Dodaj do ulubionych

Kuria wzywa

14.03.21, 20:40
... nie, to nie jest przekleństwo. Kuria. Rzeszowska.

Nie sądziłam, że odklejenie kleru od rzeczywistości zaszło tak daleko, że mi mózg zlasuje (przy niedzieli, niech ich). Historia banalna: jeden pan z parafii pod Rzeszowem powiadomił organa, że w kościele zagęszczenie nieco za duże zważywszy czas zarazy. I się zaczęło. Szykany parafian to jeszcze nic.

Kuria go wezwała, nie stawił się. No to kuria, jak cierpliwa mać wezwała ponownie (choć już nieco bardziej kategorycznym tonem).

https://bi.im-g.pl/im/a7/a2/19/z26880167Q,Wezwanie-wiernego-do-kurii.jpg

rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,26879658,kuria-po-raz-drugi-wezwala-wiernego-z-czudca-na-rozmowe-czy.html#do_w=45&do_v=83&do_a=341:undefined

Z tekstu wynika, że kuria rzeszowska jest na prawach państwa. I sie aż zdziwiłam.
Obserwuj wątek
    • dorota_333 Re: Kuria wzywa 14.03.21, 20:42
      "Gdy paniusie wręczyły kapitanowi Sagnerowi swoje prezenty, zwróciły się do niego z rozpaczliwym życzeniem asystowania przy rozdawaniu podarków. Jedna z nich okazała nawet tak wielką odwagę, iż wyraziła ochotę wygłoszenia przy tej sposobności przemowy do żołnierzy, których nie nazywała inaczej, jak tylko „unsere braven Feldgrauen”.

Obie uczuły się ogromnie dotknięte, gdy kapitan Sagner odmówił ich życzeniu. Tymczasem prezenty, przyniesione przez obie panie, powędrowały do wagonu, w którym mieścił się magazyn. Czcigodne damy przeszły środkiem szeregu żołnierzy, a jedna z nich nie oparła się pokusie i poklepała po twarzy jakiegoś brodatego żołnierza. Był to niejaki Szymek z Budziejowic, który nie wiedząc nic o wzniosłym posłannictwie tych dam, rzekł do swoich towarzyszy, gdy damy wędrowały dalej:

— Nachalne są te kurwy i zuchwałe."

wiersze.fandom.com/wiki/Przygody_dobrego_wojaka_Szwejka_podczas_wojny_%C5%9Bwiatowej/III/02
    • pepe49 Re: Kuria wzywa 14.03.21, 21:34
      ".... co może wywołać skutki kanoniczne w stosunku do Pańskiej Osoby..."

O czym w ogóle Pani Dorota napisała? Czym kościelny urzędnik zagroził korespondentowi?

Szukajmy wyjaśnień.

adwokatkościelny.pl/czym-jest-prawo-kanoniczne-i-jaki-jest-jego-cel/

"...
      Salus animarum est suprema lex ecclesiae – tłumaczenie tej sentencji brzmi „zbawienie dusz zawsze winno być w Kościele najwyższym prawem” – wskazuje na najważniejszy sens ustanowienia oraz przestrzegania prawa kościelnego.
      ..."

Trudne słowa: "zbawienie", "dusza", ale co tam, Pani Dorota się poświęci, hm, i poszuka znaczenia tych trudnych terminów.

P.S.

"Z tekstu wynika, że kuria rzeszowska jest na prawach państwa. I sie aż zdziwiłam. "

Proszę Pani, nie ma co się dziwić. To jest tekst z Gazety Wyborczej. Z kłamstwa nic nie wynika, naprawdę.

Ale dam Pani cytat ze strony pana adwokata:

"...Podsumowując, prawo kanoniczne realizuje szczególną misję, czym wyróżnia się na tle praw państwowych (wytłuszczenie pepe). Jest nią działanie ukierunkowane na zbawienie wszystkich ludzi na świecie, co jest najwyższym dobrem duchowym. ..."

No to czym urzędnik kościelny zagroził korespondentowi?
      Zawieszeniem prawa do spowiedzi przez tydzień?

Nie, to byłoby nieludzkie. Skoro już Pani temat zaczęła, to niech Pani poszuka i zrelacjonuje wyniki.
      Z Bogiem.

*

E. U.
      .. ....
        • dorota_333 Re: Kuria wzywa 14.03.21, 22:55
          To właśnie wynika z tego pisma. Dokładniej: biskup ma prawo zarządzać, on włada diecezją. Kanclerz wykonuje jego polecenie.

Zacytowałam ten list dlatego, że występuje w nim jakieś absurdalne, bardzo śmieszne w istocie pomieszanie pojęć prawnych. Ksiądz kanclerz wyraża pogląd, że władza kościoła jest niejako równoległa do władzy państwowej. Dalej idzie konsekwentnie w tym poglądzie nakazując określone działania danej osobie i grozi sankcjami (przewidzianymi w prawie kanonicznym).

W dużym skrócie - pojęcie imperium:
          4) prawo określony prawem zakres władzy organów państwowych do wydawania decyzji i stosowania sankcji

encyklopedia.pwn.pl/haslo/imperium;4008508.html
          pl.wikipedia.org/wiki/Organ_pa%C5%84stwowy
        • pepe49 Re: Kuria wzywa 15.03.21, 12:42
          Sąd kościelny. Gdyby Pan był katolikiem i chciał się rozwieść z żoną, na przykład. Nie musi się nikt jego wyrokom podporządkowywać.
          Sąd próbuje postawić zbawienie duszy petenta na pierwszym miejscu.
          Pani Dorota z jakiegoś powodu Kościoła nienawidzi i mam wrażenie, że wszystko co tu pisze na pig jest jakoś temu uczuciu podporządowane.
            • pepe49 wstrętne, brudne zwierzęta 15.03.21, 13:31
              mateusz572 napisał:

> Wiesz pepe49, że ja Pani Dorocie wcale się nie dziwię. Kościół jako instytucja
              > jest zakłamany, obłudny, pazerny i egoistyczny.
              >

Na ogół też katolicy roznoszą tyfus i mają wszy. Brr.

*

E. U.
              .. ....

• pepe49 bez pomysłu ludzie 15.03.21, 15:31
                  mateusz572 napisał:

> Widać pepe49 z jakiej jesteś szkoły. Przecież wypisz wymaluj tak samo wypowiada
                  > cie się o imigrantach.
                  >

My, pepe, z woli Bożej dyskutant Pana mateusza572, odpowiadamy:
                  - imigrantów można przyjąć i wyleczyć.
                  Oto pomysł dla pana m.
                  Ale po co?

Natomiast katolicy nadal pozostaną tymi, którzy roznoszą tyfus i mają wszy. Na zawsze. Nic im nie pomoże.
                  Czyż nie?

*

E. U.
                  .. ....
                  • mateusz572 Re: bez pomysłu ludzie 15.03.21, 16:24
                    Jako przykładny katolik nie kłam bowiem ķłamstwo wzorowemu katolikowi nie przystoi. Aby było jaśniej: ķłamstwo twoje polega na tym, że wkładasz mi w usta słowa, których nie wypowiedziałem. Odnosiłem się do kościoła jako instytucji w tym także władz kościoła katolickiego w naszym kraju, ale nie tylko. Nie mam natomiast nic do ludzi wyznajacych wiarę katolicką i nie tylko, pod warunkiem jednak, że nie ingerują w życie pozostałych. Tak więc nie znoszę ksenofobìi i dewocji. I tyle.
                    • pepe49 nie kłam 15.03.21, 16:40
                      mateusz572 napisał:

> Jako przykładny katolik nie kłam bowiem ķłamstwo wzorowemu katolikowi nie przys
                      > toi.

A niby to gdzie ja napisałem, że w ogóle jestem katolikiem?

Aby było jaśniej: ķłamstwo twoje polega na tym, że wkładasz mi w usta słow
                      > a, których nie wypowiedziałem. Odnosiłem się do kościoła jako instytucji w tym
                      > także władz kościoła katolickiego w naszym kraju, ale nie tylko. Nie mam nato
                      > miast nic do ludzi wyznajacych wiarę katolicką i nie tylko, pod warunkiem jedna
                      > k, że nie ingerują w życie pozostałych.

Zła wiadomość - słowo Kościół, Ecclesia, pochodzi z greckiego "na zewnątrz". Zaprogramowani by nawracać.
                      Nie - istnieć we wstydzie i ukryciu a nawracać.

Druga zła wiadomość: katolicy i ich kapłani to jedno. Razem tworzą Kościół.

Trzecia zła wiadomość - wymaga Pan, żeby przestali być katolikami, żeby postępowali według Pana wymagań.
                      Oj, mały hipokryto ...

Tak więc nie znoszę ksenofobìi i dewocj
                      > i. I tyle.

No to proszę nie uderzać w obcy sobie Kościół katolicki i robić z tego uderzania zalety. Definicja ksenofobji i dewocji w jednej osobie mateusza5..

Coś Panu jednak wyszło 🙂

*

E. U.
                      .. ....
          • cojestdoktorku Re: Kuria wzywa 15.03.21, 21:53
            sytuacja jest analogiczna do takiej w której Pan A podpierdziela lekarzy ze źle wykonują swoje obowiazki
            normalnei w tej sytuacji zajmuje sie sprawą policja czy tam są, ocenia czy to prawda czy nie
            dziwne byłoby gdyby lekarze nakazywali Panu A stawić sie na przesłuchanie
            oni nie są od tego

tym bardziej nie jest od tego kuria
            Pan A zgłosił nieprawidłowość, policja czy sąd ustala czy tak faktycznie było , a kuria nie ma wzywać na przesłuchania tylko czekac na świecki wyrok

to jest sprawa świecka i zadne kurie i biskupi nie powinny prowadzic śledztwa w "swojej sprawie"

nawet gdyby:
            do tego ton listu z którego bije buta i groźba
            zgodnie z wartościami które kościół głosi to powinna być delikatna prośba, czy ktoś by zechciał porozmawiac, ze byłoby fajnie gdyby zechciał, jeśli tak to kiedy mu pasuje,
            a tam w piśmie to pisze "Pan do chama"!
            • pepe49 Re: Kuria wzywa 15.03.21, 22:23
              Nareszcie rozsądna wypowiedź na temat.
              Myślę, że adresat pisma wcześniej napisał do Kurii i dlatego dostał odpowiedź. Nie widziałem co napisał i jak, ale po tonie odpowiedzi zgaduję, że przebrzydłym klechom nawymyślał. To mu odpowiedzieli urzędowo jak państwowy urząd. Dosłownie. Państwowy urząd gdy wysyła pisemko, wkłada do niego od razu godzinę przjęcia petenta.
              Brzydki zwyczaj.
              Naśladowanie państwowego stylu pisania urzędniom kościelnym nie przystoi.
              Kościół to jest jednak coś lepszego, prawda?
              Wyższe wymagania mamy.
              Słusznie!
    • dorota_333 Fajny epilog do tej sprawy 25.03.21, 15:54
      ... proboszcz z Czudca zarażony koronawirusem:

"W ogłoszeniach parafialnych z 21 marca można przeczytać prośbę o modlitwę za proboszcza parafii Świętej Trójcy w Czudcu, ks. Stanisława Grzyba. Okazuje się, że ksiądz ma koronawirusa - poinformowały o tym jako pierwsze lokalne media, w tym portal korso24.pl.

- Tak, to prawda - mówi w rozmowie z Onetem ks. Tadeusz, jeden z wikarych. Czy powiadomiono już sanepid i wiernych? Czy ks. proboszcz odprawiał ostatnio msze święte? - Proszę się nie martwić, wszystko jest zgłoszone - odpowiada wikariusz.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że stan proboszcza jest poważny. Do tej pory na stronie parafii nie pojawiła się informacja o tym, że ksiądz jest zakażony, co jest praktykowane w takich przypadkach, aby ostrzec wiernych, którzy mieli z nim kontakt.

W ogłoszeniach zawarto jedynie prośbę o modlitwę za księdza proboszcza, ale nie napisano, z jakich powodów."

www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/proboszcz-parafii-w-ktorej-lamano-obostrzenia-ma-koronawirusa-duchowni-prosza-o/0gcnvt5,2b83378a

Jakie to typowe: nawet w takiej sytuacji nie powiedzą wprost, nie skontaktują się z parafianami, którzy też mogą być zarażeni.

Może im wstyd, skuriisynom, że najświętsza panienka czy jakieś inne gusła nie ochroniła przed zarażeniem?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka