potem zasypywac, rolnicy co protestuja, ekolodzy co protestuja, gratka dla terrorystow, polityczne problemy bo wiadomo Ruskie etc. Co tu taniej?
   • herr7 piesek przydrożny jankesów 02.03.21, 06:46
    sendivigius napisał:

    > 2leor1931 napisał:
    >
    > Gdy rząd polski ostatecznie zrezygnował z budowy drugiej nitki rurociągu jamal
    > skiego, wówczas Rosja postanowiła budować, przebiegający po dnie Bałtyku, ruroc
    > iąg Nord Stream.”

    W trakcie rządów AWS - ponad 20 lat temu zaszły w polskiej polityce wobec Rosji nieodwracalne zmiany. Zmiany te miały miejsce odkąd nasz kraj stał się członkiem NATO i w Warszawie zapanowało przekonanie, że zachodnie mocarstwa będą żyrować nasz historyczny rewizjonizm wobec Rosji. Skończyło się to całkowitym uzależnieniem od Waszyngtonu, co pokazują rządy PIS. Polska zamiast kierować się swoim interesem państwowym stała narzędziem w realizacji amerykańskich interesów strategiczno-gospodarczych. Warszawscy politycy wykazali się skrajną naiwnością wierząc że polski ogon będzie kręcił amerykańskim psem. Pies ten mu już jeden - izraelski ogon, który kręci nim do woli, a i sama natura nie zna dwuogonowych psów.
    Z drugiej strony lenistwo i beztroska moskiewskich sybarytów bardzo ułatwiły Zachodowi stawianie Rosji pod ścianą.
  • jorl Re: Komentarz w sprawie Nord Stream 2 02.03.21, 10:52
   cojestdoktorku napisał:

   > >Ach te klamstwa polskie, tak jak Kaluza i TVPINFO. Jak wyzej, Rosja napewn
   > o nie chciala 2 nitki jamalu
   >
   > chciała, bo mało kto pamieta (ja tak bo młody byłem i pamietam dobrze) Polska u
   > ważała w latach 90-tych Rosję za kumpli, nie byliśmy wrogami, uruchamialiśmy wt
   > edy rury z tanim gazem

   Sojusze i wrogosci w pewnych konstelacjach to sa praktycznie jak prawa fizyki.

   Rosja i USA beda zawsze wrogami, male odcinki czasu gdzie tak niby nie jest nie zmienia tez prawda.
   Nastepe prawo Polska i USA beda zawsze sojusznikami.

   A wiec Polska i Rosja zawsze musza byc wrogami. I znowu niewazne sa jakies krotkie czasy niby przyjazni.

   Oczywiscie to rozumieja elity te rzadzace, napewno rosysjkie i amerykanskie. Niewazne sa gadania jakis tak ludkow czy dziennikarzy. Czy w Polsce czy w Rosji.

   Teraz mamy czasy gdzie to jest widoczne ze te prawa obowiazuja. I niewazne czy bedzie w Polsce Kaczynski, Ziobro, Tusk, dorota czy zimny rzadzili, wrogosc Polski do Rosji bedzie zawsze.
   • cojestdoktorku Re: Komentarz w sprawie Nord Stream 2 02.03.21, 17:55
    >Rosja i USA beda zawsze wrogami

    myślę ze to trochę inaczej
    USA jest wrogiem tylko tych państw które sa zuepłnie od nich niezależne, czyli Rosja, chiny, iran
    jeśli w Rosji wygra nowy Jelcyn (czy tam Nawalny) i tam wejdą zachodnie interesy jak do Polski czy Ukrainy to Rosja zostanie "przyjacielem/sojusznikiem" który poswięca swoje dobro dla dobra USA

    tak jak teraz robi to Polska i np. ukraina:
    www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/ukraina-i-chiny-odwilz-z-problemami/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka